
Справа № 419/1427/21
Провадження № 3/419/799/2021
ПОСТАНОВА
13.09.2021 року суддя Новоайдарського районного суду Луганської області Іванова О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла від Головного управління ДПС у Луганській області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і/н НОМЕР_1 , громадянина України, працюючого головним бухгалтером в ФГ «Лани Айдарщини», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
При проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки ФГ «ЛАНИ АЙДАРЩИНИ» (код за ЄДРПОУ 38542787) встановлено, що ОСОБА_1 головний бухгалтер «ЛАНИ АЙДАРЩИНИ» вчинив правопорушення в частині заниження податку на додану вартість за період 01.07.2020-30.09.2020 року на суму 474 655 грн. та завищення від`ємного значення різниці між сумою податкових зобов`язань та податкового кредиту у вересні 2020 року на суму 65 164 грн, чим порушено п.44.1 cт.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (зі змінами та доповненнями) про що складено акт від 18.06.2021 року №1327/12-32-07-02-15/38542787.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з`ясування обставин по справі.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 163-1 КУпАП передбачено, що за відсутність податкового обліку чи порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, наступає адміністративна відповідальність.
Так, з матеріалів справи вбачається, що в них відсутні будь-які докази на підтвердження того факту, що головний бухгалтер ФГ «ЛАНИ АЙДАРЩИНИ» у вказаний у протоколі період, а саме 01.07.2020-30.09.2020 рік здійснював ведення податкового обліку з порушенням встановленого порядку, а також те, що його дії порушували вимоги, які зазначені у диспозиції ч. 1 ст. 163-1 КУпАП. Крім того, уповноваженою на складання протоколу особою було додано до протоколу про адміністративне правопорушення як доказ Акт перевірки № 1327/12-32-07-02-15/38542787 від 18.06.2021 року, який не є правовим документом, що встановлює відповідальність суб`єкта господарювання, а лише фіксує встановлені під час проведення такої перевірки обставини. Інших доказів до протоколу не надано.
У відповідності до вимог ст. 56 Податкового кодексу України, рішення прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. При цьому п.56.18 цієї статті визнано, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, грошове зобов`язання вважається не узгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 56.22 Податкового кодексу України, якщо платник податків оскаржує рішення контролюючого органу в адміністративному порядку та/або до суду, повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків не може гуртуватися виключно на цьому рішенні контролюючого органу до закінчення процедури адміністративного оскарження або до остаточного вирішення справи.
У суду відсутні відомості про оскарження відповідного рішення контролюючого органу, тобто податкові повідомлення-рішення є неузгодженими і до остаточного вирішення цього спору факт допущення порушень не є встановленим, а тому відповідні твердження податкового органу відображають лише позицію однієї із сторін спору і не можуть бути висновком про наявність в діях посадової особи платника податку вини в порушенні встановленого законом порядку ведення податкового обліку у формі умислу чи необережності, і відповідно, бути підставою для притягнення цієї особи до адміністративної відповідальності.
Як встановлено з матеріалів адміністративної справи другий примірник Акту перевірки було направлено ФГ «лани Айдарщини» 22.06.2021 року, про що свідчить штрих-код ГУ ДПС у Луганській області, тобто після складання протоколу про адміністративне правопорушення 18.06.2021 року. Зазначене твердження свідчить про те, що з моменту отримання цього акту платник набуде права на подання заперечень щодо акту перевірки і лише після спливу строку на подання цих заперечень податковий орган набуде права на винесення відносно платника податкового повідомлення-рішення, тобто набуде можливості здійснити дії щодо узгодження податкових зобовязань.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підстав п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно з ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушення інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підстав п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 163-1, п. 1 ст.247, п. 3 ч. 1 ст.284, ст.294 КпАП України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Луганського апеляційного суду шляхом її подання через Новоайдарський районний суд.
Суддя: О.М.Іванова