
Номер провадження 2-а/728/22/21
Єдиний унікальний номер 728/2447/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2021 року Суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Лобода Н.В., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Комунального закладу позашкільної мистецької освіти «Бахмацька школа мистецтва імені Андрія Розумовського», третя особа – Бахмацька міська рада про скасування акта індивідуальної дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
16.11.2021 до Бахмацького районного суду Чернігівської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивачка) до Комунального закладу мистецької освіти «Бахмацька школа мистецтва імені Андрія Розумовського» (далі - Відповідач), третя особа – Бахмацька міська рада (далі – Третя особа) про скасування акта індивідуальної дії, у якому Позивачка просить визнати протиправним та скасувати наказ Комунального закладу мистецької освіти «Бахмацька школа мистецтва імені Андрія Розумовського» №23 від 08.11.2021 про її відсторонення від роботи з 08.11.2021 на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, окрім іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання про те, чи належить вказаний позов розглядати за правилами адміністративного судочинства, слід звернути увагу на наступне.
Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Виходячи з положень п.2 ч.1 ст.4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з п.7 ч.1 ст.4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Тобто, публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Публічно-правовий характер спору визначається тим, що вказані суб`єкти наділені владно-управлінськими повноваженнями у сфері реалізації публічного інтересу.
Отже, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору.
Разом з тим, однією з визначальних ознак приватноправових відносин є наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальний заклад позашкільної мистецької освіти «Бахмацька школа мистецтва імені Андрія Розумовського», (код ЄДРПОУ – 05534968) за своєю організаційно-правовою формою є комунальною організацією, основним видом діяльності якої є 85.52 Освіта у сфері культури.
У даному адміністративному позові Позивачка просить визнати протиправним та скасувати наказ Комунального закладу позашкільної мистецької освіти «Бахмацька школа мистецтва імені Андрія Розумовського» про її відсторонення від роботи на посаді викладача вказаного закладу.
Отже, у даному випадку не будучи суб`єктом владних повноважень і видаючи наказ про відсторонення Позивачки від роботи, яка у свою чергу, не є державним службовцем, Відповідач діяв як роботодавець по відношенню до працівника, а тому оскаржуване Позивачкою рішення у виді наказу про її відсторонення не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні КАС України, яке може бути оскаржене в порядку адміністративного судочинства.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із положенням ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст.19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, за суб`єктним складом сторін та сутністю спору даний спір не є публічно-правовим і випливає з трудових відносин, а тому має вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Згідно з положеннями п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до положень ч.2 ст.170 КАС України, про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п`яти днів з дня надходження позовної заяви.
З огляду на встановлені обставини, наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі за даним адміністративним позовом. При цьому, Позивачці слід роз`яснити, що дана справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.2, 19, 170, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И Л А:
У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу позашкільної мистецької освіти «Бахмацька школа мистецтва імені Андрія Розумовського», третя особа – Бахмацька міська рада про скасування акта індивідуальної дії - відмовити.
Роз`яснити позивачці, що даний спір підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачці, що повторне звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копію позовної заяви залишити в суді.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода