Рішення № 101250218, 10.11.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
160/7712/21
Номер документу
101250218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 року Справа № 160/7712/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіМаковської О.В. за участі секретаря судового засіданняДубовика Г.Е. за участі: представника позивача представників відповідача Красницької - Келембет А.С. Селищевої О.В., Змітріченко Ю.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» до Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» до Кам`янської міської ради, в якій позивач просить визнати протиправним та нечинним рішення Кам`янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIII «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020».

В обґрунтування позову зазначено про протиправність оскаржуваного рішення, яке на думку позивача, прийняте відповідачем з перевищенням повноважень, з порушенням норм Податкового кодексу України та без дотримання процедури узгодження з Антимонопольним комітетом України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 09.06.2021.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на те, що прийняття оскарженого рішення знаходиться у площині дискреційних повноважень міської ради, яка як суб`єкт владних повноважень прийняла це рішення на основі адміністративного розсуду й у межах визначених повноважень відповідно до діючого законодавства України. Також, відповідач зазначає, що оприлюднення повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту було здійснено 21.10.2020, оприлюднення проекту регуляторного акту відбулось 28.10.2020 разом із аналізом регуляторного впливу у спосіб, передбачений законодавством України. Також, зауважує, що оскаржуване рішення Кам`янської міської ради №41-03/VIІI від 18.12.2020 є законним, прийнято з дотриманням норм діючого законодавства України та вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Додатково зазначає, що це рішення не має погоджуватися з Антимонопольним комітетом України та звертає увагу, що нормативну грошову оцінку земель міста Кам`янське було затверджено рішенням відповідача №1975-44/VІІ від 09.07.2020, а не рішенням №41-03/VІІІ від 18.12.2020. При цьому, рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020 офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації – газеті «Любимый-город» від 09.07.2020 Специальный выпуск, розміщено на офіційному веб-сайті міської ради, тобто до 15 липня відповідного року, що узгоджується з вищенаведеними приписами Податкового Кодексу. А тому, на думку відповідача, прийняття оскарженого рішення відбулось із дотриманням процедури його прийняття, згідно з яким відповідач зазначає, що у відповідності до висновків Верховного Суду, викладених у рішенні від 07.10.2021 по справі №160/17179/20, рішення Кам`янської міської ради № 1975-44/VІІ від 09.07.2020 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 року» визнано законним та обґрунтованим. Отже, рішення Кам`янської міської ради №41-03/VІІІ від 18.12.2020 «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 року», яким фактично введено в дію рішення ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 року, також відповідає вимогам законодавства.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, яка обґрунтована доводами позовної заяви.

Від відповідача до суду надійшли заперечення, в яких останній вказав, що оскаржуване рішенням є законним, прийнято з дотриманням норм діючого законодавства України та вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

У судовому засіданні представники сторін підтримали свої доводи та заперечення, надали пояснення, аналогічні тим, що викладені у заявах по суті.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, заслухавши пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 12.07.2013 Дніпродзержинською (Кам`янською) міською радою прийнято рішення №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ».

Зазначеним рішенням міська рада затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та ввела її в дію з 01.01.2014. Також цим рішенням визначено застосування базової вартості 1 кв.м. земель міста у розмірі 199,64 грн.(пункт 1 Рішення).

У зв`язку зі спливом строку проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, який визначений Законом України «Про оцінку земель», 09.06.2020 на офіційному веб-сайті міської ради був оприлюднений проект рішення Кам`янської міської ради «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020».

В подальшому, 09.07.2020 на 44 сесії VII скликання Кам`янської міської ради прийнято рішення №1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020».

Пунктом 1 Рішення міська рада вирішила затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020.

Пунктом 2 Рішення міська рада вирішила установити, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021.

Окрім того, рішенням Кам`янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIIІ «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» впроваджено нормативну грошову оцінку земель з встановленням цим рішенням базової вартості 1 кв.м. землі в грошовому еквіваленті в розмірі 461,69грн.

Пунктом 3 даного рішення визначено, що після введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське з 01.01.2021, рішення №842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ» вважати таким, що втратило чинність.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносно рішення від 09.07.2020 №1975-44/VІІ. Суд вважає за необхідне зазначити, що рішення ради від 09.07.2020 №1975-44/VII «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» не є регуляторним актом. Зокрема, рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020 прийняте регуляторним органом - Кам`янською міською радою, та стосується невизначеного кола осіб (оскільки затверджує технічну документацію з нормативної грошової оцінку земельних ділянок, але виключно тільки щодо користувачів землі), однак вказане рішення застосовується одноразово, оскільки вичерпується впровадженням рішенням відповідної нормативної грошової оцінки з встановленням базової вартості 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті, що в даному випадку і було здійснено шляхом прийняття відповідного Рішення Кам`янської міської ради від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ «Про впровадження нормативно грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020», в якому встановлено базову вартість 1 кв. м. землі в грошовому еквіваленті.

Судом також враховується висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 07.10.2021 у справі №160/17179/20, яким остаточно вирішено спір щодо законності рішення Кам`янської міської ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020 року».

Щодо рішення відповідача від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ суд зазначає таке.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 1160-IV ), стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу.

Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Згідно із статтею 9 Закону № 1160-IV, кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.

Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п`яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.

Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити:

стислий виклад змісту проекту;

поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до цього Закону або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції;

інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений частиною п`ятою статті 13 цього Закону);

інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань;

інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об`єднаннями зауважень та пропозицій.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.

Частина 2 статті 13 Закону регламентує, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Відповідно до статті 35 цього ж Закону, оприлюднення з метою одержання зауважень і пропозицій проектів регуляторних актів, прийняття яких належить до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а також сільських, селищних та міських голів, проводиться до внесення цих проектів на розгляд засідання відповідного виконавчого органу ради або до внесення їх на затвердження відповідному сільському, селищному, міському голові.

За рішенням сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради або відповідальної постійної комісії відповідної ради:

оприлюднюються проекти регуляторних актів, які не оприлюднювалися до внесення їх на розгляд сесії відповідної ради;

можуть повторно оприлюднюватися проекти регуляторних актів, які оприлюднювалися до внесення їх на розгляд сесії відповідної ради.

У разі оприлюднення проектів регуляторних актів за рішенням відповідної ради або відповідальної постійної комісії цієї ради функцію розробника проекту виконує орган, особа чи група осіб, які внесли цей проект на розгляд сесії відповідної ради, якщо інше не встановлено у рішенні ради чи відповідальної постійної комісії.

Зауваження і пропозиції щодо оприлюдненого проекту регуляторного акта, внесеного на розгляд сесії ради, та відповідного аналізу регуляторного впливу надаються фізичними та юридичними особами, їх об`єднаннями розробникові цього проекту та головній постійній комісії ради.

Статтею 36 Закону № 1160-IV передбачено, що регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:

відсутній аналіз регуляторного впливу;

проект регуляторного акта не був оприлюднений.

У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.

Крім того, статтею 34 названого закону передбачено, що кожен проект регуляторного акта, що внесений на розгляд до сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, подається до відповідальної постійної комісії для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам статей 4 та 8 цього Закону.

Порядок підготовки пропозицій щодо удосконалення проектів регуляторних актів, які розробляються органами місцевого самоврядування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 року № 634, яким встановлено необхідність подання, разом з проектом регуляторного акта, експертного висновку відповідальної постійної комісії та аналізу регуляторного впливу.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що оприлюднення повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акту- рішення Камянської міської ради «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Камянське станом на 01.01.2020» було здійснено у газеті "Любимый-город" від 21.10.2020 №44 (283) та розміщено 21.10.2020 на офіційному веб-сайті міської ради http://kam.gov.ua/

Проект регуляторного акта - проект рішення Камянської міської ради «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Камянське станом на 01.01.2020» разом із відповідним аналізом регуляторного впливу були оприлюднені у газеті "Любимый-город" від 28.10.2020 №45(284) та розміщено 28.10.2020 на офіційному веб-сайті міської ради http://kam.gov.ua/

Рішення міської ради від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ «Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020» оприлюднено в газеті "Любимый-город" «Спецвыпуск» від 24.12.2020 №53-1(292-1) та розміщено 23.12.2020 на офіційному веб-сайті міської ради http://kam.gov.ua/

Крім того, відповідачем у план діяльності міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2020 рік внесено відповідні зміни стосовно підготовки рішень щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське, що було офіційно оприлюднене у газеті «Любимый-город» від 22.07.2020 та розміщено на офіційному веб-сайті міської ради (http://kam.gov.ua).

Таким чином, рішення міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIIІ прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.

Доводи позивача з приводу безпідставності визначення цим рішенням Ради коефіцієнту Км3 на рівні 1 суд визнає необгрунтованими, оскільки значення сукупного коефіцієнту Км3 було і не змінювалось в порівнянні з нормативною грошовою оцінкою землі, що була затверджена рішенням Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VI, з огляду на те, що дійсне існуюче забруднення атмосферного повітря міста з 2013 року не покращилось, що було враховано під час прийняття рішення ради від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ. Крім цього, судом враховується, що даний показник, який залишився незмінним, не впливає на права та обов`язки позивача.

Також є безпідставними доводи позивача з приводу невідповідності оскаржуваного рішення ради приписам Податкового кодексу України в частині строків його застосування.

Так, відповідно до статті 271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

В той же час, нормативну грошову оцінку земель міста Кам`янське було затверджено рішенням відповідача № 1975-44/VІІ від 09.07.2020, а не рішенням № 41-03/VІІІ від 18.12.2020. При цьому, рішення №1975-44/VІІ від 09.07.2020 офіційно оприлюднене в місцевих засобах масової інформації - газеті «Любимый-город» від 09.07.2020 Специальный выпуск, розміщено на офіційному веб-сайті міської ради, тобто до 15 липня відповідного року, що узгоджується з наведеними приписами Податкового Кодексу України та до моменту запровадження цієї нормативної грошової оцінки жодних зауважень до цього проекту рішення від заінтересованих осіб не надходило. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

Слід також зазначити, що рішення від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ не є таким, що має погоджуватися Антимонопольним комітетом України, оскільки нормами чинного законодавства обов`язковість такої процедури в даному випадку не передбачена.

Відтак, суд доходить висновку, що рішення Кам`янської міської ради від 18.12.2020 №41-03/VIIІ прийняте в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачених нормами чинного законодавства України, що виключає підстави для визнання його протиправним та нечинним.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням зазначеного, на підставі досліджених доказів в їх сукупності, системного аналізу норм законодавства України, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.

Враховуючи положення статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства «ДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ» до Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 19.11.2021.

Суддя О.В. Маковська