Рішення № 101146941, 17.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
540/4777/21
Номер документу
101146941
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4777/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування наказу в частині,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач, ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, Управління), в якому просить

- скасувати пункт 3 наказу голови комісії з ліквідації ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 26.07.2021р. №38-о в частині визначення позивачу робочого місця в адміністративній будівлі ГУДПС у Херсонській області за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, 75;

- визначити позивачу робоче місце за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог вказує, що оскаржуваним наказом, прийнятим на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021р. у справі №540/615/21, його поновлено на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яку він займав до незаконного звільнення, а також визначено йому робоче місце за адресою: АДРЕСА_2 , не зважаючи на те, що робочим місцем під час всього часу моєї роботи, а також і під час звільнення, була будівля Генічеської ДПІ ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі за адресою: Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Братів Коваленків, 60. Тому позивач з посиланням на статтю 32 Кодексу законів про працю України вказує, що оскаржуваним наказом протиправно здійснено зміну істотних умов праці позивача, чим порушено його трудові права, оскільки визначене йому робоче місце знаходиться за 220 км від місця його проживання, що суттєво вплине на умови життя позивача та їх погіршує.

Ухвалою від 06.09.2021 вказаний позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків позову. Ухвала виконана, недоліки позову усунуті.

Ухвалою від 22.09.2021р. провадження у справі відкрито та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач 13.10.2021р. подав відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на його безпідставність.

Зазначає, що відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління й обліку, а згідно із статтею 29 Кодексу законів про працю України до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов`язаний, зокрема, визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами.

За змістом Положення про Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРОПУ 43143201), затвердженого наказом ДПС України від 12.07.2019р. № 14 (у редакції наказу ДПС України від 29.07.2020 № 372) вбачається, що відповідач є територіальним органом ДПС України та має статус юридичної особи публічного права. Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 20.08.2020р. № 655 введено в дію Організаційну структуру Головного управління, відповідно до якої до складу Управління контролю за підакцизними товарами, який є структурним підрозділом ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, відноситься в тому числі й відділ адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів, до якого з Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі був переведений та працював позивач.

Місцезнаходженням юридичної особи ГУДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201) є м. Херсон, проспект Ушакова, 75 згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідач наголошує, що робоче місце Усатого А.О. як головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами, було розташовано та відповідно знаходиться в адмінбудівлі ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі за юридичною адресою: просп.Ушакова,75, м. Херсон, Херсонська область, 73003; жодним наказом та документом не встановлювалось робоче місце в Херсонській області, м. Генічеську, по вул. Братів Коваленків,60.

Як зазначає відповідач, наказом від 22.01.2021 №11-о позивача звільнено з указаної посади, проте рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021р. у справі №540/615/21, його поновлено на посаді, яку він займав до звільнення, а відповідач оскаржуваним наказом виконав рішення суду і поновив позивача на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі. При цьому позивачу цілком правомірно було визначено робоче місце за місцезнаходженням юридичної особи ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі та структурного підрозділу, в якому існувала і існує посада, на яку поновлено позивача.

Відповідач заперечує доводи позивача щодо протиправної зміни істотних умов його праці, посилаючись на те, що не відбулось переведення позивача на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, оскільки його робоче місце визначалось за місцем знаходження ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, при тому що він в спірному періоді не займав жодної посади в Генічеській державній податковій інспекції або в іншій податковій інспекції, які згідно штатного розпису були утворені в якості управлінь, на правах відокремлених підрозділів ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі та місце розташування яких знаходиться за межами міста Херсона, перелік яких був затверджений наказом ДПС України від 12.08.2019 №32.

З 07.10.2021р. по 15.10.2021р. суддя знаходився на лікарняному.

Позивач 18.10.2021р. подав відповідь на відзив, у якій вказав, що відповідачем не спростовано його доводів про зміну істотних умов праці та не доведено, що його робоче місце раніше знаходилось в адміністративній будівлі Генічеської державної податкової інспекції за адресою: м. Генічеськ, вул. Братів Коваленків, 60.

Ухвалою від 08.11.2021р. суд витребував від ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі додаткові докази на підтвердження обставин, на які посилались як відповідач, так і позивач. Ухвалу виконано, до суду надані докази та пояснення щодо доказів.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що наказом від 15.03.2007р. №140 ОСОБА_1 призначений за конкурсом на посаду головного спеціаліста з питань роботи персоналу ДПІ Генічеського району Херсонської області.

