
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
22 листопада 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/1776/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 360/1776/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 360/1776/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, якою позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 29 вересня 2021 року клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення призначено до розгляду в порядку письмового провадження без виклику учасників справи на 13 жовтня 2021 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надати суду у строк до 08 жовтня 2021 року в належним чином засвідченій копії документально підтверджену інформацію щодо повного та фактичного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 (арк. спр. 103).
Ухвалою від 13 жовтня 2021 року клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 15 листопада 2021 року подати суду звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21.
12 листопада 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на виконання вимог ухвали від 13 жовтня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 39427/2021 надійшов звіт про виконання судового рішення від 09 листопада 2021 року № 1200-0802-7/49095 (арк. спр. 126-127), в якому відповідач зазначив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року по справі № 360/1776/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактично виплачених сум. На теперішній час пенсія ОСОБА_1 виплачується з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактично виплачених сум. Доплату по проведеному перерахунку за період 01 квітня 2019 року по 24 жовтня 2020 року (день фактичного звільнення у разі призову на військову службу за контрактом) в сумі 85273,92 грн обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та буде виплачено з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. При цьому, органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, виплата коштів на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року по справі № 360/1776/20 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Пенсійний фонд України листом від 15 лютого 2021 року № 2800-030203-9/6593 повідомив, що фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту Пенсійного фонду» (далі - програма 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Відтак, виплата коштів на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року по справі № 360/1776/21 здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. З метою повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року відповідач листом від 01 листопада 2021 року за вих. № 1200-0802-5/47391 звертався до Пенсійного фонду України з проханням надання дозволу на виплату заборгованості з пенсії ОСОБА_1 у розмірі 85273,92 грн. Відповіді від Пенсійного фонду на час підготовки звіту не надійшло.
Отже, відповідачем вжито заходи з метою належного виконання рішення суду, втім затримка у виплаті заборгованості по пенсії ОСОБА_1 зумовлена не бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, а відсутністю належного асигнування, що не належить до компетенції відповідача.
З урахуванням викладеного вище, відповідач просить прийняти звіт про виконання судового рішення у справі № 360/1776/21.
Розглянувши наданий звіт в сукупності з доданими до нього документами, суд дійшов висновку про встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення з огляду на таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб`єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Судом встановлено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 лютого 2021 року № ФЕ58220, та фактично сплачених сум, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області станом на час розгляду заяви про встановлення судового контролю не виконано.
На підтвердження обставин фактичного та повного виконання рішення суду від 31 травня 2021 року № 360/1776/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області надало суду протокол про перерахунок пенсії від 04 серпня 2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 з 01 вересня 2021 року здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, розмір пенсії з 01 вересня 2021 року складає 13363,19 грн (арк. спр. 129) та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1201005494 за дорученням № Д 1201005494/8 від 04 серпня 2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 розраховано доплату за період з квітня 2019 року по жовтень 2020 року в сумі 85273,92 грн (арк. спр. 115, 128).
Відповідач зазначив, що ним обліковано доплату по проведеному перерахунку за період 01 квітня 2019 року по 24 жовтня 2020 року (день фактичного звільнення у разі призову на військову службу за контрактом) в сумі 85273,92 грн.
Разом з цим, жодних нормативно-правових та документальних обгрунтувань в частині обмеження спірного перерахунку пенсії кінцевою датою 24 жовтня 2020 року, а не 31 серпня 2021 року (оскільки виплата перерахованої на виконання рішення суду пенсії здійснюється з 01 вересня 2021 року), суду не надано.
З урахуванням вище наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 360/1776/21.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 360/1776/21.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 20 грудня 2021 року подати суду звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі № 360/1776/21; відповідь Пенсійного фонду України на лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 01 листопада 2021 року за вих. № 1200-0802-5/47391 щодо надання дозволу на виплату заборгованості з пенсії ОСОБА_1 у розмірі 85273,92 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.І. Чернявська