Постанова № 101156744, 10.11.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
755/17894/21
Номер документу
101156744
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 755/17894/21

Провадження №: 3/755/9247/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" листопада 2021 р. м. Київ

Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Іваніна Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла з Головного управління ДПС у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , громадянку України, працюючу на посаді директора ТОВ «ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ТА КОНСТРУКТОРСЬКО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ ТРАНСПОРТНОГО БУДІВНИЦТВА «КИЇВДНІПРОТРАНС» (ЄДРПОУ 39821001), проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.163-1 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпровського районного суду м. Києва надійшла справа зі складеним протоколом відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

Згідно протоколу, посадовою особою головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за відшкодуванням ПДВ окремих об`єктів та категорій платників управління податкового адміністрування з юридичних осіб Головного управління ДПС у м. Києві, Щербиною Є.О. при проведенні камеральної перевірки правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2021 року (акт №64743/Ж5/26-15-04-06-19/39821001 від 16.08.2020 року) в сумі 87811 грн., ТОВ «ПРОЕКТНО-ВИШУКУВАЛЬНИЙ ТА КОНСТРУКТОРСЬКО-ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ ТРАНСПОРТНОГО БУДІВНИЦТВА «КИЇВДНІПРОТРАНС» (ЄДРПОУ 39821001), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Каунаська, 13-а, встановлено, що ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_1 ) директор вищезазначеного товариства, вчинмла правопорушення п.200.4 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21. Підприємство не має право на отримання, заявленої до бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку, суми в розмірі 87811 грн. по декларації за червень 2021 року, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У судове засідання особа, що притягається до адміністративної відповідальності, будучи повідомленою про день, час та місце розгляду справи, згідно положень ст.ст.268, 277-2 КУпАП, не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила. Відомостей про її своєчасне сповіщення про місце, дату і час розгляду справи до суду не надходило.

Разом з тим, суд позбавлений можливості завчасно та належним чином повідомити ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, оскільки в матеріалах справи про адміністративне правопорушення не зазначеного номеру телефону, яким користується ОСОБА_1 .

Згідно ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Інформацію про дату, час та розгляд самого провадження даним складом суду розміщувалася на сайті Судової влади цього місцевого суду у розділі інформацію для громадян з найменуванням «ГРОМАДЯНАМ» (https://dn.ki.court.gov.ua/sud2604/).

З отриманих судом матеріалів, в тому числі даних протоколу про адміністративне правопорушення, не вбачається, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, було достовірно відомо про факт складення відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення та подальший розгляд справи в суді, оскільки в матеріалах справи вбачається, що копію протоколу особа, не отримувала, її підпис в протоколі відсутній.

Крім того, в протоколі відсутній підпис особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення.

Вивчивши матеріали адміністративної справи і наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Згідно зі ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. Відповідно до наказу МФУ 02.07.2016 № 566 «Про затвердження Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення» - зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.

Як вбачається зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Пунктом 5 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення - у разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Ці вимоги закону при складанні протоколу були порушені, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме дата народження, що унеможливлює її ідентифікацію, номер телефону, що перешкоджає виклику особи до суду для розгляду матеріалів справи; відсутні пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відмітки про те, що вона ознайомлена з вказаним протоколом, їй були роз`яснені права та обов`язки, передбачені ст. 268 КУпАП, або що особа в присутності двох свідків відмовилась від підписання протоколу та надання будь-яких пояснень, відсутнє підтвердження про вручення особі копії протоколу про адміністративне правопорушення або відмітка про відмову в отриманні копії протоколу.

Наявний в матеріалах справи акт, складений головним державним інспектором-ревізором, про неявку особи, яка притягується до відповідальності, не розцінюється як належне виконання зазначених вимог, передбачених ст. 256 КУпАП.

Разом з тим, за приписами ч. 1 ст. 257 КУ пАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14).

Матеріали справи про адміністративне правопорушення не оформлені належним чином, а саме: до суду надіслано протокол без зазначення дати складання та зазначення номеру, а також в протоколі зазначено, що акт перевірки складений в 2020 році, а відповідно матеріалів адміністративної справи - акт складений 16.08.2021 році, що позбавляє суд можливості об`єктивно розглянути дану справу.

Вказані обставини перешкоджають повному та всебічному розгляду справи про адміністративне правопорушення, не можуть бути усунуті в ході судового розгляду, а тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 КУпАП слід повернути органу, який складав протокол про адміністративне правопорушення, для належного дооформлення.

Виходячи з вищевикладеного, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м.Києві для належного оформлення, в ході якого потрібно усунути зазначені вище недоліки протоколу.

Керуючись ст.ст.221, 247, 251, 254, 256, 265, 268, 277, 283, 291, 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративну справу №755/17894/21 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у м.Києві для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Дніпровського районного суду

м.Києва Ю.В. Іваніна