
Номер провадження 2/243/2963/2021
Номер справи 243/10335/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2021 року м.Слов`янськ
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мінаєва І.М.,
за участю секретаря судового засідання Добродум Д.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна компанія "АВ Сервіс", Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області в особі відділу з надання адміністративних послуг (раніше - ЦНАП м.Слов`янська),
вимоги позивача: про припинення трудових відносин та зобов`язання вчинити певні дії,
учасники справи: не з?явилися,
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Виклад позиції позивача та відповідача.
1.24.09.2021 ОСОБА_1 звернулася до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою про припинення трудових відносин та зобов`язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що відповідно до наказу № 1 КД-06 від 03.08.2006, винесеного на підставі рішення загальних зборів учасників ТОВ "Рекламна компанія "АВ Сервіс" № 1 від 25.07.2006, її з 03.08.2006 було призначено на посаду директора цього товариства, окремий письмовий контракт з нею не укладався. Відомості про позивачку як про директора були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також відомості були внесені до трудової книжки позивачки.
Місцезнаходженням юридичної особи є м.Горлівка, а засновниками юридичної особи, окрім позивачки, є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яким належить по 45% статутного капіталу. Оскільки м.Горлівка тимчасово окуповане з 2014, діяльність ТОВ "Рекламна компанія "АВ Сервіс" зупинилася і до теперішнього часу не відновлена, найманих працівників окрім директора немає, заробітна плата директору не нараховується та не виплачується, оскільки юридична особа не здійснює діяльність та не має доходу. У зв`язку з бойовими діями позивачка була вимушена виїхати з м.Горлівка на підконтрольну українській владі територію, але документи юридичної особи залишилися у м.Горлівка, а зв`язок з одним з учасників товариства повністю втрачений, що унеможливлює припинення трудових відносин та звільнення з посади директора. Так, неможливо скликати та провести загальні збори учасників товариства (збори проводяться за місцезнаходженням товариства, що розташоване на тимчасово окупованій території), інші засновники зареєстровані на тимчасово окупованій території (відсутня можливість їх повідомлення про проведення загальних зборів), позивачка не має можливість подати документи про її намір звільнення у зв`язку із відсутністю поштового сполучення з м.Горлівка. За наведених обставин, права ОСОБА_1 порушені, адже вона не має можливості припинити трудові відносини.
Окрім того, відомості про керівника юридичної особи ТОВ "Рекламна компанія "АВ Сервіс" - позивачку ОСОБА_1 внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі визнання трудових відносин припиненими внаслідок розірвання трудового договору на підставі рішення суду, повноваження директора припиняються, підприємство зобов`язується провести державну реєстрацію змін до реєстру. Оскільки звільнення директора відбуватиметься в не безспірному порядку, а через звернення з відповідним позовом і новий керівник призначатися не буде, то внести відповідні реєстраційні дії щодо зміни директора буде, окрім як через рішення суду, неможливо, отже вимога про зобов`язання відповідача внести відповідні відомості про припинення трудових відносин є належним способом захисту.
Посилаючись на наведені обставини та положення ст.43 Конституції України, ст.22, 36 КЗпП, позивач просила визнати розірваним на підставі ст.38 КЗпП України трудовий договір та зобов`язати ЦНАП м.Слов`янська внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис у рядок "Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи" додати наступну інформацію: після " ОСОБА_1 - керівник - "Трудові відносини припинені на підставі рішення Слов`янського міькрайонного суду Донецької області"; після " ОСОБА_1 " додати "трудові відносини припинено на підставі рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області".
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
2.Представник позивача ОСОБА_4 та позивач ОСОБА_1 надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
3. Від відповідача надійшов лист, за змістом якого визначено, що відділ з надання адміністративних послуг Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області здійснює свої повноваження у відповідності до норм Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" та Закону України "Про адміністративні послуги". Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" повноваження щодо державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на території Слов`янської міської територіальної громади належать державним реєстраторам Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Слов`янської міської ВЦА.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
4.Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду від 27.09.2021 спрощене позовне провадження по справі відкрито, призначено справу до судового засідання, запропоновано відповідачу у п?ятнадцятиденний строк подати відзив на позов, позивачеві у п?ятнадцятиденний строк з дня отримання відзиву подати відповідь на відзив (а.с.58).
5.Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв?язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
IV. Фактичні обставини, встановлені судом.
6.Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, товариство з обмеженою відповідальністю "Рекламна компанія "АВ Сервіс" (ідентифікаційний код юридичної особи 34516206), розташоване за адресою: Донецька область, м.Горлівка, проспект Перемоги, 60. Засновниками юридичної особи є ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , кінцевими бенефіціарними власниками є ОСОБА_3 , ОСОБА_2 . У графі "Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи" зазначено: " ОСОБА_1 - керівник, ОСОБА_1 " (а.с.12-15, 63).
7.Зі Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна компанія "АВ Сервіс", затвердженого Загальними зборами учасників (протокол № 1 від 25.07.2006), вбачається, що ТОВ "Рекламна компанія "АВ Сервіс" створене за рішенням загальних зборів учасників, є юридичною особою, має самостійний баланс, поточний та інші рахунки в банківських установах, печатку, штампи, товарний знак та інші реквізити. Вищим органом товариства є Загальні Збори учасників Товариства, виконавчим органом є директор. Директор Товариства призначається Загальними зборами учасників Товариства на 3 роки з правом продовження повноважень на новий період за рішенням зборів. З Директором товариства укладається трудовий договір (контракт (п.11.9). Пунктом 11.2.9 визначено, що про проведення Загальних Зборів Товариства учасники повідомляються письмово із зазначенням часу та місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менше як за 30 днів до дня скликання Загальних Зборів учасників (а.с.16-30).
8.З копії трудової книжки НОМЕР_1 , виданої на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що 03.08.2006 вона була прийнята в ТОВ "РК "АВ сервіс" на посаду директора (наказ № 1КД-06 від 03.08.2006 (а.с.31-34). Аналогічні за змістом відомості містяться в наказі ТОВ "Рекламна компанія "АВ сервіс", де також зазначено, що підставою призначення директора є протокол зібрання засновників № 1 від 25.07.2006 (а.с.35).
V. Оцінка суду.
9.Згідно зі ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.
10.Згідно з ч. 2 ст. 4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов`язкову працю.
11.За змістом статті 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.
Статтею 38 КЗпП України встановлено право працівника розірвати трудові відносини за власним бажанням.
12.Отже, виходячи з наведених норм закону суд приходить до висновку, що законодавством України визначено право особи вільно обирати собі місце роботи та припиняти трудові відносини за власним бажанням, будь-яких обмежень не допускається, оскільки це порушує невід`ємне право особи на вільний вибір праці.
13.Кодекс законів про працю встановлює загальні вимоги до порядку розірвання трудових відносин, не враховуючи специфіку становища керівника господарського товариства. По суті, директор об`єднує в собі і статус найманого працівника (який визначається на підставі норм трудового права) і статус виконавчого органу господарського товариства (який визначається на підставі норм корпоративного права). Ні норми трудового договору, ні положення Статуту не повинні погіршувати становище директора порівняно з тим обсягом гарантій, наданих йому трудовим законодавством. Тобто, директор завжди може скористатися ст. 38 КЗпП та ініціювати розірвання трудового договору за власним бажанням.
14.За змістом положень ст. 38 КЗпП, Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" праву директора на звільнення за власним бажанням кореспондує обов`язок учасників товариства розглянути заяву директора про звільнення, створити новий виконавчим орган та внести дані зміни до Єдиного державного реєстру.
15.Розглядаючи справи, пов`язані із застосуванням даною норми, Конституційний суд України у рішеннях від 07 липня 2004 року № 14-рп/2004, від 16 жовтня 2007 року № 8-рп/2007, та від 29 січня 2008 року № 2-рп/2008 зазначав, що визначене ст. 43 Конституції України право на працю Конституційний суд України розглядає як природну потребу людини своїми фізичними і розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і можливість працювати за трудовим договором чи контрактом. Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати.
16.Верховний Суд у своїх постанові від 03.07.2019 по справі № 520/11437/16-ц, розглядаючи спір про звільнення з посади директора товариства та зобов`язання вчинити певні дії, зазначив про таке. Свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.
17.Враховуючи порушення права позивачки на припинення трудового договору, обраний нею спосіб захисту направлений на відновлення її трудових прав, гарантованих Конституцією України.
18.Передбачений ч. 1 ст. 38 КЗпП України порядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника передбачає попередження ним про це власника або уповноважений орган письмово за два тижні.
За встановлених у справі обставин положення закону щодо письмового попередження власника про бажання працівника звільнитись нівелюється, а іншого порядку звільнення з ініціативи працівника чинне законодавство не передбачає.
19.Недосконалість національного законодавства та прогалини у правовому регулюванні певних правовідносин не можуть бути підставою для позбавлення особи права на захист її порушених прав у обраний нею спосіб.
20.Як вже зазначалось вище згідно зі статутом ТОВ "Рекламна компанія "АВ сервіс" вирішення питання про звільнення керівника відноситься до виключної компетенції загальних зборів товариства.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, пред`явлення позову по суті спрямоване на припинення трудових правовідносин між позивачкою та ТОВ "Рекламна компанія "АВ сервіс", оскільки в позасудовому порядку позивачка позбавлена можливості скористатися своїм правом на звільнення за власним бажанням, виходячи з неможливості проведення загальних зборів товариства. Отже, обраний позивачкою спосіб захисту є ефективним і таким, що не суперечить закону.
21.Відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі, зокрема, містяться відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.
22.У частині 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації та судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі. В указаній нормі закону визначено, що таким судовим рішенням може бути рішення про зобов`язання вчинення реєстраційних дій.
23.Аналіз зазначеної норми права дає підстави для висновку про те, що у разі визнання трудових відносин припиненими внаслідок розірвання трудового договору на підставі рішення суду, повноваження директора припиняються, підприємство зобов`язується провести державну реєстрацію змін до Єдиного державного реєстру.
24.Видача наказу про припинення повноважень директора здійснюється на підставі рішення загальних зборів, що також є підставою для внесення змін до державного реєстру щодо директора. Факт припинення повноважень директора як посадової особи законодавець пов`язує із моментом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
При цьому, відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі про керівника вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою у відповідності до ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".
25.Судом встановлено, шо позивач належного зв`язку із засновниками (учасниками) ТОВ "Рекламна компанія "АВ Сервіс" немає, неможливість звільнення обумовлена неможливістю скликання та проведення загальних зборів учасників товариства, яке знаходиться на тимчасового окупованій території (м.Горлівка), згідно із законодавством.
26.З метою належного виконання судом покладеного на нього цивільним процесуальним законодавством обов`язку щодо здійснення захисту порушеного права позивача, необхідним є врахування конкретних обставин цієї справи, застосування загальних засад цивільного права - принципу справедливості, добросовісності та розумності, а також застосування однієї з аксіом цивільного судочинства: "Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem", що означає: "У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права".
27.За таких обставин доводи відповідача щодо неможливості внесення ним змін до відомостей про юридичну особу, тому він є неналежним відповідачем судом визнаються необґрунтованими, оскільки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Відділ з надання адміністративних послуг Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (раніше - ЦНАП м.Слов`янська) є суб`єктом державної реєстрації юридичних осіб та належним відповідачем. Так, положеннями зазначеного закону визначено, що суб`єктом державної реєстрації є, зокрема, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, у разі державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення. Положенням п.2 ч.1 ст.25 цього Закону визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо зобов`язання вчинення реєстраційних дій .
28.Враховуючи обставини справи, керуючись принципом пропорційності, тобто дотримання "справедливого балансу" між потребами загальної суспільної ваги та потребами збереження фундаментальних прав особи, принципами справедливості та розумності, беручи до уваги те, що факт припинення повноважень директора як посадової особи законодавець пов`язує із моментом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд вважає, що вимоги позивача про зобов`язання Центру надання адміністративних послуг м. Слов`янська, правонаступником якого є Відділ з надання адміністративних послуг Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис у рядок "Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи" додати наступну інформацію: після " ОСОБА_1 - керівник" - "Трудові відносини припинено на підставі рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області"; після " ОСОБА_1 " додати "трудові відносини припинено на підставі рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області" підлягають задоволенню.
29.Проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про порушення права позивача, яке підлягає судовому захисту, а позовні вимоги - задоволенню.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
30.Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Однак, позивачем не порушується питання про відшкодування судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 22, 38 КЗпП України, суд,
В И Р І Ш И В:
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Рекламна компанія "АВ Сервіс", Слов`янської міської ради в особі відділу з надання адміністративних послуг (раніше - ЦНАП м.Слов`янська), про припинення трудових відносин та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
2.Визнати розірваним на підставі ст.38 КЗпП України трудовий договір між ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) та товариством з обмеженою відповідальністю "Рекламна компанія "АВ Сервіс" (ідентифікаційний код юридичної особи 34516206), трудові відносини припинити з дня набрання рішенням законної сили.
3.Зобов`язати Слов`янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області в особі відділу з надання адміністративних послуг (раніше - ЦНАП м.Слов`янська) внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис у рядок "Відомості про керівника юридичної особи, про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи" додати наступну інформацію: після " ОСОБА_1 - керівник - "Трудові відносини припинено на підставі рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області"; після " ОСОБА_1 " додати "трудові відносини припинено на підставі рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області".
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Суддя
Слов`янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв