
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.11.2021 Справа № 905/1222/21
Суддя господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., при секретарі судового засідання Гур`євій М.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за позовом Покровського міського центру зайнятості Донецької області
до відповідача: Фермерського господарства «Горбенко М.С.», с.Сергіївка, Покровський район Донецької області,
про стягнення 33’ 291,40грн,
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідачів: не з`явився;
СУТЬ СПОРУ:
Покровський міський центр зайнятості Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Фермерського господарства «Горбенко М.С.», с.Сергіївка, Покровський район Донецької області, про стягнення 33’ 291,40грн.
Позов обґрунтовано тим, що виплачена відповідачу одноразова матеріальна допомога у період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів в сумі 33’ 291,40грн підлягає поверненню у зв`язку із здійсненням її виплати найманим працівникам з порушенням пунктів п. 9, п. 10, п. 12 Порядку надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1231, що призвело до нецільового використання коштів.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 05.07.2021 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
12.08.2021 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на виплату працівникам фермерського господарства спірних коштів готівкою на підставі їх заяв у передбачений законодавством строк, а також повернення позивачу суми невикористаної допомоги у розмірі 0,06грн.
17.08.2021 через канцелярію суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив від 13.08.2021, у якій підтримує позовні вимоги, стверджує про нецільове використання відповідачем спірних коштів, оскільки зняті господарством кошти у розмірі 33’ 291,40грн. не є бюджетними, що були спрямовані позивачем для виплати одноразової допомоги згідно платіжного доручення №3290 від 23.12.2020; по-друге, матеріальна допомога в порушення вимог законодавства була виплачена в готівковій формі, а не перерахована на рахунки працівників; по-трете, виплачена сума допомоги на 0,06грн. менше перерахованої суми.
31.08.2021 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії платіжного доручення №ЯЮ3116459 від 24.12.2020.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 31.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №905/1222/21 до судового розгляду по суті на 21.09.2021.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.10.2021 призначено судове засідання на 09.11.2021 на 12:30год.
З 30.09.2021 у господарському суді Донецької області було призупинено відправлення вихідної кореспонденції (розпорядження від 30.09.2021р.)., про що на сайті суду було здійснено офіційне оголошення.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвала господарського суду Донецької області від 21.10.2021 у встановленому порядку була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Таким чином, сторони не були позбавлені можливості своєчасно ознайомитись з відповідним процесуальним документом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Судом були також вжиті заходи для повідомлення сторін про розгляд справи шляхом направлення ухвали суду на електронні адреси позивача та відповідача.
Про обізнаність позивача з датою судового засідання 09.11.2021 свідчить подане останнім клопотання про проведення вказаного судового засідання в режимі відео конференції. Зокрема, у листі №04/1516/01-19-21 від 01.11.2021 Покровський міський центр зайнятості Донецької області просив суд, у разі неможливості задовольнити заяву про участь у в режимі відео конференції, розглянути справу у судовому засіданні 09.11.2021 без участі представника позивача за наявними в матеріалах справи матеріалами.
Представники сторін у судове засідання 09.11.2021 не з`явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони. Суд зазначає, що явка представників учасників у судове засідання 02.11.2021 обов`язковою не визнавалась.
Враховуючи, що учасники справи були належним чином повідомлені про час та дату судового засідання, а неявка представників сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за відсутності учасників справи.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Розглянувши подані документи, дослідивши матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:
21.12.2020 до Покровського міського центру зайнятості Донецької області звернувся керівник фермерського господарства «Горбенко М.С.» Горбенко Сергій Михайлович із заявою про надання одноразової матеріальної допомоги суб`єкту господарювання – Фермерському господарству «Горбенко М.С.».
За змістом заяви, заявник підтвердив ознайомлення з Порядком надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунки її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми та відповідальністю, передбаченою Законом.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо фермерського господарства «Горбенко М.С.», ОСОБА_1 входить до переліку засновників юридичної особи, а також є її керівником.
Підставою для звернення з вказаною заявою стало вимушене скорочення або можливе скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, яке відбудеться з 21 грудня 2021 та триватиме до 31 січня 2021 на підставі наказу №37 від 21.12.2020.
Так, згідно з наявним у матеріалах справи наказом Фермерського господарства «Горбенко М.С.» №37 від 21.12.2020 «Про тимчасовий режим роботи» встановлено скоротити тривалість робочого часу на період дії обмежувальних протиепідемічних заходів: з 21.12.2020 по 31.12.2020 на 4 години в день та з 01.01.2021 по 31.01.2021 на 6 годин в день наступним працівникам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
Матеріали справи містять протокол №4 від 22.12.2020 засідання робочої групи Покровського міського центру зайнятості Донецької області з питань надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, відповідно до якого за наслідками розгляду поданих документів вирішено надати одноразову матеріальну допомогу ФГ «Горбенко М.С.».
Згідно з наказом Покровського міського центру Донецької області №583 від 22.12.2020 «Про надання одноразової матеріальної допомоги» з метою реалізації ст.3 ЗУ «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб`єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої peспіраторної хвороби COV1D-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1231 «Порядок надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми» та протоколу №3 від 21.12.2020 засідання робочої групи прийнято рішення надати одноразову матеріальну допомогу роботодавцям, зокрема, Фермерському господарству «Горбенко М.С.».
Відповідно до відомості вих.№216 від 21.12.2020 найманими працівниками Фермерського господарства «Горбенко М.С.». є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , а загальна сума одноразової матеріальної допомоги вказаним працівникам становить 33’ 291,46грн.
23.12.2020 Покровським міським центром зайнятості Донецької області згідно з платіжним дорученням №3290 були перераховані на рахунок Фермерського господарства «Горбенко М.С.» кошти на виплату одноразової допомоги в сумі 33’ 291,46грн., як свідчить відмітка на вказаному платіжному дорученні платіж проведений банком 24.12.2020 о 15год 35хвил.
24.12.2020 року о 14год 25хвил Фермерське господарство «Горбенко М.С.» згідно з платіжним дорученням №ЯЮ 3116459 були зняті власні кошти у сумі 33’ 291,40грн з призначенням платежу "одноразова матеріальна допомога працівникам".
Відповідно до відомості на виплату готівки №61 працівникам фермерського господарства: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 здійснена виплата грошових коштів у загальному розмірі 33’ 291,40грн.
26.02.2021 спеціалістами Покровського міського центру зайнятості Донецької області в присутності голови Фермерського господарства «Горбенко М.С.» Горбенка С.М. проведено перевірку цільового використання коштів одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання за період з 21.12.2020 по 31.01.2021, за наслідками якої складено відповідний Акт №27.
За наслідками виявлених порушень, з посиланням на п. 12 "Порядку надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми» комісія відповідно до Акту №27 дійшла висновку, що сума перерахованої одноразової матеріальної допомоги в розмірі 33’ 291,46грн підлягає поверненню відповідачем в повному обсязі. З Актом № 27 ознайомлений під підпис голова Фермерського господарства «Горбенко М.С.».
Згідно з платіжним дорученням №1146 від 02.03.2021 року Фермерським господарством «Горбенко М.С.» було повернуто на рахунок Покровського міського центру зайнятості населення Донецької області грошові кошти в сумі 0,06грн.
Позивачем на юридичну адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення було направлено лист-претензію №04/371/01-19-21 від 04.03.2021 із вимогою відшкодувати кошти в сумі 33’ 291,40грн, який згідно з доданим до позову рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення був отриманий адресатом 12.03.2021.
У зв`язку залишенням без задоволення вказаної вимоги, позивач звернувся до суду з відповідним позовом про стягнення з відповідача одноразової матеріальної допомоги у розмірі 33’ 291,40грн.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що не підлягають задоволенню, враховуючи наступне:
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до частини 1 статті 73, частини 1 статті 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (частина 1 статті 76 Кодексу).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
04 грудня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон №1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб`єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Закон №1071-IX), який спрямований на підтримку у 2020-2021 роках застрахованих осіб та надання допомоги суб`єктам господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
За частиною другою статті 1 вказаного Закону однією із форм реалізації соціальної підтримки є одноразова матеріальна допомога суб`єктам господарювання, одноразова виплата держави суб`єктам господарювання задля збереження робочих місць з метою виплати найманим працівникам суб`єкта господарювання одноразової матеріальної допомоги в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19).
Статтею 3 Закону №1071-IX визначені умови отримання одноразової матеріальної допомоги суб`єктами господарювання та виплата одноразової матеріальної допомоги центрами зайнятості за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Так, відповідно до частин першої, третьої статті 3 Закону №1071-ІХ суб`єкти господарювання - юридичні особи (далі - суб`єкти господарювання), які на дату набрання чинності цим Законом вимушено скоротили або можуть скоротити передбачену законодавством тривалість робочого часу працівників, у тому числі через простій, після впровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), за їх зверненням можуть отримати одноразову матеріальну допомогу для виплати таким працівникам.
Розмір одноразової матеріальної допомоги, передбаченої цією статтею, визначається пропорційно робочому часу працівника, який скорочено або заплановано скоротити, у тому числі через простій, та не може перевищувати восьми тисяч гривень на одного працівника.
Отже, вищенаведеними нормами чинного законодавства встановлено право суб`єкта господарювання в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), отримати допомогу для працівників за зверненням роботодавця для її виплати.
Для отримання одноразової матеріальної допомоги, передбаченої цією статтею, суб`єкт господарювання надає територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за своїм місцезнаходженням, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань заяву та відомості за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України, в тому числі в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг у строки, визначені Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною восьмою статті 3 Закону №1071-ІХ порядок та строки надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, форма заяви та перелік документів, які подаються суб`єктом господарювання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Для реалізації статті 3 Закону №1071-IX постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1231 затверджений Порядок надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми (далі - Порядок № 1231).
Відповідно до частини 3 Порядку №1231 одноразова матеріальна допомога надається суб`єктам господарювання, які вимушено скоротили або можуть скоротити передбачену законодавством тривалість робочого часу працівників, у тому числі через простій, після запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, для виплати найманим працівникам на підставі заяви про надання одноразової матеріальної допомоги згідно з додатком 1 та відомостей про найманих працівників згідно з додатком 2, щодо яких виконуються вимоги статті 3 Закону.
Одноразова матеріальна допомога виплачується найманому працівникові, який на момент її отримання перебуває у трудових відносинах із суб`єктом господарювання, що подав відомості про такого працівника відповідно до абзацу першого цього пункту.
Найманими працівниками Фермерського господарства «Горбенко М.С.» відповідно до відомостей вих.№216 від 21.12.2020 є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
Відповідно до Порядку №1231 Фермерським господарством «Горбенко М.С.» в особі його голови 21.12.2020 на підставі статті 3 Закону №1071-IX подано заяву про надання коштів для виплати працівникам одноразової матеріальної допомоги у зв`язку із вимушеним скороченням передбаченої законодавством тривалості робочого часу на підставі наказу №37 від 21.12.2020.
Так, відповідно до наказу Фермерського господарства «Горбенко М.С.» №37 від 21.12.2020 «Про тимчасовий режим роботи» встановлено скоротити тривалість робочого часу на період дії обмежувальних протиепідемічних заходів: з 21.12.2020 по 31.12.2020 на 4 години в день та з 01.01.2021 по 31.01.2021 на 6 годин в день наступним працівникам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
Положеннями статті 3 Закону №1071-ІХ встановлено, що рішення щодо виплати або відмови у виплаті одноразової матеріальної допомоги, передбаченої частиною першою цієї статті, приймаються територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцезнаходженням суб`єкта господарювання, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 7 Порядку №1231 рішення про виплату або відмову у виплаті одноразової матеріальної допомоги у разі наявності підстав, передбачених пунктом 4 цього Порядку, приймається центром зайнятості до 22 грудня 2020 включно та оформлюється наказом відповідного центру зайнятості.
Так, наказом Покровського міського центру Донецької області №583 від 22.12.2020 прийнято рішення надати відповідачу одноразову матеріальну допомогу у розмірі 33’ 291,46грн.
Відповідно до частин четвертої, п`ятої статті 3 Закону №1071-ІХ виплата одноразової матеріальної допомоги здійснюється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Невикористана сума одноразової матеріальної допомоги повертається суб`єктом господарювання територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлений факт перерахування платіжним дорученням №3290 від 23.12.2020 із казначейського рахунку позивача на рахунок відповідача коштів на виплату одноразової допомоги в сумі 33’ 291,46грн., кошти були зараховані на банківський рахунок Фермерського господарства «Горбенко М.С.» 24.12.2020 о 15год 35хвил.
За поясненнями представника відповідача у відзиві, оскільки 24.12.2020 був передсвятковий день, в свою чергу фермерське господарство заходиться на значній відстані від міста та банк, підприємство мають скорочений робочий день, сума коштів одноразової грошової допомоги була отримана з рахунку підприємства готівкою та виплачена працівникам.
Так, згідно з платіжним дорученням №ЯЮ 3116459 Фермерським господарством «Горбенко М.С.» 24.12.2020 року о 14год 25хвил були зняті власні готівкові кошти у сумі 33’ 291,40грн для виплати одноразової матеріальної допомоги працівникам, фактична виплата 6 працівникам коштів готівкою у вказаному розмірі підтверджується відомістю №61 від 24.12.2020.
У подальшому різниця коштів в сумі 0,06грн була повернуто відповідачем на рахунок Покровського міського центру зайнятості населення Донецької області відповідно до платіжного доручення №1146 від 02.03.2021.
За приписами п.13 Порядку №1231 центр зайнятості контролює цільове використання коштів, що перераховуються суб`єкту господарювання для виплати найманим працівникам одноразової матеріальної допомоги, шляхом проведення відповідної перевірки протягом 180 календарних днів після виплати такої допомоги суб`єкту господарювання. Перевірка може бути проведена за місцем знаходження суб`єкта господарювання або у приміщенні центру зайнятості. Суб`єкт господарювання зобов`язаний допустити працівників центру зайнятості до проведення перевірки, а в разі її проведення у приміщенні центру зайнятості подати відповідні документи.
За результатами проведеної перевірки виконання ст.3 Закону №1071-IX та згідно з п.13 Порядку №1231 щодо цільового використання коштів одноразової матеріальної допомоги відповідачем за період з 21.12.2020 по 31.01.2021 спеціалістами Покровського міського центру зайнятості Донецької області у відповідному Акті №27 зазначено про порушення порядку використання коштів, відтак за висновками комісії сума перерахованої відповідачу одноразової матеріальної допомоги в розмірі 33’ 291,46грн підлягає поверненню в повному обсязі.
Згідно вказаного акту встановлено такі обставини та порушення:
- одноразова матеріальна допомога суб`єкту господарювання перерахована Покровським міським центром зайнятості Донецької області в повному обсязі та визначені строки, згідно п.8 Порядку №1231;
- одноразова матеріальна допомога виплачена найманим працівникам не пізніше наступного робочого дня після надходження коштів, але з порушенням - виплата здійснена в готівковій формі згідно відомості на виплату готівки №61, а не перерахована на рахунки працівників, що суперечать п.9 Порядку №1231 від 09.12.2020;
- сума перерахована Покровським міським центром зайнятості Донецької області більша за зняту і виплачену на 0,06грн;
- порушення п.10, п.12 Порядку №1231.
Вказані обставини та порушення і призвели до звернення з даним позовом про примусове стягнення спірних коштів з відповідача.
Аналізуючи підстави стягнення з відповідача спірних коштів, суд відзначає наступне.
Сутність державної соціальної підтримки є одноразова матеріальна допомога суб`єктам господарювання, одноразова виплата держави суб`єктам господарювання задля збереження робочих місць з метою виплати найманим працівникам суб`єкта господарювання одноразової матеріальної допомоги в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Отже, наведеними вище нормами чинного законодавства встановлено право працівника, з яким роботодавцем оформлено трудові відносини, на отримання одноразової матеріальної допомоги в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, на підставі звернення роботодавця для її виплати. Однією з головних умов виплати працівникам допомоги є наявність трудових відносин між роботодавцем та працівником.
Пунктом 9 Порядку №1231 регламентована процедура виплати суб`єктами господарювання коштів, отриманих як одноразова матеріальна допомога, своїм найманим працівникам, зазначених у відомості. Так, суб`єкт господарювання зобов`язаний виплатити одноразову матеріальну допомогу на рахунок найманого працівника у строк не пізніше наступного робочого дня після надходження коштів на його рахунок за окремою платіжною відомістю для виплати одноразової матеріальної допомоги (відомістю на виплату грошей).
Таким чином, гарантована державою виплата працівникам допомоги на період карантину здійснюється роботодавцем, з яким оформлено трудові відносини.
Суд звертає увагу на те, що роботодавець здійснює лише посередницьку функцію між Покровським міським центром зайнятості Донецької області (органом виплати одноразової матеріальної допомоги) і своїми працівниками, яким адресована грошова соціальна підтримка у формі одноразової матеріальної допомоги за частиною другою статті 1 Закону №1071-IX.
За приписами частини 10 Порядку №1231 суб`єкт господарювання несе відповідальність за достовірність даних, що є підставою для надання одноразової матеріальної допомоги, та цільове використання отриманих коштів відповідно до Закону.
Частиною 12 Порядку №1231 визначені підстави стягнення центром зайнятості із суб`єкта господарювання суми отриманої одноразової матеріальної допомоги, а саме у разі:
- встановлення фактів подання недостовірних даних суб`єктом господарювання, на підставі яких надано одноразову виплату матеріальної допомоги;
- неперерахування суб`єктом господарювання відповідних коштів найманим працівникам, зазначеним у відомостях про найманих працівників, щодо яких виконуються вимоги статті 3 Закону;
- недопущення представників центів зайнятості до проведення перевірки та/або неподання документів для її проведення сума отриманої одноразової матеріальної допомоги.
Матеріали справи містять заяви на ім`я голови та головного бухгалтера Фермерського господарства «Горбенко М.С.» від працівників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 з проханням видати одноразову матеріальну допомогу на підставі ст. 3 Закону №1071-ІХ саме в готівковій формі.
Внаслідок цих звернень відповідачем і було здійснено виплату (перерахування) спірних коштів в готівковій формі, що підтверджується відомістю на виплату готівки № 61. Встановлений Порядком №1231 строк здійснення виплати був відповідачем дотриманий.
Водночас, згідно з положеннями ст.1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Відповідно до ст.12 Цивільного кодексу України особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (стаття 319 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (ч.3 ст.203 Цивільного кодексу України).
Таким чином, враховуючи сутність державної соціальної підтримки, волевиявлення працівників на отримання коштів одноразової матеріальної допомоги саме в готівковій формі, у суду відсутні підстави вважати дії відповідача з виплати працівникам одноразової матеріальної допомоги готівкою неправомірними.
З огляду на викладене, враховуючи факт перерахування 23.12.2020 платіжним дорученням із казначейського рахунку позивача на рахунок відповідача коштів на виплату одноразової допомоги в сумі 33’ 291,46грн, фактичне здійснення 24.12.2020 найманим працівникам виплати вказаної допомоги підтверджує цільове використання спрямованих коштів (враховуючи повернення невикористаної суми одноразової матеріальної допомоги в сумі 0,06грн відповідно до пункту 11 Порядку №1231), а відтак відсутність передбачених частиною 12 Порядку №1231 підстав для стягнення центром зайнятості із суб`єкта господарювання суми отриманої одноразової матеріальної допомоги.
Відповідно до Статті 1 Першого протоколу до Конвенції визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У своїх висновках Європейський суд з прав людини неодноразово нагадував, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним. «Майном» може бути як «існуюче майно», так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні «легітимні сподівання» на реалізацію майнового права (пункт 83 рішення від 12 липня 2001 року у справі Ганс-Адам ІІ проти Німеччини»). «Легітимні сподівання» за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі «Копецький проти Словаччини»).
У спірному випадку легітимні сподівання ФГ «Горбенко М.С.» на отримання одноразової матеріальної допомоги працівникам передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними. Таким чином, на них поширюється режим «існуючого майна».
Європейський суд з прав людини у рішенні від 26 червня 2014 року у справі «Суханов та Ільченко проти України» зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (пункт 35).
За змістом судової практики Європейського суду з прав людини захист законних сподівань (очікувань) є одним з аспектів правової визначеності.
Принцип законного очікування спрямований на те, щоб у випадках, коли особа переконана, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до норм правової системи, забезпечити захист цих очікувань.
Суд вважає за необхідне також зазначити, що відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Верховенство права - це панування права в суспільстві, що вимагає від держави його втілення в правотворчу та правозастосовчу діяльність, зокрема в закони, зміст яких має відповідати критеріям соціальної справедливості, рівності тощо.
Справедливість - одна з основних засад права - є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальних вимірів права.
При цьому Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.
Отже, національне законодавство має тлумачитися таким чином, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.
Відповідно до частини першої та другої ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Стягнення перерахованих відповідачу, та в подальшому перерахованих останнім найманим працівникам грошових коштів, що уособлюють собою державні гарантії допомоги в період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, нівелюють саму мету прийняття відповідних нормативних актів, зокрема, Порядку надання одноразової матеріальної допомоги суб`єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N1231 від 9 грудня 2020.
За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими і суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
У відповідності до вимог ст.129 ГПК у разі у разі відмови в позові покладаються на позивача.
Керуючись статтями 12, 46, 73, 74-79, 86, 91, 129, 236-238 ГПК України господарський суд,
В И Р I Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Покровського міського центру зайнятості Донецької області до Фермерського господарства «Горбенко М.С.», с.Сергіївка, Покровський район Донецької області, про стягнення 33’ 291,40грн - відмовити.
Рішення Господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини підписано у судовому засіданні 09.11.2021.
Повний текст рішення складено та підписано 19.11.2021.
Суддя Ю.В. Макарова