
Справа № 686/16348/21
Провадження № 2/686/5042/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.11.2021
Хмельницький міськрайонний суд
в складі :головуючого судді - Салоїд Н.М.,
при секретареві - Лоб І.А.,
за участю представника позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача – ОСОБА_2 ,
та представника позивача за зустрічним позовом – ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницький в залі суду цивільну справу за позовом Хмельницької міської ради до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі
та за зустрічним позовом ОСОБА_4 до Хмельницької міської ради про визнання недійсним рішення міської ради, -
в с т а н о в и в :
У липні 2021 року позивач звернувся із позовом до суду, який обґрунтовує тим, що між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки № 143/01 від 12.06.2017 року площею 1032 кв.м. по АДРЕСА_1 під реконструкцію двоповерхового адміністративного будинку з надбудовою третього поверху та господарських приміщень (гаражі, складські приміщення) під адміністративні приміщення з надбудовою третього поверху терміном до 25.07.2023 року.
Пунктом 16 даного договору було визначене цільове призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Рішенням Хмельницької міської ради від 17.02.2021 року № 62 змінено код КВЦПЗ земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 1032 кв.м., кадастровий номер 6810100000:01:004:0289 з « 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «03.10 – для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури».
На виконання зазначеного рішення було підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки № 143/01 від 12.06.2017 року та супровідним листом було надіслано на адресу ОСОБА_4 . Проте, даний лист залишився без уваги, додаткову угоду відповідачем підписано не було.
Позивач зазначає, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Нормами цього кодексу визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка землі. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Просить внести зміни до договору оренди землі № 143/01 від 12.06.2017 року, укладеним із відповідачем ОСОБА_4 із внесеними змінами № 148/02 від 25.03.2020 року.
Ухвалою суду від 09 липня 2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного провадження.
В свою чергу, ОСОБА_4 та його представник подали зустрічний позов до суду, який обґрунтовують тим, що пунктом 9 рішення Хмельницької міської ради від 17.02.2021 року № 62 змінено код КВЦПЗ земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 1032 кв.м., кадастровий номер 6810100000:01:004:0289 з « 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «03.10 – для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури», відповідно до поданого клопотання управління земельних ресурсів та земельної реформи внести відповідні зміни в договір оренди землі № 143/01 від 12.06.2017 року.
ОСОБА_4 та його представник вважають, що вказаний пункт рішення Хмельницької міської ради є незаконним, оскільки прийнятий із порушенням норм чинного законодавства.
Так, 07.10.2015 року ОСОБА_4 у ПАТ «Брокбізнесбанк», на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна, що продане на аукціоні, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Заєць І.О., було придбано адміністративний будинок, загальною площею 561,9 кв.м., господарські приміщення загальною площею 188,2 кв.м. та гараж, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_4 умови договору та додаткових угод виконуються належним чином.
Внаслідок ухваленого пункту 9 рішення Хмельницької міської ради від 17.02.2021 року № 62 ОСОБА_4 змушений буде сплачувати підвищену плату за оренду землі. Крім того, матиме місце використання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, що може потягнути притягнення до відповідальності.
Ухвалою суду від 06 вересня 2021 року прийнято зустрічний позов ОСОБА_4 до Хмельницької міської ради та проводити спільний його розгляд з первісним позовом в загальному позовному провадженні.
Ухвалою суду від 19 жовтня 2021 року підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду.
03.11.2021 року ухвалено рішення суду.
В судовому засіданні представник позивача за первісним позовом заявлені вимоги підтримала, просить їх задовольнити із викладених підстав, зустрічного позову не визнала, вважає його безпідставним та необгрунтованим.
Представник ОСОБА_4 за первісним позовом заявлених вимог не визнав та просить у його задоволенні відмовити.
Представник ОСОБА_4 за зустрічним позов просить його задовольнити, оскільки прийняте Хмельницькою міською радою рішення стосовно, оскільки зміна коду КВЦПЗ порушує його права, ОСОБА_4 належним чином виконує умови договору про оренду землі, а зміна коду цільового призначення на 03.10. – для будівництва та обслуговування ринкової інфраструктури (адміністративних будівель, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови використовуються для здійснення підприємницької діяльності та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку. Саме суб`єктний склад сторін (юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців) за договором дає можливість застосувати код цільового призначення 03.10, а не 03.15.
Пунктом 9 рішення Хмельницької міської ради від 17.02.2021 року № 62 змінено рішення одинадцятої сесії Хмельницької міської ради від 25.01.2017 року № 58, яким ОСОБА_4 передано земельну ділянку в оренду.
Заслухавши доводи представника позивача за первісним позовом, заперечення представника відповідача, доводи представника в обґрунтування заявленого зустрічного позову, заперечення представника Хмельницької міської ради, перевіривши матеріали справи доказами, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом достовірно установлено, що між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки № 143/01 від 12.06.2017 року, яким передано йому в оренду земельну ділянку загальною площею 1032 кв.м. по АДРЕСА_1 із земель житлової та громадської забудови під реконструкцію двоповерхового адміністративного будинку з надбудовою третього поверху та господарських приміщень (гаражі, складські приміщення) під адміністративні приміщення з надбудовою третього поверху терміном до 25.07.2023 року.
Пунктом 5 цього договором визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 6810100000:01:004:0289) на дату укладення договору становила 906 076,00 грн.
Пунктом 16 даного договору було визначене цільове призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Вказаний договір було пролонговано додатковою угодою №393/02 16 листопада 2020 року на новий термін три роки до 25.07.2023 року.
Рішенням Хмельницької міської ради від 17.02.2021 року № 62 змінено код КВЦПЗ земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 1032 кв.м., кадастровий номер 6810100000:01:004:0289 з « 03.15 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» на «03.10 – для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури», що потягло зміну нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:01:004:0289 та становить 3 235986.0 грн.
З таким рішенням не погодився відповідач ОСОБА_4 , вважає, що він є фізичною особою, на вказаній земельній ділянці розташований, окрім інших об`єктів, об`єкт нерухомого майна – гараж, як господарська будівля, який належить йому на праві власності згідно витягу з Державного реєстру речових прав, тому підстав для зміни коду КВТЦЗ позивач не мав.
Таке рішення про зміну коду КВЦПЗ земельної ділянки площею 1031 кв.м., що розташована по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 681010000:01:00;60289, наданої в оренду ОСОБА_4 , за кодом 03.15 для будівництва та обслуговування для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови прийнято на підставі пропозиції постійно діючої комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього середовища.
За нормою статті 19 Земельного кодексу України всі землі України за основним цільовим призначенням поділяються на певні категорії.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки – використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
За нормами частини 1 статті 90, частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Види цільового призначення земель визначено Класифікацією видів цільового призначення земель (далі – Класифікація КВЦПЗ), затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306.
Відповідно до пункту 1.4 вищеназваної Класифікації КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.
За нормою частини 1 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
Проте, органом місцевого самоврядування на четвертій сесії Хмельницької міської ради від 17.02.2021 року за № 62 питання про зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки, переданої в оренду ОСОБА_4 не вирішувалось.
Згідно частини 3 статті 19 ЗК України земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.
Частиною 1 статті 20 Земельного кодексу України визначено, що при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення визначатимуться в межах відповідного виду функціонального призначення території, встановленого містобудівною документацією.
При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.
Проте, доказів про зміну цільового призначення земельної ділянки, переданої в оренду ОСОБА_4 . Хмельницька міська рада не надала, а суд відповідно таких не встановив. Натомість пропозиція постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища не є підставою для зміни цільового призначення земельної ділянки та не передбачена законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки – використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
За нормами частини 1 статті 90, частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів за № 548 від 23 липня 2010 року із наступними змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23 травня 2017 року N 261 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» визначено, що код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі.
Пунктом 1.3 КВЦПЗ застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів.
Види цільового призначення земель визначено Класифікацією видів цільового призначення земель (далі – Класифікація КВЦПЗ), затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306.
Відповідно до пункту 1.4. вищеназваної Класифікації КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.
Землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об`єктів загального користування) поділяються на; КВПЗ секцією 03 підрозділом 3.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку та підрозділом 3.15 - Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
Згідно положень підпункту 14.1.136 пункту 14.1 Податкового кодексу України . орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата);
Відповідно до частин першої та третьої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
У частині першій статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Підстави для зміни або розірвання договору визначені статтею 651 ЦК України і за загальним правилом, викладеним в частині першій цієї статті, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Про зміну або розірвання договору в порядку частини першої статті 651 ЦК України сторони вправі домовитися в будь-який час на свій розсуд (крім випадків, обумовлених законодавчо).
Разом з тим, законодавець передбачає випадки, коли розгляд питання про внесення змін до договору чи про його розірвання передається на вирішення суду за ініціативою однієї із сторін.
Так, за частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Порушень умов договору відповідачем ОСОБА_4 не встановлено.
Зміна умов договору (чи його розірвання) в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов`язання іншою стороною договору у відповідності до пункту 2 частини першої статті 611 ЦК України, тобто, способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося.
Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини другої статті 651 ЦК України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.
Тому, з цих підстав первісний позов задоволенню не підлягає.
Разом з тим, суд вважає, що у задоволенні зустрічного позову про визнання незаконним і скасування пункту 9 рішення Хмельницької міської ради за № 62 від 17.02.2021 року слід відмовити, оскільки термін дії договору оренди земельної ділянки, укладеного Хмельницькою міською радою із ОСОБА_4 є чинним до 25.07.2023 року, умовами договору визначено розмір орендної плати, яку орендар справно сплачує, тому підстав для скасування рішення немає.
Відповідно до статті 141 ЦПК України у разі відмови в задоволенні позову судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10,60,212,215 ЦПК України, статей 593.598,607,1281, 1282 Цивільного кодексу України, статей 3, 17 Закону України «про іпотеку», суд –
У х в а л и в :
У задоволенні позову Хмельницької міської ради до ОСОБА_4 про внесення змін до договору оренди землі № 143/01 від 12.06.2017 року, укладеного між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_4 із внесеними змінами № 148/02 від 25.03.2020 року відмовити.
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_4 до Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування пункту 9 рішення Хмельницької міської ради за № 62 від 17.02.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 діб з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Повний текст рішення суду складено 13 листопада 2021 року.
Позивач: Хмельницька міська рада, місце знаходження м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, КОД ЄДРПОУ 33332218
Відповідач: ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає АДРЕСА_2 .
Суддя :