Постанова № 101194060, 15.11.2021, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
695/2751/21
Номер документу
101194060
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15 листопада 2021 рокуСправа №: 695/2751/21

Номер провадження 3/695/1909/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2021 рокум. Золотоноша

Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Ушакова К.М.,

за участю:

прокурора - Потокі А.А.,

особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

захисника - адвоката Ніколаєва О.В.,

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

в с т а н о в и в:

15.09.2021 до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 07.09.2021 № 338/2021, ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Богуславецької сільської ради Золотоніського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, зазначивши, що не був обізнаний про 20-денний термін для подачі декларації «перед звільненням». До цього часу щорічно подавав декларацію до 01 квітня, про інші строки для подачі декларації «перед звільненням» його ніхто не повідомив.

Захисник Ніколаєв О.В. у судовому засіданні зазначив, що ОСОБА_1 не мав умислу на порушення вимог фінансового контролю під час подання декларації «перед звільненням». Окрім того, ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» не передбачає строки для подачі декларації «перед звільненням». ОСОБА_1 знав про загальні строки подачі декларації (щорічно до 01 квітня), а 20-денний термін, на даний час, передбачений лише Порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 10.06.2016 та роз`ясненнями НАЗК. Таким чином, усунення прогалин законодавчого регулювання даних правовідносин, шляхом прийняття рішень та видання наказів НАЗК, не може бути підставою для притягнення особи до відповідальності, оскільки Конституція та Закони України мають вищу юридичну силу. Захисник також вказав, що до даних правовідносин необхідно застосувати рішення ЄСПЛ «Щокін проти України» у контексті того, що вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи. Враховуючи викладене, захисник Ніколаєв О.В. просив закриту адміністративну справу у зв`язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Прокурор Потокі А.А. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, при цьому вказав, що строки подачі декларації «перед звільненням» передбачені роз`ясненнями НАЗК, які фактично прирівнюються до Закону. Особа повинна була поцікавитись вимогами вказаного законодавства.

Із матеріалів справи судом встановлено, що згідно з рішенням № 1-1/VIIІ Богуславецької сільської ради від 10.11.2015, ОСОБА_1 визнано депутатом Богуславецької сільської ради VII скликання.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 728-р до складу Вознесенської сільської територіальної громади Черкаської області включено Вознесенську, Богуславецьку, Привітненську, Синьооківську сільські ради.

Згідно з рішенням Вознесенської сільської ради Золотоніського району Черкаської області № 1-1/VIII від 12.11.2020 повноваження депутатів сільських рад, у тому числі, ОСОБА_1 закінчились 12.11.2020 в день відкриття першої сесії Вознесенської сільської ради восьмого скликання.

У розумінні пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та зобов`язаний подавати декларацію відповідно до встановленого Законом України «Про запобігання корупції» порядком.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Частиною другою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (із змінами) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення такої діяльності подають декларацію, що охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими такими особами. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані відповідно до Закону.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 припинив повноваження депутата Богуславецької сільської ради Золотоніського району Черкаської області 12.11.2020, а тому зобов`язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування перед звільненням не пізніше 20 днів від дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме до 11.12.2020.

Однак, із матеріалів справи, зокрема, витягу з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 вказаних вище вимог не дотримався, подавши декларацію суб`єкта, який припиняє свою діяльність лише 31.03.2021, тобто з порушенням встановленого строку.

Відповідно до абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року № 223-943/0/4-17 «щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення пов`язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебування особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою.

Окрім того, ОСОБА_1 вже здійснював подачу декларацій, починаючи з 2017 року, на підставі чого можна зробити висновок, що останній достовірно знав про вимоги фінансового контролю відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання, або неповне розуміння ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє його від відповідальності, яка встановлена законом. ОСОБА_1 не надав суду будь-яких доказів на підтвердження наявності у нього інших поважних причин несвоєчасного подання декларацій.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларація «перед звільненням»), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 стверджується зібраними по справі доказами: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 07.09.2021 № 338/2021; копією електронної декларації; рішенням Богуславецької сільської ради Золотоніського району Черкаської області № 1-1/УІІ від 10.11.2015.

Суддя враховує, що вказані докази є чіткими, узгоджуються між собою та об`єктивні підстави ставити під сумнів достовірність наведених доказів і викладених у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 обставин, відсутні.

Доказів, які б свідчили про об`єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації «перед звільненням» за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб`єктом декларування, у матеріалах справи відсутні та ОСОБА_1 суду не надано.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Враховуючи особу винного, його майновий стан, ступінь вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що відповідно до мети адміністративного стягнення, яке застосовується до особи з метою її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами необхідним та достатнім для її виправлення буде застосування до ОСОБА_1 міри адміністративного стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.

Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283-285, 287, КУпАП, суддя

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн., який необхідно сплатити на рахунок: отримувач - ГУК у Черк.обл./тг м.Золотон/21081100; код (ЄДРПОУ) – 37930566; банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку - UA568999980314010542000023737; код код класифікаціїї доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 грн., який необхідно сплатити на рахунок: отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ) – 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA908999980313111256000026001; код класифікаціїї доходів бюджету - 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягом десяти днів.

Суддя: К.М. Ушакова