Рішення № 101181574, 16.11.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2021
Номер справи
280/3704/21
Номер документу
101181574
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2021 року Справа № 280/3704/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

Державної служби геології та надр України (03057, м.Київ, вул.Антона Цедіка, буд.16, код ЄДРПОУ 37536031)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» (69188, м.Запоріжжя, вул.Новокузнецька, буд.4; код ЄДРПОУ 32320683)

про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадр) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» (далі – відповідач, ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС»), в якій позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.02.2009 №4905, наданого відповідачу.

В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що позивачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 10.02.2009 №4905 з метою видобування кам`яного вугілля – антрациту. З моменту отримання дозволу у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі – Порядок №615), спеціальним дозволом на користування надрами, Угодою про користування надрами тощо. В порушення умов спеціального дозволу на користування надрами відповідачем не подано до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») щорічну статистичну звітність за формою 5-гр за 2014, 2016, 2019 роки, у зв`язку з чим позивачем було зупинено дію спеціального дозволу та зобов`язано надрокористувача усунути порушення. До відповідача направлено лист від 18.12.2020 №19233/01/07-20 щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами, крім того, на офіційному веб-сайті розміщено оголошення стосовно надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення користування надрами. Проте, ніяких відомостей/повідомлень не надходило. Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання дозволу. Оскільки відсутня згода надрокористувача, позивач не може самостійно анулювати спеціальний дозвіл, а тому звернувся до суду з даним позовом на виконання вимог частини другої статті 26 Кодексу України про надра. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12.05.2021 позовну заву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 14.06.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, роз`яснено право на подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

13.08.2021 суд вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, оскільки відзив на позовну заяву до суду не надійшов, при цьому у суду відсутні відомості про належне вручення відповідачу копії ухвали про відкриття провадження у справі. Підготовче засідання у справі призначено на 30.09.2021, встановлено строки для подання заяв по суті справи, витребувано у ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» докази подання щорічної звітності за формою 5-гр за 2019 рік.

Направлене на адресу відповідача поштове відправлення з ухвалою суду від 13.08.2021 та судовою повісткою про виклик у підготовче засідання повернуто за зворотною адресою з причин не вручення «адресат відмовився». Протягом встановлених судом строків відзив на позовну заяву, а також витребувані судом докази не подано.

Ухвалою суду від 30.09.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 21.10.2021.

У судове засідання 21.10.2021 учасники справи не прибули, про дату час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Позивач у позові просив розглядати справу без його участі, що узгоджується з положеннями частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

На адресу відповідача, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, направлено судову повістку, яка повернулась за зворотною адресою з підстав відсутності адресата за вказаною адресою, а також шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Відповідно до частини четвертої статті 124 КАС України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються:

1) юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

2) фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.

За змістом частини одинадцятої статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи відсутність відповідача за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відповідач вважається таким, що повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином.

Згідно з частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки судом вчинено всі можливі дії щодо повідомлення відповідача про судовий розгляд, у тому числі шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача, в порядку письмового провадження.

На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.

10.02.2009 Державною службою геології та надр України видано ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» спеціальний дозвіл на користування надрами №4905. Мета користування надрами: видобування кам`яного вугілля – антрациту, назва родовища: Шахтоділянка, виділена на площі, що прилягає до поля шахти «Петровенківська №1», пласт h4в. Строк дії спеціального дозволу 20 років.

01.11.2016 між Державною службою геології та надр України та ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» (Надрокористувач) укладено Угоду №4905 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, невід`ємною частиною якої є Програма робіт з видобування корисних копалин. Відповідно до розділу 7 Угоди №4905 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 01.11.2016, Надрокористувач зобов`язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт з видобування корисних копалин за формою, згідно з законодавством та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр. Надрокористувач зобов`язаний в установленому порядку подавати до Держгеонадр України щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності – 5-гр.

08.04.2015 до Держгеонадр надійшов лист ДНВП «Геоінформ України» від 07.04.2015 №02/302-0972 стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили щорічну статистичну звітність за формами 6-гр, 7-гр за 2014 рік та інформацію щодо відсутності звітності надрокористувачів Донецької та Луганської областей за формою 5-гр за 2014 рік. Згідно даної інформації ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» зазначено у Переліку надрокористувачів Донецької, Луганської областей, які отримали спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування корисних копалин, але не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (ф.5-гр) за 2014 рік.

Наказом Держгеонадр від 19.05.2015 №122, з урахуванням пункту 154 Додатка до наказу, зупинено дію спеціального дозволу №4905 від 10.02.2009, виданого ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» у зв`язку з порушенням пункту 3 статті 53 Кодексу України про надра, підстава зупинення – підпункт 1 пункту 22 Порядку №615, надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Відповідне оголошення також розміщено в газеті «Урядовий кур`єр» від 9 червня 2015 року №101.

Крім того, 06.07.2020 до Держгеонадр надійшов лист ДНВП «Геоінформ України» від 03.07.2020 №03/303-1826 стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили щорічну статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік, у якій, крім іншого, повідомлено, що ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» не подало статистичну звітність за формою 5-гр за 2019 рік.

Наказом Держгеонадр від 14.08.2020 №346 внесено зміни до пункту 154 додатка до наказу від 19.05.2015 №122 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу №4905 від 10.02.2009, виданого ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» (зазначено про порушення підпункту 1 пункту 21 Порядку №615), надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушень.

Відповідне оголошення також розміщено на офіційному веб-порталі Держгеонадр 07.09.2020.

Крім того, 11.11.2020 до Держгеонадр надійшов лист ДНВП «Геоінформ України» від 11.11.2020 №03/303-3539 з інформацією щодо користувачів на території Луганської та Донецької областей, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за роки, вказані у переліку. Згідно пункту 61 Додатку до інформації, ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» не подано статистичну звітність за формою 5-гр за 2016, 2019 роки.

Листом від 18.12.2020 №19233/01/07-20 Держгеонадр повідомлено відповідача, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами №4905 від 10.02.2009, наданого ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС», та запропоновано у 15-денний строк надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом на користування надрами №4905 від 10.02.2009.

Вказаний лист направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення 21.12.2020, повернуто за зворотною адресою з причин «за закінченням терміну зберігання».

Враховуючи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами, на підставі частини другої статті 26 Кодексу України про надра, Держгеонадр звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що згідно зі статтею 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до частини першої статті 3 Кодексу України про надра гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.

Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр (далі - надрокористувачі) можуть бути: підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам`ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; геологічного вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промисловою розробкою родовищ); задоволення інших потреб.

Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Відповідно до частини першої статті 19 вказаного Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра передбачено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов`язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з частиною першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 затверджено Положення про Державну службу геології та надр України (далі - Положення №1174).

Згідно з пунктом 1 Положення №1174 Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Відповідно до пункту 3 Положення №1174 основними завданнями Держгеонадра є, у тому числі, реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно із підпунктом 10 пункту 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком №615.

Відповідно до пункту 10 Порядку №615 (тут і далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням ділянки надр.

Згідно із пунктом 21 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

4) наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції”;

5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Як встановлено судом, наказом Держгеонадр від 19.05.2015 №122 (зі доповненнями, внесеними наказом від 14.08.2020 №346) зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від №4905 від 10.02.2009, наданого ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС», на підставі підпункту 1 пункту 21 Порядку №615.

Відповідно до пункту 22 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Частиною сьомою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 6 вересня 2005 року № 2806-IV визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Відповідно до частин першої, другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Таким чином, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору позивач наділений повноваженнями самостійно припиняти право користування надрами у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, однак у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

З огляду на те, що ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС» не надало згоду на припинення права користування надрами, то у Держгеонадр наявні підстави для звернення стосовно припинення цього права в судовому порядку.

Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі № 21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10 травня 2018 року у справі № 802/4846/13-а, від 26 травня 2020 року у справі №460/1033/19 було висловлено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку; у разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

У цій справі судом встановлено, що підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 10.02.2009 №4905 та, як наслідок, звернення позивача до суду з даним позовом про припинення користування надрами, стало неусунення відповідачем порушень вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами від 10.02.2009 №4905, а саме: порушення вимог Угоди №4905 про умови користування надрами в частині неподання щорічної статистичної звітності за формою 5-гр.

На розгляді Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду перебувала справа №812/1743/17, спір у якій був ініційований Держгеонадр і також стосувався анулювання спеціального дозволу на користування надрами. У вказаній справі (постанова від 3 листопада 2021 року, пункт 35) Суд дійшов висновку, що порушення Товариством обов`язку, передбаченого Угодою про користування надрами, є самостійною підставою для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

Суд звертає увагу, що відповідно до Угоди №4905 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 01.11.2016, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 10.02.2009 №4905, відповідач взяв на себе низку зобов`язань, зокрема обов`язок щорічно звітувати відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр щодо обліку запасів корисних копалин.

Відповідач не навів свою позицію щодо виявлених порушень, не повідомив про причин невиконання вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами від 10.02.2009 №4905, не надав до суду докази належного виконання покладеного на нього обов`язку щодо подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що відповідач не виконав обов`язок, передбачений Угодою №4905 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 01.11.2016, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 10.02.2009 №4905, наданого відповідачу, у зв`язку з чим наявні підстави для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, а саме: використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10.02.2009 №4905, наданого ТОВ «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС», у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки рішення суду приймається на користь суб`єкта владних повноважень, підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 205, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2009 року № 4905, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС».

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач – Державна служба геології та надр України, місцезнаходження: 03057, м.Київ, вул.Антона Цедіка, буд.16, код ЄДРПОУ 37536031.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «РОВЕНЬКИАНТРАЦИТВУГЛЕСЕРВІС», місцезнаходження 69188, м.Запоріжжя, вул.Новокузнецька, буд.4; код ЄДРПОУ 32320683.

Повне судове рішення складено 16.11.2021.

Суддя М.О. Семененко