
Справа № 357/3905/21
2/357/2666/21
Категорія 43
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
16 листопада 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Кошель Б. І. ,
при секретарі - Нізова А. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області звернулось до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з вказаним позовом, мотивуючи тим, що 15.08.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї. На підставі наданих документів рішенням від 02.09.2019 року управлінням було призначено відповідачці допомогу на період з 01.08.2019 рокупо 31.01.2020 року в розмірі 2118 грн. 00 коп. Згідно з розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерям від 20.11.2019 року у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму відповідачці проведено перерахунок такої допомоги з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року та визначено її в розмірі 2218 грн. 00 коп. У своїй заяві особистим підписом відповідачка підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей і що її було повідомлено про обов`язок повідомляти органи соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, компенсацій та пільг, а також повідомлено про обов`язок повернення надміру отриманих коштів після настання таких обставин. Управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог та в ході звірки було виявлено, що відповідачкою не задекларовані доходи у вигляді заробітної плати за І-ІІ квартали 2019 року від ТО «Євротехстандарт» в сумі 9 509,32 грн. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи відповідачки, 27.08.2020 року управлінням було проведено перерахунок допомоги на період з 01.08.2019 року по 30.11.2019 року в розмірі 1 325,55 грн., з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 1425,55 грн., що стало причиною прийняття рішення про припинення надання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд стягнути з відповідачки на свою користь 4 754 грн. 70 коп. надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та судові витрати по справі.
Ухвалою суду від 18 травня 2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2021 року здійснено перехід з розгляду вказаної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач в судове засідання свого представника не направив, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, представник позивача подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідачка, яка належним чином повідомлена про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк, не скориставлась, в судове засідання не з`явилась, про місце та час розгляду справи повідомлялась належним чином, причини неявки суду не повідомила, а тому згідно ст. ст. 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 15.08.2019 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою №873 про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї, що підтверджується відповідною заявою /а.с. 17-22/.
З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що отримувала державну допомогу на дітей одиноким матерям по 01.08.2019 року, вона не працює, у шлюбі не перебувала, інших доходів не має.
Рішенням Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 02.09.2019 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дитину одиноким матерям з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 2 118 грн. 00 коп., щомісячно /а.с. 23-25/.
Згідно з розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерям від 20.11.2019 року у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму відповідачці проведено перерахунок такої допомоги з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року та визначено її в розмірі 2218 грн. 00 коп /а.с. 26/.
23.01.2020 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. З наданих відомостей, ОСОБА_1 не вказала отриманий дохід, а саме: нараховану заробітну плату в розмірі 9 509,32 грн. за І-ІІ квартал 2019 року, що підтверджується довідкою про доходи №10 від 13.08.2020 року, виданою ТОВ «Євротехстандарт» /а.с. 35/.
Як вбачається із матеріалів справи, за виявленими обставинами позивачем 30.06.2020 року було складено акт №460 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, в якому зазначено, що заявниця надала неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розрахунок розміру державної соціальної допомоги, призначеної у відповідності з заявою від 15.08.2019 року №873 та згідно з наданою заявником інформацією про доходи сім`ї, було проведено неправильно.
На підставі вказаного акту начальнику управління було подано службову записку від 02.07.2020 року про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв`язку з виявленням доходів, які не були враховані при визначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру.
У подальшому ОСОБА_1 було проведено перерахунок допомоги на період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року та виявлено, що розмір допомоги завищено, у результаті якого останній було припинено надання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується рішенням УСЗН Білоцерківської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 27.08.2020 року та розрахунком середньомісячного сукупного доходу/ а.с. 36-37/.
Судом також встановлено, що позивач тричі направляв відповідачці повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 4 754 грн. 70 коп., що підтверджується листом УСЗН Білоцерківської міської ради №11608 від 10.09.2020 року, листом УСЗН Білоцерківської міської ради №14652 від 21.10.2020 року, листом УСЗН Білоцерківської міської ради №14857 від 23.10.2020 року та актом від 22.12.2020 року.
Однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачкою.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 1, 4 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (в редакції, що діяла на час звернення за державно допомогою), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
У відповідності до п. 6 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сімї подає органу соціального захисту населення декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Відповідно до п. 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Згідно з пунктом 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця,в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною16-річного (учнями 18 річного) віку включно.
Відповідно до п. 35 Порядку для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;
3) копія свідоцтва про народження дитини;
4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї, наданого центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір`ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
Пунктом 48 Порядку встановлено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім`ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку.
Абз. 2 п. 49 Порядку передбачено, що суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім і, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються із законом.
Абз. 5, 6 п. 49 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо),стягуються згідно з законом.
Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, з врахуванням наведеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача 4 754 грн. 70 коп. надміру виплаченої суми допомоги одиноким матерям.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 2270 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 280-281, 354-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (адреса: вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, м. Біла Церква, Київська обл., 09117, код ЄДРПОУ: 03193643) надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 4 754 грн. 70 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (адреса: вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, м. Біла Церква, Київська обл., 09117, код ЄДРПОУ: 03193643) судовий збір у сумі 2270 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
СуддяБ. І. Кошель