
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2021 року справа №320/5018/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не нарахування та невиплати як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року, та з 17.07.2018р. і в послідуючому підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-Х1І «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року додаткової пенсії в розмірі визначеному ст. 51 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати та виплатити за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року та з 17.07.2018 року і в послідуючому, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії в розмірі визначеному ст. 39 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», двох мінімальних заробітних плат та за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року додаткову пенсію в розмірі визначеному ст. 51 Закону №796-ХІІ, а саме 25% від мінімальної пенсії за віком (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Позов мотивовано безпідставністю відмови відповідачем у нарахуванні та виплаті позивачу, як особі, яка є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, у період з 01.04.2014 по 02.08.2014 пенсії у розмірі, встановленому статтями 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки у вказаний період законодавством не обмежувалось пряме застосування зазначених норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також позивач зазначає, що є непрацюючим пенсіонером та проживає зоні добровільного відселення, а тому, враховуючи рішення Конституційного Суду № 6-р/2018, з 17.07.2018 має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії, як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території зони гарантованого добровільного відселення відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Ухвалою суду від 12.01.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, у відзиві на позовну заяву зазначив про те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Постановами Кабінету Міністрів України № 745 від 06 липня 2011 року та № 1210 від 23 листопада 2011 року визначені мінімальні розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З врахуванням наведених обставин, Управління вважає, що виплати передбачені, зокрема положеннями ст.ст. 39, 51, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розміру пенсійних виплат застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а тому розмір пенсії позивачу, як особі, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у 2015 році та подальші роки повинен визначатися відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Також у відзиві наголошено на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного стоку звернення до адміністративного суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Позивач є особою яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи, так як постійно проживає в зоні радіоактивного забруднення, зокрема зоні гарантованого добровільного відселення (категорія 3), до якої входить село Кирдани, Таращанського району Київської області (підстава: Постанова км України від 23.1991р. №106).
Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області, зокрема в Таращанському відділі обслуговування громадян (сервісний центр), як непрацюючий пенсіонер за віком з липня 2007 року.
Позивач вважає, що йому не було нараховано і відповідно не було виплачено за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі визначеному ст.39 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (а саме 1218 грн. х 2), щомісяця, проти 113.88 грн. які платить Відповідач. Також не було нараховано і відповідно не було виплачено за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, додаткову пенсію в розмірі визначеному ст. 51 Закону №796-Х1І, -25% від мінімальної пенсії за віком, що відповідає сумі 237.25 грн. Відповідач за вказаною статтею виплат не проводив.
По місцю свого проживання направлено письмову заяву до Відповідача про донарахування та виплату недоотриманих пенсійних виплат.
06 листопада 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у відповідь на звернення позивача, повідомило про те, що не буде нарахувати та виплачувати підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному ст. ст. 39, 51 Закону №796-ХІ1 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», який дорівнює відповідно двом мінімальним заробітним платам та 25% мінімальної пенсії за віком, за період з 01.01.2014 р. по 02.08.2018 року та з 17.07.2018р. і в подальшому.
Цим же, Відповідач мотивував свою бездіяльність тим, що пенсійні виплати позивачу і нараховуються і виплачуються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України і змінені не будуть до часу появи в моїй особистій справ конкретного судового рішення.
Позивач вважає, що зазначена відмова є незаконною і тому за захистом своїх інтересів звертається до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 28.02 1991р., яка діяла до 01.01.2015р. і відновила свою дію з 17.07.2018р. передбачено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати».
Статтею 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції яка діяла до 01.01.2015 року, передбачено, що особам віднесеним до 3-ої категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду здоров`ю призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 31.07.2014 №1622-V1I, «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014рік» розділ «Прикінцеві положення» Закону України від 16.01.2014 №719- VII «Про державний бюджет України на 2014 рік» доповнено пунктом 6-7 яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, ЗО, ЗІ, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХП застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Закон №1622- VII набрав чинності 03.08.2014.
Таким чином Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 20-23, ЗО, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з 03.08.2014.
У період з 01 січня по 02 серпня 2014 року правове регулювання відносин щодо виплати підвищення до пенсії та додаткової пенсії особам, які мають статус осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими законами, крім Закону №796-ХІІ, не встановлювалися.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020р., якою остаточно вирішено зразкова справа №240/4937/18, зазначено, що: «з моменту ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018 підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону №76-Vlll визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Тобто із 17 липня 2018 року відновлено дію статті 39 Закону №796-ХІІу редакції, що діяла до 01 січня 2015 року в частині, яка не змінена Законом №987-VII.
Тому стаття 39 вказаного Закону №796-ХІІ із 17 липня 2018року має такий зміст:
"Стаття 39. Доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення"
Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні безумовного (обоє 'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати; у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати».
... Згідно із частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Тому у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Статтею 67 Закону №796 - XII установлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Надання Законом Мя79-У1ІІ Кабінету Міністрів України повноважень щодо визначення розміру і порядку виплати пільг, компенсацій і гарантій, установлених Законом №796-ХІІ, не надає йому права їх зменшувати або скасовувати, тобто не надає йому права приймати підзаконні акти, які будуть суперечити Закону №796-Х1І, оскільки у самому Законі встановлені розміри підвищення пенсії, а не зазначено, що такий розмір встановлюється Кабінетом Міністрів України.
... Таким чином, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 та статті 39 Закону №796-ХІІ із 17 липня 2018 року позивач має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі двох мінімальних заробітних плат, як установлено статтею 39 Закону №796-Х1І. Бездіяльність Овруцького ОУПФУ, яка потягла не нарахування та невиплату позивачу вказаного підвищення з 17 липня 2018року, є протиправною. Отже вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
За ознаками типових справ це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є виплата пенсійними органами непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії у розмірах, установлених частиною другою статті 39 Закону №796-Х11 у редакції, чинній до 01 січня 2015 року. »
Щодо шестимісячного строку звернення до суду, передбачений частиною другою статті 122 КАС України, слід врахувати правовою позицією викладену у висновках нижче наведених судових рішеннях.
Зокрема постанову Верховного Суду від 29.11.2019 р. справа № 608/957/16-а, «Щодо аргументів відповідача про пропуск позивачем строків звернення з даним позовом до суду.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свободи та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено можливість встановлення іншими законами строків звернення до адміністративного суду.
Відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналіз зазначеної статті дає підстави для висновку про наявність двох строкових обмежень стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувача нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
Оскільки, під час судового розгляду судом було встановлено, що виплата позивачеві пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 є наслідком протиправних дій суб`єкта владних повноважень, на спірні відносини не поширюється дія строкових обмежень в три роки, передбачених Законом №1058-ІУ, в тому числі щодо строку звернення до адміністративного суду».
Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 20.05.2020р. справа №815/1226/18, зазначена правова позиція: « (62) пенсія за віком призначається особі один раз та виплачується державою протягом всього життя пенсіонера, крім виняткових випадків, що можуть бути встановлені законом. Водночас пенсія стає «нарахованою» в момент призначення пенсії і залишається такою («нарахованою») до її чергової зміни.
(64) У свою чергу, спеціальне законодавство у сфері соціального захисту, а саме стаття 46 Закону ЛЫ058-1У, визначає, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виточується за минулий час без обмеження будь яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
(65) Аналіз зазначених положень статті 46 Закону №1058-ІУ свідчить про те, що в Україні не існувала та не існує на сьогодні жодного строкового обмеження стосовно витати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримала з вини держави в особі її компетентних органів.
(66) Отже, якщо за національним законодавством особа має обгрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовляти у таких виплатах доти, доти витати передбачено законодавством. Конституція України та Закон М» 1058-1У гарантують всім громадянам України, за певних умов, право на матеріальне забезпечення за рахунок трудових та соціальних пенсій.
(67) Велика Палата Верховного Суду наголошує, що при первинному встановленні розміру пенсії орган Пенсійного фонду діє на підставі звернення громадянина із заявою про призначення йому пенсії'. У випадках поновлення раніше призначеної пенсії органи пенсійного фонду діють на підставі цієї ж заяви пенсіонера у строки. Встановлені статтею 49 Закону №1058-ІУ».
Пенсію в належному розмірові позивачем не отримано з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Відповідно до статті 19 Конституції України: «Правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Будь які прогалини, колізії та інші недоліки в законах мають тлумачитися і використовуватися лише на користь особи. (Коментар до Конституції України Інституту законодавства Верховної ради України, Київ 1996)
З огляду на це позивач не має (не повинна мати) підстав недовіряти компетенції спеціалістів і посадовим особам Відповідача в галузі пенсійного законодавства, а тим більше здійснювати за ними контроль правильності нарахування та виплати пенсійних сум.
На даний час Відповідач, з посиланням на Уряд та чинне законодавство, письмово, стверджує про непорушність соціальних прав позивача, вірність розміру нарахування пенсійних виплат, тощо.
З погляду тлумачення Європейським судом з прав людини частини 1 Першого протоколу до Конвенції - належні позивачу і не отримані пенсійні виплати є його власністю.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, щодо не нарахування та невиплати як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року, та з 17.07.2018р. і в послідуючому підвищення до пенсії, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-Х1І «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року додаткової пенсії в розмірі визначеному ст. 51 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548), нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року та з 17.07.2018 року і в послідуючому, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, підвищення до пенсії в розмірі визначеному ст. 39 Закону №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», двох мінімальних заробітних плат та за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року додаткову пенсію в розмірі визначеному ст. 51 Закону №796-ХІІ, а саме 25% від мінімальної пенсії за віком (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.