
Справа № 638/15003/21
Провадження № 3/638/3822/21
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 листопада 2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Невеніцина Є.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює начальником організаційно-аналітичного відділу управління фінансових ресурсів Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
УСТАНОВИВ:
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 14 вересня 2021 року відносно ОСОБА_1 щодо скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 КУпАП.
Захисник ОСОБА_1 – адвокат Вишневецький Ю.О. подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та без участі ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, присутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ даної категорії не є обов`язковою.
Враховуючи вищевказане клопотання захисника, суд розглядає справу за відсутності ОСОБА_1 та її захисника.
Суд дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , у відповідності до положень статті 252 КУпАП, а саме: оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Згідно з частини 2 статті 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Під час розгляду справи судом встановлено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі за предметом «Реконструкція відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна/пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область (коригування)», проведеної Департаментом капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації (далі - Департамент або Замовник), Майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під`їзд, кімната 20, м. Харків, виявлено порушення законодавства про закупівлі в частині застосування замовником переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених статтею 40 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).
Відповідно до частини другої статті 40 Закону переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у випадках, передбачених пунктами 1-7 частини другої статті 40 Закону.
За результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) процедури закупівлі замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю.
Згідно з частиною п`ятою статті 40 Закону повідомлення про намір укласти договір про закупівлю обов`язково безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом одного дня після ухвалення рішення.
Частиною шостою статті 40 Закону визначено, що повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити, зокрема, інформацію про умову застосування переговорної процедури закупівлі відповідно до частини другої цієї статті та обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі з посиланням на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.
Так, в ході моніторингу встановлено, що Замовник у повідомленні про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) від 01.04.2021 (далі - Повідомлення) умову застосування переговорної процедури закупівлі робіт з реконструкції відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область (коригування)» визначив відповідно до частини другої статті 40 Закону, а саме: виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника, що передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера та/або здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю і загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю.
Проте, в обґрунтуванні застосування переговорної процедури закупівлі Повідомлення Замовник не зазначив посилання на експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування даної переговорної процедури закупівлі, чим порушив вимоги пункту восьмого частини шостої статті 40 Закону.
З метою дослідження питання наявності підстав щодо застосування переговорної процедури закупівлі, виникла необхідність в отриманні пояснень від Замовника з питання зазначення Замовником ID номера конкурентної процедури закупівлі, а також дати, номера та ціни договору, укладеного за результатами такої процедури закупівлі, на підставі якого застосовано дану переговорну процедуру закупівлі.
У відповідь на питання Замовник 26.07.2021 оприлюднив пояснення, в якому зазначив, що основна закупівля проводилась за процедурою відкритих торгів за номером ID: UA-2020-06-18-001984-а, за результатами якої було укладено договір від 11.08.2020 № 10-20 за ціною 8 500 000,00 грн з Товариством з обмеженою відповідальністю «ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНІ КОЛОНА-8» (далі - ТОВ «ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА-8»).
Відповідно до пункту п`ятого частини другої статті 40 Закону, закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.
Разом з тим, враховуючи, що ціна основного договору про закупівлю (договір від 11.08.2020 № 10-20) становить 8 500 000,00 грн, то загальна вартість аналогічних робіт не повинна перевищувати суму 4 250 000,00 грн, тобто 50% від ціни основного договору, як це передбачено пунктом п`ятим частини другої статті 40 Закону.
Так, за результатами даної переговорної процедури закупівлі між Замовником та ТОВ «ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА-8» укладено Договір про закупівлю робіт від 13.04.2021 № 5-21 за ціною 4 772 404,19 грн. (узгодженою з останнім відповідно до Повідомлення), яка перевищує 50 % (4 250 000,00 грн.) основного договору (договір від 11.08.2020 № 10-20 за ціною 8 500 000,00 грн), що порушує вимоги пункту п`ятого частини другої статті 40 Закону.
Таким чином, за результатами аналізу питання правомірності обрання та застосування переговорної процедури закупівлі робіт з реконструкції відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область (коригування)» встановлено порушення вимог пункту п`ятого частини другої статті 40 Закону.
Зазначені вище порушення законодавства про закупівлі відображені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 28.07.2021 № 117, який оприлюднено в електронній системі закупівель 29.07.2021.
Згідно з Протоколом від 31.03.2021 №14 уповноваженою особою ОСОБА_1 прийнято рішення здійснити закупівлю за предметом «Реконструкція відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область (коригування)» шляхом проведення переговорної процедури закупівлі.
Відповідно до листа Департаменту від 12.08.2021 № 01- 38/2115 (вхідний №132400-13-1884-21 від 30.08.2021) відповідальною за здійснення вибору процедури закупівлі за номером ID: UA-2021-04-01-000159-b відповідно до наказу директора Департаменту від 29.01.2021 № 3-о є уповноважена особа з публічних закупівель, начальник організаційно- аналітичного відділу управління фінансових ресурсів – ОСОБА_1 .
Згідно частини 3 статті 164-14 КУпАП, придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації - тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п`ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад визначеніЗаконом України «Про публічні закупівлі» №922-VIII.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII визначено, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.
Моніторингом встановлено, що у порушення п. 5 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами переговорної процедури закупівлі між Замовником та ТОВ «ПЕРЕСУВНА МЕХАНІЗОВАНА КОЛОНА-8» укладено Договір про закупівлю робіт від 13.04.2021 № 5-21 за ціною 4 772 404,19 грн. (узгодженою з останнім відповідно до Повідомлення), яка перевищує 50 % (4 250 000,00 грн.) основного договору (договір від 11.08.2020 № 10-20 за ціною 8 500 000,00 грн).
Таким чином, Замовник на порушення вимог п. 5 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» абзацу третього пункту першого частини першої статті 31 Закону укладено вищевказаний Договір про закупівлю робіт від 13.04.2021 № 5-21.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується та вина повністю доведена належними та допустимими доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ДАСУ № 13-31-0036/2021 від 14 вересня 2021 року (а.с. 1);
- листом директора Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації № 01-38/2115 від 12.08.2021, згідно якого ОСОБА_1 працює начальником організаційно-аналітичного відділу управління фінанкових ресурсів вказаного департаменту (арк. 10);
- наказом директора Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації № 3-0 від 29.01.2020, згідно якого ОСОБА_1 визначена уповноваженою особою з публічних закупівель вказаного департаменту (арк. 11);
- Положенням про уповноважену особу з публічних закупівель, затвердженим наказом директора Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації № 3-0 від 29.01.2020 (арк. 12-15);
- протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою Департаменту капітального будівництва Харківської обласної державної адміністрації від 31.03.2021 № 14 (арк. 16);
- запитом замовнику на пояснення від 22.07.2021 (арк. 17);
- поясненнями у межах проведення моніторингу закупівлі за предметом «Реконструкція відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область (коригування)» (UA-2021-04-01-000159-b) (арк. 18);
- висновком про результати монаторингу процедури закупівлі від 28.07.2021 № 117 (арк. 19);
- протоколом технічної наради з будівництва об`єкту «Реконструкція відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область» від 08.03.2021 (арк. 21-24);
- повідомленням про намір укласти договір (під час застосування переговорної процедури) UA-2021-04-01-000159-b (арк. 25-26);
- договором № 5-21 від 13.04.2021 про закупівлю робіт по об`єкту «Реконструкція відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область (коригування)» з додатками до договору (арк. 27-35);
- додатковими угодами № 1,2 до договору № 5-21 від 13.04.2021 від 14.04.2021, 25.06.2021 з додатками (арк. 36-41);
- договором № 10-20 про закупівлю робіт по об`єкту «Реконструкція відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги Комунального некомерційного підприємства Ізюмської міської ради «Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері» за адресою: вул. Залікарняна / пров. Залікарняний, 5/4 м. Ізюм Харківська область» від 11.08.2020 та додатковими угодами до цього договору № 1 від 04.09.2020, № 2 від 11.12.2020, № 3 від 23.12.2020, № 4 від 13.04.2021 з додатками (арк. 42-59).
Таким чином, в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, згідно якої передбачена відповідальність за застосування переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом.
Слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 було складено за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, проте, засобами поштового зв`язку останній направлялося запрошення для участі у складанні та підписання протоколу про адміністративне правопорушення (арк. 7), яке було отримано 03.09.2021 (арк. 8). При цьому, ОСОБА_1 для здійснення вищевказаних дій не з`явилася, про що 14.09.2021 було складено відповідний акт (арк. 6). Таким чином, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецбкій області було здійснено належні заходи для інформування особи про складання щодо неї протоколу про адміністративне парвопорушення та надання можливості скористатися передбаченими Законом правами при складанні протоколу про адміністративне парвопорушення, проте, ОСОБА_1 не з`явилася для проведення зазначених дій у вказані у запрошенні день та час з невідомих причин.
У зв`язку з наведеним, суд не вбачає в даному випадку порушень вимог ст. 268 КУпАП при складанні щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення серії ДАСУ № 13-31-0036/2021 від 14 вересня 2021 року.
Згідно зі статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченогочастинами третьою - шостоюстатті 164-14цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Обставин, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, загальні правила накладення адміністративних стягнень, суд дійшов висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, що достатньою мірою буде слугувати меті адміністративного стягнення - виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Частиною другою ст. 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що уразі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення справляється судовий збору розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 164-14, 248, 251, 252, 268, 280 КУпАП, суд,
УХВАЛИВ:
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, у виді штрафу в розмірі омер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500 (двадцять п`ять тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП України у разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред`явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня винесення такої постанови.
Головуючий Є.В. Невеніцин