Рішення № 101252438, 19.11.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2021
Номер справи
320/5042/21
Номер документу
101252438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2021 року справа №320/5042/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку у письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії та додаткової пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 у розмірі передбаченому вимогами статей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ: 22933548) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі 1 (однієї) мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідачем у нарахуванні та виплаті позивачу, як особі, яка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, у період з 01.04.2014 по 02.08.2014 пенсії у розмірі, встановленому статтями 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки у вказаний період законодавством не обмежувалось пряме застосування зазначених норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою суду від 06.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Постановами Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року та № 1210 від 23 листопада 2011 року визначені мінімальні розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З врахуванням наведених обставин, Управління вважає, що виплати передбачені, зокрема положеннями ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розміру пенсійних виплат застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а тому розмір пенсії Позивачу, як особі, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у 2015 році та подальші роки повинен визначатися відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України.

Також у відзиві наголошено на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного стоку звернення до адміністративного суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та відношусь до 4 категорії, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_2 .

Крім того, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію як непрацюючий пенсіонері.

31 грудня 2020 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду з заявою про проведення перерахунку та виплатити щомісячну доплату до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі 1 (однієї) мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян; які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно з урахуванням виплачених сум, оскільки в зазначений період жодних змін чи обмежень для застосування розмірів доплат до пенсії встановлених ст. 39, 51 Закону №796-ХІІ, передбачено не було.

5 лютого 2021 року позивач отримав відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області № 1000-0203-8\10048 від 28.01.2021 року в якій зазначено, що відсутні підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до ст. 39, 51 Закону № 796-ХІІ. оскільки позивач отримую пенсію за вислугу років згідно Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і обчислення та виплата пенсії здійснені у відповідності до вимог чинного законодавства України. Роз`яснено також право звернення до адміністративного суду у разі незгоди з рішенням.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-1V (далі - Закон № 1058) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «:Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантій визначають зміст і спрямованість діяльності держави . Держава відповідає перед людиною за свою діяльність . Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права . Конституція має найвищу юридичну силу . Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй . Норми Конституції є нормами прямої дії.

Статтею 16 Конституції України передбачено , що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави .

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбаченні Конституцією У країни .

Закон України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення .

Відповідно до статті 49 Закон України «. Про статус і соціальний захист громадян . які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (далі - у редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4, установлено статтею 51 Закон України « Про статус і соціальний захист громадян . які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (далі - у редакції, чинній станом на 1 січня 2014 року) №796-ХІІ.

Так, абзацом 3 зазначеної статті передбачено, що особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим, стаття 39 вищезазначеного Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року передбачила: «Громадяни, які працюють на територіях радіоактивного забруднення проводиться доплата в таких розмірах:

у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальних заробітні плати ;

у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;

у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна зарплата.

2 . Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах встановлених частиною першою цієї статті . Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати .

3. Громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністративної зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положенням, затвердженим Кабінетом Міністрів України .

З 01.01.2014 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року не було передбачено жодних змін чи обмежень застосування розмірів основної пенсії чи доплат до неї , встановлених ст.39 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Чинним залишався і Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.1 1.2011 року № 1210« Про підвищення рівня соціального захисту громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів У PCP від 23 липня 1991 р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», смт. Бородянка та смт.Бабинці Бородянського району Київської області станом в період з 1 січня по 2 серпня 2014 року відносилась до зони посиленого радіоекологічного контролю.

В період з 1 січня по 2 серпня 2014 року включно я не працювала та проживала в смт.Бородянка Бородянського району Київської області, що підтверджується відповіддю відповідача від 28.01.2021 року та копією мого паспорта.

З огляду на те, що Закони України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має пріоритет на підзаконним нормативно - правовим актом - Порядок № 1210, з 01.01.2014 року нарахування та виплата, зокрема, щомісячної доплати до пенсії та додаткової пенсії повинні були здійснюватись у розмірі та на підставі ст.ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України «По внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року , який набув чинності 03.08.2014 року , розділ «Прикінцеві положення Закону України « Про державний бюджет України» на 2014 рік» доповнено пунктом 67, яким, зокрема установлено, що норми і положення ст.ст. 20-23 30,31,37,39,48,50-52,54 Чорнобильського Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету ПФУ на 2014 рік.

Отже, з 03.08.2014 року Кабінету Міністрів України законодавчо були надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені ст. 39,51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри підвищень та доплат до пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .

Оскільки на той час був також чинний Порядок №1210, яким визначено механізм обчислення пенсії щодо якої виник спір, то за загальним правилом дії норм прав у часі, враховуючи, що Закон України « Про Державний бюджет України на 2014 рік « в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «. Про державний бюджету України на 2014 рік» був прийнятий пізніше Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то саме положення Закону «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та Порядку № 1210 підлягають пріоритетному застосуванню до спірних відносин, але лише з 03.08.2014 року.

Отже, в період з 1 січня по 2 серпня 2014 року відповідач повинен був нарахувати та виплачувати мені доплати до пенсії у розмірі, визначеному ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Порядком №1210.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 21.02.2018 року у справі № 619/2262/17.

Разом з тим, відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Проте, що пенсія позивачу нарахована та виплачена за період з 1 січня по 2 серпня 2014 року в меншому розмірі ніж передбачено законом позивач дізнався в лютому 2021 року після отримання відповіді відповідача від 28 січня 2021 року, яку я отримав 5 лютого 2021 року, отже звернувся до суду в межах шестимісячного строку.

Крім того, нормами КАС України передбачено можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з виші органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Системний аналіз даної статті дає підстави для висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.

Оскільки, виплата пенсії позивачу за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року в меншому розмірі ніж передбачено законом є наслідком протиправних дій суб`єкта владних повноважень ГУ ПФУ у Київській області, то відповідно до спірних правовідносин має застосовується друга умова - виплата пенсії за минулий час без обмеження строку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25 травня 2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, від 9 липня 2019 року у справі 676/1557/16-ц, у постановах Верховного Суду, зокрема, від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі №201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 22 листопада 2019 року у справі №1140/3136/18, від 29 листопада 2019 року у справі № 608/957/16-а та від 15 вересня 2020 року у справі №635/7878/16-а.

Отже, позивачем строк звернення до суду з даним позовом не пропущено.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином сплачений позивачем судовий збір у розмірі 908,00 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії та додаткової пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 у розмірі передбаченому вимогами статей 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (Код ЄДРПОУ: 22933548) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі 1 (однієї) мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ідентифікаційний код 22933548).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.