Рішення № 101223440, 19.11.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2021
Номер справи
300/5027/21
Номер документу
101223440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" листопада 2021 р. справа № 300/5027/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці в Івано-Франківській області до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці в Івано-Франківській області (далі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” (далі – відповідач), в якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, - до отримання дозволу на їх проведення від Управління Держпраці в Івано-Франківській області у встановленому порядку; заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, - до моменту подання до Управління Держпраці в Івано-Франківській області декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у встановленому порядку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведеної планової перевірки відповідача, посадовими особами Управління Держпраці в Івано-Франківській області встановлено порушення ним вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, складено акт від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ та видано припис від 16.07.2021 № ІФ 1934/0246/АВ/П, яким зобов`язано Комунальне підприємство “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” усунути виявлені порушення у строки встановлені цим приписом. Директор відповідача погодився з виявленими під час перевірки порушеннями законодавства про охорону праці та підписав акт від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ без зауважень. У зв`язку з виявленням порушень законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, на директора Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” складено протокол про адміністративне правопорушення від 16.07.2021 № 184 та притягнуто до адміністративної відповідальності згідно постанови від 16.07.2021 № ІФ 176 про накладення штрафу в розмір 340 грн., який сплачений директором відповідача 20.07.2021. Позивач стверджує, що виявлені під час планової перевірки порушення вимог законодавства у сфері охорони праці створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей, а тому відповідно до частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки до отримання дозволу на їх проведення від Управління Держпраці в Івано-Франківській області та подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у встановленому порядку.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалу від 14.09.2021 про відкриття провадження Комунальне підприємство “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” отримало 11.10.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався.

Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке:

Наказом Держпраці від 27.11.2020 № 158 затверджено План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2021 рік (а.с. 15-16).

Наказом від 30.11.2020 № 1245-Д затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Управління Держпраці в Івано-Франківській області на 2021 рік (а.с. 17-19).

Відповідно до вказаного плану на 2021 рік, Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області направлено Комунальному підприємству “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” повідомлення від 29.06.2021 № 10-13/15-10/4268 про проведення у період з 12.07.2021 по 16.07.2021 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо: додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення; додержання законодавства у сферах зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю; додержання законодавства про працю (а.с. 20).

На підставі наказу Управління Держпраці в Івано-Франківській області від 09.07.2021 № 733-Д “Про проведення планової перевірки Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” (а.с. 31), направлення від 09.07.2021 № 16-15/15-10/4618, головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві та об`єктах підвищеної небезпеки та головним державним інспектором відділу з питань трудових відносин та зайнятості Управління Держпраці в Івано-Франківській області в період з 12.07.2021 по 16.07.2021 проведено планову перевірку відповідача за адресою: вулиця А.Шептицького, 7, селище міського типу Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78701, з питань дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю.

За результатами проведеної перевірки встановлено порушення законодавства в сфері охорони праці, які зафіксовані в акті перевірки від 16.07.2021 за № ІФ 34/0239/АВ (а.с. 23-31).

Так, при здійсненні перевірки було встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населеня, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю:

1. Відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних га/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою (що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункт 6, 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 (далі - Порядок № 1107);

2. Відсутня декларація на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, (що є порушенням вимог статті 21 Закону України «Про охорону праці», пункту 21 Порядку № 1107 та пункту 3 Групи Б Переліку видів робіт підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 77 (далі - Перелік № 77);

3. Відсутні особисті картки обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту для водія та тракториста (що є порушенням вимог статті 8 Закону України «Про охорону праці» та пункту 9 розділу III Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров`я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджених Наказом Міністерства соціальної політики України 29.11.2018 року № 1804, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2018 року за № 1494/32946 (далі - Мінімальні вимоги);

4. Не проводиться обов`язкове хімочищення усього утепленого спеціального одягу, а також спеціального одягу, обробленого захисним просоченням (що є порушенням вимог статей 8, 13 Закону України «Про охорону праці» та пункту 19 розділу III Мінімальних вимог);

5. Роботодавцем не створена комісія з представників адміністрації, профспілкової організації підприємства (уповноваженої найманими працівниками особи з питань охорони праці) для забезпечення приймання і перевірки засобів індивідуального захисту, що надходять на підприємство на їх відповідність вимогам нормативних документів та результатам оцінки, проведеної відповідно до пункту 6 розділу II Мінімальних вимог (що є порушенням вимог пункту 4 розділу III Мінімальних вимог);

6. Роботодавцем не забезпечено регулярне навчання працівників правилам користування засобами індивідуального захисту та демонстрацію їх правильного застосування (що є порушенням вимог пункту 13 розділу II Мінімальних вимог);

7. На підприємстві на основі Переліку робіт з підвищеною небезпекою, з урахуванням специфіки виробництва, роботодавцем на розроблено і не затверджено відповідний перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібні спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з питань охорони праці (що є порушенням вимог статті 18 Закону України «Про охорону праці» та Переліку робіт з підвищеною небезпекою затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 року за № 232/10512 (далі - Перелік);

8. Під час укладання трудових договорів роботодавець не інформує працівників під розпис про умови праці та про наявність на їх робочих місцях небезпечних та шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров`я та про права працівників на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору (що є порушенням вимог статгі 5 Закону України «Про охорону праці»);

9. На підприємстві не розроблена інструкція, яка уточнює порядок підготовки і безпечного проведення газонебезпечних робіт відповідно до конкретних виробничих умов (що є порушенням вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці» та пункту 1.4 Типової інструкції з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт, затвердженої Держгіртех наглядом СРСР 20.02.1985 року (далі - Типова інструкція);

10. На основі Типового положення про службу охорони праці з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів роботодавцем не розроблено та не затверджено Положення про службу охорони праці підприємства, не визначено структуру служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства (що є порушенням вимог статті 15 Закону України «Про охорону праці» та пункту 1.2 глави 1 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України 15.11.2004 року № 255, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2004 року за № 1526/10125 (далі - Типове положення).

16.07.2021 представниками позивача видано припис № ІФ 1934/0246/АВ/П, яким зобов`язано Комунальне підприємство “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” усунути виявлені порушення до 16.09.2021 (а.с. 32-34).

Директор відповідача погодився з виявленими під час перевірки порушеннями законодавства про охорону праці та підписав без зауважень акт від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ (а.с. 31).

У зв`язку з виявленням порушень законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, на директора Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” складено протокол про адміністративне правопорушення від 16.07.2021 № 184 (а.с. 35).

Згідно постанови від 16.07.2021 № ІФ 176 директора відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф в розмір 340 грн., який сплачений 20.07.2021 (36-37).

За змістом позовної заяви, факт неусунення Комунальним підприємством “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” порушень законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, зафіксованих в акті перевірки від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ, став підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права:

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) – це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до статей 4, 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно зі статтею 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі – Положення № 96), є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення № 96).

Відповідно до пункту 1 Положення про Управління Держпраці в Івано- Франківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 року № 84, Управління Держпраці в Івано-Франківській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

На підставі підпункту 16 пункту 4 Положення, Управління Держпраці в Івано-Франківській області, відповідно до покладених на нього повноважень, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Так, за результатами проведеної планової перевірки Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство”, представниками позивача встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті перевірки від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ (а.с. 23-31).

Директор відповідача погодився з виявленими під час перевірки порушеннями законодавства про охорону праці та підписав акт від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ без зауважень.

В спірному випадку Управління Держпраці в Івано-Франківській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство”, в якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, - до отримання дозволу на їх проведення від Управління Держпраці в Івано-Франківській області у встановленому порядку; заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, - до моменту подання до Управління Держпраці в Івано-Франківській області декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у встановленому порядку.

Суд звертає увагу на те, що згідно з статтею 13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства, та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно акту перевірки від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ представники позивача встановили, що в Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних га/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою.

Щодо вказаного порушення суд зазначає таке:

Частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці» визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру – це дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» суб`єкт господарювання має право на одержання (переоформлення, анулювання) документів дозвільного характеру та подання декларацій за своїм місцезнаходженням або у випадках, передбачених законом, - за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням об`єкта.

Частиною першою статті 2 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на дозвільні органи, адміністраторів, уповноважений орган та суб`єктів господарювання, які мають намір провадити або провадять господарську діяльність.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 77.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 1107 дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Пунктом 3 групи А Додатку 2 до Порядку № 1107 визначено, що газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах належать до переліку видів робіт, які виконуються на підставі дозволу.

Пунктом 7 групи А Додатку 2 до Порядку № 1107 визначено, що роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо) належать до переліку видів робіт, які виконуються на підставі дозволу.

Пунктом 8 групи А Додатку 2 до Порядку № 1107 визначено, що земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою належать до переліку видів робіт, які виконуються на підставі дозволу.

Отже, з огляду на вказані положення законодавства, для виконання перелічених вище робіт підвищеної небезпеки необхідно отримати дозвіл від Управління Держпраці в Івано-Франківській обласні у встановленому порядку.

Відповідачем не подано суду доказів отримання такого дозволу.

Що стосується такого порушення як відсутність декларації на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, то суд вказує на таке:

Відповідно до частини дев`ятої статті 21 Закону України «Про охорону праці» набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами 1, 3 та 4 пункту 21 Порядку № 1107 Виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі Б додатка 2, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у групі Б переліку, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.02.2021 № 77, здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці за формою згідно з додатком 8.

Декларація подається роботодавцем або уповноваженою ним особою, надсилається поштою до адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.

Територіальний орган Держпраці здійснює реєстрацію декларацій на безоплатній основі протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання.

Відповідно до пункту 3 Групи Б Переліку № 77 роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра відносяться до видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

З огляду на вищевказане, з метою забезпечення проведення зазначеного виду робіт підвищеної небезпеки суб`єкту господарювання необхідно подати до Управління Держпраці в Івано-Франківській області декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у встановленому порядку.

Відповідачем не подано суду доказів подання позивачу вказаної декларації.

Відповідно до абзацу 5 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки - експлуатації обладнання та устаткування може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці саме у разі, коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров`ю робітників. Тобто між виявленими порушеннями загрозою життю та здоров`ю працюючих повинен існувати прямий причинний зв`язок. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Суд звертає увагу на те, що захід реагування у вигляді заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до частини першої статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно з статтею 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом.

Отже, як Конституція України, так і вказана Конвеція покладає на Державу обов`язок вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Вказане зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

Суд вважає, що недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері охорони праці призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю чи здоров`ю людей.

Суд звертає увагу на те, що Комунальне підприємство “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” суду не надало жодних доказів усунення виявлених під час планової перевірки та зафіксованих в акті від 16.07.2021 № ІФ 34/0239/АВ порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, які залишаються неусуненими відповідачем за об`єктивним критерієм є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Таким чином, відсутність доказів усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки. Застосування такого заходу є цілком співрозмірним з характером порушень законодавства щодо забезпечення охорони праці.

Суд звертає увагу на те, що застосований до відповідача захід реагування має також спонукальний характер, направлений на забезпечення Комунальним підприємством “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

При цьому, захід реагування не є санкцією за порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позов Управління Держпраці в Івано-Франківській області до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” належить задовольнити у спосіб: застосувати до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки: газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, - до отримання дозволу на їх проведення від Управління Держпраці в Івано-Франківській області у встановленому порядку; заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, - до моменту подання до Управління Держпраці в Івано-Франківській області декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у встановленому порядку.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, суд дійшов висновку про те, що нема підстав для їх розподілу.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати до Комунального підприємства “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство” (ідентифікаційний код – 19400280, вулиця А.Шептицького, 7, селище міського типу Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78701) заходи реагування у сфері державного нагляду:

- заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах; роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо); земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, - до отримання дозволу на їх проведення від Управління Держпраці в Івано-Франківській області у встановленому порядку;

- заборонити проведення робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, - до моменту подання до Управління Держпраці в Івано-Франківській області декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці у встановленому порядку.

Судові витрати не розподіляти.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Управління Держпраці в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код – 39784625, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач: Комунальне підприємство “Верховинське водопровідно-каналізаційне підприємство”, ідентифікаційний код – 19400280, вулиця А.Шептицького, 7, селище міського типу Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78701.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.