Ухвала суду № 101280736, 22.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
140/10772/21
Номер документу
101280736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

22 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/10772/21

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., одержавши позовну заяву Державної екологічної інспекції у Волинській області до Мар`янівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною неправомірними діями та застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася з позовом до Мар`янівської селищної ради з позовними вимогами з таким формулюванням: «про визнання протиправною бездіяльності неправомірними діями відповідача та зобов`язання відповідача вжити заходи реагування щодо усунення порушень вимог законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог законодавства у сфері поводження з відходами, а саме: визначити територію для розміщення відходів, а саме зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах; організувати в повному обсязі збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; забезпечити контроль за діяльністю суб`єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами, а саме за операціями щодо збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів; забезпечити здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи; розробити, затвердити та погодити схему санітарного очищення населених пунктів Мар`янівської селищної ради, відповідно до Порядку розроблення, погодження та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 березня 2017 року №57; затвердити місцеву програму поводження з відходами з урахуванням правил благоустрою територій населених пунктів та з урахуванням схеми санітарного очищення населених пунктів Мар`янівської Селищної ради, та здійснювати контроль за їх виконанням; вживати заходи для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами, з мстою створення об`єктів для сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та організації місць захоронення відходів; вирішити питання щодо розміщення на своїй підпорядкованої території об`єктів і поводження з відходами, а саме для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та здійснити в повному обсязі контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; забезпечити в повному обсязі очищення засмічених та зарослих бур`янами територій Мар`янівської селищної ради, виявлених в ході перевірки до 01 листопада 2021 року; визначити виконавців послуг з вивезення побутових відходів па конкурсних засадах у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року №1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів»; забезпечити виконання норм закону України «Про відходи» щодо заборони захоронення не перероблених (не оброблених) побутових відходів; забезпечити роздільне збирання відходів на території органу місцевого самоврядування; забезпечити паспортизацію усі місць видалення відходів (сміттєзвалищ); розпочати роботи по проведенню обліку зелених насаджень в населених пунктах селищної ради; розробити та погодити в установленому законодавством порядку, проектно-технічну t документацію щодо винесення в натуру меж земельної ділянки під сміттєзвалищем, першим поясом ЗСО артсвердловин, а також під будівлями та спорудами, котрі перебувають на балансі селищної ради; облаштувати свердловини котрі експлуатуються, засобами вимірювання об`єму видобутих підземних вод (водо лічильниками); забезпечити встановлення меж територій заказників місцевого значення на території Затурцівської сільської ради; забезпечити отримання дозволу на спеціальне водокористування Мар`янівською селищною радою; представити довідку про кількість забраної води із свердловин без дозволу на спеціальне водокористування за період з 01 січня 2016 року (Бужанівська с/р), з 01 січня 2020 року (Цегівська с/р) сільські ради по 31 грудня 2020 року, за період з 01 січня 2020 року по 18 червня 2020 року (Галичанська с/р), за період з 01 січня 2021 року по 30 липня 2021 року Мар`янівська селищна рада; забезпечити здійснення заходів на території Мар`янівської селищної ради щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів: а) винесення в натуру (на місцевості) меж прибережних захисних смуг та водоохоронних зон водних об`єктів; в) додержання правового режиму зон санітарної охорони першого поясу джерел водопостачання – свердловин».

Ухвалою судді від 04 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху) із зазначенням способу їх усунення. Позивачу у цей строк необхідно було надати до суду нову редакцію позовної заяви з чітким викладенням змісту позовних вимог (предмета позову) та обгрунтуванням правових підстав звернення до суду з цим позовом позивача - суб`єкта владних повноважень.

Позивач ухвалу про залишення позовної заяви без руху отримав 11 жовтня 2021 року, що підтверджується відомостями розносної книги Волинського окружного адміністративного суду.

У зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді питання про можливість відкриття провадження у справі вирішено у перший робочий день.

Як встановлено пунктом першим частини четвертої статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Згідно із частинами п`ятою, шостою статті 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.

Станом на 21 жовтня 2021 року (останній день строку для усунення недоліків позовної заяви) на адресу суду не надходило документів на усунення недоліків позовної заяви або заяв (клопотань) про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви, підписаних уповноваженим представником позивача, повноваження якого підтверджені у встановленому порядку відповідними доказами.

При цьому подану на виконання вимог ухвали судді від 04 жовтня 2021 року про залишення позовної заяви без руху нову редакцію позовної заяви необхідно повернути, оскільки частиною другою статті 160 КАС України встановлено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Із нової редакції позовної заяви вбачається, що вона підписана першим заступником начальника Ткачуком Олександром.

Положеннями статті 57 КАС України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник; у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Відповідно до частин першої, третьої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев`ятою статті 266 цього Кодексу.

Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.

Велика Палата Верховного Суду у пунктах 25, 28 постанови від 02 липня 2020 року у справі №9901/39/20 звернула увагу на те, що стаття 55 КАС України передбачає дві форми участі сторін в адміністративній справі, а саме: участь через представника (представництво) і особисту участь (самопредставництво); з урахуванням положень цієї статті для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження.

Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень) без додаткового уповноваження.

До позовної заяви позивачем додано виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10 лютого 2021 року №557571118599, яка містить перелік осіб, уповноважених вчиняти юридично значимі дії від імені Державної екологічної інспекції у Волинській області, в тому числі, представляти інтереси вказаної особи у суді. Однак серед таких осіб відсутній ОСОБА_1 ; інших документів на підтвердження повноважень Ткачука Олександра до суду не надано.

Таким чином, Державною екологічною інспекцією у Волинській області не надано суду належних доказів на підтвердження повноважень Ткачука Олександра представляти інтереси та вчиняти дії від її імені.

Зважаючи на вищевикладене, позовну заяву Державної екологічної інспекції у Волинській області до Мар`янівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною неправомірними діями та застосування заходів реагування належить повернути позивачу.

Керуючись пунктом 1 частини четвертої, частинами п`ятою-восьмою статті 169, статтею 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Волинській області до Мар`янівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною неправомірними діями та застосування заходів реагування повернути позивачеві без розгляду.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В. Каленюк