
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/15587/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79061, код ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати перерахунок та рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 07.05.2021 (протокол/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії (Перерахунок пенсії. Версія: 1.6.65.1. Дата розрахунку 07.05.2021. Рішення № 913080181800 від 07.05.2021) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині застосування при розрахунку пенсії 60% від заробітної плати ОСОБА_1 та обмеження її максимальним розміром;
- визнати протиправним та скасувати перерахунок від 29.07.2021 та рішення щодо перерахунку від 03.08.2021 пенсії ОСОБА_1 (протокол/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії (Перерахунок пенсії. Версія: 1.6.69.1. Дата розрахунку 29.07.2021. Рішення № 913080181800 від 03.08.2021) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині призначення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2021 довічно в сумі 5527,02 грн. з розрахунку від заробітку в сумі 6280,70 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити у 10-денний строк перерахунок та виплату ОСОБА_1 в повному розмірі пенсії за вислугу років на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 29.04.2021 № 21-892вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, заяви про перерахунок пенсії від 29.04.2021, наявних в пенсійній справі документів, з місяця подачі цієї заяви виходячи з розрахунку 88% від суми зазначеної у даній довідці заробітної плати без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що з 03.06.2009 позивачу призначена пенсія за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру в розмірі 88% середньомісячного заробітку. Вказує, що продовжує працювати в органах прокуратури. З метою проведення перерахунку пенсії, позивачем отримано довідку Львівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №21-862вих-21 від 29.04.2021. Позивач 29.04.2021 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру на підставі вищевказаної довідки. Проте відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що пенсійне забезпечення працівників прокуратури, регулюється ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, який набув чинності з 15.07.2015, де зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, а відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно з Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідача, вважаючи їх такими, що вчинені не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, позивач звернувся до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 20.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивач є працюючою особою органів прокуратури, пенсія якому призначена з 03.06.2009 за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до абзацу четвертого частини п`ятнадцятої статті 86 Закону № 1697 з 01.10.2017 пенсія у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). Вказує, що виплата прокурорської пенсії буде порушенням вказаної статті. Додатково зазначає, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.07.2021 у справі №380/4215/20 апеляційну скаргу Головного управління - задоволено, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.042021 у справі №380/4215/20, яким було зобов`язано Головне управління з 13.12.2019 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області №18-786 вих-19 від 02.03.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії - скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено. З урахуванням вищенаведеного, просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, якому з 03.06.2009 призначена пенсія за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 15.11.1991 №1789-ХІІ в розмірі 88% середньомісячного заробітку.
29.04.2021 Львівською обласною прокуратурою видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача, що враховується для перерахунку пенсії №21-862вих-21, згідно з якою відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 та ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 15.03.2021, за відповідною (прирівняною) посадою прокурор Львівської місцевої прокуратури №1 (прокурор окружної прокуратури), становить 54133,34 грн.
29.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав зазначену довідку.
На підставі рішення № 913080181800 від 07.05.2021 відповідачем, з посиланням на Закон України «Про прокуратуру», здійснено перерахунок пенсії позивача за вислугу років та визначено її з 01.04.2021 в розмірі 32 480,00 грн., з розрахунку 60% від заробітку в сумі 54 133,34 грн., із виплатою в максимальному розмірі 17 690,00 грн., з 01.04.2021 по 30.06.2021, 18 540,00 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021, 19 340,00 грн., з 01.12.2021 довічно.
На підставі рішення №913080181800 від 03.08.2021 відповідачем, з посиланням на Закон України «Про прокуратуру», знову здійснено перерахунок пенсії позивача за вислугу років та визначено її з 01.04.2021 в розмірі 5527,02 грн. з розрахунку 88% від заробітку в сумі 6280,70 грн., із виплатою пенсії в цьому ж розмірі 5527,02 грн. з 01.04.2021 довічно.
Водночас, листом від 02.08.2021, відповідачем було надіслано позивачу рішення №913080181800 відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з мотивів відсутності після 13.12.2019 нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Не погоджуючись з рішеннями відповідача від 07.05.2021 та від 03.08.2021, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На час призначення позивачу пенсії (2009 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).
Згідно з ч.1 вищевказаної статті (в редакції, чинній на час призначенні пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч.12 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).
До ст.50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище ч.17 ст.50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.
Частина 20 ст.86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ та ч.17 (з 01.10.2011 року ч.18) ст.50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII Прикінцеві положення Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. ст.86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім п.8 ч.1 ст.15, ч.4 ст.16, абз.1 ч.2 ст.46-2, ст.47, ч.1 ст.49, ч.5 ст.50, ч.ч.3, 4, 6 та 11 ст.50-1, ч.3 ст.51-2, ст.53 щодо класних чинів).
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні:
- жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру;»
- законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Верховний Суд в постанові від 24.04.2019р. (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд. Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація права на перерахунок призначених пенсій забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019р.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019р. №7-р(II)/2019 та вирішив таке: визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Відповідно до абзацу четвертого частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
З урахуванням внесених змін Законом № 2148-VIII від 03.10.2017р., аналогічна норма закріплена в п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. яка є чинною на час спірних правовідносин та яка передбачає, що: «з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Положення приведених норм є чинними, як на дату звернення позивача із вказаною заявою про перерахунок та виплату пенсії за нормами Закону України "Про прокуратуру", так і на час розгляду даної справи в суді.
При цьому суд відхиляє доводи позивача, про те, що абзац четвертий частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII до нього не застосовується, оскільки його пенсію призначено у червні 2009 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 15.11.1991 №1789-ХІІ, оскільки в ситуації з перерахунком призначеної пенсії працівникам органів прокуратури таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність.
Такий правовий висновок було висловлено у постановах Верховного Суду України від 08 вересня 2021 року у справі №340/3185/19, від 23.09.2021 у справі №298/11/17.
Як вже було встановлено судом, та не заперечується сторонами, на час спірних правовідносин та на дату розгляду даної справи, позивач є працюючою особою, яка перебуває на посаді, яка дає право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру». При цьому, позивач не відноситься до осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що на позивача поширюються положення п.13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», абзацу четвертого частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до яких пенсія у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» поновлюється після звільнення з роботи.
На підставі аналізу наведених вище норм права та матеріалів справи суд доходить висновку, що, оскільки позивач продовжує працювати в органах прокуратури, то пенсія відповідно до вимог чинного законодавства йому має виплачуватися у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-IV і підстави для її перерахунку відповідно до норм Закону №1697-VII на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 29.04.2021 №21-862вих-21, відсутні.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі рішення № 913080181800 від 07.05.2021, з посиланням на Закон України «Про прокуратуру», та визначено її з 01.04.2021 в розмірі 32 480,00 грн., з розрахунку 60% від заробітку в сумі 54 133,34 грн., із виплатою в максимальному розмірі 17 690,00 грн., з 01.04.2021 по 30.06.2021, 18 540,00 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021, 19 340,00 грн., з 01.12.2021 довічно.
При цьому, судом встановлено, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, від 28.07.2021 у справі №380/4215/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року у справі № 380/4215/20 скасовано, при цьому судом встановлено, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку задовольняючи позов в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 13.03.2020р. № 1259 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, виходячи із довідки Прокуратури Львівської області №18/786 вих. 19 від 02.03.2020р. з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, оскільки пенсійний орган діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений законами та Конституцією України. Пенсія у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Так, Восьмим апеляційним адміністративним судом, фактично встановлено, що відповідач не мав права на перерахунок його пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати.
Відтак, на підставі рішення №913080181800 від 03.08.2021 відповідачем, з посиланням на Закон України «Про прокуратуру», знову здійснено перерахунок пенсії позивача за вислугу років та визначено її з 01.04.2021 в розмірі 5527,02 грн. з розрахунку 88% від заробітку в сумі 6280,70 грн., із виплатою пенсії в цьому ж розмірі 5527,02 грн. з 01.04.2021 довічно, фактично зменшивши розмір пенсії позивача до розміру, який був визначений ще на момент призначення пенсії позивачу, адже права на перерахунок, який був здійснений на підставі рішення № 913080181800 від 07.05.2021, позивач, як працюючий пенсіонер фактично не мав.
Тому, суд дійшов висновку, що приймаючи спірне рішення №913080181800 від 03.08.2021 відповідач діяв у межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача в цій частині.
Суд звертає увагу, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Так, як вже було встановлено судом, у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до норм Закону №1697-VII на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 29.04.2021 №21-862вих-21, відповідно вимоги про перерахунок пенсії позивача, виходячи з розрахунку 88% від суми зазначеної у даній довідці заробітної плати, без обмеження пенсії максимальним розміром задоволенню не підлягають.
Частиною 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна