Справа № 22ц-2494/2010 р. Головуючий у I інстанції Кулініч Ю.П. Категорія цивільна Доповідач - Євстафіїв О.К.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2010 року Апеляційний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Литвиненко І.В., суддів: Євстафіїва О.К., Шарапової О.Л., при секретарі Штупун О.М., за участю: позивача ОСОБА_5, представника відповідача Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради головного спеціаліста-юрисконсульта Кашинської Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 19 квітня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради про відновлення соціальних прав,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2009 р. ОСОБА_5 предявив позов до УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради, в якому просив зобовязати відповідача перерахувати і здійснити відповідну доплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 р. до розміру, встановленого ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та щорічної разової грошової допомоги, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до розміру, встановленого даною правовою нормою, визнавши неправомірною дією виплату йому відповідачем в 2009 р. зазначених соціальних виплат у менших розмірах. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач у 2009 р. виплачував йому дані допомоги у менших, ніж зазначені вище, розмірах.
Оскаржуваною постановою в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5 просить скасувати дану постанову і задовольнити його позов. Доводи скарги зводяться до того, що судом для вирішення справи неправомірно було застосовано Закон України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, який звужує зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_5 підтримав апеляційну скаргу, а представник УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради її не визнала. Сенс заперечень останньої зводиться до того, що оскаржуване рішення є законним.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що вона підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Вирішуючи справу по суті, суд І інстанції виходив з того, що у 2009 р. відповідач виплачував позивачеві щорічні допомоги, про які йдеться, у тих розмірах, які було встановлено чинним законодавством. Але цих висновків суд дійшов без дотримання у повному обсязі норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Так, по справі встановлено наступне.
ОСОБА_5 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії і ветераном війни, що підтверджується копіями відповідних посвідчень (а.с.11, 12).
У березні 2009 р. відповідач сплатив позивачеві щорічну допомогу на оздоровлення, встановлену ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в сумі 120 грн. 00 коп., а 10.04.2009 р. відповідач сплатив позивачеві щорічну разову грошову допомогу, передбачену ч. 5 ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, в сумі 430 грн. 00 коп. Це підтверджується копіями довідки УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради від 23.11.2009 р. № 904048 та розпорядження цього ж Управління від 18.03.2009 р. № 700166 (а.с. 8, 9).
З встановленого випливають наступні висновки.
Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Дану статтю неконституційною не визнано. Отже Кабінет Міністрів України у 2009 році мав право встановити розмір щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, в абсолютних сумах у межах асигнувань за відповідними бюджетними програмами. Постановою Кабміну України від 18.03.2009 р. № 211 „Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та „Про жертви нацистських переслідувань” для інвалідів війни ІІ групи затверджено розмір цієї допомоги в сумі 430 грн. Саме в такому розмірі УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради виплатило ОСОБА_5 разову грошову допомогу як ветерану війни. Тож є законною постанова місцевого суду в частині відмови у задоволенні вимог останнього про зобовязання відповідача перерахувати й доплатити щорічну разову грошову допомогу, передбачену ч. 5 ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, відповідно до розміру, встановленого цією нормою права, та про визнання неправомірною дією виплату йому відповідачем в 2009 р. даної допомоги у меншому, ніж передбачено вказаною нормою закону, розмірі.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ОСОБА_5 має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі пяти мінімальних заробітних плат. Кабінет Міністрів України на 2009 рік не встановлював в абсолютних сумах у межах асигнувань за відповідними бюджетними програмами розмір щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ч. 4 ст. 48 Закону України ”Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Таким чином, відповідач повинен був сплатити позивачеві щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 р. не в розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а у розмірі пяти мінімальних заробітних плат.
Отож оскаржувана постанова в частині відмови ОСОБА_5 в задоволенні позовних вимог про зобовязання відповідача перерахувати й доплатити щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 р. відповідно до розміру, встановленого ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та про визнання неправомірною дією виплату йому відповідачем в 2009 р. вказаної допомоги у меншому розмірі підлягає скасуванню з постановленням рішення про задоволення даних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 307, 309 ч. 1 п. 4, 314, 316 ЦПК України, ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 19 квітня 2010 року в частині відмови в задоволенні вимог ОСОБА_5 про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради по нарахуванню та виплаті йому щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік та зобовязання провести відповідну доплату скасувати і задовольнити дані вимоги.
Визнати неправомірним нарахування Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради ОСОБА_5 щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік в меншому розмірі, ніж передбачений ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради нарахувати та виплатити ОСОБА_5 недоплачену суму щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік з урахуванням сум, що ним отримані, у відповідності з вимогами ч. 4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з розрахунку пяти мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України ?ро державний бюджет України на 2009 рік”.
В іншій частині дану постанову суду залишити без змін.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради 37 (тридцять сім) грн. 00 коп. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи до державного бюджету м. Чернігова на розрахунковий рахунок № 31211263700002, код ЄДРПОУ 22825965, банк одержувача - ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але воно може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: Судді: