
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 жовтня 2021 року м. Рівне №460/12766/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом:
Головного управління ДПС у Рівненській області доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулось до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 34000,00 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що у відповідача існує заборгованість в розмірі 34000,00 грн., по адміністративних штрафах та штрафних санкціях за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Відповідачем самостійно у встановлені законом терміни суми грошових зобов`язань у повному обсязі сплачені не були, надіслана податкова вимога не виконана, а тому податковий орган звернувся про стягнення податкового боргу в судовому порядку. За таких обставин, сторона позивача просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 14 09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін 12.10.2021.
Представник відповідача відзив на позов не подав, причини не подання суду не повідомив.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що за відповідачем рахується податковий борг із штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в загальному розмірі 34000,00 грн.
Дана заборгованість виникла наступним чином.
21.09.2017 посадовими особами ГУ ДФС у Рівненській області проведено перевірку стану дотримання вимог чинного законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів у торговій точці, де здійснює свою підприємницьку діяльність відповідач.
Результати перевірки оформлені актом №256/17-00-40/256/3/7318, на підставі якого 24.11.2016 позивачем винесено рішення:
- №00004094000 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17000 грн. згідно з абзацом п`ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензій (а.с.9);
- №00004104000 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17000 грн. згідно з абзацом п`ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензій (а.с.10).
Відповідальність за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензій передбачена абзацом п`ятим частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 і становить 200 % вартості товару, але не менше 17000 грн.
Аналогічний вид і міру відповідальності встановлено за роздрібну торгівлю тютюновими виробами.
За наведеного, суд констатує, що рішення про застосування фінансових санкцій №00004094000 та №00004104000 від 09.10.2017 прийняті суб`єктом владних повноважень на підставі, в межах наданих повноважень, в розмірах та у строки, визначені чинним законодавством України.
Копії даних рішень були направлені відповідачу та врученні йому 20.10.2017 року, що підтверджено зворотнім рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.13 на звороті).
За визначенням, що міститься в підпункті 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності - є грошовим зобов`язанням платника податків.
В свою чергу, за правилами підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за застосування штрафних (фінансових) санкцій є контролюючий орган.
Згідно із підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
За правилами пункту 57.2 статті 57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму податкового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
В силу положень пункту 57.3. цієї статті, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Доказів оскарження в адміністративному порядку рішень про застосування фінансових санкцій №00004094000 та №00004104000 від 09.10.2017, суду не надано. За даними ЄДРСР відповідач до суду з позовом про визнання протиправним і скасування вказаних рішень не звертався.
Відповідно, грошові зобов`язання зі сплати штрафних санкцій, визначені вказаними рішеннями, набули статусу узгоджених і підлягають сплаті в бюджет.
В силу вимог підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України, сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Однак, відповідно до пункту 59.5. статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Наявними матеріалами справи підтверджено, що відповідачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" №537-51 від 04.02.2021 на суму заборгованості - 25653,75 грн., яка існувала на той час (а.с.7).
Станом на день розгляду справи судом, податковий борг відповідача в сумі 34000,00 грн. підтверджено довідкою про стан розрахунків з бюджетом та витягом з облікової картки платника податків .
У відповідності до статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
На момент розгляду справи судом, доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано.
За наведених обставин, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що відповідач свій податковий обов`язок не виконав.
Згідно з частиною п`ятою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
За наведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення фінансових санкцій підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління ДПС у Рівненській області (код ЄДРПОУ ВП 44070166, вулиця Відінська, будинок 12, місто Рівне, 33023) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до бюджету податковий борг в розмірі 34000,00 грн. та перерахувати: отримувач ГУК у Рівненській обл./ отг Рокитне/21081500, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.) РНОКПП 38012494, код банку: МФО 899998, розрахунковий рахунок: UА238999980314040561000017529, код доходів бюджету: адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів; код класифікації бюджету 21081500.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 12 жовтня 2021 року
Суддя Н.В. Друзенко