Рішення № 101180813, 18.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2021
Номер справи
200/12495/21
Номер документу
101180813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2021 р. Справа№200/12495/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23 вересня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оформлене листом від 31 серпня 2021 року щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу, період роботи з 29.09.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати період роботи позивача до спеціального стажу, а саме з 29.04.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити позивачу грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на її призначення (яка не підлягає оподаткуванню), у зв`язку з тим, що вона має педагогічний стаж більш, ніж 30 років та вийшла на пенсію за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач безпідставно відмовив у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, яка має бути виплачена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не врахував до спеціального стажу за вислугу років період роботи з 29 вересня 1981 року по 18 липня 2021 року (момент виходу на пенсію), оскільки посада викладача позашкільних учбових закладів не передбачена Списком. Згідно «Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників», яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. № 963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками. У зв`язку з чим, відповідачем неправомірно не виплачена грошова допомога у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а. с. 1-4).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 15).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

28 жовтня 2021 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.

Зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсію за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 43 роки 3 місяці 25 днів та заробітної плати за період з 01.07.2000 р. по 31.03.2021 р. Страховий стаж враховано по 31.03.2021 р. Розмір пенсії за віком з 18. 07.2021 р. складає 7 407,36 грн.

Так, на день досягнення пенсійного віку - 18 липня 2021 року позивачу було відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, у зв`язку з відсутністю 30 років страхового стажу у закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугою років.

За приписами пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь - яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідач зазначає, що умовою виплати позивачу грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, є наявність необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте період роботи позивача з 29 квітня 1981 року по 18 липня 2021 року на посаді викладача у Комунальному закладі «Дитяча музична школа №4», відповідачем не враховується до спеціального стажу за вислугу років, оскільки посада викладача позашкільних учбових закладах Списком не передбачена, отже відсутні законні підстави для зарахування зазначеного періоду. У зв`язку з чим, відповідач вважає, що діяв в межах своїх повноважень та на підставі діючого законодавства, не порушуючи права позивача. У зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а. с. 20-22).

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданий Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 07 квітня 1998 року, РНОКПП НОМЕР_1 (а. с. 7-8).

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 серпня 2021 року (а. с 9), вбачається наступне.

23 липня 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою № 3391 на автопризначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058. Пенсію за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 43 роки 3 місяці 25 дні та заробітної плати за період з 01 липня 2000 року по 31 березня 2021 року. Розмір пенсії за віком з 18 липня 2021 року склав 7 407,36 грн., де розмір пенсії за віком - 5 733,07 грн., доплата за понаднормований стаж (13 років) - 241,02 грн., підвищення ст. 29 (25 %) - 1 433,27 грн. Період роботи в Комунальному закладі «Дитяча музична школа № 4» де позивач працює на посаді викладача з 29 вересня 1981 року по теперішній час не враховується до спеціального стажу за вислугу років, оскільки посада викладача позашкільних учбових закладах Списком не передбачена. У зв`язку з чим, відсутні підстави для виплати грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій на день досягнення позивачем пенсійного віку, станом на 18 липня 2021 року (а. с. 9).

Не погоджуючись із рішенням відповідача, який викладений у вищезазначеному листі, позивач звернулась із даним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України від 09.07.2003 р. №1058-VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058- VI).

За змістом статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно статті 28 Закону України «Про освіту» 23.05.1991 р. №1060-XII (далі - Закон №1060-XII) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.

Згідно зі статтею 29 Закону №1060-XII, структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.

Як передбачено статтею 4 Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 р. за № 1841-III, з наступними змінами та доповненнями, позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

У відповідності до частини 1 статті 10 Закону України «Про освіту» № 2145-VIII, невід`ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

Тобто позашкільна, у тому числі позашкільна освіта є складовою системи освіти.

Статтею 12 Закону України «Про позашкільну освіту» №1841-III (далі - Закон України №1841-III) та пункту 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 06 травня 2001 року за №433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).

Відповідно до статті 21 Закону №1841-III, право на пенсію за вислугою років мають педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_3 від 20 листопада 1981 року на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в силу приписів статті 48 Кодексу законів про працю та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, є основним документом, що підтверджує, стаж роботи, містяться наступні записи:

- запис №1 від 29 вересня 1981 року позивач прийнята педагогом по класу баяну, 9 розряд у Жданівську дитячу музичну школу № 4 (підстава наказ № 1 від 02 жовтня 1981 р.);

- запис № 2 від 04 грудня 2007 року Комунальний заклад «Дитяча музична школа № 4» перейменована на Комунальний заклад «Музична школа №4»;

- запис № 3 від 11 жовтня 2021 року Комунальний заклад «Музична школа № 4» перейменована на комунальний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Музична школа № 4»;

- запис № 4 від 01 листопада 2018 року згідно Наказу Департаменту культурно-громадського розвитку ММР від 01.11.2018 р. № 85-од, класифікатор професій змінено посаду викладач на посаду викладач спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (підстава наказ № 63-ОД від 13.11. 2018 р.);

- запис № 5 від 26 квітня 2019 року Комунальний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Музична школа № 4» змінено на Комунальний заклад Маріупольська музична школа № 4 Маріупольської міської ради (Рішення Маріупольської міської ради від 26.04.2019 р. № 7/41-3831);

- запис № 6 від 01 вересня 2019 року згідно наказу Департаменту культурно-громадського розвитку ММР змінено посаду «викладач початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів» на «викладач мистецької школи») підстава наказ №60-од від 30.08.2019 р.);

- запис № 7 від 28 жовтня 2020 року згідно з результатами протоколу атестаційної комісії від 28.10.2020 р. № 3 підтвердити кваліфікаційну категорію «спеціаліст» 11 розряду (підстава наказ № 105-ос від 29.10.2020 р.) (а. с. 10-11).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. №963 (далі - Перелік № 963) затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.

Суд звертає увагу на те, що на спірні правовідносини розповсюджується також дія вищезазначеного Переліку № 963, який відносить посаду, зокрема, «викладач» до педагогічних посад.

Відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

У пункті 4 Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. №78, зазначено, що працівникам підприємств, установ, організацій (далі - підприємство), які крім основної роботи займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менше ніж 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота.

Працівникам підприємств, установ, організацій, які крім основної роботи працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менше ніж на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.

Таким чином, на переконання суду, викладач дитячої музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу і має право на пенсію за вислугу років при наявності відповідного педагогічного стажу роботи.

Відповідно до пункту 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Як встановлено судом, необхідний стаж у розумінні статті 55 пункту «е» Закону України «Про пенсійне забезпечення» у позивача наявний (більше 30 років).

Згідно з Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров`я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. за № 909, зокрема, в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

При цьому, суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. за № 909 було затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Посада викладача цим переліком не була передбачена, однак, за дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 р. №397/21 дія зазначеної постанови поширена, в тому числі і на викладачів музичних шкіл без внесення змін до постанови, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 р. №01-3/133-02-2.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. №963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким передбачено, що посади вчителів, викладачів всіх спеціальностей, інструкторів фізкультури, методистів належать до категорії педагогічних працівників.

З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.

Водночас, згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої в постанові від 13.02.2019 року у справі №233/4308/17 номер провадження 11-1100апп18, викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років. У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що викладач позашкільного навчального закладу є педагогічним працівником цього позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем повинен зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні статті 55 пункту «е» Закону України «Про пенсійне забезпечення» при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.

Виходячи з наведеного, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти, а тому стаж роботи позивача на посаді викладач з класу баяну в Комунальному закладі «Маріупольська музична школа № 4» Маріупольської міської ради повинен зараховуватися до пільгового стажу позивача у розумінні пункту «е» статті 55 Закону №1788-ХІІ навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.

Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV та механізм її виплати визначається Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 111 (далі - Порядок).

Вимоги пункту 5, пункту 6 та пункту 7 Порядку передбачають, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку вбачається, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року, призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно з статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на день її призначення.

Враховуючи наведене, висновки Великої Палати Верховного Суду викладені в постанові від 13 лютого 2019 року у справі №233/4308/17 (номер провадження 11-1100апп18), суд приходить до висновку, що у позивача наявний необхідний спеціальний стаж роботи, а її посада відносяться до посад педагогічних працівників, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому позивач має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 грудня 2020 року у справі №456/2087/16-а, висновки якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Позивачем не заявлено позовних вимог щодо визнання протиправними дії, які прийняті за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії за віком.

При цьому, позивач просить скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оформлене листом від 31 серпня 2021 року щодо відмови позивачу у зарахуванні до спеціального стажу, період роботи з 29.09.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради.

Суд зазначає, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 серпня 2021 року про відмову позивачу у зарахуванні до спеціального стажу, період роботи з 29.09.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні, застосованому у КАС України, а тому підстав для визнання протиправним та скасування вищезазначеного листа немає.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, виходячи з положень частини другої статті 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до спеціального стажу, період роботи з 29.09.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради.

Відповідно до статті 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За таких обставин, суд приходить до висновку, про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а. с. 5).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням викладеного, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оформлене листом від 31 серпня 2021 року щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу, період роботи з 29.09.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) період роботи позивача до спеціального стажу, а саме з 29.09.1981 р. по 18.07.2021 р. (момент виходу на пенсію за віком) на посаді викладача з класу баяну у Комунальному закладі «Маріупольська музична школа №4» Маріупольської міської ради.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на її призначення (яка не підлягає оподаткуванню).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 18 листопада 2021 року.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова