
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 листопада 2021 року м. РівнеСправа №460/2835/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:
Головне управління ДПС у Рівненській області доОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Рівненській області (далі – ГУ ДПС у Рівненській області, позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , відповідач), у якому просить стягнути з відповідача податковий борг на загальну суму 57559,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 09.02.2021 за ОСОБА_1 перед бюджетом рахується податковий борг на загальну суму 57559,74 грн (22,33 грн - військовий збір; 2054,90 грн - адміністративні штрафи та інші санкції; 38482,51 грн – штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг; 17000,00 грн – адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів), який у добровільному порядку відповідачем не сплачений.
Ухвалою від 19.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Вказану ухвалу відповідач отримала 12.08.2021 (а.с.51). У встановлений судом строк відповідач відзиву не надала.
У визначений пунктом 3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України строк клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву, у зв`язку із запровадженням в Україні карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), від відповідача не надходило.
Будь-яких клопотань щодо розгляду справи з викликом учасників справи чи відкладення розгляду справи у зв`язку із запровадженням в Україні карантину від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
За даними ГУ ДПС у Рівненській області станом на 09.02.2021 за ОСОБА_1 рахується податковий борг на загальну суму 57559,74 грн (а.с.3-5), а саме: 22,33 грн - військового збору; 2054,90 грн - адміністративних штрафів та інших санкцій; 38482,51 грн – штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг; 17000,00 грн – адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Борг з військового збору в сумі 22,33 грн виник на підставі самостійно поданої податкової декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік від 05.02.2020 (а.с.23-24).
Заборгованість з адміністративного штрафу та інших санкцій на суму 2054,90 грн виникла на підставі:
податкового повідомлення-рішення форми “ПС” від 31.03.2020 №00004280504, сформованого на підставі акта перевірки від 13.03.2020 №561/17-00-13-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано адміністративний штраф та інші санкції на суму 510,00грн (а.с.6);
податкового повідомлення-рішення форми “ПС” від 03.04.2020 №00004540504, сформованого на підставі акта перевірки від 17.03.2020 №589/17-00-33-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано адміністративний штраф та інші санкції на суму 510,00грн (а.с.8);
податкового повідомлення-рішення форми “ПС” від 07.04.2020 №00004670504, сформованого на підставі акта перевірки від 17.03.2020 №590/17-00-33-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано адміністративний штраф та інші санкції на суму 510,00грн (а.с.10);
податкового повідомлення-рішення форми “ПС” від 07.04.2020 №00004690504, сформованого на підставі акта перевірки від 17.03.2020 №585/17-00-33-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано адміністративний штраф та інші санкції на суму 510,00грн (а.с.11);
пені в сумі 14,90 грн (а.с.27-29).
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 01.04.2020, 06.04.2021 та 08.04.2020 (а.с.7, 9, 12), у встановленому законом порядку ним не оскаржувалися.
Податковий борг з штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, на суму 38482,51 грн виник на підставі:
податкового повідомлення-рішення форми “С” від 31.03.2020 №00004260504, сформованого на підставі акта перевірки від 13.03.2020 №561/17-00-13-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) або пені на суму 36581,00грн (а.с.13);
податкового повідомлення-рішення форми “С” від 03.04.2020 №00004530504, сформованого на підставі акта перевірки від 17.03.2020 №589/17-00-33-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) або пені на суму 681,00 грн (а.с.15);
податкового повідомлення-рішення форми “С” від 07.04.2020 №00004660504, сформованого на підставі акта перевірки від 17.03.2020 №590/17-00-33-04/ НОМЕР_1 , згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) або пені на суму 512,00 грн (а.с.17);
податкового повідомлення-рішення форми “С” від 07.04.2020 №00004530504, сформованого на підставі акта перевірки від 17.03.2020 №585/17-00-33-04/2973113367, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) або пені на суму 541,00 грн (а.с.18);
пені в сумі 167,51 грн (а.с.30-34).
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 01.04.2020, 06.04.2021 та 08.04.2020 (а.с.14, 16, 19), у встановленому законом порядку ним не оскаржувалися.
Борг з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 17000,00 грн виник на підставі податкового повідомлення-рішення форми “С” від 31.03.2020 №00004270504, сформованого на підставі акта перевірки від 13.03.2020 №561/17-00-13-04/2973113367, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) або пені на суму 17000,00 грн (а.с.20). Вказане податкове повідомлення-рішення отримане відповідачем 01.04.2020 (а.с.21), у встановленому законом порядку ним не оскаржувалося.
З метою погашення податкового боргу ГУ ДПС у Рівненській області для ОСОБА_1 було сформовано та надіслано податкову вимогу форми "Ф" від 26.06.2019 №313675-20 на суму 7394,75 грн (а.с.22). Вказана податкова вимога отримана відповідачем 04.07.2019 (а.с.22), у встановленому законом порядку ним не оскаржувалася.
Відповідачем добровільно не сплачено суму податкового боргу, що зумовило звернення контролюючого органу до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Стаття 67 Конституції України передбачає обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та статтею 65 Бюджетного кодексу України передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір, який входить до складу доходів Державного бюджету України.
Згідно з положеннями глави 11 Бюджетного кодексу України, адміністративні штрафи входять до складу бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до п.16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції контролюючих органів, до яких, зокрема, відноситься: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, своєчасністю подання податкової звітності; здійснення контролю за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі; організовують роботу та здійснює контроль за застосуванням арешту майна платника податків, що має податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на його рахунках у банку; здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами і рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та контроль за таким виробництвом; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені цим Кодексом та законами України.
Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.56.11 ст.56 ПК України, податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
За змістом п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом з причин, пов`язаних з порушенням податкового законодавства (за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу), платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно зі ст.129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України).
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 Податкового кодексу України).
За наведених обставин, позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, відповідають обставинам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню повністю.
Підстави для застосування ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Головного управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, 12, м.Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг на загальну суму 57559,74 грн (п`ятдесят сім тисяч п`ятсот п`ятдесят дев`ять гривень 74 коп.), з них:
- військового збору в сумі 22,33 грн (двадцять дві гривні 33 коп.) на рахунок UA028999980313040137000017527, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача 38012494, одержувач: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.міс.тг /11011001;
- адміністративних штрафів та інших санкцій в сумі 2054,90 грн (дві тисячі п`ятдесят чотири гривні 90 коп.) на рахунок UA108999980313000106000017527, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача 38012494, одержувач: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.міс.тг /21081100;
- штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 38482,51 грн (тридцять вісім тисяч чотириста вісімдесят дві гривні 51 коп.) на рахунок UA958999980313060104000017527, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача 38012494, одержувач: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.міс.тг /21080900;
- адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів), який у добровільному порядку відповідачем не сплачений в сумі 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень) на рахунок UA488999980314000561000017527, Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ одержувача 38012494, одержувач: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.міс.тг /21081500.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 18 листопада 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко