
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/4780/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МОУ щодо не включення у довідку № 544 від 27 листопада 2020 року «Про розмір грошового забезпечення» та відмови мені у включенні у нову довідку (окрім уже включеного у довідку грошового забезпечення) надбавки за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% та премії за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130% за посадою, аналогічною, яку я займав на день звільнення зі служби відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Розділу IV додатку 2 телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240, станом на 05 березня 2019 року, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру моєї пенсії;
- зобов`язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки МОУ вчинити дії, а саме на виконання рішення № 91681166 від 21 вересня 2020 року Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/5794/20, скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення із включенням (окрім уже включеного грошового забезпечення, що зазначене в довідці № 544 від 27 листопада 2020 року) надбавки за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% та премії за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130% за посадою, аналогічною, яку я займав на день звільнення зі служби відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Розділу IV додатку 2 телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240, та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області станом на 05 березня 2019 року, та надати її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру моєї пенсії;
- стягнути на мою користь за рахунок бюджетних асигнувань Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МОУ, підтверджені документально, мої витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20 відповідач виготовив нову довідку № 544 від 27 листопада 2020 року про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, проте не включив до неї такі додаткові види грошового забезпечення як надбавку за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% та премію за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130%. Такі дії відповідача позивач уважає протиправними, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45), зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера, та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку. А тому при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260 (далі – Порядок № 260), розпорядження Міністра оборони України № 207/у/3 від 25 квітня 2018 року, вимогами телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240, та включити до довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року надбавку за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років згідно з пунктом 5 Постанови № 704, розпорядженням Міністра оборони України № 207/у/3 від 25 квітня 2018 року, Розділу IV додатку 2 телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240, якою визначено виплачувати надбавку щомісячно з 01 січня 2019 року військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у розмірі 100%, та премію за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130% посадового окладу згідно з пунктом 2 Розділу ХVІ Порядку № 260, а саме: «Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби» та пунктом 2 частини 5 Постанови № 704. Позивач зауважує, що премія виплачується відповідно до телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240 у Збройних Силах України щомісячно з 01 січня 2019 року у розмірах 130% посадового окладу, визначених Розділом IV додатку 2 до цієї телеграми, які відповідач не включив до довідки про розмір його грошового забезпечення № 544 від 27 листопада 2020 року. З огляду на це позивач уважає, що відмова відповідача включити до довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року надбавку за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% та премію за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130% за посадою, відповідною (аналогічною), яку він займав на день звільнення зі служби, є протиправною та такою, що порушує вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
Звертає увагу на те, що включення до довідки про розмір грошового забезпечення у склад додаткового грошового забезпечення надбавок та премії також визначено у мотивувальній частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20.
На думку позивача, вимога відповідача надати підтвердження про придатність його до льотної роботи на час звільнення є необґрунтованою, оскільки надання підтвердження про придатність до льотної роботи на час звільнення та виходу на пенсію при отриманні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не передбачено жодним нормативно-правовим актом. Крім того, позивач вказує, що під час проходження військової служби він перебував у льотному складі до 31 грудня 2006 року, оскільки йому виплачувалась відповідна надбавка, що відображено у грошовому атестаті від 29 грудня 2006 року серії ЗС № 511341.
У зв`язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100% виплачується військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу у складі екіпажів. Позивач звільнений з посади старшого офіцера – начальника пункту (повітряного командного пункту) відділу пунктів управління штабу Західного оперативного командування, а зазначена посада не відноситься до посад льотного складу, які мають право на отримання надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100%. Так само немає підстав для включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача премії у розмірі 130%, оскільки посада, з якої звільнений позивач, не відноситься до посад льотного складу, які мають право на отримання премії у підвищеному розмірі. Таким чином, позивач не звільнявся з посади льотного складу, на час звільнення з посади визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, в матеріалах особово-пенсійної справи ХВ-60373 відсутній висновок лікарсько-льотної комісії, про те, що позивач придатний до польотів, у зв`язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для формування нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу із врахуванням надбавки за особливості проходження служби у льотному складі та премії у вказаних ним розмірах. Відповідач вважає, що виконав рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20 у повному обсязі, у зв`язку з чим просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
На спростування доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, позивач надав відповідь на відзив, у якій додатково зазначає, що під час проходження служби та на момент виходу на пенсію його посада «старший офіцер – начальник пункту (повітряного командного пункту) відділу пунктів управління штабу Західного оперативного командування» відповідає посаді «офіцер повітряного командного пункту, повітряного пункту управління всіх найменувань», зазначеній в Переліку посад льотного складу, який має право виконувати польоти у складі екіпажів повітряних суден, авіації Збройних Сил України, військова служба на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністра оборони України від 12 січня 2004 року № 9, та віднесена до посад командно-льотного складу Збройних Сил України. Вказує, що мав відповідний допуск, був придатний до польотів, виконував польоти за планами бойової (навчально-бойової) підготовки у складі екіпажів повітряних суден за «Єдиними річними нормами нальоту годин для нарахування вислуги років на пенсію на пільгових умовах льотному складу авіації, який має право виконувати польоти у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України», тому має право на включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки в розмірі 100% за особливі умови служби у льотному складі та премії за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130%.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 02 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 20 квітня 2021 року продовжено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви згідно ухвали від 02 квітня 2021 року про залишення позовної заяви без руху до 27 травня 2021 року.
