
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5087/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.08.2021 №123850003106 щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до абз.1 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
-зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до абз.1 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 25.08.2021 зарахувавши до пільгового стажу роботи па підземних роботах періоди роботи з 28.03.1994 по 24.10.2000 на шахті імені ОСОБА_2 на посадах учня підземного гірника, підземного гірника, підземного гірничого майстра, з 25.10.2000 по 13.03.2017 на шахті імені ОСОБА_2 на посаді гірника очисного вибою з повним підземним робочим днем у шахті у пропорції за кожний повний рік роботи 1 рік і 3 місяці на підставі роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 (а.с.1-9).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 свою трудову діяльність почав з липня 1992 року і працює по теперішній час. Загальний стаж за даними відповідача складає 44 роки 03 місяці 05 днів. 25.08.2021 позивач звернувся до сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою на призначення пенсії за віком відповідно до абз.1 ч.3 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV як особа, яка має пільговий стаж роботи на підземних роботах (з урахуванням роз`яснення Міністерства соціального забезпечення від 20.01.1992 №8) понад 25 років (період роботи з 28.03.1994 по 13.03.2017 на шахті імені М.П. Баракова приватного акціонерного товариства «Краснодонвугілля» на посадах учня підземного гірника, підземного гірника, підземного гірничого майстра, гірника очисного вибою з повним підземним робочим днем у шахті). Проте рішенням від 31.08.2021 №123850003106 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до абз.1 ч.3 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, через відсутність необхідного пільгового стажу на момент звернення у позивача. До пільгового стажу відповідачем по списку 1 зараховано позивачу 17 років 08 місяців 14 днів (період роботи у шахті з 01.01.1999 за даними персоніфікованого обліку). При цьому, до пільгового стажу відповідачем не враховано період роботи з 28.03.1994 по 31.12.1998 на шахті імені М.П. Баракова через неможливість проведення перевірки відповідачем пільгового стажу позивача, а період роботи 25.10.2000 по 13.03.2017 на шахті імені М.П. Баракова на посаді гірника очисного вибою з повним підземним робочим днем у шахті не було розраховано відповідачем у кратному обчисленні, який встановлено роз`яснення Міністерства соціального забезпечення від 20.01.1992 №8.
Вважаючи рішення від 31.08.2021 №123850003106 відповідача незаконним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
11.10.2021 від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 34287/2021 надійшов відзив на позовну заяву від 11.10.2021 №1200-0803-7/42029, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі (а.с.60-65).
В обґрунтування відзиву зазначив, що 25.08.2021 позивач з заявою про призначення пенсії звернувся до відділу і обслуговування громадян №5 (сервісний центр смт.Марківка) Головного управління та надав документи. Рішенням від 31.08.2021 № 1238500003106 позивачеві відмовлено в призначені пенсії за віком згідно частини 3 статті 114 Закону України ««Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Згідно наданих документів та даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування страховий стаж позивача складає 44 роки 03.місяці 05 днів, в тому числі пільговий стаж роботи на підземних роботах 17 років 08 місяців 14 днів. До пільгового стажу на підземних роботах не можливо зарахувати періоди роботи з 29.03.1994 по 05.05.1994, з 03.02.1998 по 16.08.2000, з 25.10.2000 по 31.12.2014 за довідками, які надані ПАТ «Краснадонвугілля». Відповідач зазначив, що ПАТ «Краснодонвугілля» зареєстроване в м.Сєвєродонецьку, проте первинні документи, за якими надані довідки не підлягають перевірці органами Пенсійного фонду України через їх знаходження на території, яка не контролюється урядом України. Також, відповідач зазначив, що пільговий стаж позивача на підземних роботах за період роботи в ПАТ «Краснодонвугілля» зараховано за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Таким чином за наявним у позивача стажу роботи за Списком №1 не можливо визначити його право на призначення пенсії на пільгових умовах. На підставі означеного відповідач вважає, що рішення про відмову в призначення пенсії позивачу за віком на пільгових умовах на підставі п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» винесено правомірно і скасуванню не підлягає. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:
-ухвалою суду від 23.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.54-55).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.13-14,15).
Позивач є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 (а.с.16).
25.08.2021 позивач звернувся до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії відповідно абз.1 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.69) та надав документи, вказана заява зареєстрована за №1571 (а.с.70-71).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31 серпня 2021 року № 123850003106 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.24-25).
Як вбачається з оскаржуваного рішення страховий стаж ОСОБА_1 складає 54 роки 03 місяці 05 днів, у тому числі пільговий стаж роботи на підземних роботах 17 років 08 місяців 14 днів. До пільгового стажу на підземних роботах не зараховано періоди роботи відповідно до пільгових довідок від 10.03.2017 №№ 1405, 1406, 1407 на С.П «Шахта ім. Н.П.Баракова» ПАТ «Краснодонвугілля» з 28.03.1994 по 31.12.2014. Пільгові довідки видані ПАТ «Краснодонвугілля», яке розташоване у м.Сєвєродонецьк Луганської області, проте первинні документи, які зазначені в довідках не підлягають перевірці органами Пенсійного фонду України через їх знаходження на території м.Луганськ, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085. Пільговий стаж на підземних роботах за періоди роботи в ПАТ «Краснодонвугілля» зараховано з 01.01.1999 за даними персоніфікованого обліку відповідно до п.3 Порядку № 637.
В матеріалах справи наявні: трудова книжка серії НОМЕР_2 (а.с.17-23); диплом НОМЕР_3 (а.с.26); свідоцтво №431 (а.с.27); наказ №155/б від 14.09.2007 (а.с.28); перелік професій та посад (додаток №1 до наказу №155/б від 14.09.2007 (а.с.29-31); наказ № 182/б від 27.11.2002 (а.с.32); перелік професій та посад (додаток №1 до наказу №182/б від 27.11.2002 (а.с.33); довідка №11/1764-33 від 08.04.2009 (а.с.34); довідка №11/5795 від 27.12.2002 (а.с.35); протокол атестаційної комісії по ш.ім. Н.П. Баракова (додаток 1 до наказу №163 від 20.06.1997) (а.с.36); довідка №69/05-430 від 23.06.1997 (а.с.37); Списку №2 (додаток №1 до наказу № 163 від 20.06.1997) (а.с.38,39); довідка № 69/06-217 від 03.04.1997 (а.с.40); історична довідка від 10.03.2017 (а.с.41); довідка про підтвердження трудового стажу №1407 від 10.03.2017 (а.с.42); довідка про підтвердження трудового стажу №1405 від 10.03.2017 (а.с.43); довідка про підтвердження трудового стажу №1406 від 10.03.2017 (а.с.44); розпорядження №388/б від 13.09.2012 (а.с.45); лист №11/0778-33 від 05.02.2013 (а.с.46); історична довідка №388 від 10.03.2017 (а.с.47); наказ №78/б від 14.05.2002 (а.с.48); перелік професій та посад (додаток №1 до наказу №78/б від 14.05.2002 (а.с.49); довідка про підтвердження трудового стажу №388 від 10.03.2017 (а.с.50); наказ №47 (а.с.51); військовий квиток УН №0538621 (а.с.94-95); реєстр застрахованих осіб (форма ОК-5) (а.с.100-105).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Абзацем 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Дослідженням трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 встановлено, що 28.03.1994 позивача переведено учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті ім.М.П.Баракова; з 07.05.1994 переведено підземним гірноробочим з повним робочим днем під землею; 03.02.1998 переведено гірним майстром з повним робочим днем під землею; 17.08.2000 переведено підземним горноробочим з повним робочим днем на підземних роботах; 25.10.2000 переведено горноробочим очисного забою з повним робочим днем на підземних роботах; 13.07.2017 звільнений за згодою сторін (а.с.17-23).
В межах вказаних періодів роботи позивача на шахті ім.М.П.Баракова робочі місця, на яких він працював, атестовані за списком №1, що підтверджується записами в трудовій книжці з №18 по №26 (а.с.19-зворотній бік-20-зворотній бік).
Крім трудової книжки, позивачем надано довідки від 10.03.2017 №1405, №1406, №1407 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в яких повністю підтверджено факт роботи позивача у період з 28.03.1994 по 24.10.2000 та з 25.10.2000 по 31.12.2014 на шахті ім.Н.П.Баракова за професіями, які відносено до переліку за Списком №1 (а.с.42,43,44).
Так, вищевказані довідки від 10.03.2017 №№1405,1406,1407 видані Приватним акціонерним товариством «Краснодонвугілля» з кодом ЄДРПОУ 32363486.
Згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Приватне акціонерне товариство «Краснодонвугілля» з кодом ЄДРПОУ 32363486 знаходиться за адресою 87504, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Нікольський, будинок 54, корпус 4.
Таким чином, Приватне акціонерне товариство «Краснодонвугілля» зареєстровано на підконтрольній українській владі території України.
Крім того, в матеріалах справи наявний реєстр застрахованих осіб (форма ОК-5) (а.с.100-105).
З вказаного реєстру вбачається, що з 01.01.1999 по червень 2000 року шахта ім.Н.П.Баракова (роботодавець) звітувала про наявність у позивача спецстажу за кодами ЗП3014А1, ЗП3014А1 та ЗП3014А2; у період з червня 2000 року по 31.12.2014 приватне акціонерне товариство «Краснодонвугілля» звітувала про наявність у позивача спецстажу за кодами ЗП3014А2 (а.с.104).
Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3014А1 та ЗП3014А2 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці:
- код ЗП3013А1 - Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам;
- код ЗП3014А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
- код ЗП3014А2 - Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Тобто, при здачі звітів страхувальниками до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже наявними допустимими доказами повністю підтверджено, що період роботи позивача з 28.03.1994 по 24.10.2000 та з 25.10.2000 по 31.12.2014 відноситься до пільгового стажу за Списком №1.
При цьому відповідач не врахував надані позивачем довідки від 10.03.2017 з посиланням на те, що хоча підприємство і розташоване на підконтрольній українській владі території, проте первинні документи, які зазначені в довідках не підлягають перевірці органами Пенсійного фонду України через їх знаходження на території м.Луганськ, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085.
Суд з цього приводу зазначає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на соціальне забезпечення не є пропорційною меті, якої намагався досягти відповідач цією відмовою, та така відмова порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо призначення пенсії.
Таким чином, суд враховує, що відомості вказані в наданих позивачем довідках, постановах про проведення атестації та трудовій книжці позивача є достатніми для зарахування спірного періоду до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Отже, суд дійшов висновку про те, що до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» підлягає зарахуванню стаж роботи на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії №№1405, 1406, 1407 виданих Приватним акціонерним товариством «Краснодонвугілля» за періоди роботи з 28.03.1994 по 24.10.2000 та з 25.10.2000 по 31.12.2014 на шахті імені ОСОБА_2 на посадах учня підземного гірника, підземного гірника, підземного гірничого майстра, гірноробочим очисного забою.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31.08.2021 №123850003106 є протиправним та таким, що не відповідає критеріям визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, внаслідок чого підлягає скасуванню.
При цьому, відновленням порушеного права позивача є зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 28.03.1994 по 31.12.1998 на шахті імені М.П. Баракова, оскільки періоди роботи з 01.01.1999 зарахований відповідачем до пільгового стажу за даними ОК-5, що підтверджується розрахунком стажу (а.с.134-141).
Що стосується позовних вимог про зобов`язання відповідача зарахувати період роботи з 25.10.2000 по 13.03.2017 на шахті імені ОСОБА_2 на посаді гірника очисного забою з повним підземним робочим днем у шахті у пропорції за кожний повний рік роботи 1 рік і 3 місяці на підставі роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8, суд зазначає наступне.
Дослідженням розрахунку стажу роботи позивача, здійсненого відповідачем під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії, судом встановлено, що період роботи ОСОБА_1 з 25.10.2000 по 13.03.2017 гірником очисного забою розрахований з коефіцієнтом кратним 1 (а.с.134-141).
При цьому, суд не погоджується з такими діями відповідача, виходячи з наступного.
Так, пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 № 1931-Х1І «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз`яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов`язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Згідно пункту 6 зазначеної постанови Міністерством соціального забезпечення України видано роз`яснення від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону №1788-XII».
Згідно цього роз`яснення, працівникам, які працювали на підземних роботах (працівники провідних професій - робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин) більше 10 років, зараховували при розрахунку стажу додатково 3 місяці за кожний відпрацьований рік на провідній професії.
Розділу 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 17.11.2015 № 3108-IV, тобто, те, що абзац 5 і 6 пункту 2 та пункт 5 постанови Верховної Ради від 06.12.1991 № 1931-XII визначено таким, що втратило чинність.
Ці абзаци 5 і 6 пункту 2 та пункт 5 постанови Верховної Ради від 06.12.1991 № 1931-XII дійсно втратили чинність, але ними було передбачено Міністерству соціального забезпечення України право давати роз`яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов`язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Відтак, Міністерство соціального забезпечення України право давати роз`яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» втратило з 17.11.2005.
Але ж, це не означає, що втратило чинність Роз`яснення № 8.
Крім цього, Кабінет Міністрів України 22.02.1992 прийняв Постанову № 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", у якій є Додаток, який містить ПЕРЕЛІК проектів нормативних актів щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", який у свою чергу містить Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз`яснення від 20.01.1992 № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 є чинною.
Окрім всього вищевказаного, 02.10.2018 Мінсоцполітики України на адресу Пенсійного фонду України надіслало лист, яким підтверджує доцільність застосування Роз`яснення № 8.
У своєї практиці ЄСПЛ застосовує принцип належного урядування який знайшов своє відображення у рішенні Рисовський проти України (заява № 29979/04). Так, у п.71 вказаного рішення Суд зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelasv. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatismutandis, зазначене вище рішення у справі Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки (PincovaandPinev. theCzechRepublic), n. 58, а також рішення у справі Ґаші проти Хорватії (Gashiv. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі Трґо проти Хорватії (Trgov. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).
Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelasv. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatismutandis, зазначене вище рішення у справі Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки (PincovaandPinev. theCzechRepublic), n. 58, а також рішення у справі Ґаші проти Хорватії (Gashiv. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі Трґо проти Хорватії (Trgov. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).
У даному випадку, незважаючи на те, що Законами № 1788-XII, 24 та № 1058-IV не передбачено додавати 3 місяці, проте суб`єкт владних повноважень узяв на себе такий обов`язок, а тому позбавлення такого права є втручання у майнові права позивача.
Таким чином, суд вважає, що позивач має право на обрахування пільгового стажу при призначенні пенсії за віком при розрахунку стажу додатково 3 місяці за кожний відпрацьований рік на провідній професії у період з 25.10.2000 по 13.03.2017.
Відновленням порушеного права позивача є зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача період роботи з 25.10.2000 по 13.03.2017 на шахті ім.М.П. Баракова гірником очисного забою з повним підземним робочим днем у шахті у пропорції за кожний повний рік роботи 1 рік і 3 місяці згідно роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8.
Що стосується вимог позивача про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах згідно абз.1 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дати подачі заяви 25.08.2021, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.08.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно абз.1 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Мотивам, з яких виходив відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, що зазначені відповідачем у відзиві на позов, суд не надає оцінки та відхиляє, оскільки оцінка рішенню суб`єкта владних повноважень на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, надається судом виключно виходячи зі змісту такого рішення.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі заявлених позовних вимог з метою повного захисту порушених прав позивача.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 16.09.2021 № 90599 (а.с.10).
Відповідно до статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України позивачу необхідно відшкодувати 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 31 серпня 2021 року №123850003106 «Про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 » за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно абз.1 ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період з 28.03.1994 по 31.12.1998 на шахті імені М.П. Баракова учнем підземного гірника, підземним гірником, підземним гірничим майстром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно абз.1 ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період з 25.10.2000 по 13.03.2017 на шахті імені М.П. Баракова гірником очисного забою з повним підземним робочим днем у шахті у пропорції за кожний повний рік роботи 1 рік і 3 місяці згідно роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) від 25.08.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно абз.1 ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова