
Справа № 234/1651/21
Провадження № 2/234/2026/21
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Бакуменко А.В.
секретар судового засідання Кісточка І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 234/1651/21 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що до УПтСЗН 15.10.2014 року звернувся ОСОБА_2 із заявою, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
ОСОБА_2 звернувся до управління з заявою про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
Рішенням від 24.10.2014 року Відповідачу призначена адресна допомога на період з 15.10.2014 року по 14.04.2015 року у щомісячному розмірі 1768 грн.
Надалі, Відповідач неодноразово звертався з заявою про призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, по 31 травня 2020 року.
За даними із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, встановлено, що з 05.10.2017 року ОСОБА_2 є власником квартири за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням від 27.05.2020 року Відповідачу було відмовлено у призначенні грошової допомоги, у зв`язку з тим, що він має у власності квартиру, розташовану в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Позивачем було прийнято рішення від 27.05.2020 року здійснити перерахунок за період з 01.11.2017 року по 31.05.2020 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період Відповідач не мав права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації.
Розмір загальної переплати відповідно до довідки про перерахунок від 27.05.2020 року становить 81672 грн. 03 коп.
Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів у сумі 81672 грн. 03 коп..
Представник позивача у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила вимоги задовольнити.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення вимог, просив відмовити в задоволені позовних вимог, оскільки квартира є іпотечним майном.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в статті 1 надає поняття внутрішньо переміщеної особи. Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами, встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505.
Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 (надалі Порядок № 505).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку № 505, редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - з 03 листопада 2015 року по 28 жовтня 2017 року - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі: наявності у будь-кого з членів сім`ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 7 жовтня 2015 року).
Така редакція діяла до 03 червня 2017 року (дата набрання чинності ПКМУ № 370 від 31 травня 2017 року «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646»).
З 03.06.2017р. абз.2 п.6 викладено в новій редакції: «грошова допомога не призначається, якщо будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції), має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану».
Згідно копії Акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги № 872-20 від 26.05.2020 року виявлено право власності на квартиру АДРЕСА_2 , зареєстроване за ОСОБА_2 .
Згідно рішення УПСЗН Краматорської міської ради від 27.05.2020 року припинено виплату допомоги на підставі виявлення в ході ревізії фактів недостовірної інформації, а саме, що заявник володіє житловим приміщенням за адресою: АДРЕСА_1
Згідно довідки позивача від 27.05.2020 року переплата бюджетних коштів за період з червня 2017 року по листопад 2020 року включно, яка становить 81672 грн. 03 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: - заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру, внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Пунктом 12 Порядку передбачено підстави припинення виплати грошової допомоги з наступного місяця у разі:
- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Саме Порядком №505 врегульовано повноваження органів соціального захисту населення щодо порядку надання, припинення та повернення щомісячної грошової допомоги, яка була призначена внутрішньо переміщеним особам.
Згідно з пунктом 2 Порядку №505 (в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 Порядку №505) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
За приписами пункту 6 Порядку №505 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) грошова допомога не призначається у разі, коли, зокрема, будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Суд зазначає, що в даному Порядку №505 чітко встановлено в яких випадках повертаються суми грошової допомоги.
В абзаці другому та третьому пункту 11 цього Порядку №505 вказано, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Тобто, повернення або стягнення надміру перерахованих сум грошової допомоги може мати місце тільки в тому разі, коли уповноважений представник сім`ї під час звернення за призначенням допомоги (продовженням виплати) свідомо подав недостовірні відомості про обставини, які згідно з п.6 Порядку №505 є підставою не призначати допомогу взагалі.
Відповідно до пункту 12 Порядку №505 виплата грошової допомоги може бути припинена, за підстав які визначені в даній нормі (перелік вичерпний), але щодо повернення, то тільки за правилами пункту 11 Порядку №505 така допомога може бути повернута.
Пунктом 12 Порядку передбачено підстави припинення виплати грошової допомоги з наступного місяця у разі:
- виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, допомога відповідачеві була призначена та виплачувалась на нього його дружину та неповнолітніх дітей. Звертаючись з заявою про призначення допомоги та заповнюючи відповідний бланк відповідачем в графі «Наявність житлового приміщення поза межами тимчасово окупованої території та зони проведення АТО та його місцезнаходження всіх членів сім`ї» зазначено «НІ». Вказані в бланку заяви дані не несли завідомо неправдивих даних, оскільки на час звернення з даною заявою до УПтСЗН, наявність у чоловіка відповідачки на праві власності квартири в м. Краматорську Донецької області не тягнуло правових наслідків щодо вирішення питання про надання допомоги ( дане селище віднесено до району проведення АТО) і остання безумовно не могла передбачити подальших змін у діючому законодавстві.
В подальшому в заяві від 27.11.2019 року ОСОБА_2 в графі «Наявність житлового приміщення (або частки) у будь-якого із членів сім`ї поза межами тимчасово окупованої території України та лінії зіткнення » зазначено «Ні», що вже не відповідало дійсності.
Проаналізувавши усі зібрані по справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що під час звернення до УПСЗН Краматорської міської ради із заявами про призначення допомоги, відповідачем надавалися достовірні відомості про обставини, які згідно з п.6 Порядку №505 є підставою не призначати допомогу, оскільки у нього та членів його сім`ї фактично не було у власності, на території підконтрольній українській владі, приміщення придатного для проживання, тобто такого, яке б відповідало ознакам житлового приміщення, визначеним в Державних будівельних нормах України, а тому підстави для призупинення виплати відповідачу допомоги та її перерахунку, були відсутні.
На грошову виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поширюється дія пункту 1 частини першої статті 1215 ЦК України.
Вказана грошова сума не підлягає поверненню, якщо особа, яка її сплатила, не доведе, що виплата була здійснена внаслідок рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Добросовісність є оціночним поняттям, яке передбачає собою сумлінну, чесну поведінку набувача, відсутність з його боку мети зловживати наданим правом, тоді як недобросовісність, навпаки, може проявлятися у зловживанні правом у власних інтересах та на шкоду інтересам іншій особі, несумлінне ставлення до власних обов`язків тощо, тобто така поведінка має бути умисна та переслідувати конкретну мету.
Вирішуючи спір у справі, судом встановлено факту зловживань з боку відповідача, як це зазначив позивач в своїй позовній заяві лише в період з часу заповнення заяви від 19.11.2019 року.
Суд, вважає за необхідне стягнути суми що сплачувались по заяві від 19.11.2019 року , оскільки саме в даній заяві було внесені недостовірні відомості.
Враховуючи викладене, позов підлягає частковому задоволенню, та стягненню підлягає сплачена сума допомоги переміщеним особам на проживання за період з 27.11.2019 року по 31 травня 2020 року, що становить 17304 грн.00 коп.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, враховуючи, що позов Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про стягнення переплати бюджетних коштів задоволено частково, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 567,50 грн., що є пропорційне заявленим вимогам слід стягнути з відповідача, а суму 1702,50 гривень, компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81, 141, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце мешкання АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р\р НОМЕР_2 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172 грошові кошти в сумі 17304 грн.(сімнадцять тисяч триста чотири грн.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце мешкання АДРЕСА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617 на р\р НОМЕР_3 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172 судовий збір в сумі 567,50 грн.
Судовий збір у розмірі 1702,50 гривень компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд.
Рішення ухвалене у нарадчий кімнаті й надруковано у єдиному примірнику.
Суддя Краматорського міського суду А. В. Бакуменко