
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
17 листопада 2021 року м. Житомир справа № 240/11317/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року по справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 17.07.2018 щомісячно нарахування та виплату підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо не нарахування та невиплати із 17 липня 2018 року підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 17 липня 2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Рішення набрало законної сили 20 листопада 2020 р.
На підставі зазначеного рішення суд видав виконавчий лист № 2292 2021 р., для звернення його до примусового виконання.
22.10.2021 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду повторно надійшла заява ОСОБА_1 щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 року по справі № 240/11317/20.
Представник Відповідача на адресу суду надіслав відзив на заяву про встановлення строку для подання звіту про виконання судового рішення, в якому зазначив, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020року виконано в повному обсязі. Одночасно у відзиві зазначається, що ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 по справі № 240/11317/20 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у строк 15 днів з дня отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 по справі №240/11317/20.
09.07.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області виконано ухвалу суду шляхом повідомлення та подання звіту в Житомирській окружний адміністративний суд № 0600-0306-7/51079. Відповідно до подано звіту про виконання судового рішення, Головним управлінням 09.07.2021 проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) з 17.07.2018 виходячи з двох мінімальних заробітних плат, тобто 3723,00 грн. В результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 17.07.2018 становить 11744,25 грн. в тому числі 7446,00 грн. - підвищення непрацюючому пенсіонеру за проживання на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (3723,00 грн. х 2). Сума донарахованих коштів за період з 17.07.2018 по 31.01.2020 з урахуванням фактично виплачених коштів, складає 121920,91 грн., а з 01.08.2021 виплата пенсії здійснюється у розмірі визначеному на виконання рішення суду.
Окрім того, інформацію про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 по справі № 240/11317/20 та про суму нарахованих, але невиплачених коштів (потребу) надано Пенсійному фонду України шляхом включення до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ.
Вказане свідчить, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено в межах наданих повноважень комплекс заходів для повного та неухильного виконання судового рішення у справі № 240/11317/20. Виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням буде проведена Пенсійним фондом України за умови отримання відповідного фінансування у порядку черговості надходження судового рішення до боржника.
Також представник Відповідача зазначив, що важливо встановити об`єктивні межі обов`язковості судового рішення. Якщо визнати відсутність об`єктивних меж обов`язковості рішення суду, що набрало законної сили, тим самим фактично визнається за рішенням сила прецеденту, оскільки якщо обов`язковість конкретного рішення буде поширюватися на всі подібні правовідносини, а не тільки на ті, які були предметом такого судового розгляду, то таке рішення фактично буде джерелом права, оскільки його положення можна буде застосовувати у розгляді інших, аналогічних цивільних справ. Однак, оскільки прецедент не є характерним для правової системи України, слід говорити про об`єктивні межі законної сили рішення суду. Ця властивість поширюється на ті правовідносини, які були предметом судового розгляду в конкретній справі і, відповідно, є предметом самого рішення суду.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні.
Безспірно, в розумінні вимог статт1 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
Частинами 1, 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до частини 1 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Безспірно, згідно з частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як зазначено в частині другій статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд зазначає, що ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 по справі № 240/11317/20 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у строк 15 днів з дня отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 по справі №240/11317/20.
Відповідно до подано звіту про виконання судового рішення, Головним управлінням 09.07.2021 проведено перерахунок підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) з 17.07.2018 виходячи з двох мінімальних заробітних плат, тобто 3723,00 грн. В результаті перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії з 17.07.2018 становить 11744,25 грн. в тому числі 7446,00 грн. - підвищення непрацюючому пенсіонеру за проживання на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному на виконання рішення суду (3723,00 грн. х 2). Сума донарахованих коштів за період з 17.07.2018 по 31.01.2020 з урахуванням фактично виплачених коштів, складає 121920,91 грн., а з 01.08.2021 виплата пенсії здійснюється у розмірі визначеному на виконання рішення суду.
Вчинення дій щодо примусового стягнення відповідних коштів не входить до повноважень суду та не охоплюється механізмом встановлення судового контролю, а здійснюється в порядку передбаченому Законом України "Про виконавче провадження".
Враховуючи викладене, правові підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 , про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення відсутні, тому у її задоволенні слід відмовити.
Одночасно суд роз`яснює, що послідуючі дії Відповідача після виконання судового рішення можуть свідчити про наявність нового спору між сторонами і Позивач не позбавлений права звернутись до суду за захистом таких своїх прав та інтересів з окремим адміністративним позовом щодо визнання протиправними дій Пенсійного фонду України.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення по адміністративній справі №240/11317/20 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.Ф. Нагірняк