
Справа № 219/10769/21
Провадження № 2/219/3574/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.11.2021 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
судді Погрібної Н.М.,
за участі секретаря Захарчук М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмут Донецької області цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів,
встановив:
позивач Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради звернулось до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 24 000,00 грн. В обґрунтування позову вказував, що відповідачка має статус внутрішньо переміщеної особи, місце проживання якої зареєстровано на території проведення антитерористичної операції АДРЕСА_1 , а фактичне місце проживання/перебування - на території України АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.10.2015 року № 1419077213, та було взято на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - Управління) до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб Управління відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». 16.11.2015 року Відповідачка вперше звернулась до Управління за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за адресою фактичного проживання на себе та своєї дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Порядок надання такої допомоги затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року №505 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Порядок). Вказаним Порядком встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Відповідачу допомога була призначена на підставі заяв про призначення адресної допомоги від 16.11.2015, 14.04.2016, 17.10.2016, 14.04.2017, 12.10.2017, 12.04.2018, 24.10.2018, 23.04.2019, 24.10.2019, також заявами про призначення грошової допомоги, Відповідачка повідомляла про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Порядком надання допомоги визначено, що уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання обставин. З 19.11.2015 року за заявами Відповідачки за фактичним місцем її проживання, в яких вона вказувала, що змін, які впливають на призначення грошової допомоги не відбулося, Управлінням відповідними рішеннями Відповідачці на кожні 6 місяців була призначена щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішеннями Управління від 09.12.2015, від 30.05.2016, від 16.02.2017, від 10.05.2017, від 26.10.2017, від 27.04.2018, від 13.11.2018, від 17.05.2019, від 08.11.2019 було призначено допомогу ВПО Відповідачу та на її дитину - з 19.11.2015 по 18.01.2016 - у розмірі 1326,00 грн., з 19.01.2016 по 18.03.2016 - у розмірі 1105,00 грн., з 19.03.2016 по 14.04.2016 - у розмірі 884,00 грн., з 14.04.2016 по 13.10.2016 - у розмірі 884,00 грн., з 17.10.2016 по 16.04.2017 - у розмірі 884,00 грн., з 14.04.2017 по 13.10.2017 - у розмірі 884,00 грн., з 12.10.2017 по 11.04.2018 - у розмірі 884,00 грн., з 12.04.2018 по 11.10.2018 - у розмірі 1000,00 грн., з 24.10.2018 по 23.04.2019 - у розмірі 1000,00 грн., з 24.04.2019 по 23.10.2019 - у розмірі 1000,00 грн., з 24.10.2019 по 23.04.2020 - у розмірі 1000,00 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» визначено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2 строк виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад. Відповідно до вищезазначеної постанови Управлінням продовжено виплату Відповідачці щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 24.09.2020 по 30.11.2020 в сумі 1000,00 грн. щомісячно.
В ході перевірки державними соціальними інспекторами Управління було встановлено, що Відповідачка з 01.12.2018 незаконно отримувала кошти по щомісячної адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, а саме був виявлений факт наявності житлового приміщення у Відповідачки з 30.11.2018 року на території підконтрольній Україні за адресою: АДРЕСА_3 . З огляду на зазначене Відповідачка права на призначення допомоги не мала. В зв`язку з чим рішенням начальника Управління від 29.10.2020 Відповідачу була припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання через те, що її сім`я володіє житловим приміщенням не на окупованій території України. У зв`язку з поданням не правдивих відомостей та незаконним отриманням допомоги виникла переплата державних коштів за період з 01.12.2018 по 30.11.2020 у розмірі 24000,00 грн. Не погашена сума надмірно виплаченої допомоги станом на день звернення до суду становить 24000,00 гривень. Отже внаслідок надання Відповідачем недостовірної інформації йому було надмірно нараховані бюджетні кошти у вигляді грошової допомоги на проживання, як переміщеній особі на загальну суму 24000,00 грн., яку просять стягнути з відповідачки та судовий збір, сплаченими ним при подачі позову.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 23.10.2021 року відкрито спрощене позовне провадження, у зв`язку з чим призначено судове засідання з повідомленням (викликом) сторін для розгляду справи та визначено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву з одночасним надісланням копії відзиву відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України позивачу.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином: у відповідності до частини 6 статті 128 ЦПК України - шляхом направлення судової повістки із розпискою рекомендованим листом з повідомленням на адресу, зазначену позивачем у позовній заяві. Представник позивача направив заяву, в якій зазначив, що просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.
Відповідач, яка про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином шляхом направлення судової повістки та у відповідності до частини 11 статті 128 ЦПК України. До початку судового засідання надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі.
У зв`язку з неявкою сторін та у відповідності до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.12 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах, заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно до ч.2 ст.78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 5 ст. 81 ЦПК України). Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи, місце проживання якої зареєстровано на території проведення антитерористичної операції АДРЕСА_1 , а фактичне місце проживання/перебування - на території України АДРЕСА_2 , що підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.10.2015 року № 1419077213, та було взято на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі - Управління) до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб Управління відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» .
16.11.2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за адресою фактичного проживання на себе та своєї дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Порядок надання такої допомоги затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2015 року №505 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Порядок). Вказаним Порядком встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідачу допомога була призначена на підставі заяв про призначення адресної допомоги від 16.11.2015, 14.04.2016, 17.10.2016, 14.04.2017, 12.10.2017, 12.04.2018, 24.10.2018, 23.04.2019, 24.10.2019, також заявами про призначення грошової допомоги, Відповідачка повідомляла про відсутність у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Порядком надання допомоги визначено, що уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання обставин.
З 19.11.2015 року за заявами ОСОБА_1 за фактичним місцем її проживання, в яких вона вказувала, що змін, які впливають на призначення грошової допомоги не відбулося, Управлінням відповідними рішеннями ОСОБА_1 на кожні 6 місяців була призначена щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішеннями Управління від 09.12.2015, від 30.05.2016, від 16.02.2017, від 10.05.2017, від 26.10.2017, від 27.04.2018, від 13.11.2018, від 17.05.2019, від 08.11.2019 було призначено допомогу ВПО Відповідачу та на її дитину - з 19.11.2015 по 18.01.2016 - у розмірі 1326,00 грн., з 19.01.2016 по 18.03.2016 - у розмірі 1105,00 грн., з 19.03.2016 по 14.04.2016 - у розмірі 884,00 грн., з 14.04.2016 по 13.10.2016 - у розмірі 884,00 грн., з 17.10.2016 по 16.04.2017 - у розмірі 884,00 грн., з 14.04.2017 по 13.10.2017 - у розмірі 884,00 грн., з 12.10.2017 по 11.04.2018 - у розмірі 884,00 грн., з 12.04.2018 по 11.10.2018 - у розмірі 1000,00 грн., з 24.10.2018 по 23.04.2019 - у розмірі 1000,00 грн., з 24.04.2019 по 23.10.2019 - у розмірі 1000,00 грн., з 24.10.2019 по 23.04.2020 - у розмірі 1000,00 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» визначено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-СоV-2 строк виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад. Відповідно до вищезазначеної постанови Управлінням продовжено виплату Відповідачці щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 24.09.2020 по 30.11.2020 в сумі 1000,00 грн. щомісячно.
В ході перевірки державними соціальними інспекторами Управління було встановлено, що відповідачка з 01.12.2018 незаконно отримувала кошти по щомісячної адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, а саме був виявлений факт наявності житлового приміщення у відповідачки з 30.11.2018 року на території підконтрольній Україні за адресою: АДРЕСА_3 . З огляду на зазначене відповідачка права на призначення допомоги не мала. В зв`язку з чим рішенням начальника Управління від 29.10.2020 Відповідачу була припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання через те, що її сім`я володіє житловим приміщенням не на окупованій території України. У зв`язку з поданням не правдивих відомостей та незаконним отриманням допомоги виникла переплата державних коштів за період з 01.12.2018 по 30.11.2020 у розмірі 24000,00 грн. Не погашена сума надмірно виплаченої допомоги станом на день звернення до суду становить 24000,00 гривень.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах:
?для осіб, які отримують пенсію, дітей, студентів денної форми навчання закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, які досягли 18-річного віку (до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) - 1000 гривень на одну особу (члена сім`ї);
?для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
?для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
?для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;
?для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).
Загальний розмір допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім`ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім`ї - 5000 гривень.
Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією компетентного органу.
При цьому, пунктом 6 Порядку передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім`ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Разом з тим, 31 травня 2017 року до п.6 Порядку були внесені зміни, які набули чинності з 03 червня 2017 року, згідно яких, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї заявника має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного акту.
Всупереч п. 6 вищевказаного Порядку, у вищезазначених заявах про призначення допомоги на проживання Відповідачка зазначила, про відсутність у будь-кого з членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Відповідно до пункту 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її падання.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст.179,181,190,192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі».
Таким чином, з урахуванням викладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача про повернення допомоги, обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на корить позивача судові витрати в сумі 2270,00грн.
На підстав викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 6, 12, 77-81, 89, 141, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1214 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 1.10.2014 року, суд -
у х в а л и в:
позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (р/рUA418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172) надміру виплачену допомогу у сумі 24 000,00 грн. (Двадцять чотири тисячі гривень 00 копійок)
Стягнути з ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради судові витрати у сумі 2270,00 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Погрібна 22.11.2021