
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2021 року м. Київ № 640/3450/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії
Прийняв до уваги таке:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру пенсії полковнику запасу ОСОБА_1 за період з 05 березня по 31 грудня 2019 року з 100 % до 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві нарахувати і виплатити полковнику запасу ОСОБА_1 за період з 05 березня по 31 грудня 2019 року різницю між фактично отриманою 75 % суми підвищення пенсії та пенсією з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Позивач в обґрунтування позовних вимог вказує на протиправність дій відповідача щодо виплати йому перерахованої пенсії з 05.03.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75% суми підвищення пенсії замість належних 100%. Позивач вважає, що у зв`язку з визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, яка передбачала обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії, пенсія з 05.03.2019 по 31.12.2019 підлягає виплаті у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
Позивач вважає такі дії протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.02.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачем ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Свою позицію мотивував посиланням на те, що положення пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 втратили чинність лише 05.03.2019, а тому підлягали застосуванню відповідачем у періоди здійснення виплат до вказаної дати. Вказує, що Кабінетом Міністрів України прийнято новий нормативно-правовий акт щодо визначення умов, порядку та розмірів пенсій, що підлягають виплаті відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме - постанову "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №804 від 14.08.2019, згідно з якою виплата перерахованих пенсій здійснюється в 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 з 15.03.2018 у відповідності до Закону України 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262-ХІІ) отримує пенсію, яка призначена, нарахована та виплачується Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві.
На виконання вимог частини 4 статті 63 Закону 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.01.2018 позивачу був проведений перерахунок пенсії в порядку Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та продовжено її виплату за правилами, встановленими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова 103), тобто із урахуванням виключно трьох складових: посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років. Позивачу було проведено перерахунок пенсії із зменшенням розміру виплачуваних коштів (пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103), виплата якої з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно здійснювалась у розмірі 50 % від підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно здійснювалась у розмірі 75 % від підвищення.
Також позивач зазначає, що при перерахунку та підвищенні пенсії органи Пенсійного фонду України не були наділені повноваженнями самостійно визначати виплату розміру пенсії частинами (50 % та 75 %), а здійснювали її нарахування на підставі поданих відповідними уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках та при перерахунку пенсії у розмірах 100 % суми підвищення, а не частинами (50 % та 75 %) на бажання органу Пенсійного фонду України.
З огляду на не виплату позивачу 100 % суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 31.12.2019, він 01.02.2021 письмово звернувся із запитом на отримання інформації № 97/11 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Листом № 2600-0202-8/17448 від 04.02.2021 відповідач повідомив позивача про те, що йому з 01.01.2020 виплачується 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Пенсія перерахована та виплачується згідно з нормами чинного законодавства. Заборгованості пенсії не виявлено. Також повідомлено, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови 103 та зміни до пункту 5 Постанови 45. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом 2262-ХІІ, після набрання судовим рішенням законної сили Урядом не приймалось.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням лише 75% суми підвищення пенсії протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону, згідно ч. ч. 1, 2, 4 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Згідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Проте рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008.
Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 позивач з 01.04.2019 мав право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Між тим, 04.09.2019 набрала чинності постанова КМ України № 804, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.03.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак, постанова КМ України №804 визнана протиправною та нечинною повністю рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, що є датою набрання рішенням суду першої інстанції законної сили.
В контексті останнього, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2. ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 04.09.2019 по 31.12.2019 у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві були правові підстави для виплати позивачу 75 відсотків підвищення до пенсії.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню частково - за період з 01.04.2019 до 04.09.2019.
При цьому, судом враховується, що у 2020 році виплачувалось 100% сум підвищення пенсії.
У взаємозв`язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Всі інші доводи учасників справи не спростовують висновків суду та не впливають на суть прийнятого рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню частково.
Зважаючи на те, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачувався, відшкодування витрат на оплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на рахунок позивача не проводиться.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії полковнику запасу ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 до 04.09.2019 з 100 % до 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати і виплатити полковнику запасу ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 до 04.09.2019 різницю між фактично отриманою 75 % суми підвищення пенсії та пенсією з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДР 42098368)
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII.
Суддя Р.О. Арсірій