
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2021 року м. Київ № 640/8639/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо визначення на 01.01.2020 суми заборгованості, яка утворилась в результаті виплати за період із 01.01.2018 по 31.12.2018 не в повному обсязі перерахованого з 01.01.2018 основного розміру пенсії, та невжиття заходів по її виплаті;
- зобов`язати відповідача провести позивачу розрахунок та виплату заборгованості, яка утворилась станом на 01.01.2020 в результаті виплати за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 не в повному обсязі перерахованого та встановленого з 01.01.2018 його основного розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В. від 21.04.2020 відкрито провадження у справі, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Розпорядженням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.03.2021 призначено повторний автоматизований розподіл цієї справи, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено для розгляду цієї справи суддю Донця В.А.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.06.2021 прийнято справу №640/8639/20 до свого провадження та постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві, є військовим пенсіонером, пенсію за вислугу років якому призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). З січня 2018 року позивачу проведено перерахунок його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) та визначено здійснювати виплату підвищення пенсії з 01.01.2018 після перерахунку в розмірі 50 %, а з 01.01.2019 - в розмірі 75 %. Позивач вважає, що обмеження у 50 та 75 відсотків протягом 2018-2019 років на підвищення пенсії суперечить вимогам Закону №2262-XII, оскільки пенсія має виплачуватися із врахуванням раніше призначених доплат та надбавок без обмеження її розміру часовими рамками, встановленими Постановою №103.
Відповідач не скористався правом надання відзиву на позовну заяву.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
ОСОБА_2 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-XII.
З 01.01.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) та Постанови №103 на підставі довідки Адміністрації державної прикордонної служби України від 31.03.2018 №11/12651, з сум грошового забезпечення: посадового окладу - 8320 грн, окладу за військовим званням - 1480 грн, процентної надбавки за вислугу років 50% - 4900 грн, всього 14700 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі 12862,50 грн, з урахуванням доплати, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2572,50 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи - 435,60 грн, особа з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи при виконанні обов`язків військової служби - 50 грн, особливі заслуги (34%) - 493,68 грн, підсумок пенсії - 13841,78 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії 13730 грн попередньої суми пенсії 7623,59 грн та підвищення 3053,21 грн 50% від 6106,41 грн. Також було встановлено наступний порядок виплати підвищення до пенсії: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 року - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 року - 100 % щомісячно.
Вважаючи протиправною виплату у 2018 році - 50%, а в 2019 році - 75 % суми підвищення перерахованої з 01.01.2018 пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103.
Так, згідно із пунктом 2 Постанови №103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Судом встановлено, що відповідач з 01.01.2018 здійснював виплату позивачу пенсії з врахуванням 50% від суми підвищення, а у 2019 році здійснював виплату перерахованої пенсії з врахуванням 75% від суми підвищення.
Пункти 1 та 2 постанови №103 були оскаржені до суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103.
У зв`язку із визнанням протиправним та нечинним пункту 2 Постанови №103 обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Враховуючи викладене, відповідач, виплачуючи з 05.03.2019 перераховану пенсію позивача у розмірі 75% суми підвищення, діяв протиправно.
Разом з цим, 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - Постанова №804), згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018
Постанова №804 визнана протиправною та нечинною рішенням суду від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відтак, вказана Постанова №804 була чинною на час виникнення спірних правовідносин, а тому підлягала обов`язковому застосуванню.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.04.2021 у справі №560/2720/19.
Таким чином, з 04.09.2019 у ГУ ПФУ в м. Києві були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
Щодо посилань позивача на наявність у нього права на отримання підвищення до пенсії у розмірі 100% за період з 01.01.2018 по 05.03.2019, суд заважує, що у постанові від 17.03.2021 (справа №560/3762/18, розглянута у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду) Верховний Суд підтвердив зазначений вище правовий висновок та зазначив, що застосування принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі дає підстави для висновку, що скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин - 01.01.2018 відповідні норми Постанови №103 були діючими, а тому підлягали застосуванню відповідачем.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд вважає, що наявні підстави для захисту прав позивача у судовому порядку шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати позивачу суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 у розмірі 75 % з 05.03.2019 по 03.09.2019 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплачувати 100% суми підвищення пенсії позивачу, перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019 року по 03.09.2019 включно, з врахуванням виплачених сум.
При цьому суд зазначає, що у позовній заяві ОСОБА_1 просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо визначення на 01.01.2020 суми заборгованості, яка утворилась в результаті виплати за період із 01.01.2018 по 31.12.2018 не в повному обсязі перерахованого з 01.01.2018 основного розміру пенсії, та невжиття заходів по її виплаті та зобов`язати відповідача провести позивачу розрахунок та виплату заборгованості, яка утворилась станом на 01.01.2020 в результаті виплати за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 не в повному обсязі перерахованого та встановленого з 01.01.2018 його основного розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Суд вважає, що у даному випадку позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх прав у спірних правовідносинах.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням терміну їх виплати, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 55 Закону №2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
З наведених норм вбачається, що компенсація втрати частини доходів нараховується лише на нараховані та фактично виплачені доходи. За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобов`язання відповідача виплатити компенсацію втрати частини доходів є передчасними, оскільки спірні кошти на час розгляду справи ще не виплачені, а відтак задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (посвідчення від 07.07.2009 №555173), сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 у розмірі 75 % з 05.03.2019 по 03.09.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", визначеного станом на 01.03.2018.
У задоволенні решти позову відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець