
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 листопада 2021 року м. Рівне №460/4232/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДФС у Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати бездіяльність відповідача, що полягає у невиплаті одноразової грошової допомоги, - протиправною, стягнути з відповідача 40140,00грн. одноразової грошової допомоги, у зв`язку з втратою професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язанні з проходженням служби.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням суду від 05.05.2020 зобов`язано Головне управління ДФС у Рівненській області подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, у зв`язку із втратою професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язане із проходженням служби. Незважаючи на наявність всіх правових підстав щодо проведення відповідної виплати, станом на дату подання позову належна виплата не здійснена. Хоча на виконання рішення суду висновок підготовлено та скеровано до ДФС, де його було затверджено. Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом та просив його задовольнити повністю .
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову та зазначає, що 25.09.2020 на адресу ДФС України направлено висновок разом з документами для прийняття рішення щодо достатності підстав та документів для виплати одноразової грошової допомоги, у зв`язку із втратою професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язане із проходженням служби в податковій міліції, колишньому працівнику міліції ОСОБА_1 Головне управління ДФС України у Рівненській області отримало затверджений висновок від ДФС України про призначення одноразової грошової допомоги, однак додаткові кошти для виплати допомоги не виділялися.
Ухвалою від 05.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі і постановлено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
09.06.2021 позивач надіслав до суду відповідь на відзив, де стверджував про безпідставність та необґрунтованість тверджень зазначених у відзиві.
18.06.2021 відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив.
Оскільки розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, не здійснюється.
Дослідивши матеріли по справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 у період з 08.06.1998 по 30.09.2019 проходив службу в Головному управління ДФС у Рівненській області в органах податкової міліції (а.с.10-11).
Відповідно до свідоцтва про хворобу №148 медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Рівненській області" від 25.09.2019, захворювання ОСОБА_1 пов`язані з проходженням військової служби; непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час(а.с.18-20).
Згідно з довідкою МСЕК серія АГ № 0025342 від 23.10.2019 причина втрати професійної працездатності: захворювання, так, пов`язані з проходженням військової служби, ступінь втрати працездатності позивача 10 відсотків(а.с.21).
06.11.2019 за № Ш/1701/ДЗН/17-00 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Рівненській області із заявою та додатками про виплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку із визначенням ступеня втрати професійної працездатності 10% внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби (а.с.23).
За результатом розгляду поданих позивачем документів, а саме заяви від 06.11.2019, Головним управління ДФС у Рівненській області було сформовано лист від 21.11.2019 № 8710/ФОП/17-00-04-212, яким позивача було повідомлено, що працівники податкової міліції проходять службу у вкладі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. На сьогодні проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано. Колишнім працівникам податкової міліції втрату працездатності, яким встановлено після втрати чинності Закону України № 565-XII від 20.12.1990, проводити розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку з встановленням втрати працездатності після 07.11.2015 законні підстави відсутні. Додатково повідомлено, що виплата та розрахунок одноразової грошової допомоги, у зв`язку з встановленням втрати працездатності пенсіонерам податкової міліції після втрати чинності Законом України № 565-XII від 20.12.1990 "Про міліцію" здійснюється на виконання судових рішень, що набрали законної сили (а.с.24-25).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 у справі № 460/1147/20, зобов`язано Головне управління ДФС у Рівненській області подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку із втратою професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язане із проходженням служби, відповідно до вимог частини сьомої статті 23 Закону України "Про міліцію" № 565-XII від 20.12.1990, Перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII та Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850(а.с.25-27).
На виконання рішення суду, Головним управлінням ДФС у Рівненській області на адресу ДФС України направлено висновок від 24.09.2020 щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції у сумі 40140,00грн (а.с.28).
Вказаний висновок затверджений в.о. Голови Державної фіскальної служби України Сергієм Солодченко.
Листами №2121/9/17-97-05 від 12.10.2020, №2227/9/17-97 від 26.10.2020 про виконання вимоги державного виконавця від 22.09.2020 Головне управління ДФС у Рівненській області просило відкласти провадження виконання дій строком на 10 робочих днів у відповідності до ст.32 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з тим, що висновок про призначення одноразової грошової допомоги направлено в ДФС України.
Листом №2315/9/17-97-06-01 від 06.11.2020 про виконання вимоги державного виконавця від 28.10.2020 року № 26681 Головне управління ДФС у Рівненській області повідомило, що станом на 06.11.2020 Головним управлінням ДФС у Рівненській області не отримано підтвердження від Державної фіскальної служби України, на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Листом № 01/8/17-97-06-03 від 19.11.2020 Головне управління ДФС у Рівненській області отримало від Державної фіскальної служби України затверджений висновок про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності або часткової втрати працездатності, колишньому працівнику податкової міліції ОСОБА_1 . А також просить збільшення кошторисних призначень для виплати одноразової грошової допомоги в сумі 40140,00 грн.
Враховуючи невиплати коштів, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 40140,00грн. одноразової грошової допомоги, у зв`язку з втратою професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язанні з проходженням служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суду необхідно звернути увагу на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Законом України "Про міліцію" від 20.12.1990 № 565-XII та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Відповідно до ч. 7 ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 № 565-XII (далі - Закон № 565-XII) у разі отримання працівником міліції поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому розмір одноразової грошової допомоги не повинен бути меншим за 20-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб, та більшим за 100-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб.
Закон № 565-XII втратив чинність 07 листопада 2015 року у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року. При цьому у пункті 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-XII, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
На виконання вимог статті 23 Закону України "Про міліцію", постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника (далі - Порядок № 850).
Відповідно до п. 2 Порядку № 850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги, є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п. п. 3 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі часткової втрати працездатності працівником міліції без установлення йому інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальними експертними комісіями, - у розмірі, що визначається у відсотках 100-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення ступеня втрати працездатності. При цьому розмір грошової допомоги не повинен бути меншим за 20-кратний прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб, та більшим за 100-кратний прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб.
Пунктом 7 цього Порядку установлено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до пункту 8 Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Згідно пункту 9 Порядку МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Відтак, зі змісту наведених правових приписів встановлено, що за колишніми працівниками міліції, в тому числі і податкової міліції, яким встановлено часткову втрату працездатності, внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги на умовах, передбачених Законом № 565-XII та Порядку № 850.
Матеріалами справи встановлено, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.05.2020 у справі № 460/1147/20, Головним управлінням ДФС у Рівненській області на адресу ДФС України направлено висновок від 24.09.2020 щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції у сумі 40140,00грн (а.с.28).
Листом № 01/8/17-97-06-03 від 19.11.2020 Головне управління ДФС у Рівненській області повідомило управління фінансово - господарського забезпечення ДФС України, що отримало від Державної фіскальної служби України затверджений висновок про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності або часткової втрати працездатності, колишньому працівнику податкової міліції ОСОБА_1 в сумі 40140,00 грн. Також, відповідач листом просив збільшити кошторисні призначення для виплати допомоги за КЕКВ 2730 в сумі 40140,00грн.
Відтак, суд констатує, про відсутність зі сторони відповідача бездіяльності щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності або часткової втрати працездатності для ОСОБА_1 .
Проте, в межах цієї справи, суд звертає, що на виконання вимог статті 23 Закону України "Про міліцію", постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника.
Тобто, порядок та умови виплати для ОСОБА_1 грошової допомоги, у зв`язку з частковою втратою працездатності передбачена нормами Порядку № 850.
Відповідно до пункту 10 цього Порядку, грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Так, 24.09.2020 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на адресу ДФС України направлено висновок щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції у сумі 40140,00 грн (а.с.28).
Проте, з моменту прийняття затвердженого висновку (24.09.2020) та станом на дату розгляду цієї справи в суді, доказів виплати для позивача допомоги відповідачем не представлено, чим порушено умови Порядку № 850, оскільки виплата протягом двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення не проведена.
Європейський Суд з прав людини у справі "Кечко проти України" зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань. Таким чином, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки судом встановлено, що позивач втратив частково працездатність, внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням військової служби, заявлений позивачем розмір одноразової грошової допомоги передбачений Законом, за наслідками чого Головним управлінням ДФС у Рівненській області на адресу ДФС України прийнято висновок від 24.09.2020 щодо призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції у сумі 40140,00грн, то суд приходить до висновку про наявність підстав для відновлення порушеного права позивача, шляхом визнання дій відповідача, що полягають у невиплаті одноразової грошової допомоги, - протиправними.
А тому твердження відповідача щодо наявності обмеженого бюджетного фінансування, - судом відхиляється.
Що стосується другої позовної вимоги ОСОБА_1 про стягнення з відповідача 40140,00грн. одноразової грошової допомоги, у зв`язку з втратою ним професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язанні з проходженням служби, то суду необхідно вказати, що позовна вимога в наведеній редакції суперечить вимогам пункту 10 Порядку № 850, оскільки грошова допомога виплачується в порядку черговості, а тому в її задоволенні слід відмовити.
Відтак, суд вважає за необхідне відновити порушене право позивача шляхом зобов`язання Головного управління ДФС у Рівненській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв`язку з втратою ним професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язані з проходженням служби, в розмірі 40140,00грн., відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Поряд з цим, суд констатує, що Порядком № 850 чітко визначено, що грошова допомога виплачується відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення. 24.09.2020 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на адресу ДФС України направлено висновок щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції у сумі 40140,00грн. Однак, навіть станом на дату розгляду цієї справи в суді, виплата належних позивачу сум - відповідачем не здійснена.
Таким чином, протягом тривалого часу порушене право позивача на отримання одноразової грошової допомоги відповідачем не відновлене.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зважаючи на те, що рішення суду зобов`язує відповідача - суб`єкта владних повноважень, вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання судового рішення, а саме один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги. Оскільки судом встановлений факт наявності порушеного права позивача, то суд вважає, що поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, а докази понесення інших витрат суду не надано, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України - відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Рівненській області (вул. Відінська, 12, м. Рівне, 33023, код ЄДРПОУ 39394217) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Рівненській області, що полягають у невиплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління ДФС у Рівненській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв`язку з втратою ним професійної працездатності, спричиненої захворюванням, що пов`язані з проходженням служби, в розмірі 40140,00грн., відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Зобов`язати Головне управління ДФС у Рівненській області подати до Рівненського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду у строк - один місяць, з дня набрання законної сили цим рішенням.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 19 листопада 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля