
Справа № 234/8812/21
Провадження № 2-а/234/150/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Костюкова Д.Г., за участю секретаря судового засідання Скоробогатової М.В., представника позивача Пікалова Д.В., представників відповідача Лавроненко М.П., Сіняка Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №234/8812/21 за позовом ОСОБА_1 до Краматорської міської ради, Виконавчого комітету Краматорської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
06.07.2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Краматорської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що вона працює продавцем у ФОП ОСОБА_2 (магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташований за адресою: АДРЕСА_1 ). Постановою № 69 від 14.06.2021 року її було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 13600,00 гривень. Вважає дану постанову незаконною та необґрунтованою у зв`язку з тим, що вона не порушувала Правила торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби. Вважає, що постанова не відображає дійсних обставин справи, винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства щодо її змісту та процедури складання. Протокол про адміністративне правопорушення був складений без врахування її зауважень, він не містить доказів, свідки не були допитані, тобто факт порушення був оснований на припущеннях. 14.06.2021 року у приміщенні Виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області відбулося засідання адміністративної комісії щодо розгляду адміністративної справи. На засіданні комісії нею були надані пояснення, якими заперечувався факт порушення діючого законодавства щодо заборони продажу алкогольних напоїв у нічний час доби, але всі її доводи були проігноровані комісією. Роздрібна точка продажу алкогольних напоїв ФОП ОСОБА_2 , відповідно до ліцензії має статус магазину-кафе, а кафе в свою чергу має статус закладу ресторанного господарства і його працівники, що здійснюють реалізацію алкогольних напоїв не є суб`єктами правопорушень за ст. 156 КУпАП. У зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 69 від 14.06.2021 про накладення на неї адміністративного стягнення.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 12.07.2021 року позовна заява була залишена без розгляду для усунення недоліків.
03.08.2021 року на виконання вказаної ухвали, позивачем були усунуті наявні недоліки позовної заяви.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 16.08.2021 року по справі було відкрито провадження та призначено судовий розгляд.
02.09.2021 року до суду від представника відповідача Краматорської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги останнім не визнаються. Вважає, що Краматорська міська рада не є належним відповідачем по справі, адже постанова, яку оскаржує позивач виносилася адміністративною комісією, створеною при виконавчому комітеті Краматорської міської ради, яка в межах своїх повноважень має право самостійно бути стороною по справі. Відповідно до ліцензії від 22.03.2021 року на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, виданої Головним Управлінням ДПС у Донецькій області, даному закладу не було присвоєно статус ресторанного господарства, інших доказів, які б підтверджували отримання такого статусу позивачем надано не було. Крім того, відповідно до діючого класифікатора суб`єктів господарювання такий суб`єкт як магазин-кафе відсутній. Відповідно до пунктів 2.2 та 2.4 розділу II Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2005 року за № 1350/11630, ресторанне господарство це вид економічної діяльності суб`єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об`єктах) ресторанного господарства. Об`єкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб`єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці. Основні вимоги щодо роботи суб`єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства від 24.07.2002 № 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 року за № 680/6968 (далі - Наказ № 219). Згідно з положеннями пунктів 1.3, 1.5, 1.6 Наказу № 219 заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів, заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку. У закладах ресторанного господарства всіх типів і класів повинні забезпечуватися безпека життя і здоров`я споживачів та збереження їхніх речей, виконання санітарних вимог, технічних норм і правил, чинних ДСТУ, ГОСТів, ТУ. Заклади ресторанного господарства повинні мати необхідні, відповідно до свого типу, виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також устаткування для приготування і продажу їжі, що відповідають екологічним та санітарно-гігієнічним нормам, правилам техніки безпеки і протипожежним вимогам. Обов`язковою і безумовною вимогою є відсутність сторонніх запахів, особливо з кухні і туалетів. Склад і площі приміщень закладів мають відповідати будівельним нормам і санітарно-технічним вимогам до сфери ресторанного господарства. ФОП ОСОБА_2 (магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») жодній із вищезазначених ознак не відповідає, дозволів або узгодження з органами місцевого самоврядування щодо відкриття/роботи такого суб`єкта господарювання не отримував, приміщення, що відповідає вищезазначеним нормам не має, в магазині відсутній санвузол, тобто ФОП ОСОБА_2 не є і не може бути закладом ресторанного господарства в розумінні вимог діючого законодавства. 30.01.2019 року у спосіб та в межах своїх повноважень, Краматорською міською радою було прийнято рішення № 49/УІІ-18 «Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб`єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території міста Краматорська у визначений час доби та встановлено, що чинність даного рішення поширюється на всіх суб`єктів господарювання на території міста Краматорська, які мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та здійснюють торгівлю ними. В ліцензії на яку посилається позивач зазначено, що дана ліцензія надає право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, а на території Краматорської територіальної громади заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб`єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території міста Краматорська з 23-00 до 08-00 години щодня. Відтак є всі підстави вважати, що позивачем було грубо порушено приписи рішення Краматорської міської ради. При розгляді справи комісією були досліджені всі документи зазначені в описі матеріалів, які знаходяться в справі. Отже, вина ОСОБА_1 повністю і об`єктивно підтверджується матеріалами справи, а тому постанова про накладення адміністративного стягнення є цілком обґрунтованою та законною. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповіді на відзив від позивача не надходило.
Ухвалою Краматорського міського суду від 22.09.2021 року до участі в адміністративній справі в якості співвідповідача було залучено Виконавчий комітет Краматорської міської ради.
Відзиву на позовну заяву від представника Виконавчого комітету Краматорської міської ради не надходило.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на законність оскаржуваної постанови.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Краматорської міської ради від 30.01.2019 року № 49/VII-18 було заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб`єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території міста Краматорська з 23-00 до 08-00 години щодня та встановлено, що чинність даного рішення поширюється на всіх суб`єктів господарювання на території міста Краматорська, які мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та здійснюють торгівлю ними.
14.06.2021 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Краматорської міської ради винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення № 69, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 13600 грн. за те, що вона, 05.06.2021 о 01 год. 14 хв. Перебуваючи на своєму робочому місці в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (місцезнаходження магазину: АДРЕСА_1 ) здійснила продаж алкогольних напоїв у заборонений час доби, чим порушила рішення Краматорської міської ради від 30.01.2019 року № 49/VII-18.
Відповідно до ч.2 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, тягне за собою накладення штрафу від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 218 КУпАП, адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені частиною 2 статті 156 КУпАП.
У відповідності до ст. 252 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов`язаний оцінити докази, шляхом всебічного, повного і об`єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами тощо.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Протокол серія ВАБ 689229 від 06.06.2021 року про адміністративне правопорушення, який став підставою для винесення оскаржуваної постанови, містить всі необхідні відомості, які визначені статтею 256 КУпАП.
Відповідно до рапорту інспектора поліції від 05.06.2021 року, під час несення служби останнім 05.06.2021 року о 01 год. 14 хв. було виявлено факт продажу алкогольних напоїв у заборонений час доби ОСОБА_1 , продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, з письмового пояснення ОСОБА_3 встановлено, що останній придбав пиво 05.06.2021 о 01 год.14 хв. у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пунктів 2.2 та 2.4 розділу II Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2005 року за № 1350/11630, ресторанне господарство це вид економічної діяльності суб`єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об`єктах) ресторанного господарства. Об`єкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб`єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці.
Основні вимоги щодо роботи суб`єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України №219 від 24.07.2002 «Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства» (далі Правила №219).
Згідно з положеннями п. 1.3 вищевказаних Правил №219:
?ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб`єктів господарської діяльності з надання послуг щодо задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього;
?заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів;
?тип закладу ресторанного господарства - сукупність загальних характерних ознак виробничо-торговельної діяльності закладу ресторанного господарства;
?продукція власного виробництва - продукція, яку виготовляють заклади ресторанного господарства і продають як кулінарну продукцію, булочні та борошняні кондитерські вироби;
?покупний товар - товар, що закуповується суб`єктом господарювання для подальшого перепродажу споживачам без видозміни (нарізування, додаткового оформлення, порціювання).
Відповідно до п.1.5 Правил №219 заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на
класи (перший, вищий, люкс).
Згідно з п.1.6 Правил №219 суб`єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції.
Відповідно до п.3.1 Правил №219 у закладах (на підприємствах) ресторанного господарства використовуються такі методи обслуговування, як самообслуговування, обслуговування офіціантами, комбінований тощо. При всіх методах обслуговування здійснюється попереднє сервірування столів залежно від типу (класу) підприємства.
Як встановлено в судовому засіданні, а також вбачається з досліджених в судовому засіданні матеріалів, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по АДРЕСА_1 жодній із вищезазначених ознак не відповідає, облаштування щодо ведення ресторанного господарства не має, здійснює діяльність як звичайний магазин продовольчих товарів.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованості притягнення позивачки до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.156 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
В судовому засіданні не встановлено порушення адміністративною комісією при виконавчому комітеті Краматорської міської ради при винесенні постанови №69 від 14.06.2021 норм чинного законодавства.
Суд відноситься критично до твердження позивача, що статус закладу ресторанного господарства, а саме магазину-кафе, у роздрібної точки продажу алкоголю за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджений ліцензією, що видана ГУ ДПС у Донецькій області ФОП ОСОБА_2 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, оскільки факт ведення ресторанного господарства не пов`язаний з отриманням даної ліцензії, а підтверджується виконанням суб`єктом господарювання вимог Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства.
Таким чином, суд вважає, що постанова №69 від 14.06.2021 винесена відповідно до вимог ст.283 КУпАП та підстав для її скасування не має.
Керуючись ст.ст. 5, 8, 9, 19, 72-77, 211, 241-246, 286 КАС України, ст. ст. 156, 245, 251, 252, КУпАП, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 24812116, Донецька область, м. Краматорськ, пл.Миру,2), Виконавчого комітету Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 04052809, Донецька область, м. Краматорськ, пл.Миру,2) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.Г.Костюков