Рішення № 101255097, 22.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
540/5348/21
Номер документу
101255097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5348/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач-1), ОСОБА_2 (далі - позивач-2) звернулися з позовною заявою до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (далі - відповідач), в якій просять:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09.07.2021 р. № 189 про відмову в погодженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та передачі земельної ділянки у власність;

- зобов`язати Чорнобаївську сільську раду Білозерського району Херсонської області погодити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) позивачам площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.

В обґрунтування позовних вимог зазначають, що позивачем на праві спільної сумісної власності належить будинок АДРЕСА_1 . Рішенням від 17.10.2018 р. № 583 Чорнобаївська сільська рада надала дозвіл на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність. На виконання зазначеного рішення розроблено відповідну технічну документацію, яку 05.02.2019 р. разом із заявою направлено на адресу відповідача. Однак відповідач протиправно відповідно до рішення від 01.03.2019 р. № 663 не розглянув це питання на сесії сільської ради, у зв`язку з чим звернулися до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом, який суд задовольнив. В подальшому відповідач прийняв незаконне та безпідставне рішення від 09.07.2021 р. № 189, яким відмовив у погодженні технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Зокрема, відповідач посилається на те, що позивачі звернулися із заявою в тому числі про передачу земельної ділянки у власність, що не відповідає дійсності, так як подали заяву про погодження технічної документації. Крім того, твердження відповідача про неможливість прийняття рішення без кадастрового номера земельної ділянки суперечить діючому законодавству України. Більш того, відсутність погоджених меж та документації унеможливлює отримання кадастрового номера.

Ухвалою від 21.09.2021 р. відкрито спрощене провадження у справі та зобов`язано відповідача у п`ятнадцятиденний строк надати відзив на позовну заяву.

29.10.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачі звернулися до сільської ради із заявою про "погодження" технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Однак на Земельним кодексом України, ні іншими нормативно-правовими актами не передбачено такого повноваження чи обов`язку органу місцевого самоврядування як "погодження технічної документації". Частиною 2 статті 118 ЗК України встановлено прийняття рішення про "затвердження технічної документації". Також зазначає про наявність земельного спору, про що свідчить відсутність підписів сусідніх землекористувачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на акті узгодження меж земельної ділянки з сусідніми землекористувачами у землевпорядній документації. Наразі сільською радою вчинено всіх дій стосовно процедури приватизації земельної ділянки позивачів, зокрема, погоджено межі земельної ділянки, що приватизується як сусіднім землекористувачем, про що свідчать відповідні підписи посадових осіб сільської ради у технічній документації. Сільська рада погоджується, що відсутність погоджених меж земельної ділянки позивачів із сусідніми землекористувачами не є перешкодою для завершення процедури приватизації земельної ділянки і саме тому керуючись ст.ст.118, 186 ЗК України сільська рада прийняла рішення від 09.07.2021 р. № 189, яким відмовила позивачам у затвердженні документації із землеустрою через відсутність кадастрового номера земельної ділянки. Після присвоєння кадастрового номера земельній ділянці сільська рада розглядатиме питання про затвердження технічної документації та передачі у власність земельної ділянки позивачам.

05.11.2021 р. від позивачів надійшла відповідь на відзив, в якій вказують на безпідставність викладених у ній обставин. Зокрема, наголошують на тому, що не зверталися до відповідача із заявою про передачу їм у власність земельної ділянки, а тому вимоги про наявність кадастрового номера не можуть бути підставою для відмови у погодженні технічної документації. Більш того, такий документ відсутній у визначеному Законом України "Про землеустрій" переліку обов`язкових документів для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Звертають увагу на те, що відповідач взагалі не наводить жодних доводів відносно прийнятого рішення, які б ґрунтувалися на спеціальній нормі - Закону України "Про землеустрій".

Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить будинок АДРЕСА_1 .

Рішенням Чорнобаївської сільської ради від 17.10.2018 р. № 583 надано дозвіл ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1436 га з метою подальшої передачі земельної ділянки у спільну сумісну власність та зобов`язано громадян надати технічну документацію на затвердження сесії сільської ради.

Херсонським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру (ДП Херсонгеоінформ) від 2018 року за заявою ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_1 площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 .

05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до голови Чорнобаївської сільської ради із заявою про погодження технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) під будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтованою площею 0,1436 га з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.

Рішенням ХХХІХ сесії Чорнобаївської сільської ради від 01.03.2019 р. № 663 вирішено відкласти заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , до вирішення земельного спору.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 р. у справі № 540/1075/21 визнано протиправною бездіяльність Чорнобаївської сільської ради щодо не розгляду по суті із прийняттям відповідного рішення заяви від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про погодження проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшою передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 ; зобов`язано Чорнобаївську сільську раду повторно розглянути заяву від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про погодження проекту землеустрою щодо погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, яка знаходиться в с.Чорнобаївка з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду та прийняттям відповідного рішення по суті.

Судове рішення набрало законної сили 17.07.2021 р.

Рішенням ІХ сесії Чорнобаївської сільської ради від 09.07.2021 р. № 189:

1. відмовлено громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у затвердженні "технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 , нр. ОСОБА_2 площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 " та передачі земельної ділянки у власність.

2. запропоновано громадянам, зазначеним у пункті 1 даного рішення, привести землевпорядну документацію у відповідність до вимог чинного законодавства та звернутися до сільської ради повторно з відповідним клопотанням.

Зі змісту даного рішення слідує, що підставою для відмови у затвердженні технічної документації вказано:

- відсутність серед додатків до заяви технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) як того вимагає частина перша статті 118 Земельного кодексу України;

- до заяви від 05.02.2019 р. не додається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, у зв`язку з чим відсутні докази (підтверджуючі документи) державної реєстрації земельної ділянки, що унеможливлює прийняття рішення сільською радою про затвердження відповідної землевпорядної документації та передачі земельної ділянки у власність.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивачі звернулися до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ст.3 ЗК України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (ч.2 ст.4 ЗК України).

Відповідно до п."б" ч.1 ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Статтею 40 ЗК України визначено, що громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

За змістом п."б" ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування ( ч.ч.1, 2 ст.116 ЗК України).

Позивачі є власниками житлового будинку, право спільної часткової власності на який зареєстровано за ними в установленому законом порядку, і цей житловий будинок розташований на земельній ділянці, на яку відповідачем надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і позивачами таку технічну документацію розроблено.

Частиною 1 статті 79-1 ЗК України встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

За змістом ч.ч.2-5 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, а також відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування врегульовані Законом України від 22.05.2003 р. № 858-IV "Про землеустрій" (далі - Закон № 858-IV).

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону № 858-IV документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Приписами ч.2 ст.25 Закону № 858-IV встановлено, що до видів документації із землеустрою належать, зокрема, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.

Статтею 1 Закону № 858-IV визначено, що технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Питання розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) врегульоване нормами ст.55 Закону № 858-IV (в редакції, чинній на час розроблення технічної документації).

Згідно із ч.ч.1-3, 5 ст.55 Закону № 858-IV (в редакції, чинній на час розроблення технічної документації) встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.

Власники та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов`язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.

За нормами ч.8 ст.55 Закону № 858-IV (в редакції, чинній на час розроблення технічної документації) у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).

Водночас ч.9 ст.55 Закону № 858-IV (в редакції, чинній на час розроблення технічної документації) передбачає, що якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.10 ст.55 Закону № 858-IV (в редакції, чинній на час розроблення технічної документації) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); є) копію правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об`єкти зареєстровані); ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт; з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); и) кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.198 ЗК України кадастрові зйомки - комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.

Отже, погодження меж земельної ділянки є складовою частиною кадастрового плану, який, у свою чергу, є складовою частиною технічної документації, на підставі якої орган місцевого самоврядування, реалізуючи власну компетенцію, приймає рішення про передачу громадянам безоплатно земельних ділянок у власність та затверджує документацію. Встановлення меж земельної ділянки по суті зводиться до вирішення питань, чи не належить земельна ділянка іншому власнику чи правомірному користувачеві та чи не накладаються межі земельної ділянки на суміжні земельні ділянки. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.

Статтею 30 Закону № 858-IV передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Умови погодження і затвердження документації із землеустрою визначені ст.186 ЗК України.

Так, відповідно до п.5 ч.5 ст.186 ЗК України технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується:

у разі передачі на підставі такої документації земельної ділянки у власність та користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування - рішенням таких органів;

в інших випадках - власником (розпорядником) земельної ділянки, а щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, що перебуває у користуванні, - землекористувачем.

Частиною 1 статті 118 ЗК України визначено, що громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

Приписами ч.2 ст.118 ЗК України передбачено, що у випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.

Згідно ч.8 ст.186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Отже, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) підлягає затвердженню, зокрема, органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності. При цьому підставою відмови у затвердженні технічної документації може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Зі змісту оскаржуваного рішення від 09.07.2021 р. № 189 слідує, що підставою для відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , відповідач зазначив відсутність оригіналу технічної документації та не надання витягу з Державного земельного кадастру, кадастрового номера земельної ділянки.

Суд вважає такі підстави протиправними, виходячи з наступного.

Як вже зазначалося, позивачі ще 05.02.2019 р. звернулися до Чорнобаївської сільської ради із заявою про погодження технічної документації, розгляд якої згідно рішення Чорнобаївської сільської ради від 01.03.2019 р. № 663 відкладено до вирішення земельного спору.

Дане рішення відповідача було предметом розгляду Херсонського окружного адміністративного суду в рамках справи № 540/1075/21, за результатами розгляду якої рішенням від 17.06.2021 р. визнано протиправною бездіяльність Чорнобаївської сільської ради щодо не розгляду по суті із прийняттям рішення заяви позивачів від 05.02.2019 р. та зобов`язано відповідача повторно розглянути заяву від 05.02.2019 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з прийняттям відповідного рішення по суті.

На виконання судового рішення відповідачем прийнято оскаржуване позивачами рішення від 09.07.2021 р. № 189. Тобто, рішення від 09.07.2021 р. № 189 прийнято на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 р. у справі № 540/1075/21. При цьому, у рішенні від 17.06.2021 р. не надавалася оцінка наявності чи відсутності підстав для затвердження або відмови у затвердженні технічної документації із землеустрою, а було встановлено бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивачів від 05.02.2019 р. по суті.

Суд зауважує, що відповідач не був позбавлений можливості витребувати у позивачів оригінал технічної документації із землеустрою, враховуючи те, що саме з його вини заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від 05.02.2019 р. не була розглянута у встановленому законодавством порядку, що встановлено вищевказаним судовим рішенням. Крім того, у Чорнобаївської сільської ради була в наявності копія проекту технічної документації із землеустрою, про що безпосередньо вказано у самому рішенні від 09.07.2021 р. № 189.

Що стосується вимоги про надання витягу з Державного земельного кадастру, кадастрового номера земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.9 ст.186 ЗК України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати, зокрема, додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій".

Склад документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) визначено ст.55 Закону № 858-IV, редакції якої як на час розроблення технічної документації, так і на час прийняття відповідачем оскаржуваного рішення не містили серед документів та матеріалів наявності витягу з Державного земельного кадастру, кадастрового номера земельної ділянки.

За таких обставин суд вважає протиправною відмову відповідача у затвердженні позивачам технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з підстав, вказаних у рішенні від 09.07.2021 р. № 189, а тому дане рішення підлягає скасуванню.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача погодити технічну документацію із землеустрою, суд зазначає наступне.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими необхідно розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

З огляду на наведене, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У даній справі, повноваження щодо затвердження технічної документації із землеустрою чи надання мотивованої відмови у її затвердженні, регламентовано положеннями Земельного кодексу України.

Умови, за яких орган відмовляє у затвердженні технічної документації із землеустрою, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен затвердити технічну документацію із землеустрою. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити технічну документацію або відмовити у її затвердженні. Згідно з законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями, тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Така правова позиція узгоджується із позицією, викладеною Верховним Судом у постановах від 22.12.2018 р. у справі № 804/1469/17, від 14.08.2019 р. у справі № 0640/4434/18, від 12.09.2019 р. у справі № 0640/4248/18 та від 28.11.2019 р. у справі №803/1067/17.

Щодо ефективності вибраного способу захисту, суд зазначає, що суд має право визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язати вчинити певні дії. При цьому суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Зобов`язання судом відповідача затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у її затвердженні, які передбачені ч.8 ст.186 ЗК України, а саме: невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки.

Прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача затвердити технічну документацію із землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у її затвердженні, може бути необґрунтованим та призвести до затвердження технічної документації із землеустрою з порушенням закону.

У контексті обставин спору застосування такого способу захисту вимагає з`ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для затвердження технічної документації із землеустрою.

Проте наведених обставин судом не встановлено. Оцінка правомірності рішення стосувалася лише тих мотивів, які наведено в рішенні Чорнобаївської сільської ради від 09.07.2021 р. № 189. Однак суд, в межах даної справи, не має повноважень досліджувати чи ці мотиви є вичерпними і чи дотримано позивачем усі інші умови для затвердження технічної документації із землеустрою. За таких обставин у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача затвердити технічну документацію із землеустрою.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що хоч і повноваження Чорнобаївської сільської ради щодо затвердження технічної документації із землеустрою не є дискреційними, проте належним способом захисту, відновлення прав ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за даних фактичних обставин, необхідно визнати саме зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивачів від 05.02.2019 р. про погодження технічної документації із землеустрою.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту прав, свобод та інтересів позивачів в даному випадку є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від 05.02.2019 р. про погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 виключно у зв`язку з неправильним визначенням позивачами способу поновлення порушених прав, судовий збір за який не стягується, то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачів підлягає стягненню судовий збір по 908 грн. кожній.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Білозерський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) про визнання протиправною рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 09.07.2021 р. № 189 про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та передачі земельної ділянки у власність.

Зобов`язати Чорнобаївську сільську раду Білозерського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Білозерський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від 05.02.2019 р. про погодження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,1436 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Білозерський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Стягнути з Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (75024, Херсонська область, Білозерський район, с.Чорнобаївка, вул.Соборна, 44, код ЄДРПОУ 26347342) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 109020100