Рішення № 101184884, 18.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2021
Номер справи
540/5487/21
Номер документу
101184884
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5487/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора - керівника Олешківської окружної прокуратури Херсонської області до Станіславської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Прокурор - керівник Олешківської окружної прокуратури Херсонської області звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Станіславської сільської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо організації проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,2 га, що розташована в адміністративно - територіальних межах органу місцевого самоврядування, а саме за межами с. Широка Балка на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів;

- зобов`язати Станіславську сільську раду вжити заходів щодо проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,2 га, що розташована в адміністративно-територіальних межах органу місцевого самоврядування, а саме за межами с. Широка Балка на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів;

- судовий збір у розмірі 2270 грн. стягнути з відповідача на користь Херсонської обласної прокуратури.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач зазначає, що на території Станіславської сільської ради (за межами с. Широка Балка) розташована земельна ділянка площею 1,2 га, на якій розміщене сміттєзвалище твердих побутових відходів. Вказане також підтверджується листом Станіславської сільської ради № 33666-02-17/0/21/700- 15-5-1861 від 01.09.2021 року. Земельна ділянка, на якій розміщено місце видалення відходів, перебуває, відповідно до земельного законодавства України, у комунальній власності, на даний час не сформована, кадастровий номер не присвоєно.

Також встановлено, що на виконання наказу Державної екологічної інспекції у Херсонській області № 520 від 02.08.2019 у діяльності Станіславської об`єднаної територіальної громади у серпні 2019 року проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За наслідками планового заходу державного нагляду (контролю) посадовими особами екологічної інспекції встановлено, що питання, які безпосередньо стосуються розміщення полігонів твердих побутових відходів на територіях с. Широка Балка та с. Софіївка Станіславською сільською радою не вирішені. До того ж, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташовано сміттєзвалище за межами с. Широка Балка, усупереч вимогам ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 21 Закону України "Про відходи", ст. 46 Закону України "Про охорону земель", відсутні, речові права на них не зареєстровані. Контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на території Станіславської сільської ради не здійснюється. Паспорти місця видалення твердих побутових відходів радою не розроблялись, що, в свою чергу, не відповідає вимогам ст. 28 Закону України "Про відходи" та Постанови Кабінету Міністрів України № 1216 від 03.08.1998 року. Крім того, первинний облік відходів за встановленою формою 1-ВТ, усупереч вимогам ст. 21 Закону України "Про відходи" та наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 342 від 07.07.2008 - не впроваджено.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, а також погіршення стану здоров`я та санітарного благополуччя населення.

В даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства, а саме шляхом її використання без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації відповідного речового права та без відповідного паспорта місця видалення ТПВ.

Ухвалою від 27.09.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 08.11.2021 року.

22.10.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що питання про можливість відведення ділянки під полігон складування побутових відходів за межами с. Широка Балка розглядалося 12.10.2021 року постійною комісією з питань земельних відносин, раціонального використання земельних ресурсів, охорони природи, надзвичайних ситуацій, містобудування та будівництва. Вирішено:

- винести питання на розгляд спільних комісій ради із залученням комунального підприємства КП Станіславської сільської ради "Надія", яке на території ради здійснює збирання та вивезення побутових відходів;

- визначитися: скільки ділянок для полігонів складування побутових відходів необхідно відвести на території ради; яку містобудівну та землевпорядну документацію необхідно розробити в разі відведення земельної ділянки за межами с. Широка Балка.

Наразі відділом архітектури, містобудування, земельних відносин та житлово- комунального господарства Станіславської сільської ради розроблено та оприлюднено у встановленому законом порядку проект рішення "Про розроблення детального плану території для розміщення полігону складування твердих побутових відходів за межами населеного пункту села Широка Балка на території Станіславської сільської ради Херсонського району Херсонської області", яким передбачається розробити детальний план території земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 га.

Після розроблення та затвердження детального плану території у відповідності до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", сільська рада зможе розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населеного пункту села Широка Балка для розміщення полігону складування твердих побутових відходів, зареєструвати її у Державному земельному кадастрі, та після затвердження проекту землеустрою, зареєструвати право комунальної власності на ділянку, у відповідності до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Отже, наразі сільська рада вживає заходи щодо розроблення містобудівної документації для подальшого відведення земельної ділянки.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача судового збору у розмірі 2270 гри., відповідач вважає, що підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України в разі задоволенні позову суб`єкта владних повноважень, з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

01.11.2021 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що відповідач у відзиві вказує на те, що з 2017 року (рік добровільного об`єднання Станіславської та Широкобалківської сільських рад) новостворена Станіславська сільська рада не приймала рішень щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку за межами с. Широка Балка, яка зайнята сміттєзвалищем, а також не вживала заходи щодо його ліквідації. Таким чином, фактично підтверджується, що упродовж понад 4 роки поспіль, усупереч вимогам закону, органом місцевого самоврядування реальних заходів щодо ліквідації стихійної сміттєзвалища за межами с. Широка Балка не вживалось, правовстановлюючі документи на ділянку не оформлялись, і тільки 12.10.2021, після звернення до суду з позовом прокурором, постійною комісією з питань земельних відносин, раціонального використання земельних ресурсів, охорони природи, надзвичайних ситуацій, містобудування та будівництва Станіславської сільської ради обговорено питання можливості відведення земельної ділянки під полігон твердих побутових відходів. Однак жодних рішень для вирішення цього проблемного питання радою не приймалось.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, а також погіршення стану здоров`я та санітарного благополуччя населення.

Безпідставними є посилання відповідача на вжиття відповідних заходів щодо оформлення земельних ділянок для вказаних цілей за межами населених пунктів с. Станіслав та с. Олександрівка, які знаходяться на території Станіславської сільської ради, оскільки предметом позову є саме земельна ділянка, розташована за межами села Широка Балка.

Таким чином, бездіяльність Станіславської сільської ради щодо організації проведення робіт із оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем за межами с. Широка Балка є незаконною та протиправною.

Представники сторін надали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, без їхньої участі.

Згідно з приписами ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до положень частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

На території Станіславської сільської ради (за межами с. Широка Балка) розташована земельна ділянка площею 1,2 га, на якій розміщене сміттєзвалище твердих побутових відходів.

На виконання наказу Державної екологічної інспекції у Херсонській області № 520 від 02.08.2019 у діяльності Станіславської об`єднаної територіальної громади у серпні 2019 року проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За наслідками планового заходу державного нагляду (контролю) посадовими особами екологічної інспекції встановлено, що питання, які безпосередньо стосуються розміщення полігонів твердих побутових відходів на територіях с. Широка Балка та с. Софіївка Станіславською сільською радою не вирішені. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташовано сміттєзвалище за межами с. Широка Балка, усупереч вимогам ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 21 Закону України "Про відходи", ст. 46 Закону України "Про охорону земель" відсутні, речові права на них не зареєстровані. Контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на території Станіславської сільської ради не здійснюється. Паспорти місця видалення твердих побутових відходів радою не розроблялись, що, в свою чергу, не відповідає вимогам ст. 28 Закону України "Про відходи" та Постанови Кабінету Міністрів України № 1216 від 03.08.1998 року. Первинний облік відходів за встановленою формою 1-ВТ, усупереч вимогам ст. 21 Закону України "Про відходи" та наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 342 від 07.07.2008 не впроваджено.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відходи" відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; небезпечні відходи -

відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров`я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення; збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах (до їх утилізації чи видалення); об`єкти поводження з відходами - місця чи об`єкти, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів; відведені місця чи об`єкти - місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах; власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про відходи" встановлено, що суб`єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава. Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об`єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням.

Частиною 2 та ч. ст. 33 Закону України "Про відходи" встановлено, що на

кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів. Видалення відходів здійснюється до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюється в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з урахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Відповідно до ст. 26 закону України "Про відходи" в державному обліку та паспортизації підлягають в обов`язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюється у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади.

Відповідно до п. 9 "Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2034 передбачено, що паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрованих карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 "Класифікатор відходів" та номенклатури відходів. Форми паспортів відходів та інструкції щодо їх ведення розробляються Мінекоенерго за участю інших заінтересованих центральних органів виконавчої влади і затверджуються ним за погодженням з МОЗ.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про відходи" на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбаченого, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначеним цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Однак, в порушення вищевказаних норм земельного законодавства на земельну ділянку на території Станіславської сільської ради орієнтовною площею 1,5 га, на якій розміщено сміттєзвалище, відсутні правовстановлюючі документи, паспорт місця виділення ТПВ не розроблено.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, а також погіршення стану здоров`я та санітарного благополуччя населення.

Вказана земельна ділянка належить до земель комунальної форми власності, використовується під сміттєзвалище, а тому її використання повинне здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного та природоохоронного законодавства, із дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності на яких розташовані сміттєзвалища.

В даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства, а саме шляхом її використання без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації відповідного речового права та без відповідного паспорта місця видалення ТПВ.

Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що позивачем понесені судові витрати лише зі сплати судового збору, відтак підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Станіславської сільської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо організації проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,2 га, що розташована в адміністративно - територіальних межах органу місцевого самоврядування, а саме за межами с. Широка Балка, на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів.

Зобов`язати Станіславську сільську раду (код ЄДРПОУ 04401492, вул. Свободи, 15, с. Станіслав, Херсонська область, 75051) вжити заходи щодо проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,2 га, що розташована в адміністративно-територіальних межах органу місцевого самоврядування, а саме за межами с. Широка Балка, на якій розташоване сміттєзвалище твердих та інших побутових відходів.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.О. Варняк

кат. 109020100