Рішення № 101180935, 18.11.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2021
Номер справи
806/660/16
Номер документу
101180935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року м. Житомир справа №806/660/16

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи на стороні відповідача - Військової частини 4745, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до суду, в якому він просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо невиплати йому одноразової грошової допомоги за інвалідністю;

- зобов`язати Міністерство оборони України призначити, нарахувати та виплатити йому одноразову допомогу за інвалідністю у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, а саме 182700,00 грн.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 14.11.2016 позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Зобов`язано Міністерство оборони України призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу внаслідок настання ІІІ групи інвалідності у зв`язку з виконанням обов`язків військової служби у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на момент звернення, в розмірі 182700 грн. 00 коп. Суд першої інстанції, ухвалюючи рішення, виходив із того, що сам по собі факт проведення службового розслідування або навіть існування кримінального провадження, тим більше, що і таке розслідування і кримінальне провадження є фактовими, не можуть слугувати підставами невиплати гарантованої державою виплати і у зв`язку з вищезазначеним задовольнив позов.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2017 у даній справі апеляційну скаргу Міністерства оборони України задоволено, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 14.11.2016 скасовано, прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, виходив із того, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки ним подані недостовірні відомості щодо її призначення і це підтверджено актом службового розслідування.

Постановою Верховного Суду від 17.02.2021 у даній справі касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 14.11.2016 та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.08.2017 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Суд касаційної інстанції, скасовуючи судові рішення першої та апеляційної інстанцій та направляючи справу на новий розгляд до суду першої інстанції, виходив з того, що судами попередніх інстанцій неповно з`ясовано обставини справи.

Ухвалою суду від 19.05.2021 прийнято до провадження адміністративну справу №806/660/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Від Міністерства оборони України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що Міністерством оборони України прийнято рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 182700,00 грн. (протокол від 04.09.2015 №36), а відтак жодної бездіяльності ним допущено не було. Після прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги повноваження по її нарахуванню та подальшій виплаті згідно пп. 13, 14 Порядку №975 належать уповноваженому органу (у даному випадку Військовій частині - польова пошта В4745), командир якої повинен був видати наказ про виплату одноразової грошової допомоги позивачу та перерахувати її на рахунок в установі банку, зазначеній одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу. Вказує, що Міністерство оборони України у питанні призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 вжило всіх передбачених законодавством України заходів. Причини невиплати військовою частиною одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Міністерству оборони України невідомі.

Ухвалою суду від 05.07.2021 зобов`язано надати суду:

- Військову частину ПП В1611 - відомості про те, чи направлявся Військовою частиною до Міністерства оборони України висновок щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , а також відомості про те, чи направлялись матеріали службового розслідування про факт підроблення медичних документів із зазначенням дат направлення такої кореспонденції та наданням відповідних доказів;

- Військову частину 4745 - письмові пояснення із зазначенням того, чи надходило до Військової частини рішення Міністерства оборони України щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та чи виконано рішення Міністерства оборони України від 04.09.2015; якщо не виконано - обґрунтувати правові підстави такого невиконання з посиланням на конкретну правову норму, яка надає повноваження військовій частині не виконувати рішення Міністерства оборони; повідомити про існуючий стан виплати призначеної позивачу допомоги.

- Департамент фінансів Міністерства оборони України - письмові пояснення із зазначенням правових підстав, які передбачають повноваження Департаменту приймати рішення про призупинення виплати одноразової грошової допомоги до отримання документів з Військової прокуратури Донецького гарнізону.

Житомирським окружним адміністративним судом зазначену ухвалу надіслано, зокрема, рекомендованим листом з повідомленням 08.07.2021 третій особі - Військовій частині 4745, за адресою: м. Дружківка, Донецька область, 84200, проте конверт повернувся з відміткою про неправильно зазначену (відсутню) адресу.

Відповідно до даних мережі Інтернет коди ЄДРПОУ Військової частини 4745 та Військової частини А2120 є ідентичними, а тому судом повторно направлено копію ухвали від 05.07.2021 на адресу Військової частини А2120 для виконання та надання пояснень щодо актуального стану діяльності Військової частини А4745.

Зазначене поштове відправлення також повернулось на адресу суду як невручене.

Відповідно до положень частини п`ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що 27.11.2015 позивач звернувся із запитом до командувача високомобільних десантних військ України, на який йому повідомлено, що Департамент фінансів Міністерство оборони України листом від 05.11.2015 №248/3/6/3250 вказав призупинити виплату йому одноразової грошової допомоги за інвалідністю.

На запит позивача до Департаменту фінансів МО України, останній листом від 17.12.2015 №248/3/6/2682/3951 аналогічно повідомив про призупинення виплати до одержання документів з прокуратури, за якими буде визначено, чи підтверджується факт підробки.

У відповідь на скаргу позивача від 01.02.2016 щодо невиплати йому грошової допомоги посадовими особами військової частини А2120, військова прокуратура Донецького гарнізону листом від 25.02.2016 №813 вих-16 також повідомила, що не має повноважень зобов`язати командира Військової частини А2120 виплатити нараховану ОСОБА_1 грошову допомогу, вказавши, що за захистом його майнових прав, необхідно звернутись до суду.

За таких обставин, позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання його бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Згідно з п. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 6 статті 16 цього Закону).

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 9 статті 16 зазначеного Закону).

Стаття 16-4 Закону №2011-XII містить виключний перелік підстав, за якими призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, зокрема, у разі подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України командир військової частини.

Згідно пункту 4.10 цього Положення Департамент фінансів Міноборони доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України.

Розпорядники коштів другого ступеня доводять ці рішення до командирів військових частин і здійснюють переказ коштів на реєстраційні рахунки військових частин, які через них фінансуються.

Основні завдання і функції, порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами, повноваження директора департаменту та повноваження щодо підпорядкованого підрозділу визначено Положенням про Департамент фінансів Міністерства оборони України, затвердженим наказом МО України від 17.05.2019 №242.

Відповідно до пункту 3 зазначеного Положення Департамент фінансів МО України є самостійним структурним підрозділом апарату МО України.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, від 04.09.2015 №36, прийнято, рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи в сумі 182700 грн.

Отже, Міністерством оборони України як розпорядником бюджетних коштів прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги позивачу.

Обов`язок Міністерства оборони України як органу державної влади діяти саме на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, визначений статтею 19 Конституції України.

"На підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб`єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, тобто не виходячи за межі своїх прав та обов`язків.

У "спосіб" означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийнятих рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

До Міністерства оборони України, як розпорядника бюджетних коштів, надійшли документи щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 .1. Вони були розглянуті у встановленому порядку з прийняттям відповідного рішення.

Таким чином, факт бездіяльності Міністерства оборони України не знайшов свого підтвердження, що виключає можливість задоволення позовних вимог про визнання такої бездіяльності протиправною.

Що ж стосується зобов`язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 182700,00 грн., то у цій частині суд також погоджується з аргументами відповідача, що повноваження Міністерства оборони України у спірних правовідносинах обмежуються лише прийняттям рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

З урахуванням того, що Міністерством оборони України прийнято рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у сумі 182700,00 грн., правові підстави зобов`язувати відповідача здійснити нарахування та виплату цієї допомоги відсутні.

Після прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги повноваження по її нарахуванню та подальшій виплаті згідно з п. 13, 14 Порядку №975 належать уповноваженому органу (в даному випадку військовій частині - польова пошта В4745), який повинен був видати наказ про виплату одноразової грошової допомоги та перерахувати її на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

У свою чергу, питання фактичної невиплати нарахованої грошової допомоги було ініційовано командиром Військової частини В4745, що підтверджується листом від 23.09.2015 №2117, яким повідомлено Департамент фінансів Міністерства оборони України про те, що допомогу позивачу не виплачено, оскільки встановлено факт підроблення первинних медичних документів, наданих ОСОБА_1 .

У відповідь на цей лист, Департамент фінансів також листом від 30.11.2015 року №248/3/3/3677 висловив прохання не здійснювати позивачу виплату одноразової грошової допомоги та водночас повідомив, що кошти у сумі 182700,00 грн., які виділені Військовій частині В4745 для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , будуть перерозподілені.

Таким чином, саме Департаментом фінансів Міноборони як органом, що доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки розпорядників коштів другого ступеня, а також Військовою частиною В4745, яка має здійснювати безпосередню виплату коштів вчинено дії, які призвели до неотримання позивачем нарахованої грошової допомоги.

Отже, саме до Департаменту фінансів Міноборони та Військової частини В4745 має бути звернена вимога щодо отримання грошової допомоги, стосовно якої Міністерством оборони України прийнято рішення про її призначення.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (частина друга статті 9 Кодексу). Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У той же час, передбачене право суду вийти за межі позовних вимог, а також право на заміну особи, яка повинна відповідати за позовом, не може передувати моменту виникнення спору між позивачем та такими особами.

За загальнотеоретичними правовими положеннями позивача та відповідача пов`язує спірне матеріально-правове відношення. Оскільки позивач не надав доказів того, що ним були звернуті відповідні вимоги до осіб, які мають компетенцію щодо їх вирішення, у суду немає підстав стверджувати, що зазначені особи стали учасниками такого спірного матеріально-правового відношення.

Отже, оскільки позивач не надав доказів відмови Департаменту фінансів Міноборони та Військової частини В4745 у задоволенні адресованої цим суб`єктам вимоги про виплату призначеної йому грошової допомоги, залучення цих осіб як співвідповідачів є передчасним.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем пред`явлено позов не до тієї особи, яка має нести відповідальність за ненарахування та невиплату одноразової грошової допомоги, а тому у задоволенні адміністративного позову відмовляє.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи те, що відповідач не надав доказів понесення судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (пр. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), за участю третьої особи на стороні відповідача - Військової частини 4745 (вул. Д. Мазура, 18, м. Краматорськ, 84300) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18.11.2021.

Суддя Н.М. Майстренко