Рішення № 101180313, 18.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2021
Номер справи
140/10253/21
Номер документу
101180313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/10253/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Сільськогосподарського приватного підприємства «Куснище» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Волинській області (далі - Інспекція, позивач) звернулась із позовом до Сільськогосподарського приватного підприємства «Куснище» (далі - СГПП «Куснище», відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт в частині експлуатації водозабірної споруди, що розташована на території машинно-тракторного стану (бригади) за місцем провадження господарської діяльності підприємства (вулиця Матеюка, 62, село Куснища, Любомльський район, Волинська область) до усунення порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме отримання дозволу на спеціальне водокористування; забезпечення ведення первинного обліку кількості вод, що збираються з артезіанської свердловини; обладнання водозабірної споруди водообліковим пристроєм (лічильником); заведення журналу обліку водокористування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Волинській області від 24.05.2021 № 182 та направлення на проведення планової перевірки від 26.05.2021 № 284, посадовими особами Інспекції в період з 01.06.2021 по 14.06.2021 проведено планову перевірку дотримання СГПП «Куснище» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. За результатами проведеної перевірки складено акт від 14.06.2021 № 255/06.21, яким встановлено наступне.

СГПП «Куснище» здійснює діяльність відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 393081 виданого Любомльською районною державною адміністрацією 03.11.1993.

Під час проведення перевірки були встановлені порушення, зокрема, вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів. Спеціальне водокористування СГПП «Куснище» здійснює з однієї артезіанської свердловини, що розташована на території машинно-такторного стану (бригади). Термін дії дозволу на спеціальне водокористування, що був виданий Управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації 23.06.2016 за № 737/Вол., закінчився 22.06.2019. На час перевірки підприємство здійснює самовільне водокористування, новий дозвіл не отримувало. Водозабірна споруда водообліковими пристроями (лічильником) не оснащена, облік водокористування в журналі обліку не здійснюється, чим порушені правила первинного обліку вод, що забираються з водних об`єктів.

Таким чином, за результатами проведеної перевірки встановлено, що СГПП «Куснище» в період з 22.06.2019 по даний час здійснює самовільне використання водних об`єктів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, а також не здійснює облік забору та використання вод засобами вимірювальної техніки, шо є порушенням статей 44, 49 Водного кодексу України.

З актом перевірки від 14.06.2021 № 255/06.21 того ж дня ознайомлено директора СГПП «Куснище» ОСОБА_1 та вручено йому один примірник. Пояснення, зауваження чи заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта з боку суб`єкта господарювання не надавались.

14.06.2021 відносно директора СГПП «Куснище» ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративне правопорушення, зокрема, № 000388 за статтею 48 КУпАП та № 000390 за частиною першою статті 60 КУпАП.

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.06.2021 № 000353 директора СГПП «Куснище» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 48 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. Зазначена постанова порушником не оскаржувалась, а штраф в розмірі 136 грн останнім сплачено відповідно до квитанції від 18.06.2021 № 15.

Крім того, у зв`язку із встановленими порушеннями, відповідачу видано припис від 16.06.2021 № 000301 з вимогою усунути виявлені під час перевірки порушення, зокрема:

- в строк до 01.08.2021 забезпечити ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з артезіанської свердловини, водозабірні споруди оснастити водообліковим пристроєм (лічильником), завести журнал обліку водокористування (пункт 5 припису від 16.06.2021);

- в строк до 15.10.2021 отримати в установленому порядку дозвіл на спеціальне водокористування (пункт 6 Припису від 16.06.2021).

Зазначений Припис в судовому порядку не оскаржувався, заперечення, в тому числі, щодо вимог пунктів 5, 6 припису від 16.06.2021 не надавались.

Разом з тим, станом на сьогоднішній пень відповідачем не надано документів, що підтверджують виконання вимог припису від 16.06.2021 СГПП «Куснище» продовжує здійснювати господарську діяльність порушуючи вимоги законодавства.

Згідно з абзацом 2 пункту 6 розділу II Положення № 230 Інспекція уповноважена звертатись до суду із позовами щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відтак, підставою для звернення до суду з даним позовом стало тривале, протягом понад двох років, недотримання відповідачем вимог екологічного законодавства при здійсненні господарської діяльності. При цьому, протягом усього строку відсутності дозволу на спеціальне водокористування, відповідачем не вживалися заходи з метою його отримання.

До того ж, відповідачем не виконано у встановлений строк вимог припису від 16.06.2021 щодо усунення інших порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема, щодо забезпечення ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з артезіанської свердловини, оснащення водозабірних споруд водообліковим пристроєм та ведення журналу обліку водокористування.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Копію ухвали від 27.09.2021 надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою місцезнаходження відповідача, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та вручено йому 04.10.2021, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи те, що відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов у встановлений судом строк не подав, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань СГПП «Куснище» зареєстроване в якості юридичної особи 03.11.1993, номер запису: 11891200000000073. Серед видів діяльності позивача визначено наступні КВЕД:

01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний);

01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів;

01.16 Вирощування прядивних культур;

01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур;

01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід;

01.42 Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів;

01.43 Розведення коней та інших тварин родини конячих;

01.46 Розведення свиней;

01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві;

01.63 Післяурожайна діяльність;

01.64 Оброблення насіння для відтворення;

47.89 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами.

Державна екологічна інспекція у Волинській області на виконання річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2021 рік, затвердженого Наказом Дрежекоінспекції від 27.11.2020 № 454, відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Волинській області від 24.05.2021 № 182 та направлення на проведення планової перевірки від 26.05.2021 № 284 в термін з 01.06.2021 по 30.06.2021 проведено планову перевірку щодо дотримання вимог вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів - СГПП «Куснище».

За результатами планової перевірки складено акт від 14.06.2021 № 255/06.21, яким встановлено серед іншого, що СГПП «Куснище» у період з 22.06.2019 по даний час здійснює самовільне водокористування, без дозволу на спеціальне водокористування; водозабірна споруда водообліковими пристроями (лічильником) не оснащена, облік водокористування в журналі обліку не здійснюється, чим порушило пункт 9 статті 44, статтю 49 Водного кодексу України.

Термін дії дозволу СГПП «Куснище» на спеціальне водокористування, що був виданий Управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації 23.06.2016 за № 737/Вол. закінчився 22.06.2019.

14.06.2021 Інспекцією відносно директора СГПП «Куснище» ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративне правопорушення, зокрема, за порушення пункту 9 статті 44 та статті 49 Водного кодексу України № 000388, відповідальність за яке передбачено статтею 48 КУпАП та за порушення пункту 7 статті 44 Водного кодексу України № 000390, відповідальність за яке передбачено частиною першою статті 60 КУпАП.

16.06.2021 директору СГПП «Куснище» ОСОБА_1 вручено припис № 000301 від 14.06.2021 з вимогою усунути виявлені під час перевірки порушення, зокрема:

- в строк до 01.08.2021 забезпечити ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з артезіанської свердловини, водозабірні споруди оснастити водообліковим пристроєм (лічильником), завести журнал обліку водокористування (п. 5 припису від 16.06.2021);

- в строк до 15.10.2021 отримати в установленому порядку дозвіл на спеціальне водокористування (п. 6 Припису від 16.06.2021).

Зазначений припис в судовому порядку не оскаржувався, заперечення, в тому числі, щодо вимог пунктів 5, 6 припису від 16.06.2021 не надавались.

17.06.2021 державним інспектором постанову про накладення адміністративного стягнення за №000353 на ОСОБА_1 директора СГПП «Куснище», якою притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею 48 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. Зазначена постанова порушником не оскаржувалась, а штраф в розмірі 136 грн останнім сплачено відповідно до квитанції від 18.06.2021 № 15.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об`єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні, в тому числі водні відносини, регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Водним кодексом України, а також іншим спеціальним законодавством.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 №1264-ХІІ (далі - Закон №1264-ХІІ) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Частиною третьою статті 16 Закону №1264-ХІІ державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.

Статтею 35 Закону №1264-ХІІ визначено, шо державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України, пунктом 1 якого визначено, що Держекоінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п. 7 вказаного Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230 (далі - Положення № 230), Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідної території.

Відповідно до статті 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції Інспекції належить, зокрема:

- організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням, в тому числі, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, вимог законодавства, крім іншого: про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов;

- надання обов`язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;

- складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом.

Повноваженнями щодо реалізації державної політики у сфері охорони та відтворення вод (поверхневих, підземних, морських), раціонального використання водних ресурсів Інспекція також наділена відповідно до статті 151 Водного кодексу України.

За приписами статті 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Із зазначеною нормою кореспондується стаття 18 Водного кодексу України, якою визначено, що контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів полягає в забезпеченні додержання усіма юридичними та фізичними особами вимог водного законодавства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 877-V повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, а також вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюються виключно законами.

Як визначено у частини п`ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Статтею 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою. За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

Відповідно до частини сьомої, восьмої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

Абзацом 4 статті 11 Закону № 877-V передбачено обов`язок суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Статтею 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

За змістом пункту 1 статті 29 Водного кодексу України, організаційно-економічні заходи щодо забезпечення раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів передбачають видачу дозволів на спеціальне водокористування.

Також, пункт «в» статті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають встановлення лімітів використання природних ресурсів, скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.

Відповідно до пункту 7 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України встановлено обов`язок водокористувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Приписами статті 49 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України №Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені органом, що видав дозвіл, без коригування дозволу на спеціальне водокористування.

Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 №3392-VI, затверджено Перелік таких документів (додаток до Закону), у пункті 70 якого передбачений дозвіл на спеціальне водокористування.

Форму дозволу на спеціальне водокористування затверджено Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.06.2017 № 234.

У статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Як встановлено Інспекцією під час проведення перевірки СГПП «Куснище» в порушення вимог статей 44, 49 Водного кодексу України в період з 22.06.2019 по даний час здійснює самовільне використання водних об`єктів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, а також не здійснює облік забору та використання вод засобами вимірювальної техніки.

СГПП «Куснище» не виконало вимог пунктів 5, 6 припису позивача 16.06.2021 № 000301 та у встановлений строк не отримало дозволу на спеціальне водокористування водозабірної споруди, що розташована на території машинно-тракторного стану (бригади) за місцем провадження господарської діяльності підприємства (вулиця Матеюка, 62, село Куснища, Любомльський район, Волинська область); не усунуло інших порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема, щодо забезпечення ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з артезіанської свердловини, оснащення водозабірних споруд водообліковим пристроєм та ведення журналу обліку водокористування.

Нормами діючого КАС України не врегулювано питання розгляду позовних заяв про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

У той же час, як було зазначено вище, положеннями частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до положень астин першої та другої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження усунення виявлених порушень, що в свою чергу свідчить про обґрунтованість вимог позивача.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Степана Бандери, будинок 20, ідентифікаційний код юридичної особи 38009738) до Сільськогосподарського приватного підприємства «Куснище» (44326, Волинська область, Любомльський район, село Куснища, вулиця Матеюка, 62, ідентифікаційний код юридичної особи 037378099) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Сільськогосподарського приватного підприємства «Куснище» у вигляді зупинення виконання робіт в частині експлуатації водозабірної споруди, що розташована на території машинно-тракторного стану (бригади) за місцем провадження господарської діяльності підприємства (вулиця Матеюка, 62, село Куснища, Любомльський район, Волинська область) до усунення порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме отримання дозволу на спеціальне водокористування; забезпечення ведення первинного обліку кількості вод, що збираються з артезіанської свердловини; обладнання водозабірної споруди водообліковим пристроєм (лічильником); заведення журналу обліку водокористування.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський