
Справа № 521/13337/21
Номер провадження 3/521/8289/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2021 року суддя Малиновського районного суду м. Одеси Коблова О.Д., за участю секретаря Римарчук Я.П., прокурора Атаманенко О.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в ДСП «Об`єднання «Радон» на посаді начальника відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього природного середовища Одеської міжобласної філії, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИЛА:
До Малиновського районного суду м. Одеси, для розгляду по суті надійшли протокол та додані до нього матеріали відносно ОСОБА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно протоколу № 953/2021 від 30.08.2021 року ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища Одеської міжобласної філії «Об`єднання «Радон», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб`єктом декларування і суб`єктом відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подав 06.04.2021 року об 09 год. 50 хв. щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік.
Вказані дії були кваліфіковані за частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього стягнення відповідно до санкції вказаної статті.
У судове засідання ОСОБА_1 повністю свою вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав повністю.
Дослідивши протокол про адміністративні правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши думку прокурора та правопорушника суд дійшов наступного висновку.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб`єкти декларування - особи, означені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до нього Закону.
Зібраними доказами встановлено: Наказом Державного спеціалізованого підриємства «Об`єднання «Радон» №95-к/тр від 27.12.2019 року ОСОБА_1 було прийнято на посаду начальника відділу радіаційної безпеки охорони навколишнього середовища Одеської міжобласної філії Державного спеціалізованого підприємства «Об`єднання «Радон» з 02.01.2020 року.
Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статей 167 та 169 Цивільного кодексу України, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, з .оновлених Конституцією України та законом.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Реєстр), та засновником Державного спеціалізованого підприємства «Об`єднання «Радон» (код ЄДРПОУ -5068161, юридична адреса: м. Київ, вул. Пирогівський шлях, 50), є Державне агентство України з управління зоною відчуження (код ЄДРПОУ 37536183). Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою державного спеціалізованого підприємства «Об`єднання «Радон» є державне підприємство
Таким чином, за вищевказаними ознаками, Державне спеціалізоване підприємство «Об`єднання «Радон» - є юридичною особою публічного права.
ДСП «Об`єднання «Радон» в своїй структурі має відокремлені підрозділи, а саме філії.
Відповідно до Положення про Одеську міжобласну філію ДСП «Об`єднання «Радон» філія є відокремленим підрозділом Підприємства, який не має статусу юридичної особи. Філія здійснює від імені підприємства частину його функцій, у тому числі щодо представництва і захисту інтересів Підприємства.
Таким чином, за вищевказаними ознаками, Державне спеціалізоване підприємство «Об`єднання «Радон» - є юридичною особою публічного права, а Одеська міжобласна філія ДСП «Об`єднання «Радон» є відокремленим підрозділом юридичної особи.
У разі визначення посадових осіб на державних підприємствах до уваги слід також брати положення частини третьої статті 65 Господарського кодексу України. Зважаючи на зміст цієї норми, посадовими особами підприємства є керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємств. Статутом підприємства “осадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника. До прикладу, виконавчі директори, директори з окремих питань, директори департаментів, начальники відділів, служб, центрів, бюро, груп тощо та заступники керівників структурних підрозділів (у тому числі відокремлених, а також підрозділів у структурі таких відокремлених підрозділів) таких юридичних осіб безумовно наділені адміністративно-господарськими чи організаційно-роззпорядчими функціями.
При визначенні того, чи є працівник юридичної особи публічного права посадовою особою, враховується обсяг та характер здійснюваних ним функцій. Тому навіть в разі не визначення працівника посадовою особою у статутних чи інших внутрішніх документах підприємства він може бути посадовою особою і бути суб`єктом декларування в розумінні Закону з огляду на здійснювані ним адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функцій.
Відповідно до Посадової інструкції начальника відділу радіаційної безпеки 72 охорони навколишнього середовища №11-40-180 затвердженої Генеральним і ректором ДСП «Об`єднання «Радон», ОСОБА_1 організовує роботу відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища; організовує та проводить комплексний радіаційний і дозометричний контроль на Філії; контролює виконання на філії законів, положень, нормативних документів, приписів контролюючих державних органів в сфері радіаційної безпеки при доводженні з радіоактивними відходами; планує і організовує роботу відділу; контролює організацію робіт із збирання, переробки, тимчасового зберігання РАВ всіх видів, транспортування радіоактивних матеріалів; здійснює керівництво роботами з ліквідації радіаційних аварій в результаті стихійного лиха, пожеж, катастроф на філії, та інші визначені посадовою інструкцією.
Таким чином, начальник відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища Одеської міжобласної філії ДСП «Об`єднання «Радон» ОСОБА_1 , є посадовою особою юридичної особи 'пічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання -цій держави або місцевого самоврядування, суб`єктом відповідно до підпункту «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 176-2 КУпАП та на нього поширюється дія закону, тобто він є суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією та зобов`язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 казаного Закону.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), :н минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Крім того, у питанні №1 «Які типи декларацій існують, коли їх слід подавати який звітний період вони охоплюють?», визначеному у Роз`ясненні Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 03.02.2021 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані )» визначено, що у разі призначення особи до 01 квітня 2021 року, особа має обов`язок подати декларацію, типу - «щорічна» за 2020 рік.
Таким чином, начальник відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища Одеської міжобласної філії ДСП «Об`єднання «Радон» ОСОБА_1 як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті "А", пункту 2, частини першої статті З Закону, був зобов`язаний подати щорічну декларацію за 2020 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 р.
Проте, гр. ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, який обізнаний щодо обов`язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подав відповідну щорічну декларацію за 2020 рік, лише 06.04.2021 р. о 09 годині 50 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі декларації гр. ОСОБА_1 .
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації гр. ОСОБА_1 - не встановлені.
Також, згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб`єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 , займаючи посаду начальника відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища Одеської міжобласної філії ДСП «Об`єднання «Радон», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на вказаній посаді, вчинив дії, які містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2020 рік.
Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обгрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб`єкту та його службової діяльності, та інших характеристик його обов`язком є діяти лише в рамках закону.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 №5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем вчинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Громадянин ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, які виникли у нього як у посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на посаді начальника відділу радіаційної безпеки та охорони навколишнього середовища Одеської міжобласної філії ДСП «Об`єднання « Радон», яке відповідно розташовано за адресою: м. Одеса, вул. Братів Поджіо, 10.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної, без поважних причин, подачі декларації особи, тобто 06.04.2021 о 09 годині 50 хвилин.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання і оголошення протоколу за участю особи – громадянина ОСОБА_1 , а саме 30.08.2021 року.
Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне, без поважних причин подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначений Законом строк, щорічної декларації посадової особи юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, зчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подав відповідну декларацію.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268 КУпАП, п. 1 ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції», п. 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» суд, -
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п`ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 гривні.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя О.Д. Коблова