
Єдиний унікальний номер: 378/763/21
Провадження № 2/378/277/21
УХВАЛА
"22" листопада 2021 р. Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді: Марущак Н. М.
за участю секретаря: Гончарук Ю.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Ставище позовну заяву ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації про розірвання договору оренди водного об`єкту та земель водного фонду,
ВСТАНОВИВ:
До суду з вказаним позовом звернувся ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації з посиланням на те, що 15 грудня 2008 року між ним та Ставищенською районною державною адміністрацією укладено договір оренди водного об`єкту та земель водного фонду, згідно якого позивач отримав у платне користування на строк 49 років водний об`єкт та земельну ділянку водного фонду площею 8,9771 га, що знаходиться на території Сніжківської сільської ради Ставищенського району Київської області.
На підставі пункту 34 Договору ним 30.10.2020 було направлено на адресу Ставищенської РДА повідомлення про відмову від права користування земельною ділянкою та розірвання договору оренди землі. Копію вказаного повідомлення було ним також надіслано Київській обласній державній адміністрації. Ставищенською РДА повідомлення було отримано 03.11.2020. Будь-якої відповіді або заперечень щодо розірвання Договору від Ставищенської РДА він не отримав. Від Київської ОДА він отримав відповідь від 04.12.2020, в якій зазначено, що за ним обліковується податковий борг по сплаті орендної плати за земельну ділянку водного фонду та йому (позивачу) було запропоновано усунути заборгованість по сплаті орендної плати за земельну ділянку водного фонду для подальшого вирішення питання щодо розірвання вищевказаного договору оренди, що свідчить про відмову від розірвання Договору.
Позивач просить розірвати договір оренди водного об`єкту та земель водного фонду, укладений між ним та Ставищенською районною державною адміністрацією 15 грудня 2008 року, який було зареєстровано у Ставищенському РВ Київської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що у реєстрі земель вчинено занис від 15 грудня 2008 року за № 070834903786.
В підготовче судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув, в позовній заяві просить справу розглядати без його участі.
Представник відповідача Київської обласної державної адміністрації в підготовче судове засідання не прибув, про час і місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином (а. с. 40), до суду відповідачем надіслано відзив, в якому позовні вимоги відповідач не визнає, посилаючись на те, що позивачем заявлено позовні вимоги про розірвання вищевказаного Договору оренди до Київської обласної державної адміністрації, як до неналежного відповідача, оскільки обласна державна адміністрація була розпорядником земельної ділянки, яка знаходиться під орендованим водним об`єктом з 01.07.2013 року, але з 27.05.2021 року розпорядником орендованого об`єкта є відповідна територіальна громада, а орендований Позивачем об`єкт є комунальною власністю.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що в даній справі необхідно залучити третю особу з таких підстав.
Статтею 58 Земельного кодексу України визначено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті в тому числі озерами, іншими водними об`єктами.
Згідно з статтею 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди озера, інші водойми для рибогосподарських потреб. Використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, згідно з пунктом 2 частини першої статті 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Частиною третьою статті 122 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час укладення Договору оренди) передбачалось, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Частиною п`ятою статті 122 Земельного кодексу України (в редакції станом на 01.01.2021 року) визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Фактично земельна ділянка водного фонду (ставок) надана в оренду Позивачу була віднесена до державної власності за межами населеного пункту на території Сніжківської сільської ради.
У разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов`язки наймодавця (частина перша статті 770 Цивільного кодексу України).
Внаслідок набрання чинності Закону України «Про аквакультуру», на підставі вищенаведених положень статті 51 Водного кодексу України та статті 122 Земельного кодексу України, у зв`язку з перерозподілом повноважень в галузі земельних відносин між Ставищенською РДА та Київською обласною державною адміністрацією на підставі закону відбулася заміна розпорядника об`єкта в орендних правовідносинах за Договором оренди від 15.12.2008 року, а саме, з 01.07.2013 року повноваження щодо передачі в оренду об`єктів водного фонду, які знаходяться за межами населеного пункту віднесено до компетенції обласних державних адміністрацій.
На даний час, відповідно до змін, які внесені до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 року № 1423-IX, що набрали законної сили 27.05.2021 року доповнено пункт 24, який встановлює, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель зазначених у підпунктах «а» - «е» даного пункту Перехідних положень.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Відповідно до ч. 3. ст. 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи те, що ухвалене рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Ставищенської селищної ради Білоцерківського району Київської області, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи суд вважає за необхідне відповідно до ст. 53 ЦПК України залучити вказану селищну раду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Суд вважає за необхідне на підставі п. 2 ч. 2 ст. 198 ЦПК України відкласти підготовче засідання.
Керуючись ст. 53 ч. 3, 181, 259-260 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Ставищенську селищну раду Білоцерківського району Київської області.
Відкласти підготовче судове засідання до 10 годин 00 хвилин 08 грудня 2021 року.
Роз`яснити третій особі право подати до суду письмові пояснення щодо позову та відзивів щодо предмету спору з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову, які мають відповідати вимогам ч. 3 ч. 6 ст. 178 ЦПК України, протягом трьох днів з дня отримання ухвали суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н. М. Марущак