Рішення № 101218554, 11.11.2021, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
904/7635/21
Номер документу
101218554
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2021 Справа № 904/7635/21

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Михайлової К.В.

за позовом Позивач-1 Орган місцевого самоврядування в особі виконавчого комітету Жовтоводської міської ради, м.Жовті Води Дніпропетровська область

Позивач-2 Управління житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради, м.Жовті Води Дніпропетровська область

до Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об"єднання" Жовтоводської міської ради, м. Жовті Води Дніпропетровська область

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету справу на боці Відповідача - Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), м.Дніпро

про визнання права власності на майно та звільнення майна з-під арешту

Представники:

Від Позивача-1: Башта В.П., довіреність № 4/4-16-01-14 від 05.01.2021, представник

Від Позивача-2: Ворожко Я.О. розпорядження № 62/07-07р-18 від 24.04.2018, керівник

Від Відповідача: представник не з`явився

Третя особа: представник не з`явився

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Орган місцевого самоврядування в особі виконавчого комітету Жовтоводської міської ради (далі-Позивач-1) та Управління житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради (далі-Позивач-2) 31.08.2021 року звернулося з позовом до Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об"єднання" Жовтоводської міської ради (далі-Відповідач), в якому просить суд визнати право комунальної власності Жовтоводської міської територіальної громади на майно зазначене в позовній заяві та звільнити з-під арешту накладеного постановами відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про арешт майна боржника, ЗВП №56005090 від 03.04.2018 та від 24.10.2018, майно, яке зазначено в позовній заяві.

В обґрунтування позову Позивач посилається на те, що при накладенні арешту на майно, Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Дніпро) не було взято до уваги, що арештоване майно перебуває у комунальній власності Жовтоводської міської територіальної громади відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

2. Процесуальні питання, вирішені судом

03.09.2021 ухвалою суду Дніпропетровської області позовну заяву прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, відкрите провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 30.09.2021 о 11:00 год.

30.09.2021 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 21.10.2021 о 12:00год.

В судовому засіданні 21.10.2021 оголошено перерву до 11.11.2021 о 11:30 год.

Відповідач та Третя особа в судові засідання призначені на 30.09.2021, 21.10.2021 та 11.11.2021 не з`явилися, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями (арк.с. 190, 191, 198, 199, 207, 208).

Відповідно до ч.1, п.3 ч.3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Враховуючи неявку Відповідача та Третьої особи, належним чином сповіщених про судове засідання, а також те, що матеріали справи містять достатньо документів для його вирішення по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника Відповідача та Третьої особи.

В судовому засіданні 11.11.2021 проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиції інших учасників справи

Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.

4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

Відділом примусового виконання рішень при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження № 56005090 про стягнення заборгованості з Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради, 03.04.2018 року винесено Постанову про арешт майна (коштів) боржника (арк.с. 28-33), згідно якої накладено арешт та оголошено заборону відчуження на:

1. ЗИЛ 130 80, об`єм двигуна 6000, 1984 року випуску, колір червоний, № двигуна НОМЕР_1 , № шасі НОМЕР_2 , державний номер НОМЕР_3 , свідоцтво НОМЕР_4 від 05.01.2017;

2. ЗИЛ 431412, об`єм двигуна 6000, 1990 року випуску, колір червоний, № двигуна НОМЕР_5 , № шасі НОМЕР_6 , державний номер НОМЕР_7 , свідоцтво НОМЕР_8 від 05.01.2017;

3. ЛЕВ 183111, 2015 року випуску, колір чорний, № шасі НОМЕР_9 , державний номер НОМЕР_10 , свідоцтво НОМЕР_11 від 07.06.2016;

4. ГАЗ 31105-801, об`єм двигуна 2285, 2008 року випуску, колір сірий, №двигуна НОМЕР_12 , № кузова НОМЕР_13 , державний номер НОМЕР_14 , свідоцтво НОМЕР_15 від 13.02.2012;

5. МДКЗ 10-01, об`єм двигуна 11150, 2011 року випуску, колір білий, №двигуна НОМЕР_16 , №шасі НОМЕР_17 , державний номер НОМЕР_18 , свідоцтво НОМЕР_19 від 29.002.2012;

6. ГАЗ 704, 1985 року випуску, колір сірий, № шасі НОМЕР_20 , державний номер НОМЕР_21 , свідоцтво НОМЕР_22 від 15.03.2011;

7. ГАЗ 53, об`єм двигуна 4250, 1981 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_23 , державний номер НОМЕР_24 , свідоцтво НОМЕР_25 від 29.12.2010;

8. ЗИЛ 130, об`єм двигуна 6000, 1980 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_26 , №шасі НОМЕР_27 , державний номер НОМЕР_28 , свідоцтво САЕЗ12909від 14.12.2010;

9. ЗИЛ ММЗ 555, об`єм двигуна 6000, 1986 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_29 , № шасі НОМЕР_30 , державний номер НОМЕР_31 , свідоцтво НОМЕР_32 від 14.12.2010;

10. ЗИЛ 130, об`єм двигуна 6000, 1985 року випуску, колір синій. № двигуна НОМЕР_33 , №шасі НОМЕР_34 , державний номер НОМЕР_35 , свідоцтво САЕЗ 12908 від 14.12.2010;

11. МАЗ 5551, об`єм двигуна 11150, 1996 року випуску, колір бежевий, № двигуна НОМЕР_36 , №шасі НОМЕР_37 , державний номер НОМЕР_38 , свідоцтво НОМЕР_39 від 14.12.2010;

12. ГАЗ 3309, об`єм двигуна 4150, 1995 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_40 , №шасі НОМЕР_41 , державний номер НОМЕР_42 , свідоцтво НОМЕР_43 від 14.12.2010;

13. ГАЗ 5314, об`єм двигуна 4250, 1986 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_44 , №шасі НОМЕР_45 , державний номер НОМЕР_46 , свідоцтво НОМЕР_47 від 14.12.2010;

14. ЗИЛ 130, об`єм двигуна 6000, 1985 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_48 , №шасі НОМЕР_49 , державний номер НОМЕР_50 , свідоцтво НОМЕР_51 від 28.10.2010;

15. КО 503В-16, об`єм двигуна 4250, 1991 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_52 , №шасі НОМЕР_53 , державний номер НОМЕР_54 . свідоцтво НОМЕР_55 від 27.10.2010;

16. ГАЗ 53А, об`єм двигуна 4250,1991 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_56 , №шасі НОМЕР_57 , державний номер НОМЕР_58 свідоцтво НОМЕР_59 від 27.10.2010;

17. ЗАЗ 110557, об`єм двигуна 1197, 2005 року випуску, колір білий, №двигуна НОМЕР_60 № кузова НОМЕР_61 , державний номер НОМЕР_62 , свідоцтво НОМЕР_63 від 19.10.2010;

18. ГАЗ 3110, об`єм двигуна 2300, 2003 року випуску, колір білий, №двигуна НОМЕР_64 , №кузова НОМЕР_65 , державний номер НОМЕР_66 , свідоцтво НОМЕР_67 від 19.10.2010;

19. ГАЗ-САЗ 3507, об`єм двигуна 4250, 1989 року випуску, колір синій, №двигуна НОМЕР_68 , № шасі НОМЕР_69 державний номер НОМЕР_70 , свідоцтво НОМЕР_71 від 12.10.2010;

20. КАМАЗ 53213, об`єм двигуна 10850, 1990 року випуску, колір оранжевий, №двигуна НОМЕР_72 , №шасі НОМЕР_73 , державний номер НОМЕР_74 , свідоцтво НОМЕР_75 від 12.10.2010;

21. ГАЗ-САЗ 3507 об`єм двигуна 4250, 1989 року випуску, колір синій, №двигуна НОМЕР_76 , № шасі НОМЕР_77 , державний номер НОМЕР_78 , свідоцтво НОМЕР_79 від 12.10.2010;

22. ГАЗ 3307 ФУА, об`єм двигуна 4250, 1989 року випуску, колір білий, №двигуна НОМЕР_80 , № шасі НОМЕР_81 , державний номер НОМЕР_82 , свідоцтво НОМЕР_83 від 12.10.2010;

23. МАЗ 5334 СМК 10, об`єм двигуна 11150, 1988 року випуску, колір зелений, №двигуна НОМЕР_84 , № шасі НОМЕР_85 , державний номер НОМЕР_86 , свідоцтво НОМЕР_87 від 12.10.2010;

24. ГАЗ 5212, об`єм двигуна 4250,1987 року випуску, колір синій, № двигуна НОМЕР_88 , №шасі НОМЕР_89 , державний номер НОМЕР_90 , свідоцтво НОМЕР_91 від 12.10.2010.

А також на все інше рухоме та нерухоме майно, що належить боржнику: Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради.

Крім того, відділом примусового виконання рішень при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження №56005090 про стягнення заборгованості з Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради, 24.10.2018 року винесено Постанову про арешт майна (коштів) боржника (арк.с. 28-35), згідно якої накладено арешт та оголошено заборону відчуження на описане майно.

Проте, під час складання зазначених Постанов про арешт майна, посадовцями Третьої особи - Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) не взято до уваги, що арештоване майно перебуває у комунальній власності Жовтоводської міської територіальної громади відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Арештоване майно було придбано за рахунок бюджетних коштів, що доводиться наступним.

На підставі рішення Жовтоводської міської ради №605-19/УІ від 25.01.2012 року між виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради (Замовник) та Комунальним підприємством «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради (Виконавець) було укладено Договір №34 від 30.01.2012 (арк.с. 85-86), відповідно до якого Виконавцю були надані бюджетні кошти на: придбання спеціалізованого автотранспорту для розвитку комунального господарства м. Жовті Води - автомашина дорожня комбінована для прибирання. Кошти спів фінансування (бюджет міста) (кредиторська заборгованість) - 379 400,00 грн.

Згідно Договору №138 від 25.11.2011 про закупівлю товарів (арк.с. 65-68) Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради придбало Машину комбіновану МДКЗ-10 МАЗ-5337 в кількості 4 одиниці.

Відповідно до п. 4.1. Договору №138 від 25.11.2011 розрахунки за Договором проводяться по факту поставки товару на підставі пред`явленого учасником рахунка на оплату товару, накладної на відпуск товару, податкової накладної безготівковій формі у національній валюті України на рахунок бюджетного фінансування протягом 10 банківських днів з моменту отримання товару Замовником.

Згідно Інвентарної картки обліку основних засобів №9916604 Машина комбінована МКДЗ-10 МАЗ-5337 зазначено, що джерелом придбання майна є бюджетні кошти (арк.с. 41).

Згідно Договору №123 від 29.09.2011 про закупівлю товарів (арк.с. 113-115) Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради придбало Трактор МТЗ-82.1 в кількості 3 одиниці.

Відповідно до п. 4.1. Договору №123 від 29.09.2011 розрахунки за Договором проводяться по факту поставки товару на підставі пред`явленого учасником рахунка на оплату товару, накладної на відпуск товару, податкової накладної безготівковій формі у національній валюті України на рахунок бюджетного фінансування протягом 10 банківських днів з моменту отримання товару Замовником.

Згідно Договору №125 від 29.09.2011 про закупівлю товарів (арк.с. 135-137) Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради придбало Причіп ПТС-4 в кількості 9 одиниці.

Відповідно до п. 4.1. Договору №125 від 29.09.2011 розрахунки за Договором проводяться по факту поставки товару на підставі пред`явленого учасником рахунка на оплату товару, накладної на відпуск товару, податкової накладної безготівковій формі у національній валюті України на рахунок бюджетного фінансування протягом 10 банківських днів з моменту отримання товару Замовником.

Згідно Авізо №1 від 01.02.2006 (арк.с. 63) за актом приймання-передачі транспортних засобів Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради отримало автомобіль марки ГАЗ 3110.

Відповідно до видаткової накладної №РН-0000009 від 04.09.2008 (арк.с. 101) Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради отримало Трактор Беларус-920, арт. № 80904434 в кількості 1 одиниці та Трактор Беларус-920, арт. № 80904435 в кількості 1 одиниця.

Інвентарна картка обліку основних засобів №0076700 Трактор «Беларус-920» арт. №80904435 зазначено, що джерелом придбання майна є бюджетні кошти (арк.с. 57).

Інвентарна картка обліку основних засобів №0076600 Трактор «Беларус-920» арт. №80904434 зазначено, що джерелом придбання майна є бюджетні кошти (арк.с. 58).

Інвентарна картка обліку основних засобів №0073600 Причіп тракторний ПТС-4 зазначено, що джерелом придбання майна є бюджетні кошти.

Інвентарна картка обліку основних засобів №5452300 Трактор МТЗ-82.1.26 зазначено, що джерелом придбання майна є бюджетні кошти (арк.с. 61).

Інвентарна картка обліку основних засобів №5452100 Трактор МТЗ-82.1.26/№ 013502/632605 зазначено, що джерелом придбання майна є бюджетні кошти (арк.с. 62).

Комунальне підприємство «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради (далі - КП ВЖРЕО, Підприємство) створено 01.04.1993 року згідно з рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 28.02.1992 року.

Відповідно до п. 1.1. Статуту КП ВЖРЕО Підприємство утримує на своєму балансі споруди та інше майно, що перебуває у власності Жовтоводської міської територіальної громади.

Згідно п. 1.3. Статуту КП ВЖРЕО засновником Підприємства є Жовтоводська міська рада.

Підприємство створено для здійснення діяльності по наданню послуг з метою задоволення населення в якісному утриманні житлового фонду, об`єктів благоустрою міста, які знаходяться на його балансі, інших комунальних послуг, при високій культурі обслуговування і соціально-економічних інтересів членів трудового колективу і інтересів власників житла та квартиронаймачів (п. 2.1. Статуту КП ВЖРЕО).

Основними напрямками діяльності Підприємства є: утримання будинків, споруд та прибудинкових територій житлового фонду міста; ... експлуатація транспортних засобів і механізмів; надання транспортних послуг; виконання капітального та поточного ремонту об`єктів благоустрою міста (дороги, тротуари, малі форми та інші, які знаходяться на балансі Підприємства; поточне утримання об`єктів благоустрою міста, які знаходяться на балансі Підприємства... (п. 2.2. Статуту КП ВЖРЕО).

Згідно з п. 5.2. Статуту КП ВЖРЕО майно Підприємства є спільною власністю територіальної громади м. Жовті Води і закріплюється за ним на праві повного господарського відання.

Відчуження засобів виробництва, що є в спільній власності територіальної громади міста Жовті Води Дніпропетровської області і закріплені за Підприємством, здійснюється в порядку встановленому чинним законодавством та Засновником (п.5.4. Статуту КП ВЖРЕО),

З дозволу Засновника Підприємство має право здавати юридичним і фізичним особам в оренду майно у порядку, встановленому чинним законодавством та Засновником (п. 5.5. Статуту КП ВЖРЕО).

16 серпня 1995 Жовтоводською міською радою було прийнято рішення (мовою оригіналу) «О предоставлении полномочий ПО ЖРЗО по управленню обьектами коммунальной собственности и жилишным фондом» відповідно до якого (мовою оригіналу):

"Уполномочить ПО ЖРЗО управлять обьектами коммунальной собственности и жилишным фондом.

Управление имуществом и жилщным фондом осуществляется на основе полного хозяйственного ведення за исключением создания, приобретения, безвозмездной передачи имущественных обьектов, находящихся в коммунальной собственности, а также их отчуждения.

4. Исполком осуществляет контроль за полномочиями ПО ЖРЗО по надлежащему использованию предоставленных полномочий по управленню имуществом, находящегося в коммунальной собственности и жилишным фондом".

В рішенні Господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2021 по справі №904/5935/20 судом встановлено, що: «Згідно статуту Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради», підприємство створено виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради, утримує на своєму балансі споруди та інше майно, що перебуває у власності Жовтоводської міської територіальної громади».

Зазначений висновок суду не було оскаржено.

На балансі Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради перебуває наступні транспортні засоби:

№ з/пНайменування, стисла характеристика та призначення об`єктаІнвентарний номерДержавний номер1.АВТОПОГРУЗЧИК (виробник: Львівський машинобудівний завод)5435100Т 00571 АЕ2.МАШИНА МОНТАЖНАЯ МШТС3080600АЕ 7238 ВН3.АВАРИИНАЯ МАШИНА АВМ-53 (виробник: Горьковский автомобильньїй завод)5003060АЕ 4842 ЕК4.АВТОМОБИЛЬ ГАЗ-53А (виробник: Горьковский автомобильньїй завод)0458300 .АЕ 5903 ЕІ5.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ 2ПТС-4 10МЗ5573800 6.ПрицепГАЗ 1-Р-5007300031889 АА7.Газель0087500НОМЕР_92 8.Прицеп ГАЗ 7040073200НОМЕР_21 9.Передвижная емкость (опрьіскиватель)0078000 10.МА3 55510083500АЕ 4829 ЕК11.ВьішкаЗИЛ431412007710044394 АА12.Пескоразбрасьіватель ЗИЛ 130007470044396 АА13.Каток самоходньїй007110008143 АА14.Ассенизационная ГАЗ 53 КО 5030076200НОМЕР_54 15.Трактор Т-25007120021352 АА16.Автобус ПАЗ 6720083400АЕ 7053 АА17.Автогрейдер ДЗ 143007150021351 АА18.АВТОМОБИЛЬ ГАЗ 3110 (ВОЛГА)7391100АЕ 2304ВН19.Трактор"Беларус" (виробник: Мінський тракторний завод)007670012999 АЕ20.Трактор"Беларус" (виробник: Мінський тракторний завод)007660013998АЕ21.Прицеп тракторньш ПТС-4 (зав.№0323)0073600034700 АА22.Трактор МТЗ-82.1.26/№013502/632605 (виробник: ТОВ "Укравтозапчастина")545210028686 АЕ23.Трактор МТЗ-82.1.26/№013522/627403 (виробник: ТОВ "Укравтозапчастина")545230028689 АЕ24.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916402АЕ 3574 ЕТ25.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916401АЕ 3572 ЕТ26.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916403АЕ 3573 ЕТ27.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916604АЕ 5630 ЕТ28.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0589)5574701 29.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0574)5574001 30.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0575)5574101

31.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0576)5574201 32.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0577)5574301 33.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0578)5574401 34.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0588)5574601 35.Волга ГАЗ 31105-801 (директорская)НОМЕР_93 36.Причіп "Лев-16"НОМЕР_94 37.Фургон ГАЗ 33070087100АЕ 5903 ЕІ38.Компресор ЗИФ 55В0070100 39.Компресор Борей 40.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072700 41.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072800 42.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072500 43.Навісне обладнання на базу трактора (косарка роторна)

Так, Позивач в позові зазначає, що на момент складання Постанов відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про арешт майна боржника, ЗВП №56005090 від 03.04.2018 та від 24.10.2018, спірне майно не перебувало у власності Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради, а було власністю Жовтоводської міської територіальної громади.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини четвертої статті 3, частини другої статті 5, частин другої та сьомої статті 7 і частини п`ятої статті 29 Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" від 19 лютого 1997 року) (справа щодо приватизації державного майна) від 1 липня 1998 року№ 9-рп/1998 зазначено: «Вирішуючи даний спір, Конституційний Суд України виходить з того, що регулювання відносин власності закріплено в Конституції України, яка визначила коло об`єктів і суб`єктів права власності (статті 13, 41, 142, 143), рівність усіх суб`єктів права власності (стаття 13), гарантії права власності й обов`язки власників (статті 13, 41) та встановила, що правовий режим власності має визначатися виключно законами України (пункт 7 частини першої статті 92). Із змісту наведених статей випливає, що на конституційному рівні принципово відокремлено комунальну власність від державної власності. Комунальна власність не входить до складу державної, є самостійним об`єктом права власності, управління якою здійснює безпосередньо територіальна громада або створені нею органи.» (абзаци четвертий та п`ятий пункту 1 мотивувальної частини).

У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" про офіційне тлумачення положень частини восьмої статті 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (справа щодо кредиторів підприємств комунальної форми власності) від 20 червня 2007 року № 5-рп/2007 зазначено: «Конституційний Суд України вважає, що метою наділення територіальних громад правом комунальної власності є в першу чергу використання майнових об`єктів для задоволення нагальних потреб жителів цих громад у невідкладних послугах, і лише в другу чергу право цієї форми власності призначено для доцільного, економного та ефективного використання майна територіальних громад в інших інтересах їх жителів.» (абзац четвертий підпункту 3.4 пункту 3 мотивувальної частини).

Сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі комітети є органами місцевого самоврядування базового рівня, статус та повноваження яких визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

За приписами ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам міст належить право комунальної власності, зокрема, на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, нежитлові приміщення, та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах чи договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об`єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.

Згідно п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Статтею 136 ГК України визначено, що право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Таким чином, вказане вище свідчить про те, що майно закріплене на праві господарського відання за Комунальним підприємством «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради є власністю Жовтоводської міської територіальної громади, питання відчуження якого вирішується виключно на пленарних засіданнях ради, тобто, передача комунального майна на баланс комунального підприємства не змінює форми власності та не позбавляє власника можливості реалізувати усі правомочності власності щодо такого майна.

Отже, перебування на балансі та закріплення за КП ВЖРЕО на праві господарського відання майна, не підтверджує набуття останнім у встановленому законом порядку права власності на вказане майно, а лише надає можливість підприємству здійснювати свою статутну діяльність для забезпечення потреб територіальної громади міста у послугах, тощо.

В силу ст.ст. 96, 176 ЦК України Жовтоводська міська територіальна громада як власник комунального підприємства, не відповідає за зобов`язаннями Підприємства, тому вимоги позивачів (стягувачів) у зведеному виконавчому провадженні, боржником за яким є КП ВЖРЕО не можуть бути задоволенні за рахунок майна, яке належить на праві комунальної власності Жовтоводській міський територіальній громаді.

Згідно ч. 1 ст. 176 ЦК України територіальні громади не відповідають за зобов`язаннями створених ними юридичних осіб, крім випадків, встановлених законом.

Частинами першою та третьою ст. 78 ГК України встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

За вимогами ч. 9 ст. 78 ГК України особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності комерційних або казенних підприємств.

Частиною 7 ст. 77 ГК України передбачено, що казенне підприємство відповідає за своїми зобов`язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями казенного підприємства.

Враховуючи відсутність субсидіарної відповідальності Жовтоводської міської територіальної громади за зобов`язаннями Комунального підприємства «Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання» Жовтоводської міської ради, вбачаються наявні підстави для визнання права комунальної власності на спірне майно та звільнення його з-під арешту.

За приписами статті 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно зі статтею 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Статтею 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

У відповідності до ст. 327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворенні нею органи місцевого самоврядування.

КП ВЖРЕО не є органом місцевого самоврядування.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно вимог ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження» звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження» арешт майна боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом, зокрема, винесення постанови про арешт майна боржника.

З наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» вбачається, що арешт на майно боржника - не самостійна процесуальна дія, а невід`ємна складова стягнення, застосування якої спрямоване на досягнення мети завершальної стадії судового процесу - виконавчого провадження - реального виконання судового рішення.

Отже, накладення арешту здійснюється не заради самого арешту, а задля акумулювання майна боржника з метою його подальшої оцінки, реалізації та задоволення вимог стягувача. У свою чергу, накладення арешту на майно, на яке не можна звернути стягнення, не відповідає меті виконавчого провадження, оскільки її завдання - реальне виконання судового рішення - не досягається.

Приписами Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець зобов`язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Реалізуючи передбачене у вказаній нормі право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту. Вирішуючи спір, суд надає об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначає, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача або ж запобіжить його порушенню. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Згідно ч. 1 ст. З Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема судовий захист цивільного права та інтересу.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів наведений у ч.2 ст. 16 Цивільного кодексу України.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Отже, при вирішенні спору суд з`ясовує характер спірних правовідносин (предмет та підставу позову), характер порушеного права та можливість його захисту в обраний позивачем спосіб.

Матеріально-правовий аспект захисту цивільних прав та інтересів насамперед полягає в з`ясуванні, чи має особа таке право або інтерес та чи були або ж можуть бути вони порушеними.

При цьому, слід виходити з положень ст. 11 Цивільного кодексу України про підстави виникнення цивільних прав і цивільних обов`язків. Відповідно до них цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, передбачених актами цивільного законодавства, Конституцією України та міжнародними договорами України, а також із дій осіб, не передбачених цими актами, але які породжують цивільні права та обов`язки. Матеріальний аспект захисту охоплюється положеннями глави 3 Цивільного кодексу України, в якій йдеться саме про захист цивільних прав та інтересів.

До прав, які підлягають цивільно-правовому захисту, відносяться всі майнові й особисті немайнові права, які належать суб`єктам цивільного права.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення.

Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Згідно ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження» особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права на майно і про звільнення майна з-під арешту.

6. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про доведеність тверджень Позивача про належність права комунальної власності Жовтоводської міської територіальної громади на майно зазначене в позовній заяві та наявність підстав для звільнення з-під арешту накладеного постановами відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про арешт майна боржника, ЗВП №56005090 від 03.04.2018 та від 24.10.2018, майна, що є підставою для задоволення позову.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов Органу місцевого самоврядування в особі виконавчого комітету Жовтоводської міської ради та Управління житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради до Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об"єднання" Жовтоводської міської ради задовольнити у повному обсязі.

Визнати право комунальної власності Жовтоводської міської територіальної громади на:

№ з/пНайменування, стисла характеристика та призначення об`єктаІнвентарний номерДержавний номер1.АВТОПОГРУЗЧИК (виробник: Львівський машинобудівний завод)5435100Т 00571 АЕ2.МАШИНА МОНТАЖНАЯ МШТС3080600АЕ 7238 ВН3.АВАРИИНАЯ МАШИНА АВМ-53 (виробник: Горьковский автомобильньїй завод)5003060АЕ 4842 ЕК4.АВТОМОБИЛЬ ГАЗ-53А (виробник: Горьковский автомобильньїй завод)0458300 .АЕ 5903 ЕІ5.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ 2ПТС-4 10МЗ5573800 6.ПрицепГАЗ 1-Р-5007300031889 АА7.Газель0087500НОМЕР_92 8.Прицеп ГАЗ 7040073200НОМЕР_21 9.Передвижная емкость (опрьіскиватель)0078000 10.МА3 55510083500АЕ 4829 ЕК11.ВьішкаЗИЛ431412007710044394 АА12.Пескоразбрасьіватель ЗИЛ 130007470044396 АА13.Каток самоходньїй007110008143 АА14.Ассенизационная ГАЗ 53 КО 5030076200НОМЕР_54 15.Трактор Т-25007120021352 АА16.Автобус ПАЗ 6720083400АЕ 7053 АА17.Автогрейдер ДЗ 143007150021351 АА18.АВТОМОБИЛЬ ГАЗ 3110 (ВОЛГА)7391100АЕ 2304ВН19.Трактор"Беларус" (виробник: Мінський тракторний завод)007670012999 АЕ20.Трактор"Беларус" (виробник: Мінський тракторний завод)007660013998АЕ21.Прицеп тракторньш ПТС-4 (зав.№0323)0073600034700 АА22.Трактор МТЗ-82.1.26/№013502/632605 (виробник: ТОВ "Укравтозапчастина")545210028686 АЕ23.Трактор МТЗ-82.1.26/№013522/627403 (виробник: ТОВ "Укравтозапчастина")545230028689 АЕ24.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916402АЕ 3574 ЕТ25.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916401АЕ 3572 ЕТ26.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916403АЕ 3573 ЕТ27.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916604АЕ 5630 ЕТ28.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0589)5574701 29.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0574)5574001 30.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0575)5574101

31.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0576)5574201 32.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0577)5574301 33.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0578)5574401 34.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0588)5574601 35.Волга ГАЗ 31105-801 (директорская)НОМЕР_93 36.Причіп "Лев-16"НОМЕР_94 37.Фургон ГАЗ 33070087100АЕ 5903 ЕІ38.Компресор ЗИФ 55В0070100 39.Компресор Борей 40.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072700 41.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072800 42.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072500 43.Навісне обладнання на базу трактора (косарка роторна)

Звільнити з-під арешту накладеного постановами відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про арешт майна боржника, ЗВП №56005090 від 03.04.2018 та від 24.10.2018, майно:

№ з/пНайменування, стисла характеристика та призначення об`єктаІнвентарний номерДержавний номер1.АВТОПОГРУЗЧИК (виробник: Львівський машинобудівний завод)5435100Т 00571 АЕ2.МАШИНА МОНТАЖНАЯ МШТС3080600АЕ 7238 ВН3.АВАРИИНАЯ МАШИНА АВМ-53 (виробник: Горьковский автомобильньїй завод)5003060АЕ 4842 ЕК4.АВТОМОБИЛЬ ГАЗ-53А (виробник: Горьковский автомобильньїй завод)0458300 .АЕ 5903 ЕІ5.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ 2ПТС-4 10МЗ5573800 6.ПрицепГАЗ 1-Р-5007300031889 АА7.Газель0087500НОМЕР_92 8.Прицеп ГАЗ 7040073200НОМЕР_21 9.Передвижная емкость (опрьіскиватель)0078000 10.МА3 55510083500АЕ 4829 ЕК11.ВьшкаЗИЛ431412007710044394 АА12.Пескоразбрасьіватель ЗИЛ 130007470044396 АА13.Каток самоходньїй007110008143 АА14.Ассенизационная ГАЗ 53 КО 5030076200НОМЕР_54 15.Трактор Т-25007120021352 АА16.Автобус ПАЗ 6720083400АЕ 7053 АА17.Автогрейдер ДЗ 143007150021351 АА18.АВТОМОБИЛЬ ГАЗ 3110 (ВОЛГА)7391100АЕ 2304ВН19.Трактор"Беларус" (виробник: Мінський тракторний завод)007670012999 АЕ20.Трактор"Беларус" (виробник: Мінський тракторний завод)007660013998АЕ21.Прицеп тракторньш ПТС-4 (зав.№0323)0073600034700 АА22.Трактор МТЗ-82.1.26/№013502/632605 (виробник: ТОВ "Укравтозапчастина")545210028686 АЕ23.Трактор МТЗ-82.1.26/№013522/627403 (виробник: ТОВ "Укравтозапчастина")545230028689 АЕ24.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916402АЕ 3574 ЕТ25.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916401АЕ 3572 ЕТ26.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916403АЕ 3573 ЕТ27.Машина комбінована МДКЗ-10 МАЗ-5337029916604АЕ 5630 ЕТ28.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0589)5574701 29.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0574)5574001 30.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0575)5574101

31.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0576)5574201 32.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0577)5574301 33.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0578)5574401 34.ПРИЦЕП ТРАКТОРНЬІЙ ПТС-4(0588)5574601 35.Волга ГАЗ 31105-801 (директорская)НОМЕР_93 36.Причіп "Лев-16"НОМЕР_94 37.Фургон ГАЗ 33070087100АЕ 5903 ЕІ38.Компресор ЗИФ 55В0070100 39.Компресор Борей 40.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072700 41.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072800 42.Навісне обладнання на базу трактора (лопата снігоприбиральна)0072500 43.Навісне обладнання на базу трактора (косарка роторна)

Стягнути з Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання" Жовтоводської міської ради (52210, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.Першотравнева, 22, код ЄДРПОУ 20202467) на користь Органу місцевого самоврядування в особі виконавчого комітету Жовтоводської міської ради, м.Жовті Води Дніпропетровська область (52201, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, бульвар Свободи, 33, код ЄДРПОУ 04052086) судовий збір у розмірі 4540,00 грн.

Стягнути з Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об`єднання" Жовтоводської міської ради (52210, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.Першотравнева, 22, код ЄДРПОУ 20202467) на користь Управління житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради (52210, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, бульвар Свободи, 56, код ЄДРП) судовий збір у розмірі 7347, 24 грн.

Повернути Управлінню житлово-комунального господарства, капітального будівництва, комунальної власності та регулювання земельних відносин Жовтоводської міської ради (52210, Дніпропетровська область, м.Жовті Води, бульвар Свободи, 56, код ЄДРП) з Державного бюджету України 385,76 (триста вісімдесят п"ять грн 76 коп.) грн судового збору у зв`язку із внесенням судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, який було сплачено за платіжним дорученням №183 від 13.08.2021, яке наявне в матеріалах справи, за зверненням останнього.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 19.11.2021

Суддя Н.Б. Кеся