Рішення № 101251029, 22.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2021
Номер справи
200/14754/21
Номер документу
101251029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2021 р. Справа№200/14754/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови їй у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію у зв`язку з втратою годувальника - її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Україна;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити їй пенсію у зв`язку з втратою годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 61 рік у м. Макіївка Донецької обл., Україна.

Позов обґрунтовувала тим, що відповідач протиправно відмовив в переведенні її з пенсії по інвалідності на пенсію у зв`язку з втратою годувальника - чоловіка; відповідачем не враховано те, що позивач з померлим годувальником-чоловіком проживали разом, і позивач була на його утриманні, при цьому орган Пенсійного фонду України протиправно не врахував підтверджуючу ці обставини довідку житлово-комунальної організації з окупованої території – тимчасово непідконтрольної українській владі території, а саме довідку від 17.05.2021 року № 17, що видана Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , про склад сім`ї та сумісне проживання позивача разом із померлим годувальником.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що, на його думку, факт перебування на утриманні у померлого годувальника для осіб із числа внутрішньо-переміщених підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, якщо адреса проживання годувальника на день смерті співпадає з адресою проживання утриманця. Фактичне місце проживання позивача з померлим чоловіком згідно з довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб значиться за різними адресами, тому немає законних підстав для переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію у зв`язку з втратою годувальника. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності; є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок загального захворювання.

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якої зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження ( АДРЕСА_2 ), а фактичне місце проживання/перебування – на підконтрольній українській владі території ( АДРЕСА_3 ), що підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

26.05.2021 року через вебпортал Пенсійного фонду України подала заяву про переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника – її чоловіка ОСОБА_2 , який отримував пенсію і помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.07.2021 року № 0500-1502-8/44569 в задоволенні заяви відмовлено з посиланням на те, що фактичне місце проживання ОСОБА_1 з померлим чоловіком ОСОБА_2 згідно з довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб значиться за різними адресами (місце проживання чоловіка позивача зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження ( АДРЕСА_4 ), а фактичне місце проживання/перебування – на підконтрольній українській владі території ( АДРЕСА_5 ), тому немає законних підстав для переведення заявниці з пенсії по інвалідності на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Частиною 2 ст. 36 вказаного Закону визначено, що непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно з ч. 3 вказаного Закону до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Позивач є непрацездатною особою - досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», і одержує пенсію.

На час звернення до відповідача позивач була та є особою з інвалідністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 45 вказаного Закону визначено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Згідно з п. 2.3 розд. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Також надається документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника (пп. 9 абз. 2 п. 2.3 розд. 2 Порядку).

Згідно з п. 2.11 розд. 2 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Позивачем до відповідача подані певні документи.

При вирішенні спірного питання мало значення встановлення факту перебування позивача на утриманні у померлого годувальника.

Орган Пенсійного фонду України неправомірно відмовив позивачу в переведенні на пенсію у зв`язку з втратою годувальника – чоловіка, посилаючись на те, що згідно з довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб фактичне місце проживання позивача та її померлого чоловіка значиться за різними адресами. При цьому відповідач вважав, що факт перебування на утриманні у померлого годувальника для осіб із числа внутрішньо-переміщених підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Разом з тим такі посилання є неприйнятними з огляду на те, що відповідно до п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Отже, така довідка не є документом, який підтверджує факт перебування особи на утриманні у померлого годувальника, як помилково вважав відповідач.

Факт перебування позивача на утриманні у померлого годувальника підтверджений довідкою від 17.05.2021 року № 17, що видана Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 ), в якій зазначено, що позивач та її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 24.12.1982 року проживали спільно за адресою: АДРЕСА_4 , та вели спільне господарство з 21.05.1983 року по 21.01.2021 року - день смерті ОСОБА_2 .

Факт подання цієї довідки до відповідача підтверджений відповідною інформацією з вебпорталу Пенсійного фонду України щодо доданих позивачем до її заяви документів.

При цьому орган Пенсійного фонду України неправомірно не взяв до уваги подану позивачем довідку через те, що вона видана на непідконтрольній українській владі території (що відповідачем не заперечується). Адже при аналізі таких довідок відповідач має виходити з того, що з огляду на загальні принципи, сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН (а саме «намібійські винятки», сформульовані Судом щодо окупованих територій, згідно з якими документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян) та в рішеннях Європейського суду з прав людини (у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), орган Пенсійного фонду України повинен приймати та визнавати документи, що видані органами, підприємствами, установами та організаціями, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території, оскільки їх неприйняття та невизнання веде за собою порушення прав громадян.

Отже, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач як непрацездатний член сім`ї померлого годувальника-пенсіонера мала право за її бажанням перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Неврахування органом Пенсійного фонду України всіх положень законодавства та неправильна оцінка обставин справи призвели до порушення пенсійних прав позивача.

З огляду на наведене з метою ефективного захисту порушених прав позивача порушені права підлягають відновленню шляхом визнання протиправними відповідних дій відповідача із зобов`язанням відповідача повторно розглянути заяву позивача та перевести її на пенсію у зв`язку із втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 з 22.01.2021 року - з дня, що настав за днем смерті годувальника (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Щодо розподілу судових витрат

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.11.2021 року сплату судового збору в сумі 908 грн. за подання до суду позовної заяви відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 вказаного Кодексу, яка регулює питання розподілу судових витрат, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки сплату судового збору, що підлягав оплаті відповідно до положень цього Кодексу, відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, і судовий збір не оплачено, тому відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні на пенсію у зв`язку із втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.05.2021 року та перевести її на пенсію у зв`язку із втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 з дня, що настав за днем смерті годувальника, тобто з 22.01.2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 908 грн.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 22 листопада 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда