
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 року Справа № 160/12820/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28 липня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 10 червня 2021 року №2753543/40804927;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 10 червня 2021 року №2753544/40804927;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 10 червня 2021 року №2753542/40804927;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» №3 від 23.04.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» №5 від 01.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» №8 від 18.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що між ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» та ТОВ «ДУБРАВА» укладено Договір про надання послуг у сфері рослинництва №13/10/2020 від 13.10.2020 року. На виконання умов вищевказаного договору ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» на свій ризик, своїми силами і засобами протягом березня-листопада 2021 року зобов`язується надати послуги в сфері рослинництва по обробці сільськогосподарських земель, загальною площею 1415,52 га, в обсязі повного сільськогосподарського циклу, а ТОВ «ДУБРАВА» зобов`язується прийняти виконані роботи та здійснити оплату відповідно до умов цього Договору. За результатами виконання умов договору позивачем сформовано та подано до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8. Проте, контролюючим органом податкові накладні прийняті, але реєстрація їх в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України необґрунтовано зупинена. При цьому, підставою для зупинення зазначено коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61, відсутні в таблиці платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Водночас, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Для доказу реальності операцій позивачем направлено податковому органу усі необхідні пояснення та документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, такі документи не взяті до уваги контролюючим органом та 10.06.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних винесені рішення:
- №2753543/40804927 про відмову у реєстрації податкової накладної від 23.04.2021 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: ненадання платником податків копій документів, а саме – «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних». Додаткова інформація: не надано документи щодо права власності на с/г техніку, в т.ч. техпаспорти;
- №2753544/40804927 про відмову у реєстрації податкової накладної від 01.05.2021 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: ненадання платником податків копій документів, а саме – «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних». Додаткова інформація: не надано документи щодо права власності на с/г техніку, в т.ч. техпаспорти;
- №2753542/40804927 про відмову у реєстрації податкової накладної від 18.05.2021 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав: ненадання платником податків копій документів, а саме – «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних». Додаткова інформація: не надано документи щодо права власності на с/г техніку, в т.ч. техпаспорти.
Також позивачем зазначено, що рішення про відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927 оскаржував до ДПС України, але за результатами розгляду даних скарг відповідачем-2 прийняті рішення про залишення скарг позивача без задоволення, а рішень Комісії регіонального рівня без змін. За таких обставин, позивач вважає, що ним виконані всі вимоги законодавства, необхідні для реєстрації податкових накладних, а тому рішення Комісії від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927 про відмову у реєстрації податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних вважає необгрунтованими, протиправними та прийнятими з порушенням норм чинного законодавства.
Ухвалою суду від 04.08.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12820/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачам надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
На виконання вимог вказаної ухвали 13.09.2021 року на адресу суду засобами поштового зв`язку надійшов від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відзив на позовну заяву, в якому останній просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Оскаржувані рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Дніпропетровській області від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8, є правомірними та законними, з огляду на ненадання платником податків всіх необхідних первинних документів для реєстрації спірних податкових накладних після зупинення контролюючим органом їх реєстрації. Додаткова інформація: не надано документи щодо права власності на с/г техніку, в т.ч. техпаспорти. Відповідач наголошує, що на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами. При цьому, у платника податків є обов`язок вести бухгалтерський облік господарських операцій шляхом складання первинних документів, які повинні відповідати вимогам п.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-XIV. Крім того, позивачем зазначено, що спірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних оскаржував до ДПС України, але за результатами розгляду даних скарг відповідачем-2 прийняті рішення про залишення скарг позивача без задоволення, а рішень Комісії регіонального рівня без змін. Стверджує, що позовні вимоги щодо зобов`язання зареєструвати податкові накладні слід розцінювати як вимоги про втручання в дискреційні повноваження ДПС України. Тому, в даному випадку належним способом захисту порушеного права є зобов`язання повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
13.09.2021 року на адресу суду від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому ДПС України просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, з огляду на таке. Оскаржувані рішення Комісії про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованими та прийнятими з дотриманням вимог чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Також, зазначено, що згідно пункту 20 Порядку №1246, у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду. Виходячи зі змісту вказаної норми, встановлюється, що контролюючий орган зобов`язаний провести повторну перевірку всіх документів, визначених пунктом 12 цього Порядку, у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили. Тому, в даному випадку належним способом захисту порушеного права є зобов`язання ДПС України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби", територіальні органи Державної податкової служби як юридичні особи публічного права ліквідовано, їх права та обов`язки перейшли до Державної податкової служби та її територіальних органів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
У свою чергу, відповідно до наказу Державної податкової служби України №755 від 24.12.2020, з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС України №529 від 30.09.2020, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що є підстави для заміни відповідача-1- Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, а тому, у відповідності до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд допускає заміну відповідача-1 у справі на правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (код ЄДРПОУ ВП: 44118658).
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» (код ЄДРПОУ 40804927) зареєстровано, як юридична особа 05.09.2016 року про що внесений запис 12341020000001242. На обліку в органах державної податкової служби перебуває з 05.09.2016 року.
Основним видом діяльності ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11), іншими видами: допоміжна діяльність у рослинництві (код КВЕД 01.61); неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90); вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41); надання послуг перевезення речей (переїзду) (код КВЕД 49.42); надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування (код КВЕД 77.31), що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.07.2021 року.
Судом встановлено, що між ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» «Виконавець» та ТОВ «ДУБРАВА» «Замовник» укладено Договір про надання послуг у сфері рослинництва №13/10/2020 від 13.10.2020 року (далі – Договір), відповідно до умов якого у встановлені цим договором строки «Виконавець» на свій ризик, своїми силами і засобами протягом березня-листопада 2021 року зобов`язується надати послуги в сфері рослинництва по обробці сільськогосподарських земель, загальною площею 1415,52 га, в обсязі повного сільськогосподарського циклу, а «Замовник» зобов`язується прийняти виконані роботи та здійснити оплату відповідно до умов цього Договору. Найменування послуг: обробка земель по наступним видам і кількості сільськогосподарських культур: 202 га - озимий ріпак; 534 га - озима пшениця; 395.52 га - соняшник; 180 га - озимий ячмінь; 104 га – кукурудза (п.1.2). Обсяги послуг можуть змінюватися за взаємною згодою сторін, яка повинна бути відображена в додатковій угоді до даного Договору (п.1.3).
Ціна договору складається із сукупної вартості наданих послуг, направлених на виконання вказаного Договору (п.3.1). Сторони погодили, що за результатами поетапного надання послуг щодо певного виду сільськогосподарських робіт ВИКОНАВЦЕЬ направляє на адресу ЗАМОВНИКА акт виконаних робіт, в якому відображаються обсяг наданих послуг та їх вартість (п.3.2). ЗАМОВНИК на протязі наступних 5-ти днів, після отримання від ВИКОНАВЦЯ акту приймання-передачі наданих послуг, зобов`язаний підписати вказаний акт, або повернуті ВИКОНАВЦЮ із вказаними зауваженнями (п.3.3).
Розрахунки за даним договором здійснюються в строк до 01 грудня 2021 року. Підставою для нарахування сум оплати за даним Договором, являються акти приймання передачі наданих послуг, підписані сторонами в порядку, визначеному п.п 3.3., 3.4. даного Договору (п.п.4.1, 4.2).
ВИКОНАВЕЦЬ своїми силами і засобами надає послуги з обробки сільськогосподарських земель в обсязі повного сільськогосподарського циклу протягом березня-листопада 2021 року. Місцем надання послуг є сільськогосподарські землі ЗАМОВНИКА, що перебувають у його користуванні на підставі Договору про спільний обробіток земельної ділянки від 18.02.2013 року укладеного з Дніпропетровським державним аграрним університетом, кадастровий номер 1221481000:01:001:0100 (п.п.5.1, 5.2).
Цей договір набуває чинності з моменту підписання сторонами і діє до 31.12.2021 року, а в частині розрахунків - до повного виконання. Цей договір укладається і підписується у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу (п.п.10.1, 10.2).
На виконання умов Договору ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» надані послуги ТОВ «ДУБРАВА» по обробці грунту полів №1, №3, №7 та №14 трактором Case IN Farmall 110 JX, борона Арсенал. Загальна площа оброблених полів складає 499,52 га, в той же час загальна вартість наданих послуг складає 74 928,00 грн. (в т.ч. ПДВ 12 488,00 грн.), що підтверджується Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №3 від 23.04.2021 року.
На виконання умов Договору ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» надані послуги ТОВ «ДУБРАВА» по обробці грунту (перша культивація) полів №1, №3, №7 та №14. Загальна площа оброблених полів складає 499,52 га, в той же час загальна вартість наданих послуг складає 82 918,32 грн. (в т.ч. ПДВ 13 819,72 грн.), що підтверджується Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №5 від 01.05.2021 року.
На виконання умов Договору ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» надані послуги ТОВ «ДУБРАВА» по обробці грунту (обприскування) поля №13. Загальна площа обробленого поля складає 180 га, в той же час загальна вартість наданих послуг складає 63 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 10 500,12 грн.), що підтверджується Актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №8 від 18.05.2021 року.
Також, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на балансі у ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» обліковується велика кількість як рухомого (трактор колісний John Deer, трактор БЕЛАРУСЬ-892, сівалка John Deer 7000, сівалка ГАСПАРДО БЕРАТРІС 500, комбайн зернозбиральний Case ih 2166 та інш.) так і нерухомого майна, а також виробниче обладнання, необхідне для сільгоспвиробництва, загальна вартість основних засобів ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» відповідно до оборотно-сальдової відомості по рахунку 10 за 2021 рік складає 15 222 997,54 грн.
Між тим, ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» долучено до матеріалів справи договори оренди транспортних засобів та обладнання №1а від 01.04.2017 року та №2а від 05.03.2017 року, довідку про наявність працівників, які мають відповідну кваліфікацію та досвід роботи від 31.05.2021 року №14, фінансову звітність малого підприємства, повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формою 20-ОПП.
На виконання вимог податкового законодавства ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» на адресу ТОВ «ДУБРАВА» складено податкові накладні від 23.04.2021 №3 на загальну суму 74 928,00 грн., (в т.ч. ПДВ 12 488,00 грн.), від 01.05.2021 №5 на загальну суму 82 918,32 грн., (в т.ч. ПДВ 13 819,72 грн.) та від 18.05.2021 №8 на загальну суму 63 000,72 грн., (в т.ч. ПДВ 10 500,12 грн.).
Керуючись статтею 201 Податкового кодексу України позивач склав податкові накладні від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, згідно з отриманими позивачем квитанціями від 26.04.2021 року, від 24.05.2021 року та від 28.05.2021 року за реєстраційними номерами 9098302013, 9134160168 та 9141329200 податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Підставою для зупинення зазначено коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61, відсутні в таблиці платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Водночас, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, додатково повідомлено, що показник: D=2.0342%, P= 3600.07, D=2.1711%, P=0 та D=2.1711%, P=75734.01.
У зв`язку з чим, позивачем на виконання п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненим податковим накладним від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 разом з відповідними поясненнями та копіями документів.
Подання позивачем вказаних пояснень з додатками (у кількості 8 додатків) підтверджується повідомленням до контролюючого органу від 07.06.2021 року №1.
Однак, рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927 відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8, у зв`язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме – «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних». Додаткова інформація: не надано документи щодо права власності на с/г техніку, в т.ч. техпаспорти.
Не погодившись з прийнятими рішеннями податкового органу, позивачем оскаржено їх в адміністративному порядку.
Рішеннями Комісії ДПС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22.06.2021 року №28685/40804927/2, №28706/40804927/2 та №28697/40804927/2 за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, скарги позивача від 15.06.2021 року залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927, без змін.
Вважаючи рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927 про відмову у реєстрації податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
За приписами абзаців а, б п.185.1 ст.185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем складено та надіслано до контролюючого органу податкові накладні від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п.201.16 ст.201 ПК України).
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) регламентований Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року №341) (далі - Порядок №1246 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 12-13 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
У свою чергу, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165).
Пунктом 4 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 визначено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п.10 та п.11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Так, у Додатку №3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема, згідно з якими:
Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Зі змісту квитанцій від 26.04.2021 року, від 24.05.2021 року та від 28.05.2021 року за реєстраційними номерами 9098302013, 9134160168 та 9141329200 слідує, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, а саме: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Однак слід наголосити на тому, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в обов`язковому порядку зазначається не лише сам критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, а й вказується розрахований показник за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Між тим, у квитанціях від 26.04.2021 року, від 24.05.2021 року та від 28.05.2021 року за реєстраційними номерами 9098302013, 9134160168 та 9141329200 про зупинення реєстрації ПН даних про розрахунковий показник критерію (їв) ризиковості платника податку не наведений.
Натомість в якості додаткового показника зазначений такий показник, як D=2.0342%, P=3600.07, D=2.1711%, P=0 та D=2.1711%, P=75734.01. Однак, такий покажчик не є прийнятним, оскільки розрахункові величини D та P - є ознаками, відповідно до яких перевіряються подані на реєстрацію податкові накладні саме до початку проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації. Тобто, ці величини ні за яких умов не можуть вважатися показниками критеріїв ризиковості платника податку.
Доказів включення позивача до переліку ризикових не надано.
Також, не зазначено і конкретного переліку документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію таких податкових накладних.
При цьому, можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання на реєстрацію податкової накладної напряму залежить від чіткого формулювання податковим органом позиції про те, під який саме критерій (її) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій підпадає платник податку.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520).
Пункт 1 Порядку №520 визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктом 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Як встановлено судом, податкові накладні від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8, сформовані ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» за правилами першої події на дату надання послуг, що підтверджується Актами здачі-приймання робіт (надання послуг) №3 від 23.04.2021 року, №5 від 01.05.2021 року та №8 від 18.05.2021 року.
Згідно повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 07.06.2021 року №1 ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» надані пояснення стосовно факту невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно УКТЗЕД: 01.61 та блокуванню податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 разом з усіма необхідними документами (у кількості 8 додатків), які підтверджують реальність здійснення операції із ТОВ «Дубрава».
Отже, слід дійти висновку, що позивачем подано контролюючому органу ряд копій документів, що підтверджують наявність законних підстав для реєстрації податкових накладних.
Проте, Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийняті оспорювані рішення, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8.
Відтак, посилання відповідача-1 про ненадання позивачем необхідного пакету документів на підтвердження господарської операції з ТОВ «Дубрава» є необґрунтованими та безпідставними.
При цьому, твердження відповідача-1, що надіслане платником пояснення від 07.06.2021 року не містило повного пакету документів, передбачених Порядком №520, суд вважає необґрунтованим, оскільки доказів на підтвердження вказаних обставин податковим органом суду не надано.
Суд звертає увагу, що для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції, будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори та рахунки на оплату, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Відповідно, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Якщо ж мова йде про відвантаження товару, - то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть видаткові накладні, а якщо про надання послуг, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні.
Отже, на переконання суду, подані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача із ТОВ «Дубрава» та є достатніми для прийняття податковим органом рішень про реєстрацію податкових накладних від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже контролюючий орган повинен витребувати від платника податку документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Крім того, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
В свою чергу, контролюючим органом, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розгляду пояснень не подавалося.
З оскаржуваних рішень не вбачається можливість встановити суду, чому відсутність коду УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61 в таблиці даних платника податку на додану вартість тягне за собою висновок про ризиковість здійснення господарських операцій та відповідність ознакам ризиковості за п.1 Критеріїв ризиковості.
Оскільки, відповідно до пунктів 12, 19 Порядку №1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5). У разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Враховуючи безпідставність висновків контролюючого органу про відповідність податкових накладних позивача від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, визначених у Додатку №3 до Порядку №1165, а також зважаючи на те, що відповідачами не надано доказів перебування позивача у переліку ризикових платників податку, тобто позивач не відповідає критеріям ризиковості платника податку, суд дійшов висновку про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних.
Суд зазначає, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.07.2019 у справі №815/2985/18 (№К/9901/14651/19), які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
Суд наголошує, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, повинні містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 23.10.2018 в справі №822/1817/18 (№К/9901/62472/18).
Дослідивши зміст оскаржуваних рішень, судом встановлено, що останні містять лише загальні твердження: «ненадання платником податків копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних», оскільки Комісією не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Також слід зазначити, що на підставі дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, достовірність та належність яких не спростована відповідачами, судом встановлено, що ненадання платником податку документів, які зазначені в рішенні Комісії (додаткова інформація: не надано документи щодо права власності на с/г техніку, в т.ч. техпаспорти), спростовується наявними у матеріалах справи додатковими документами (договорами оренди транспортних засобів та обладнання №1а та 2а, повідомленнями про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність за формою 20-ОПП). При цьому, суд зауважує, що умовами Договору №13/10/2020 від 13.10.2020 року не передбачено наявність документів, які зазначені в рішенні Комісії.
Таким чином, суд доходить висновку, що невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання контролюючим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо належного оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, також не є законним.
З матеріалів справи видно, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, складених у відповідності до вимог законодавства, є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд доходить висновку про те, що оскаржувані рішення від 10.06.2021 року №2753543/40804927, №2753544/40804927 та №2753542/40804927 прийняті Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних, не відповідають критерію, визначеному ч.2 ст.2 КАС України, та порушують права позивача, як платника податку, а тому з метою повного та ефективного захисту порушеного права останнього, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов`язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом визнання протиправними та скасування даних спірних рішень.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладених суд зазначає, що відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
За таких обставин та враховуючи той факт, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної визнані судом протиправними та скасовані, з урахуванням положень пунктів 19, 20 Порядку №1246, а також абз. 9 п.201.10 ст. 201 ПК України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні від 23.04.2021 №3, від 01.05.2021 №5 та від 18.05.2021 №8 датою їх фактичного подання.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, податковому органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» податкового органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В даному випадку, зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та є належним способом захисту порушеного права.
Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на встановлені обставини, а також приймаючи до уваги те, що податковим органом не було надано до суду доказів правомірності прийняття оскаржуваних рішень, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як, видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 13 620,00 грн., що документально підтверджується платіжними дорученнями №№114,115,116 від 21.07.2021 року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 13 620,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 242-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» (вул.Сучкова, буд.32, село Дерезувате Синельниківського району Дніпропетровської області, 52510, код ЄДРПОУ 40804927) до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (вул. Сімферопольська, буд.17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП: 44118658), відповідача-2: Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10 червня 2021 року №2753543/40804927.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10 червня 2021 року №2753544/40804927.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10 червня 2021 року №2753542/40804927.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» №3 від 23.04.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» №5 від 01.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» №8 від 18.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (вул. Сімферопольська, буд.17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» (вул.Сучкова, буд.32, село Дерезувате Синельниківського району Дніпропетровської області, 52510, код ЄДРПОУ 40804927) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6 810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМПЛЕКС ДОБРОБУТ» (вул.Сучкова, буд.32, село Дерезувате Синельниківського району Дніпропетровської області, 52510, код ЄДРПОУ 40804927) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6 810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене у порядку та в строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева