
г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/3513/21
Номер провадження 2-а/213/18/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2021 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі
головуючого судді – Князєвої Н.В.,
за участю секретаря судового засідання – Ємельянцевої Т.С.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача Чеботар С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якого представляє Чеботар Станіслав Олегович, до інспектора батальйону №2 роти №2 Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Гедзун Максима Васильовича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАО №4586657 від 04.08.2021 у вигляді штрафу,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування позову зазначає, що 04 серпня 2021 року відповідач притягнув його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та виніс відповідну постанову про накладення адміністративного стягнення. Вважає, що відповідач виніс постанову з порушенням норм законодавства.
Зазначає, що постановою відповідача серії ЕАО №4586657 від 04 серпня 2021 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. за те, що він 04 серпня 2021 року о 18.49 годин на автодорозі Н-11 «Дніпро – Кривий Ріг – Миколаїв», яка проходить через ділянку автодороги М-04, в районі «Київської розв`язки», що знаходиться у Криничанському районі Дніпропетровської області, керував транспортним засобом з причепом НОМЕР_1 шини якого мають місцеві пошкодження, що оголюють корд, чим порушив п. 31.4.5 б. ПДР України.
З постановою не згоден, вона винесена без всебічного та повного з`ясування всіх обставин справи. Вказує, що несправності, яка зазначена у постанові, взагалі не було, крім того, під час спілкування з поліцейськими вони про наявність такої несправності його не повідомляли. Позивач впевнений, що працівники поліції не надали йому для ознайомлення та підпису жодних документів та не надали жодного доказу на підтвердження вини. Відповідачем не виконано вимоги ст. 280 КУпАП.
Просить скасувати постанову.
Відповідачі відзив на позов не надали.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги. Позивач підтвердив обставини, викладені у позові. Пояснив, що не вчиняв будь-якого правопорушення.
Відповідач та представник відповідача - Департаменту патрульної поліції Національної поліції України у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не сповістили. Судом постановлена ухвала про розгляд справи за їхньої відсутності.
Вислухавши позивача, його представника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
04 серпня 2021 року інспектором батальйону № 2 роти №2 Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Гедзуном М.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАО №4586657. Відповідно до зазначеної постанови ОСОБА_1 04 серпня 2021 року о 18.49 годин на дорозі М-04, в районі «Київської розв`язки», що знаходиться у Криничанському районі Дніпропетровської області керував транспортним засобом, шини якого мають місцеві пошкодження, що оголюють корд, чим порушив п. 31.4.5.б ПДР України –керування водієм транспортним засобом, на якому шини мають місцеві пошкодження (порізи, розриви тощо), що оголюють корд, а також розшарування протектора і боковини, з якими, відповідно до встановлених правил, експлуатація забороняється.
Викладеним фактам відповідають правовідносини, що витікають із права особи оскаржити постанову по справі про адміністративне правопорушення особою, щодо якої її винесено, і регулюються нормами ст.ст. 287-289 КпАП України.
У контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор постанови про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
За частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс).
Згідно з Кодексом ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції Національної поліції, здійснюється на основі суворого додержання принципу законності (частина 1 та 2 ст.7); завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Аргументи позивача, що відповідач притягнув його до адміністративної відповідальності без доказів та без з`ясування всіх обставин, склав постанову з порушенням вимог законодавства, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.
Твердження позивача про те, що при винесенні постанови відповідач не повідомив його про розгляд справи, не роз`яснив права та обов`язки, не заслухав пояснення позивача, не досліджував докази, відповідачем не спростовані.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачає низку послідовних дій відповідного органу (посадової особи), викладених як у законі (Кодексі), так і в підзаконних нормативних актах (Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі).
Невиконання певних обов`язків посадовою особою тягне за собою порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем Департаментом патрульної поліції не надано доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно із статтею 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (статті 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частина перша статті 44, стаття 89, частина друга статті 106-1, частини перша, друга, третя, четверта і шоста статті 109, стаття 110, частина третя статті 114, частина перша статті 115, стаття 116, частина друга статті 117, частини перша і друга статті 119, частини перша, друга, третя, п`ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга, третя і п`ята статті 122, частина перша статті 123, 124-1, 125, частини перша, друга і четверта статті 126, частини перша, друга і третя статті 127, статті 128-129, стаття 132-1, частини перша, друга та п`ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев`ята, десята і одинадцята статті 133-1, частина друга статті 135, стаття 136 (за винятком порушень на автомобільному транспорті), стаття 137, частини перша, друга і третя статті 140, статті 148, 151, частини шоста і сьома статті 152-1, статті 161, 164-4, статтею 175-1 (за винятком порушень, вчинених у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтями 176, 177, частини перша і друга статті 178, статті 180, 181-1, частина перша статті 182, статті 183, 192, 194, 195).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
На переконання суду, системний аналіз зазначених правових норм дає підстави вважати, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених частиною 2 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники органів (підрозділів) Національної поліції діють від імені органів Національної поліції, а отже не можуть виступати відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган (підрозділ) Національної поліції.
Також, відповідно до правового висновку Верховного суду від 26 грудня 2019 року №724/716/16-а інспектори не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до інспектора батальйону №2 роти №2 Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Гедзун Максима Васильовича задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 8, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 268, 271, 272, 286 КАС України, ст. 293 КпАП України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення ЕАО№4586657 від 04.08.2021 у вигляді штрафу задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАО№4586657 від 04 серпня 2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, і закрити справу про адміністративне правопорушення.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до інспектора батальйону №2 роти №2 Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Гедзун Максима Васильовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення ЕАО№4586657 від 04.08.2021 у вигляді штрафу відмовити.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмір 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: інспектор батальйону №2 роти №2 Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Гедзун Максим Васильович, вул. Троїцька, буд. 2-а, м. Дніпро, РНОКПП під час розгляду справи не встановлено.
Відповідач: Департамент патрульної поліції, вул. Федора Ернста, буд. 3, м. Київ, ЄРДПОУ:40108646.
Суддя Н. В. Князєва