Рішення № 101184713, 17.11.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
520/18865/21
Номер документу
101184713
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

17 листопада 2021 р. справа № 520/18865/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправним та скасування рішення відділу обслуговування громадян № 9 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.09.2021 року за № 963320149031 у відмові здійснити перерахунок пенсії на звернення ОСОБА_1 від 10.09.2021 року № 6052 у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно пункту 9-1 у Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210; 2) зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 1 травня 2020 року ОСОБА_1 перерахунок державної (основної) пенсії у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, з середньомісячним коефіцієнтом заробітної плати 3,56955, який враховується під час обчислення пенсії, та проіндексованим показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який ураховується для обчислення пенсії в розмірі 4888,83 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 р. № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» у Порядку № 124, з урахуванням вже сплачених сум; 3) зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 1 березня 2021 року ОСОБА_1 перерахунок державної (основної) пенсії у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, з середньомісячним коефіцієнтом заробітної плати 3,56955, який враховується під час обчислення пенсії, та проіндексованим показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який ураховується для обчислення пенсії в розмірі 5426,60 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у Порядку № 124, з урахуванням вже сплачених сум, а також і надалі проводити відповідні перерахунки і індексації пенсії без обмежень.

Аргументуючи ці вимоги зазначив, що вчинена адміністративним органом відмова є протиправною і позбавляє громадянина права на отримання пенсії у належному розмірі.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що позивачу призначена державна (основна) пенсія та додаткова пенсія по інвалідності (як один з видів пенсійних виплат) за захворюванням, пов`язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону від 28.02.1991р. №796-ХІІ, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

У відповіді на відзив позивач підтримав свою правову позицію, викладену в позовній заяві, та наполягав, що з 01.10.2017 року він перебуває на пенсійному обліку відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХІІ, яка обчислена у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017р. №851 "Про внесення змін до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З заявленими вимогами неодноразово звертався до пенсійного органу, проте пенсійним органом безпідставно було відмовлено в перерахунку пенсії заявника.

Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У зв`язку із участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електричній станції заявником було отримано розлад здоров`я у вигляді ІІІ групи інвалідності.

Заявник документований посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серії НОМЕР_1 , а також посвідченням інваліда війни ІІІ групи, що має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни серії НОМЕР_2 .

У період з 03.06.1986 року по 18.07.1986 року заявник знаходився на фахових зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою від 14.09.2021р. №с/1071 та від 13.09.2021р. №020/111/3470.

З відзиву на позов та наданих до суду матеріалів пенсійної справи вбачається, що заявник перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи, обчисленої у розмірі відшкодування фактичних збитків як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що питання перерахунку та виплати пенсії заявнику у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були предметом судового розгляду у справах №820/2828/18 та №520/10699/19.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2018р. по справі №820/2828/18 адміністративний позов - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Зобов`язано Індустріальне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Харкова провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Вказане судове рішення 20.06.2018 набрало законної сили.

За долученими до матеріалів справи копіями пенсійної справи заявника встановлено, що починаючи з 01.10.2017 заявнику було здійснено перерахунок пенсії на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 по справі №820/2828/18 (розпорядження 149031 від 07.08.2018).

В подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.08.2021р. по справі №520/10699/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити - задоволено частково. Скасовано рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 25 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 107/1 від 09.09.2019 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок та виплату основної державної пенсії у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2021р. по справі №520/10699/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2019 року скасовано, в частині якою задоволені вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 про скасування рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 25 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 107/1 від 09 вересня 2019 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату основної державної пенсії у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні цих вимог ОСОБА_1 . В іншій частині, а саме, - в частині, якою відмовлено у задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 , рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2019 залишено без змін.

10.09.2021р. заявник звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою (вх. № 6052) про перерахунок пенсії: 1) з 1 травня 2020 року у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, з середньомісячним коефіцієнтом заробітної плати 3,56955, який враховується під час обчислення пенсії, та проіндексованим показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який ураховується для обчислення пенсії в розмірі 4888,83 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 р. № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» у Порядку № 124; 2) з 1 березня 2021 року у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, з середньомісячним коефіцієнтом заробітної плати 3,56955, який враховується під час обчислення пенсії, та проіндексованим показником середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який ураховується для обчислення пенсії в розмірі 5426,60 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» у Порядку № 124.

Однак, з огляду на матеріали пенсійної справи заявник перебуває на пенсійному обліку як пенсіонер, якому призначено пенсію по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням від 17.09.2021 року за № 963320149031 заявнику, на звернення №6052 від 10.09.2021 року про перерахунок пенсії, відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стверджуючи про протиправність волевиявлень органу публічної адміністрації, заявник ініціював даний спір.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Право громадян на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України.

Пунктом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. (надалі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Як встановлено судом, заявник отримує пенсію на умовах відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням рішення суду по справі №820/2828/18.

Водночас, заява заявника від 10.09.2021 року за своїм змістом направлена на перерахунок (переведення) його пенсії відповідно до положень ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Разом із тим, приписи Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", унормовують виключно підстави призначення пенсії певним категоріям громадян, але при цьому не визначають самої процедури призначення пенсії.

Отже, стосовно відносин з приводу процедури призначення пенсії слід керуватись саме нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ст.10 якого визначено, що особі, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначають один з цих видів пенсій за її вибором.

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, що набрала чинності з 01 жовтня 2017 року) пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, для отримання пенсії за частиною 3 статті 59 Закону особі необхідно відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

В подальшому, Рішенням Конституційного Суду України Другий Сенат від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 Справа № 3-14/2019(402/19, 1737/19) за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

У вказаному рішенні також зазначено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Разом з тим, в обґрунтування своєї позиції стосовно відмови в перерахунку пенсії заявника пенсійний орган посилається на те, що заявнику призначена пенсія відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та на не проходження позивачем на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (з 03.06.1986 по 18.07.1986) дійсної строкової служби в армії, ані в розумінні законодавства СРСР, ані в розумінні законодавства України.

Проте, суд не погоджується з зазначеним, оскільки у період з 03.06.1986 року по 18.07.1986 року заявник знаходився на фахових зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою від 14.09.2021р. №с/1071 та від 13.09.2021р. №020/111/3470.

Копією довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 13.09.2021р. №020/111/3470 підтверджено, що заявник дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі Харківського батальйону воєнізованої пожежної охорони МВС СРСР в/ч 106114 (6183) в період з 06 червня по 18 липня 1986 року без вихідних та святкових днів. Виконував роботи: чергування у складі караулу на ЧАЕС, гасіння пожеж в 30-ти кілометровій зоні, сумарна доза радіаційного опромінення - 17,58 рентген.

При цьому, подану заявником заяву від 10.09.2021 року в контексті переведення пенсії у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, викладений згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, пенсійним органом не розглянуто з урахуванням вищезазначених висновків суду.

Продовжуючи розгляд справи, суд відзначає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Перевіряючи наведені учасниками спору аргументи приєднаними до справи доказами та змістом належних норм права, суд констатує, що у ході розгляду справи владним суб`єктом не надано належним та достатніх доказів з приводу відмови в перерахунку пенсії заявника за заявою від 10.09.2021 року.

Матеріалами справи підтверджено, що у даному конкретному випадку адміністративний орган не забезпечив дотримання ч.2 ст.19 Конституції України, позаяк обставини фактичної дійсності з`ясував не повно, діяння приватної особи кваліфікував не правильно, допустивши помилку у тлумаченні належної норми права, унаслідок чого вчинене управлінське волевиявлення не узгоджується як із змістом нормативного регламентування, так із суттю, характером, наслідками діяння приватної особи.

Разом з тим, з метою належного захисту порушеного права заявника, суд вважає достатнім визнати протиправним та скасувати рішення владного суб`єкта від 17.09.2021 року № 963320149031 та застосовуючи положення ч. 2 ст. 9 КАС України для ефективного захисту порушеного права заявника вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у спосіб зобов`язання владного суб`єкта повторно розглянути заяву від 10.09.2021 року № 6052 у відповідності до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та пункту 9-1 у Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, з урахуванням висновків у даній справі.

В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню як такі, що не направлені на захист порушеного права позивача.

При розв`язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), надав оцінку усім юридично значимим факторам, доводам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; вичерпно реалізував усі правові механізми, спрямовані на з`ясування об`єктивної істини.

Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», а доказів понесення інших витрат позивачем не надано.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 17.09.2021 року № 963320149031 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 10.09.2021 року.

Позов у решті вимог - залишити без задоволення.

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення); набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.

Суддя О.В. Старосєльцева