
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 листопада 2021 року Справа №160/9967/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро заяву Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі №160/9967/20 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпропромгруп» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/9967/20 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Разом з тим, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.07.2021 року, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області по не направленню до Головного управління пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженим наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії встановлених на 19.11.2019 за прирівнюваною посадою поліцейського;
- зобов`язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області направити до Головного управління пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженим наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії встановлених на 19.11.2019 за прирівнюваною посадою поліцейського;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі у сумі 840,80 грн.
Вказана постанова набрала законної сили 08.07.2021 року, на виконання якої 15.09.2021 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.
09.11.2021 року Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просить:
- здійснити заміну сторони виконавчого провадження (боржника) у ВП №66958883, відкритого 28.09.2021 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за виконавчим листом у справі №804/9967/20, виданим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 15.09.2021 року - з Головного управління МВС України в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, буд. 20А, м. Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 08592141) на - Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» (м. Дніпро, вул. Полігонна, буд. 16, код ЄДРПОУ 08805223).
Ухвалою суду від 12.11.2021 року заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 18.11.2021 року о 09:30 год.
В обґрунтування заяви посилається на те, що відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», з 01.04.2019 року функції сектору з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ від ліквідаційних комісій ГУМВС України в областях передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіального медичного об`єднання МВС України в Дніпропетровській області». Таким чином, з 01.04.2019 року ліквідаційні комісії Головних управлінь МВС України в областях, зокрема, Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Дніпропетровській області позбавлена повноважень готувати та видавати довідки про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України. Крім того, функції (повноваження) щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів на даний час покладені на Міністерство внутрішніх справ України.
16.11.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про роз`яснення рішення та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій також виклав свої заперечення проти здійснення заміни сторони виконавчого провадження (боржника) у ВП №66958883 з Головного управління МВС України в Дніпропетровській області на Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Представник заявника в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Частиною 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За приписами ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, а також належне повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду справи, строки розгляду заяви встановлені ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути дану заяву без участі представників сторін у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали заяви, суд дійшов висновку про необхідність її задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Разом з тим, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.07.2021 року, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:
- визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області по не направленню до Головного управління пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженим наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії встановлених на 19.11.2019 за прирівнюваною посадою поліцейського;
- зобов`язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області направити до Головного управління пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженим наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії встановлених на 19.11.2019 за прирівнюваною посадою поліцейського;
- в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі у сумі 840,80 грн.
Вказана постанова набрала законної сили 08.07.2021 року, на виконання якої 15.09.2021 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.
28.09.2021 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №66958883 з виконання виконавчого листа №160/9967/20, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 15.09.2021 року.
Однією з конституційних засад правосуддя, визначених статтею 129-1 Конституції України, є обов`язковість судових рішень, а незабезпечення реального виконання судового рішення, що набрало законної сили, нівелює інститут судового захисту порушених прав особи, яка зверталася до суду.
Частинами 1, 2 ст. 14 КАС України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Таким чином, приписи адміністративного судочинства, на відміну, зокрема від господарського (ст. 52 ГПК України) чи цивільного (ст. 55 ЦПК України) не пов`язують, як помилково вважав суд першої інстанції, процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов`язують такі процесуальні дії (заміну сторони) з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» прийнято рішення про утворення Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області та ліквідацію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що остання за своїм статусом є новоствореним правоохоронним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ, що діяли на підставі положень Закону України «Про міліцію».
Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління МВС України в Дніпропетровській області не ліквідоване, а перебуває в стані припинення.
Разом з тим, оформлення та направлення відповідних довідок для вирішення питання про перерахунок пенсії особам рядового та начальницького складу ОВС відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 року № 787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» на даний час покладено на Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області».
Крім того, наказом МВС України від 16.04.2021 року № 291 внесено зміни до пункту 1 наказу МВС від 25.02.2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій», та відповідно до цих змін територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києві визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.
Отже, з аналізу викладеного вбачається, що з 01.04.2019 року функції сектору з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ від ліквідаційних комісій ГУМВС України в областях передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіального медичного об`єднання МВС України в Дніпропетровській області».
Таким чином, суд дійшов висновку, що повноваження з видачі довідок про розміри грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх перейшли до територіальних медичних об`єднань Міністерства внутрішніх справ України, а тому Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області вибуло зі спірних відносин, повноважень по видачі довідок більше не має, у зв`язку з чим не може виконати судове рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 5 ст. 15 Закону України від 02.06.2016 року №1404-VІІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VІІІ) встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення заяви Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області про заміну сторони у виконавчому провадженні №66958883 з примусового виконання виконавчого листа №160/9967/20, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 15.09.2021 року, з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області на Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 52, 243, 248, 256, 295, 297, 379 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву заяву Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі №160/9967/20 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Замінити сторону (боржника) - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 20-А, код ЄДРПОУ 08592141) у виконавчому провадженні №66958883 з примусового виконання виконавчого листа №160/9967/20, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 15.09.2021 року у справі №160/9967/20 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії на правонаступника Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» (м. Дніпро, вул. Полігонна, буд. 16, код ЄДРПОУ 08805223).
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст. 294, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець