
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2021 р. Справа№200/1626/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби в Донецькій області, про стягнення пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість в сумі 170 298,13 грн. за період з 28.02.2019 року по 07.05.2020 року, -
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» (далі за текстом – ТОВ «Завод «Діалог», позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі – ГУ ДПС у Донецькій області, відповідач-1), Головного управління Державної казначейської служби в Донецькій області (далі – ГУ ДКС, відповідач-2), про стягнення з Державного бюджету пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість в сумі 170 298,13 грн. за період з 28.02.2019 року по 07.05.2020 року, та судові витрати покласти на відповідача-1.
Позов обґрунтований тим, що після скасування у судовому порядку податкових повідомлень-рішень від 17.04.2019 року, сума, яка підлягала бюджетному відшкодуванню становила 791 069,00 грн. Відповідно до бухгалтерської довідки граничний день строку проведення відшкодування в розмірі 791 069,00 грн. був 28.02.2019 року, однак фактично кошти бюджетного відшкодування ПДВ надійшли на рахунок позивача 07.05.2020 року. Відтак, згідно розрахунку пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ станом на день його відшкодування становить 170 298,13 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
15 березня 2021 року до суду надійшов відзив на позов від відповідача-1, у якому зазначено про безпідставність заявлених позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків, тобто з 10.12.2019 року (ухвала Першого апеляційного адміністративного суду). Відповідно до п.200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку дії, включаючи день погашення. Враховуючи викладене, відповідач здійснював повноваження щодо контролю за додержанням платниками податків вимог податкового законодавства України в межах та засобами, що передбачені чинним законодавством України. Таким чином, відповідач вважає вимоги позивача необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
У додаткових поясненнях представник відповідача-1 зазначив, що з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2019, залишеного без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 року по справі №200/6316/19-а, здійснено заходи щодо відшкодування узгоджених сум ПДВ платнику податку – ТОВ «Завод «Діалог» по декларації за грудень 2018 року в сумі 787815,50 грн. за платіжним дорученням від 07.05.2020 №60894539. Постановою Верховного Суду від 12 березня 2021 року були скасовані постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, а справу №200/6316/19-а – направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2021 року по справі №200/6316/19-а скасовано податкові повідомлення-рішення, тому відсутні підстави нарахування пені за несвоєчасне відшкодування у розмірі 170298,13 грн. по справі №200/1626/21-а.
Відзив з боку відповідача-2 до суду не надходив.
Ухвалами суду від 17.03.2021 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Донецькій області про зупинення провадження у справі та розгляд справи в загальному позовному провадженні відмовлено.
20 квітня 2021 року ухвалою суду зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/6316/19-а.
Ухвалою суду від 11.11.2021 року поновлено провадження у справі.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а встановлено наступні обставини.
Відповідно до приписів Податкового кодексу України 21.01.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2018 року та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування на поточний рахунок.
У зв`язку із зазначеним, Головним управлінням ДФС у Донецькій області відповідно до наказу від 13.02.2019 № 270 в період з 22.02.2019 по 07.03.2019 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Завод «Діалог» з питань правомірності формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за період жовтень-грудень 2018 року та суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 791 069, 00 грн. по декларації з податку на додану вартість за грудень 2018 року від 21.01.2019 № 9308181690.
За результатами перевірки встановлено:
порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст.200 п.200.1, п. 200.2, п.200.4 ст.200 ПК України, що призвели у жовтні 2018 року до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму 68 806 грн. та завищенню суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 2 355 014 грн.;
порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст.200 п.200.1, п. 200.2, п.200.4 ст.200 ПК України, що призвели у листопаді 2018 року до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму 1 110 979 грн. та завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 3 337 322 грн.;
порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст.200 п.200.1, п. 200.2, п.200.4 ст.200 Кодексу, що призвели у грудні 2018 року до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму 1 962 380 грн. та завищенню суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 3 945 675 грн. та завищенню суми від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, на суму 791 069 грн.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 15.03.2019 № 255/05-99-12-02/42406536 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку по декларації за грудень 2018 року.
На підставі зазначеного акту від 15.03.2019 № 255/05-99-12-02/42406536 відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення від 17.04.2019 № 0000431202, №0000421202 та № 0000441202.
Вказаним рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень – задоволено у повному обсязі. Скасовані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.04.2019 № 0000431202, №0000421202 та № 0000441202.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі №200/6316/19-а, апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а залишено без змін.
Отже, сума 791 069,00 грн. невідшкодованої суми ПДВ по декларації з податку на додану вартість за грудень 2018 року від 21.01.2019 № 9308181690 стала узгодженою 10 грудня 2019 року.
Враховуючи набрання 10.12.2019 року законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а, яким скасовані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.04.2019 № 0000431202, №0000421202 та № 0000441202, прийняті на підставі проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Завод «Діалог» з питань правомірності формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за період жовтень-грудень 2018 року та суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 791 069, 00 грн. по декларації з податку на додану вартість за грудень 2018 року від 21.01.2019 № 9308181690, платіжним дорученням №60894539 від 07.05.2020 року Управлінням Державної казначейської служби сплачено на рахунок позивача відшкодування ПДВ за декларацією від 21.01.2019 № 9308181690 у сумі 787815,50 грн. (а.с. 29).
В подальшому, постановою Верховного Суду від 12 березня 2021 року у справі №200/6316/19-а (К/9901/948/20) касаційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області задоволено частково, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі №200/6316/19-а скасовано. Справу №200/6316/19-а направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року у справі №200/6316/19-а, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень – задоволено. Скасовані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.04.2019 № 0000431202, №0000421202 та № 0000441202.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року у справі №200/6316/19-а залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року у справі №200/6316/19-а – залишено без змін.
Разом з цим, відповідно до бухгалтерської довідки позивача, податкова декларація з податку на додану вартість з додатком №3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)» та додатком №4 «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування» за грудень 2018 року була подана та зареєстрована 21.01.2019 року за номером 9308181690, сума бюджетного відшкодування – 791069 грн., яке відповідно до п. 76.3 ст. 76 ПКУ повинно було надійти 28.02.2019 року, але надійшли 07.05.2020 року платіжним дорученням №60894539 (а.с. 16).
Оскільки рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а виконано відповідачем-1 з порушенням строків, визначених Податковим кодексом України, позивач вважає наявними підстави для стягнення з відповідача пені за порушення строків бюджетного відшкодування за період з 28.02.2019 року по 07.05.2020 року у сумі 170 298,13 грн., у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Наведені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим Кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - де відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
На підставі п.п. 19-1.1.1, 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів.
Згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
На підставі пункту 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
З положень п.200.10 ст. 200 Податкового кодексу України вбачається, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених п.200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.12 ст. 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:
а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;
б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;
г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;
ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".
У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.
У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі Порядок № 26).
Відповідно до п.4 Порядку №26 орган ДФС вносить до Реєстру такі дані:
найменування платника податку на додану вартість (далі - платник податку) та його індивідуальний податковий номер;
дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання);
дату надсилання платнику податку органом ДФС повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшену на суму податкового боргу;
реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування;
реквізити бюджетних рахунків для перерахування бюджетного відшкодування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування;
дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;
дату складення та вручення платнику податку акта перевірки;
дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС;
дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується;
дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;
суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Згідно з п.6 Порядку №26 повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.
Пунктом 12 Порядку №26 передбачено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Наказом Міністерства фінансів України від 3 березня 2017 року №326 затверджено Порядок інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі-Порядок №326).
Відповідно до вимог п.6 Розділу І Порядку №326 внесення інформації для формування Реєстру здійснюється електронними повідомленнями. на кожне електронне повідомлення, яке надходить від ДФС до Реєстру, накладається не менше двох електронних цифрових підписів посадових (уповноважених) осіб та печатка відповідного територіального органу ДФС.
ДФС та Казначейство забезпечують своєчасність, достовірність та повноту внесення даних до Реєстру відповідно до цього Порядку (пункт 9 Розділу І Порядку №326).
Згідно з пунктами 1-3 Розділу II Порядку №326, ДФС до 12-ї години (крім вихідних, святкових та неробочих днів) вносить до Реєстру інформацію, визначену підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 розділу V Кодексу та пунктом 4 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26, за попередній робочий день.
ДФС відповідно до підпунктів "а", "г" та V п. 200.12 ст. 200 розділу V Кодексу вносить до Реєстру інформацію щодо дати та суми узгодження бюджетного відшкодування на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Відповідно до вимог підпунктів "б" і "в" п.200.12 ст. 200 розділу V Кодексу, сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою та в автоматичному режимі відображається в Реєстрі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
ДФС при внесенні інформації до Реєстру про узгоджені суми бюджетного відшкодування одночасно вносить інформацію щодо платіжних реквізитів, необхідних для перерахування сум бюджетного відшкодування на поточні банківські рахунки платників податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу таких платників податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Інформація щодо узгоджених сум бюджетного відшкодування, а також заявлених сум бюджетного відшкодування, які вважатимуться узгодженими відповідно до підпунктів "б" і "в" п. 200.12 ст. 200 розділу V Кодексу, із зазначенням платіжних реквізитів передається з накладанням не менше двох електронних цифрових підписів посадових (уповноважених) осіб та печатки відповідного територіального органу ДФС.
Регламент взаємодії структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС затвердженого наказом ДФС від 14 квітня 2017 року № 263 передбачено, що органами ДФС повідомлення для наповнення Реєстру заяв формуються за даними інформаційної таблиці Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, підписуються накладенням не менше двох електронних цифрових підписів посадових осіб та електронної печатки відповідного головного управління ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС та передаються до Міністерства фінансів України щоденно до 10 год. 00 хв. у робочі дні.
Інформаційна таблиця формується автоматично за даними податкової звітності з податку на додану вартість з заявою про суму бюджетного відшкодування (підсистеми "Обробка ПЗ та платежів", "Облік платежів" ІТС "Податковий блок", системи електронного адміністрування, реєстраційних даних (підсистема "Реєстрація ПП" ІТС "Податковий блок"), інформації про перевірки, в тому числі апеляційного та судового узгодження результатів перевірок (підсистема "Податковий аудит" ІТС "Податковий блок"), інформації з документів, згідно з якими в Інтегрованій картці платника відбулася зміна суми заявки до відшкодування, що не пов`язані з відшкодуванням таких сум (підсистема "Облік платежів" ІТС "Податковий блок"), або упередження згідно з податковими повідомленнями-рішеннями за формами ППР В1, В3 та В4 (підсистема "Податковий аудит" ІТС "Податковий блок") та розміщується в розділі "Облік ПДВ" підсистеми "Облік платежів" ІТС "Податковий блок".
Згідно з вимогами п. 4,5 Розділу VII Регламенту, формування електронного повідомлення для внесення інформації до Реєстру заяв за попередній робочий день, визначеної пп 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 розділу V ПКУ та п. 4 Порядку №26, а також накладення на це повідомлення не менше двох ЄЦП посадових (уповноважених) осіб та електронної печатки відповідного ГУ ДФС віднесено до рівня ГУ ДФС, тобто у даному випадку є повноваженням Головного управління ДФС в Донецькій області.
Крім того, розділом VIII Регламенту визначено дії підрозділів щодо перевірки сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (за результатами формується Інформаційна таблиця для створення повідомлень, що вносяться до Реєстру заяв).
Так, зокрема, у випадку оскарження податкового повідомлення-рішення відповідні результати відображаються в ІТС "Податковий блок" підсистемі "Податковий аудит" та АІС "СУДИ" вручну працівниками підрозділів податків і зборів з юридичних осіб, податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС та Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ДФС (п. 7.4 Розділу VIII Регламенту).
Отже, формування як Інформаційної таблиці, так і електронних повідомлень для внесення інформації до Реєстру віднесено до повноважень Головних управлінь ДФС України в областях і м. Києві.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що саме Головне управління ДПС в Донецькій області у даному випадку є відповідальним органом за відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформації щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, наявність якої є необхідною передумовою для видачі органом держказначейства належної платникові податку суми бюджетного відшкодування.
Суд зазначає, що нарахування пені пов`язується саме із недотриманням суб`єктами владних повноважень положень ст. 200 ПК України, яка визначає, зокрема, комплекс дій, необхідних для своєчасного повернення сум бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, що підтверджена на підставі відповідного акта перевірки.
Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв`язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред`явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Також, суд зазначає, що відповідно до п.2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання рішень про стягнення коштів Казначейством та його територіальними органами без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Згідно з п.п.6 п.16 зазначеного Порядку, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного та місцевих бюджетів з відшкодування такого податку.
Стягувач, на користь якого прийняті судові рішення про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, відповідно до п. 23 цього Порядку, подає документи, зазначені у п.7 Порядку, до органу Казначейства за місцем реєстрації стягувача в органі державної податкової служби. Орган Казначейства надсилає після надходження таких документів до органу державної податкової служби запит щодо визначення розміру залишку невідшкодованих з державного бюджету сум податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість бюджету з відшкодування такого податку. Казначейство здійснює в порядку черговості надходження виконавчих документів безспірне списання коштів державного бюджету у розмірі, встановленому судом або узгодженому органом державної податкової служби із стягувачем, та перераховує такі кошти на рахунок стягувана, зазначений у виконавчому документі або його заяві про виконання рішення про стягнення коштів.
Згідно з ст.43 Бюджетного Кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Відповідно до п. 1 р. 2 Порядку взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 343 від 09.03.2016 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.04.2016 за № 496/28626, для забезпечення повного з`ясування обставин, що мають значення в процесі судового розгляду позовних заяв про бюджетне відшкодування податку на додану вартість, пені або стягнення митних платежів, відповідачами у таких справах є орган ДФС, на обліку якого перебуває платник або який здійснював митне оформлення, та орган Казначейства за місцезнаходженням відповідного органу ДФС.
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою КМ України від 17.01.2011р. № 39, у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 ПК України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету. Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов`язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: п`яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
На підставі п. 9 цього Порядку встановлено, що на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п`яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
За змістом норм п. 200.13 ст. 200 ПК, пп. 6, 9 Порядку бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених ст.200 ПК та Порядком, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації, у 5-й термін з дня надходження від податкового органу висновку.
Таким чином, ПК України чітко встановлює строки в межах яких орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів повинен здійснити бюджетне відшкодування коштів.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що сума бюджетного відшкодування з ПДВ залишалась невідшкодованою у визначені ПК України строки, тому позивач має право на подальше нарахування пені в порядку, визначеному п. 200.23 ст. 200 ПК України.
Відповідно до п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Оскільки суму ПДВ у розмірі 791069 грн. відповідачами у строки, встановлені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України не відшкодовано, позивач набув право на нарахування пені у порядку, встановленому пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що заява про повернення суми бюджетного відшкодування, визначеного у податковій декларації за звітний (податковий) період з податку на додану вартість за грудень 2018 року у сумі 791 069 грн. надіслана позивачем та зареєстрована 21.01.2019 року (а.с. 12, 15).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень – задоволено у повному обсязі. Скасовані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.04.2019 № 0000431202, №0000421202 та № 0000441202.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі №200/6316/19-а, апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі №200/6316/19-а залишено без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 року була отримана Головним управлінням ДФС в Донецькій області 16.12.2019 року (понеділок), що підтверджено реєстраційними даними на супровідному листі Першого апеляційного адміністративного суду.
Отже, Головне управління ДФС в Донецькій області, відповідно до ч. 2 п. 200.15. ст. 200 Податкового кодексу України, мало внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника – 17.12.2019 року.
Однак, лише 07.05.2020 року платіжним дорученням №60894539 Управлінням Державної казначейської служби сплачено на рахунок позивача відшкодування ПДВ за декларацією від 21.01.2019 № 9308181690 у сумі 787815,50 грн. (а.с. 29), тобто з порушенням встановленого Законом строку.
Відповідно до ч. 4 п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (тобто 17.12.2019 року) та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Згідно з п. 200.13. ст. 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
При цьому у пп.1.21 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІП наведено визначення терміну «операційний день» згідно якого операційний день - частина робочого дня банку або іншої установи - учасника платіжної системи, протягом якої приймаються від клієнтів документи на переказ і документи на відкликання та можна, за наявності технічної можливості, здійснити їх обробку, передачу та виконання.
Тобто з 17.12.2019 року узгоджена сума бюджетного відшкодування мала стати доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та мала бути перерахована на поточний рахунок позивача до 24.12.2019 року включно (з урахуванням вихідних днів), відповідно перебіг строку заборгованості бюджету з відшкодування позивачу податку на додану вартість в розмірі 791069 грн. розпочався 25.12.2019 року, а отже саме з цієї дати виникає заборгованість бюджету з відшкодування ПДВ та, відповідно, право позивача на нарахування та стягнення пені, на підставі пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.
З урахуванням наведеного періодом заборгованості бюджету є проміжок часу з 25.12.2019 року по 07.05.2020 року (день фактичної сплати бюджетного відшкодування з ПДВ), відповідно розмір пені обраховується наступним чином:
Формула: (сума бюджетної заборгованості) х (облікова ставка НБУ на момент виникнення пені) х 120 % : 365 днів х (кількість днів прострочення).
Суд враховує висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах від 12.03.2019 р. у справі № 806/1605/17, від 15.05.2020 р., у справі № 200/14773/18-а, адміністративне провадження №К/9901/27599/19, від 06.04.2020 р. у справі № 280/4334/18, адміністративне провадження №К/9901/266/20, в яких, зокрема, визнано правильним розрахунок суми пені, зроблений судами попередніх інстанцій за вказаною формулою.
Облікова ставка НБУ:
станом на 25.12.2019 року становить 13,5%
з 31.01.2020 року – 11%
з 13.03.2020 року – 10%
з 24.04.2020 року – 8%
За період з 25.12.2019 року по 30.01.2020 року=37 днів: 791 069 грн. х 13,5% х 120% : 365 днів х 37 днів = 12990,87грн.
За період з 31.01.2020 року по 12.03.2020 року=42 дні: 791 069 грн. х 11% х 120% : 365 днів х 42 дні = 12015,58 грн.
За період з 13.03.2020 року по 23.04.2020 року=42 дні: 791 069 грн. х 10% х 120% : 365 днів х 42 дні = 10923,25 грн.
За період з 24.04.2020 року по 07.05.2020 року=14 днів: 791 069 грн. х 8% х 120% : 365 днів х 14 днів = 2912,87 грн.
У підсумку розмір пені за період з 25.12.2019 року по 07.05.2020 року дорівнює 38842,57 грн. (12990,87 грн. + 12015,58 грн. + 10923,25 грн. + 2912,87 грн.).
Таким чином, суд вважає, що розрахунок пені здійснений позивачем помилковим, а загальна сума пені, яка підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача за порушення строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість за період з 25.12.2019 року по 07.05.2020 року становить 38842,57 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку про стягнення з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» пеню за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» за грудень 2018 року за період з 25.12.2019 року по 07.05.2020 року в розмірі 38842,57 грн.
На думку суду, у спірних правовідносинах відповідачі діяли з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, а також необґрунтовано, чим порушені вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідачі суду не надали, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат в сумі 12554,47 грн., суд зазначає наступне.
У позовній заяві представник позивача зазначила, що орієнтований розрахунок судових витрат складається з судового збору у розмірі 2554,47 грн., та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн.
Натомість, жодних доказів понесення судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн. матеріали справи не містять, а отже є непідтвердженими.
Приймаючи до уваги, що позов задоволено частково, у порядку ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 2554,47 грн., з відповідачів підлягає стягненню 1277,23 грн.
Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби в Донецькій області, про стягнення пені за порушення строків відшкодування податку на додану вартість в сумі 170 298,13 грн. за період з 28.02.2019 року по 07.05.2020 року – задовольнити частково.
2. Стягнути з Державного бюджету України, в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» пеню за несвоєчасне здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» за грудень 2018 року за період з 25.12.2019 року по 07.05.2020 року в розмірі 38842,57 грн.
3. В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ 43142826; місцезнаходження: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» (ЄДРПОУ 42406536; місцезнаходження: вул. О. Сибірцева, 32, м. Бахмут, Донецька область, 84500) понесені судові витрати з судового збору у розмірі 638,62 грн.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ 87500; місцезнаходження: пр. Миру, 68, м. Маріуполь, Донецька область, 87500) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Діалог» (ЄДРПОУ 42406536; місцезнаходження: вул. О. Сибірцева, 32, м. Бахмут, Донецька область, 84500) понесені судові витрати з судового збору у розмірі 638,62 грн.
Судове рішення складено та підписано 18 листопада 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.М. Чучко