Рішення № 101255245, 22.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
560/11698/21
Номер документу
101255245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/11698/21

РІШЕННЯ

іменем України

22 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Деражнянської міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Деражнянської міської ради Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 2.1 рішення сьомої сесії восьмого скликання Деражнянської міської ради Хмельницької області від 25.03.2021 року № 24 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", яким відмовлено у задоволенні поданої ОСОБА_1 заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га в м. Деражня із земель сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства;

- зобов`язати Деражнянську міську раду Хмельницької області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га, що розташована на території Деражнянської міської ради Хмельницької області (у районі бувшого цукрового заводу) із земель сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

В обґрунтування позовних вимог позивач стверджує, що відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, порушив норми Земельного кодексу України, оскільки своїми діями перешкоджає в реалізації його права на отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Стверджує, що йому відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у власність з посиланням на підставу (бажане місце розташування земельної ділянки вказане на землях, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для організації громадського пасовища), що не передбачена частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України. Вказує, що з викопіювання із плану землеустрою бажаного місця розташування земельної ділянки, яка пропонується позивачу у власність, та викопіювання із плану землеустрою Деражнянської міської ради, яка пропонується для організації громадського пасовища, не входить в межі земельної ділянки, яка міською радою запланована для громадського пасовища, а розташована за межами землі для пасовища.

Відповідач 29.09.2021 подав відзив на позовну заяву, у якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити та зазначає, що з метою забезпечення потреб Деражнянської міської територіальної громади у громадському пасовищі, прав жителів громади утримувати, випасати худобу на громадському пасовищі міською радо було прийнято рішення від 25.03.2021 № 24 про відмову позивачеві у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказує, що у разі передачі у приватну власність земельної ділянки, яка передбачається для забезпечення потреб жителів громади у громадському пасовищі, буде неможливо організувати громадське пасовище, це в свою чергу може викликати соціальну напругу в територіальній громаді. Посилається на рішення тридцять шостої сесії сьомого скликання від 22.12.2017 № 4 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для організації громадського пасовища".

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 14.09.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 26.02.2021 до Деражнянської міської ради Хмельницької області про надання безоплатно у власність земельної ділянки розміром 0,20 га для ведення особистого селянського господарства.

До вказаної заяви додав: графічний матеріал, на якому зображено бажане місце розташування земельної ділянки із кадастровим номером 6821510100:02:016:0036; копію документа, що посвідчує особу; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Рішенням сьомої сесії восьмого скликання від 25 березня 2021 року № 24 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га в м. Деражня із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства у зв`язку з тим, що бажане місце розташування земельної ділянки вказане на землях, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для організації громадського пасовища.

Не погоджуючись із таким рішенням, позивач звернувся з цим позовом до суду.

ІV. ОЦІНКА СУДУ

За змістом статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною другою статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом частин першої - третьої, п`ятої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Повноваження відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та порядок передачі земельних ділянок у власність громадянам встановлені статтями 118, 122 Земельного кодексу України.

За змістом частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для (…) ведення особистого селянського господарства (….) подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). (….) органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї норми передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:

- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів;

- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;

- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз цієї норми свідчить, що земельним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Водночас чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Отже, якщо особою, яка звернулася до відповідного органу місцевого самоврядування виконала усі передумови для отримання відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, то відповідно підстави для відмови у наданні такого дозволу відсутні.

Судом встановлено, що у якості підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою відповідач вказав на те, що бажане місце розташування земельної ділянки вказане на землях, на які надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для організації громадського пасовища (рішення тридцять шостої сесії сьомого скликання від 22.12.2017 № 4 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для організації громадського пасовища").

Отже, фактично позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв`язку із намірами сільської ради оформити та використовувати бажану земельну ділянку під громадські пасовища.

Вказані підстави відмови не відповідають тим, які визначені частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України. Цей перелік є вичерпним. Наміри узаконити виділення земельної ділянки під громадські пасовища не є підставою для відмови особі у реалізації гарантованого конституцією права на землю.

Окрім того, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24 вересня 2020 року у справі № 815/6309/16, відповідно до якої отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність чи користування.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

Суд звертає увагу, що позивач до заяви додав графічний матеріал, на якому зображено бажане місце розташування земельної ділянки із кадастровим номером 6821510100:02:016:0036, проте відповідач, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою вказує земельну ділянку із кадастровим номером 6821510100:02:016:0028.

З огляду на вищевказане, суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню пункт 2.1 рішення сьомої сесії восьмого скликання Деражнянської міської ради Хмельницької області від 25.03.2021 року № 24 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", яким відмовлено у задоволенні поданої ОСОБА_1 заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га в м. Деражня із земель сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

Щодо обраного способу захисту (зобов`язання видати дозвіл) суд враховує практику Верховного Суду, викладену у постанові від 17 серпня 2021 року у справі № 540/1590/19, згідно якої прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.

Тому належним способом захисту є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяви позивачів від 12 листопада 2018 року та прийняти рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою або рішення про відмову у наданні такого дозволу, з урахуванням висновків викладених у цій постанові.

Аналогічна правова позиція також викладена Верховним Судом у постанові від 17 жовтня 2019 року у справі № 813/1950/16.

Тому, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Деражнянську міську раду Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га, що розташована на території Деражнянської міської ради Хмельницької області (в районі бувшого цукрового заводу), із земель сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2.1 рішення сьомої сесії восьмого скликання Деражнянської міської ради Хмельницької області від 25.03.2021 року № 24 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", яким відмовлено у задоволенні поданої ОСОБА_1 заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га в м. Деражня із земель сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

Зобов`язати Деражнянську міську раду Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2000 га, що розташована на території Деражнянської міської ради Хмельницької області (в районі бувшого цукрового заводу), із земель сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Деражнянської міської ради Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Деражнянська міська рада Хмельницької області (вул. Миру, 37, Деражня, Хмельницька область, 32200 , код ЄДРПОУ - 04403025)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап