
номер провадження справи 15/133/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.11.2021 Справа № 908/1674/21
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Бердянської міської ради, 71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпро - 2000”, 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Толстого, 2-А
про внесення змін до договору оренди землі
за участю секретаря судового засідання Пікалової І.С.
за участю представників сторін та учасників процесу:
від позивача: Якуніна Ю.В., розпорядження про призначення від 16.06.2021 № 292К, посвідчення № 263 від 22.06.2021
від відповідача: Котелевський К.В., адвокат, ордер № 1058196 від11.08.2021
суть спору
08.06.2021 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява позовом Бердянської міської ради, Запорізька область, м. Бердянськ до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Дніпро - 2000”, Запорізька область, м. Бердянськ про внесення змін до договору оренди землі від 14.03.2007, зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП “Центр ДЗК при Держкомземі України”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.06.2007 за № 040726500216, укладеного між Бердянською міською радою та ТОВ “Дніпро-2000”, площею 1,7460 га (кадастровий номер 2310400000:09:015:0155), розташованої за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Толстого, 2-а, наданої для організації відпочинку громадян, розміщення та обслуговування містечка атракціонів, наступного змісту: пункт 4.1 розділу “Орендна плата” викласти в наступній редакції: “Річна орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі в розмірі 6% (шести відсотків) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення вісімдесят третьої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VII скликання від 14.07.2020 № 4 “Про встановлення ставок з орендної плати за землю”.
08.06.2021 автоматизованою системою документообігу Господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 15.06.2021 позовна заява була залишена без руху для усунення недоліків, допущених позивачем.
06.07.2021 на адресу суду надійшла заява про продовження процесуальних строків для виконання ухвали суду по справі № 908/1674/21 від 15.06.2021.
Ухвалою суду від 09.07.2021 продовжено Бердянській міській раді, Запорізька область, м. Бердянськ встановлений процесуальний строк для подання заяви про усунення недоліків позовної заяви, визначених ухвалою від 15.06.2021 у справі № 908/1674/21, до 02.08.2021.
22.07.2021 на адресу Господарського суду надійшла заява Бердянської міської ради, Запорізька область, м. Бердянськ про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 02.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1674/21, присвоєно справі номер провадження 15/133/21. Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Судове засідання призначено на 01.09.2021 о/об 12:00 год. Підготовче засідання відкладалося.
05.10.2021 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.11.2021.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням Бердянської міської ради від 14.07.2020 № 4 встановлені ставки з орендної плати за землю на території Бердянської міської територіальної громади. Бердянською міською радою з метою приведення договірних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства України та їх врегулювання у позасудовому порядку на адресу відповідача направлена пропозиція щодо необхідності внесення змін до договору з доданими примірниками додаткових угод. У зв`язку з ухиленням відповідача від внесення змін до договору шляхом підписання додаткової угоди, позивач звернувся до суду з позовом.
Відповідач заперечив щодо позову з підстав зазначених у відзиві а саме: умовами договору оренди земельної ділянки від 14.03.2017 не передбачено такої підстави для зміни розмірів орендної ставки, як прийняття самим же орендодавцем рішення про зміну розмірів орендної ставки, а рішення місцевої ради не є випадком, передбаченим законодавством України. Відповідач пропозицій щодо внесення змін о договору оренди від позивача не отримував.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що додатковою угодою від 24.07.2020 зокрема пунктом 4.1 пункту 4 договору оренди передбачено відповідне застереження про внесення орендної плати за землю із застосуванням ставок затверджених рішенням Бердянської міської ради на відповідний бюджетний період. З урахуванням вимог чинного законодавства, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Рішення Бердянської міської ради є чинним та є обов`язковим до виконання. Позивачу невідомі причини тривалого не отримання відповідачем кореспонденції. Рішення міської ради є відкритим для громадськості та доведено до відома у передбачений законом спосіб.
Відповідач надав заперечення в яких зазначив, що договором не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати як прийняття самим орендарем рішення про зміну ставок з орендної плати. Пропозицію про внесення змін до договору шляхом укладення додаткової угоди отримано відповідачем, після відкриття провадження у справі.
Судове засідання 08.11.2021 проведено в режимі відеоконференції, здійснювався звукозапис судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу “Акорд”.
У судому засіданні 08.11.2021 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників учасників справи, суд установив.
14.03.2007 між Бердянською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпро-2000» (орендар) укладено договір оренди землі, площею 1,7460 га (кадастровий номер 2310400000:09:015:0155), розташованої за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Толстого, 2-а.
Договір зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11 червня 2007 за № 040726500216.
Пунктами 1.1 та 5.2 договору обумовлено, що орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для організації відпочинку громадян, розміщення та обслуговування містечка атракціонів. Цільове призначення земельної ділянки - землі рекреації.
Згідно з пунктом 3.1 договору, договір укладено строком до 01.01.2056.
Відповідно до пункту 4.1 Договору, річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % (трьох відсотків) від її нормативної грошової оцінки.
Відповідно до додаткової угоди від 09.10.2017 про внесення змін до договору, змінено річну орендну плату у пункті 4.1 у розмірі 4% (чотирьох відсотків) від її нормативно грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації.
Відповідно до додаткової угоди від 24.07.2020 про внесення змін до договору, змінено річну орендну плату у пункті 4.1 у розмірі 3% (трьох відсотків) від її нормативно грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації.
Пунктом 4.4 договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, змін коефіцієнтів індексацій визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 11.1 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
14.07.2020 Бердянською міською радою Запорізької області прийнято рішення «Про встановлення ставок з орендної плати за землю» № 4 від 14.07.2020.
Згідно із додатком № 1 до рішення Бердянської міської ради від 14.07.2020 № 4 орендна плата за земельні ділянки даного цільового призначення, а саме: для організації відпочинку громадян, розміщення та обслуговування містечка атракціонів, встановлена у розмірі 6% від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації.
12.03.2021 Бердянською міською радою на адресу відповідача надіслано пропозицію від 11.03.2021 № 01-0603/31-1 внести зміни до договору оренди землі. До пропозиції було додано проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 05.03.2021 підписану та скріплену печаткою з боку Бердянської міської ради.
Позивач зазначає, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі, що стало підставою для звернення з позовом до суду.
З приводу спору суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 172 ЦК України, територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов`язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Згідно із ст. 181 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем в судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і в межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Міська рада має виключну компетенцію в сфері розпорядження землею.
Статтею 83 ЗК України закріплено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Частиною 6 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що доцільність, порядок та умови відчуження об`єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об`єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовим м актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Частиною 1 ст. 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України, частини 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За змістом статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 30 ЗУ «Про оренду землі» визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту статей 632, 651, 653 ЦК України та ст. 30 ЗУ «Про оренду землі» слід дійти висновку про те, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, рішення ради про встановлення ставок з орендної плати є обов`язковим, за умови погодження сторонами у договорі можливості перегляду розміру орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Бердянською міською радою було прийнято рішення № 4 від 14.07.2020 про встановлення ставок з орендної плати за землю, яке опубліковано у Бердянській суспільно-політичній газеті «Південна зоря» 23.07.2020 № 30 (17579).
Можливість зміни орендної плати передбачено пунктом 4.4 договору.
Відповідно до п. 4.4 договору оренди земельної ділянки від 14.03.2007, розмір орендної плати може бути переглянутий у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення ціни, тарифів; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Таким чином, умовами договору оренди земельної ділянки від 14.03.2007 не передбачено такої підстави для зміни розмірів орендної ставки, як прийняття орендодавцем рішення про зміну розмірів орендної ставки, а рішення міської ради не є випадком, передбаченим законодавством України.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 19.02.2019 у справі № 910/21590/17 зазначив, що в силу приписів ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування є обов`язковими для виконання на відповідній території. Водночас, ці рішення не є актами цивільного законодавства в розумінні ст. 4 Цивільного кодексу України, якою визначено коло відповідних актів.
Згідно із п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору оренди земельної ділянки від 14.03.2007, має бути законодавча зміна граничного (мінімального чи максимального) розмір цієї плати або зміна розміру земельного податку. До повноважень рад у галузі земельних відносин, визначеного статтею 12 Земельного кодексу України, не належить законодавче встановлення або зміна розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, враховуючи віднесення таких повноважень з урахуванням статті 288 Податкового кодексу України до компетенції Верховної Ради України.
У додатковій угоді від 24.07.2020 передбачено, що у разі відсутності належним чином затверджених розмірів орендної плати за землю (ст. 12 Податкового кодексу України), до прийняття відповідного рішення орендна плата за землю вноситься із застосуванням ставко, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Посилання позивача на вказану умову додаткової угоди від 24.07.2020 як на підставу обов`язкового внесення змін до договору оренди є безпідставним, оскільки даним положенням не врегульовано можливої зміни погодженого сторонами розміру орендної плати.
Відповідно до п. 11.1 договору, зміна договору здійснюється за взаємною згодою сторін, однак у разі досягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв`язується в судовому порядку.
За загальним правилом відповідно до частин 1-2 статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Позивачем на адресу відповідача надсилалась пропозиція щодо внесення змін до договору. У пропозиції зазначено про те, що її необхідно розглянути протягом 20 днів з дня отримання проекту додаткової угоди з урахуванням поштового обігу.
З наданої позивачем роздруківки з сайту Укрпошти щодо перевірки статусу відстеження відправлення 7110301091856 вбачається, що пропозицію було прийнято поштовим відділенням для пересилання – 12.03.2021, вручено поштове відправлення відповідачу 19.08.2021, позивач звернувся до суду з позовом 04.06.2021. Рух поштового відправлення свідчить, що воно пересилалося з одного поштового відділення на інше, була одна невдала спроба вручення поштового відправлення та його передавали на зберігання. В якості доказів надсилання пропозиції позивачем надано поштову накладну 7110301091856 від 12.03.2021, опис вкладення.
З наведених доказів вбачається, що позивач звернувся до суду з позовом щодо внесення змін до договору, ще до наявності доказів вручення відповідачу пропозиції щодо внесення змін до договору. Доказів повернення поштового відправлення без вручення та відмови відповідача від отримання пошитого відправлення позивачем не надано.
При вирішенні спору суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу позивача на момент звернення до суду.
Таким чином, позивачем не доведено, що відповідач був обізнаний щодо пропозиції позивача про внесення змін до договору та ухилявся від внесення таких змін до договору оренди.
Відповідно до ст. ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Ураховуючи наведені вище обставини та наведені докази, суд не вбачає підстав для задоволення.
Судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 202, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
У задоволені позову відмовити у повному обсязі.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18.11.2021.
Суддя І. С. Горохов