Ухвалою судді від 28 травня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, за посадою, яку займав на день звільнення зі служби, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та інших нормативних актів, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основного та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.
Зобов`язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
У решті вимог ОСОБА_1 відмовлено.
27 листопада 2020 року на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20 Львівський обласний військовий комісаріат видав довідку № 544 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 про те, що розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: старший офіцер – начальник пункту (повітряного командного пункту) відділу пунктів управління штабу Західного ОК становить усього 20025,50 грн., у тому числі: посадовий оклад (27 т.р.) – 5500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 3490,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) – 6805,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 825,00 грн.; премія (35%) – 1925,00 грн.
26 січня 2021 року позивач звернувся до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, у якій просив на виконання рішення № 91681166 від 21 вересня 2020 року Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/5794/20 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області другу нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основного та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки: за таємність 15%, за особливості проходження служби 65%, за службу у льотному складі 100%) та премії в розмірі 35%, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Листом військового комісара Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/117 від 08 лютого 2021 року позивача на його заяву 26 січня 2021 року повідомлено, зокрема, про те, що: «Врахування в Довідку для осіб, звільнених з посад льотного складу, яким до 2018 року в пенсію враховувалась надбавка за особливі умови служби, надбавки за особливості проходження служби та премії в збільшених розмірах без дотримання умов їх виплати, встановлених в 2019 році для військовослужбовців льотного складу, не узгоджуються з нормами Закону щодо перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, встановлених законодавством. Отже, правових підстав для складання іншої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ніж та, що вже подана до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, на даний час немає». Крім того, зазначеним листом проінформовано позивача, що у військовій частині А2595 грошове забезпечення льотному складу виплачується відповідно до Телеграми від 28 грудня 2018 року № 248/9240, а також запропоновано надати підтвердження про придатність до льотної роботи на час звільнення.
Уважаючи дії відповідача щодо не включення у довідку від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року надбавки за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% та премії за проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 130% за посадою, відповідною (аналогічною) тій, яку він займав на день звільнення зі служби, протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо відмови у включенні до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 100%, а також премії у розмірі 130% за посадою, відповідною (аналогічною) тій, яку він займав на день звільнення зі служби.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі – Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма статті 43 Закону № 2262-XII міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розмірі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок зазначений у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII частинами першою, другою якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20, яке набрало законної сили, зобов`язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
27 листопада 2020 року на виконання вказаного рішення суду Львівський обласний військовий комісаріат виготовив довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: старший офіцер – начальник пункту (повітряного командного пункту) відділу пунктів управління штабу Західного ОК, із зазначенням у ній таких основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник); надбавка за вислугу років (50%); надбавка за особливості проходження служби (65%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%); премія (35%).
Втім, позивач уважає, що відповідач протиправно не включив до довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виготовленої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20, надбавки за особливості проходження служби у льотному складі в розмірі 100% та премії за проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 130%.
Отже, спірним у цій справі є питання включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу в розмірі 100%, а також премії у розмірі 130%.
З цього приводу суд враховує таке.
Як уже було зазначено вище, усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі – Постанова № 704), якою затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
При цьому пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пунктів 5, 6 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
6. Виплачувати:
1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16;
2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;
3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;
4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання «заслужений тренер», «заслужений майстер спорту», «майстер спорту міжнародного класу», в розмірі 10 відсотків посадового окладу, «майстер спорту» - 5 відсотків посадового окладу. За наявності двох і більше звань надбавка до посадового окладу виплачується за одним (вищим) званням.
5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання «заслужений» або «народний», в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу.
6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством;
7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів;
8) одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту.
Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі – Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Дія Порядку № 260 (крім розділів II, V-IХ, ХІI-ХХV) поширюється на військовослужбовців, умови виплати грошового забезпечення для яких встановлено іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до пункту 3 Розділу І Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов`язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з пунктом 4 Розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Розділом VІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.
Пунктом 2 зазначеного Розділу Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Так, пунктом 27 Додатку до Порядку № 260 «Перелік окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов`язків» визначено, що військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу, які виконують польоти у складі льотного екіпажу повітряних суден, коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.
Згідно з пунктом ІV Додатка 2 Телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240 військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати:
надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;
премію в розмірі 130% посадового окладу.
Військовослужбовцям, які в минулому році не здійснювали польотів, виплати у зазначених розмірах здійснювати з дня початку польотів в поточному році.
Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями, з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується в наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.
Пунктом 5 Порядку № 45 (в редакції, яка діяла до внесення змін Постановою № 103) визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому ті додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Заперечуючи проти права позивача на включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу та премії відповідач покликається на те, що позивач не звільнявся з посади льотного складу, на час звільнення з посади визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, а в матеріалах особово-пенсійної справи позивача ХВ-60373 відсутній висновок лікарсько-льотної комісії про те, що він придатний до польотів. Саме тому, на переконання відповідача, відсутні правові підстави для формування нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу із врахуванням надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу та премії у вказаних ним розмірах.
Стосовно покликань відповідача на те, що позивач не звільнявся з посади льотного складу, суд враховує таке.
Згідно з Витягом із наказу по управлінню Західного оперативного командування (по стройовій частині) від 29 грудня 2006 року № 150 позивача звільнено з військової служби у запас за станом здоров`я наказом Міністра оборони України від 17 листопада 2006 року № 1727 з посади – старший офіцер начальник пункту (повітряного командного пункту) відділу пунктів управління штабу оперативного командування.
Перелік посад льотного складу, який має право виконувати польоти у складі екіпажів повітряних суден, авіації Збройних Сил України, військова служба на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах визначений наказом Міністра оборони України від 12 січня 2004 року № 9 (далі – Наказ № 9).
За змістом Преамбули Наказу № 9 до льотного складу відносяться особи офіцерського складу, особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, та строкової військової служби, які займають посади льотного складу за відповідною спеціальністю та виконують польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України.
Згідно з абзацом тридцять першим Розділу І Наказу № 9 до посади льотного складу відноситься посада начальника повітряного командного пункту.
Відповідно до записів у Льотній книжці ОСОБА_1 , а також згідно Листа обліку льотної роботи на полковника ОСОБА_1 , позивач у період з 1999 року по 2006 рік виконував польоти у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України. Зокрема, за 2006 рік (рік звільнення з військової служби) позивач виконав 10 польотів (двадцять одна година, сорок вісім хвилин).
Таким чином, посада, з якої позивача звільнено з військової служби – старший офіцер начальник пункту (повітряного командного пункту) відділу пунктів управління штабу оперативного командування в силу вимог абзацу тридцять першого Розділу І Наказу № 9 відноситься до посади льотного складу, натомість доводи відповідача у цій частині є безпідставними, з огляду на що суд їх відхиляє.
В той же час у відзиві на позовну заяву відповідач покликається на абзац 3 пункту 1.3 Розділу І, пункт 2.2 Розділу ІІ Інструкції про класифікацію авіаційного персоналу державної авіації України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 05 січня 2015 року № 3 (далі - Інструкція) згідно з якими:
- льотний склад – особи суб`єктів авіаційної діяльності державної авіації, які мають спеціальну підготовку і виконують функціональні обов`язки у складі екіпажу на борту повітряного судна в польоті;
- до льотного складу належать:
члени екіпажу ПС, а саме: льотний екіпаж ПС та екіпаж салону (пасажирського, вантажного), в тому числі бортові механіки (провідники, радисти, оператори, спостерігачі, перекладачі тощо), персонал штатних пошуково-рятувальних і парашутно-десантних служб (груп) та штатних рятувальних парашутно-десантних (пошуково-рятувальних) груп;
льотно-інструкторський склад;
командно-льотний склад;
льотно-випробувальний склад;
науково-педагогічні працівники і викладачі закладів вищої освіти (далі - ЗВО), посади яких передбачають виконання польотів;
курсанти (слухачі) ЗВО, посади яких передбачають виконання польотів.
Втім, такі покликання відповідача не спростовують факту віднесення посади, з якої позивача звільнено з військової служби, до посади льотного складу згідно з абзацом тридцять першим Розділу І Наказу № 9. Окрім того, абзац 3 пункту 1.3 Розділу І та пункт 2.2 Розділу ІІ Інструкції, на які покликається відповідач, дають визначення поняття «льотний склад», а не «посада льотного складу», яке до того ж є ширшим за своєю суттю та передбачає наявність таких двох обов`язкових умов, як: 1) зайняття особою посади льотного складу, та 2) виконання польотів за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України.
Відтак позивач, займаючи під час проходження військової служби посаду льотного складу та, виконуючи польоти у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України, належав до льотного складу. Тобто, у спірному випадку до позивача повною мірою є застосовними такі категорії, як звільнення з посади льотного складу та належність до льотного складу.
Покликання відповідача на те, що на час звільнення з посади позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, а в матеріалах особово-пенсійної справи позивача ХВ-60373 відсутній висновок лікарсько-льотної комісії про те, що він придатний до польотів суд оцінює критично, зважаючи на таке.
Як уже було зазначено судом вище, за змістом пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються.
В той же час, згідно з пунктом ІV Додатка 2 Телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240 виплата надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу та премії в розмірі 130% посадового окладу припиняється військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями, з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи.
Втім, у матеріалах справи відсутні докази усунення позивача від льотної роботи за медичними показаннями, з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи. Відповідач суду таких доказів не надав.
Більше того, як встановив суд, та підтверджується записами у Льотній книжці ОСОБА_1 , а також Листом обліку льотної роботи на полковника ОСОБА_1 , позивач у період з 1999 року по 2006 рік виконував польоти у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України. Так, зокрема, у 2005 році (рік перед звільненням з військової служби) позивач виконав польотів на 37 годин 12 хвилин; у 2006 році (рік звільнення з військової служби) позивач виконав польотів на 21 годину 48 хвилин.
Крім того, згідно даних грошового атестата серії ЗС № 51134 позивачу виплачувалась надбавка за льотний склад при виконанні польотів у розмірі 35%.
Отже позивач, будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, проходив службу на посадах льотного складу, виконував польоти у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України, отримував грошове забезпечення та йому виплачувалась надбавка за льотний склад при виконанні польотів у розмірі 35%.
Разом з тим, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у справі № 380/5794/20 встановлено, що з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Саме тому зазначеним рішенням суду зобов`язано відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Втім, формуючи нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, відповідач оминув норми прямої дії, а саме наказу Порядку № 260, якими урегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, за змістом яких позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків та, враховуючи проходження ним військової служби на посадах льотного складу і виконання польотів у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України, збільшенням її на коефіцієнт 1,45.
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача у розмірі 94,25% (65% х 1,45) а не 65%, як це зробив відповідач та не 100%, як вказує позивач.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо не включення до довідки від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 94,25%.
Стосовно включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії премії у розмірі 130% суд зазначає таке.
Як зазначено судом вище, відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 1, абзацом першим пункту 2 Розділу XVI Порядку № 260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Розділом ІV Додатку 2 Телеграми Міністерства оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплачувати щомісячну премію військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів – у розмірі 130 % посадового окладу.
Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата цієї премії припиняється, про що оголошується в наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплату таким військовослужбовцям премії здійснювати на загальних підставах.
Суд відзначає, що відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил, їх бойової і мобілізаційної готовності, оперативної та бойової підготовки, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видають накази та директиви.
Натомість телеграма від 28 грудня 2018 року № 248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов`язковою до виконання її адресатами. Отже, зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.
Таким чином, оскільки, телеграма від 28 грудня 2018 року № 248/9240 не є нормативно-правовим актом, а конкретні розміри премії не встановлені Кабінетом Міністрів України, тому для перерахунку пенсій має бути застосовано абзац 5 пункту 5 Порядку № 45, згідно з яким інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд також зауважує, що у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Зважаючи на викладене, розмір премії 35%, який вказаний у довідці Львівського обласного військового комісаріату від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, визначений відповідачем на загальних підставах, та відповідає вимогам чинного законодавства.
З огляду на викладене, дії відповідача у цій частині є правомірними, а тому правові підстави для визнання їх протиправними у суду відсутні.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо не включення до довідки від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 94,25%, то з метою ефективного захисту цих порушених прав позивача, необхідно зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням, окрім вказаних у довідці Львівського обласного військового комісаріату від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме: посадовий оклад (27 т.р.) – 5500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 3490,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 825,00 грн.; премія (35%) – 1925,00 грн., також надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 94,25%, для проведення з 01 квітня 2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з правилами статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 16 від 16 березня 2021 року позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача належить стягнути 454,00 грн. сплаченого судового збору.
Докази понесення сторонами витрат, пов`язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Івана Франка, 25, м. Львів, 79005) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії – задоволити частково.
Визнати протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не включення до довідки від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 94,25%.
Зобов`язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням, окрім вказаних у довідці Львівського обласного військового комісаріату від 27 листопада 2020 року № 544 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме: посадовий оклад (27 т.р.) – 5500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) – 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 3490,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 825,00 грн.; премія (35%) – 1925,00 грн., також надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 94,25%, для проведення з 01 квітня 2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
В решті позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 454,00 грн. сплаченого судового збору відповідно до квитанції № 16 від 16 березня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 18 листопада 2021 року.
Суддя Клименко О.М.