
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6168/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Дачний кооператив Пляжний" до Бехтерської сільської ради об`єднаної територіальної громади Херсонської області про скасування рішення від 04.10.2021 № 389,
встановив:
12.10.2021 року обслуговуючий кооператив «Дачний кооператив Пляжний» (далі - позивач, ОК «Дачний кооператив Пляжний») звернувся до суду з позовом до Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області (далі - відповідач), у якому просить скасувати рішення Бехтерської сільської ради об`єднаної територіальної громади Херсонської області від 04.10.2021 № 389 "Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду", як незаконне.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 серпня 2021 року ОК «Дачний кооператив Пляжний» звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 25 років земельної ділянки місць загального користування із земель прибережно-захисної смуги Чорного моря с. Залізний Порт. До клопотання позивач додав орієнтовну площу земельної ділянки та схему розташування земельної ділянки. Рішенням Бехтерської сільської ради № 389 від 04.10.2021 року було відмовлено ОК «Дачний кооператив Пляжний» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду. Відмова мотивована ч.1 ст.134 ЗК України, оскільки зазначені земельні ділянки передаються в користування виключно на земельних торгах. Позивач вважає, що рішення Бехтерської сільської ради №389 від 04.10.2021 року є протиправним та порушує права позивача на отримання в користування земельної ділянки.
Ухвалою від 18.10.2021 року суд відкрив спрощене позовне провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02.11.2021 року відповідач подав до суду лист №02-13/6962 від 01.11.2021 року, в якому зазначив, що проти задоволення позову не заперечує.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
17.08.2021 року ОК «Дачний кооператив Пляжний» звернувся до відповідача із заявою, в якій на підставі Статуту кооперативу, рішення загальних зборів членів кооперативу №2 від 16.08.2021 року, ч.4 ст.59, ст.124, ст.34 ЗК України, ст.22 Закону України «Про корпорацію» просив надати позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 25 років земельних ділянок місць загального користування із земель прибережно-захисної смуги Чорного моря в с. Залізний Порт, орієнтовною площею:
- земельна ділянка орієнтовною площею 0,40 га з прив`язкою до земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:060:0016, яка є власністю члена кооперативу ОСОБА_1 ;
- земельна ділянка орієнтовною площею 0,30 га з прив`язкою до земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:060:015, яка є власністю члена кооперативу ОСОБА_2 ;
- земельна ділянка орієнтовною площею 0,45 га з прив`язкою до земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:059:0011, яка є власністю члена кооперативу ОСОБА_3 ;
- земельна ділянка орієнтовною площею 0,22 га з прив`язкою до земельної ділянки з кадастровим номером 6522384300:02:059:006, яка є власністю члена кооперативу Грабовецької О.В.
Загальною площею 1,40 га, для здійснення курортно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних та туристичних цілей.
Позивач в поданій заяві окремо зазначив, що відповідно до приписів ст.134 ЗК України, земельні ділянки загального користування передаються в оренду без земельних торгів (аукціонів).
Рішенням Бехтерської сільської ради 14 сесії 8 скликання «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» №389 від 04.10.2021 року позивачу на підставі ч.1 ст.134 ЗК України відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються у користування (оренду, емфітевзис, суперфіцій) окремими лотами на конкурсних засадах (на земельних торгах), крім випадків встановлених ч.2 ст.134 ЗК України.
Позивач, вважаючи таке рішення відповідача протиправним звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору по суті суд враховує наступне.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, і Земельним кодексом України (далі в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.2 ст.59 ЗК України, громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об`єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об`єктів портової інфраструктури та інших об`єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і річкового транспорту в порядку, встановленому законом.
Вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги (ч.1 ст.60 ЗК України).
Прибережні захисні смуги в межах населених пунктів встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або якщо містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені, вони визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів, а для інших водних об`єктів - згідно з частиною другою цієї статті.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту (абз.3-4 ч.3 ст.60 ЗК України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу (ч.1 ст.124 ЗК України).
Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті (ч.1 ст.134 ЗК України).
Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 - 21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (ч.3 ст.134 ЗК України).
Позивач зазначає, що на нього розповсюджується ч. 3 ст. 134 ЗК України, оскільки має статус дачного кооперативу.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про кооперацію» обслуговуючим кооперативом є кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооператив.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо (ч.2 ст.6 Закону України «Про кооперацію»).
Кооперативи придбавають земельні ділянки відповідно до Земельного кодексу України (ч.2 ст.22 Закону України «Про кооперацію»).
Позивач має організаційно-правову форму «Обслуговуючий кооператив» з напрямом діяльності «дачний».
З урахуванням наведеного суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч.3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (ч.2 ст.123 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.3 ст.123 ЗК України).
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, і якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (абз.3 ч.4 ст.123 ЗК України).
Суд звертає увагу відповідача, що останній помилково застосував до спірних правовідносин приписи ч.2 ст.124 ЗК України замість ч. 3 ст. 124 ЗК України.
Суд також ураховує визнання позовних вимог відповідачем.
Частинами першою-третьою статті 189 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Отже, з урахуванням наведеного, та того, що відповідач позов визнає повністю суд дійшов висновку про задоволення позову.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бехтерської сільської ради 14 сесії 8 скликання «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» №389 від 04.10.2021 року.
Стягнути на користь Обслуговуючого кооперативу "Дачний кооператив Пляжний" (75653, Херсонська область, Голопристанський район, с. Залізний Порт, вул. Шкільна, 63-Д, код ЄДРПОУ 44227046) за рахунок бюджетних асигнувань Бехтерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області (75600, Херсонська область, Голопристанський район, с. Бехтери, вул. Благодатна, буд. 50-а, код ЄДРПОУ 04400676) судовий збір в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до апеляційного суду або до відповідного суду, який ухвалив рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 109040000