Наказом від 05.02.2018р. №29-о позивача призначено на посаду головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 17.09.2019р. №0473-о ОСОБА_1 призначений у порядку переведення з ГУДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі на посаду головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 01.09.2020р. №123-о ОСОБА_1 переведений на рівнозначну посаду головного державного ревізора - інспектора відділу адміністрування акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

11.11.2020р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020р. №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" та наказу ДПС від 08.10.2020р. №556 "Про ліквідацію територіальних органів ДПС" ОСОБА_1 попереджений про наступне звільнення з посади відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 87 Закону України "Про державну службу". Дане попередження підписане особисто позивачем 11.11.2020р.

Наказом голови комісії з ліквідації Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 22.01.2021р. №11-о припинено державну службу та звільнено ОСОБА_1 з посади головного державного ревізора-інспектора відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі з 22.01.2021р. на підставі ст. 87 Закону України "Про державну службу" у зв`язку із ліквідацією Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

Вказані обставини підтверджуються наявними у справі наказами та особовою карткою державного службовця №395 на ОСОБА_1 .

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021р. у справі №540/615/21 скасовано наказ голови з ліквідації ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 22.01.2021 року №11-о та поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі з 23.01.2021 року.

Рішення допущено негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201) з 23.01.2021 року.

На виконання цього судового рішення ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі прийнято наказ від 26.07.2021р. №38-о «Про виконання рішення суду та поновлення на посаді», яким скасовано наказ голови з ліквідації ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 22.01.2021 року №11-о, поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів управління контролю за підакцизними товарами ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі з 23.01.2021р., а оскаржуваним пунктом 3 наказу допущено позивача до виконання службових обов`язків та визначено йому робоче місце в адміністративній будівлі ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі за адресою: м.Херсон, пр. Ушакова, буд.75.

Не погоджуючись саме із адресою визначеного йому робочого місця, позивач звернувся до суду.

Спірні правовідносини, які склались у цій справі, врегульовано Конституцією України, Законом України від 10.12.2015р. №889-VIII «Про державну службу» у редакції, чинній на момент їх виникнення, норми якого є спеціальними, а також Кодексом законів про працю України у випадках якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це не йдеться у спеціальному законі.

Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015р. №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII).

За змістом частини 2 статті 1, пункту 4 частини 1 статті 2 Закону №889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Посада державної служби - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.

Основні права державних службовців визначені у статті 7 Закону №889-VIII, відповідно до якої державний службовець, зокрема, має право на: належні для роботи умови служби та їх матеріально-технічне забезпечення; чітке визначення посадових обов`язків; державні службовці також реалізують інші права, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.

А згідно із статтею 8 указаного Закону, державний службовець зобов`язаний, зокрема, виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України.

За змістом частини 2 статті 17, статті 55 Закону №889-VIII, керівник державної служби: виконує функції роботодавця стосовно працівників державного органу, які не є державними службовцями; створює належні для роботи умови та їх матеріально-технічне забезпечення; керівник державної служби повинен створювати здорові та безпечні умови, необхідні для належного виконання державними службовцями своїх обов`язків.

Керівник державної служби вживає заходів для: надання державним службовцям необхідної для виконання посадових обов`язків інформації; облаштування приміщення, пристосованого для виконання посадових обов`язків; належного облаштування робочих місць; забезпечення державних службовців необхідним обладнанням.

Крім того, статтею 5 Закону №889-VIII установлено, що правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Згідно із статтею 29 Кодексу законів про працю України, до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором (крім трудового договору про дистанційну роботу) власник або уповноважений ним орган зобов`язаний: 1) роз`яснити працівникові його права і обов`язки та поінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, на якому він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров`я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору; 2) ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; 3) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами; 4) проінструктувати працівника з питань техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Отже, визначення робочого місця працівникові є обов`язком роботодавця, у даному випадку - керівника державної служби.

Позивач при оскарженні спірного наказу не погоджується не із тим, що відповідач визначив йому робоче місце, а з тим, що таке робоче місце знаходиться в іншій місцевості. При цьому він вважає, що відповідач здійснив переведення його на роботу в іншій місцевості без його ж згоди, тобто фактично відбулась зміна істотних умов праці.

У зв`язку з цим суд зазначає, що за змістом статей 81, 82, 89, 93 Цивільного кодексу України, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом. На юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Також суд враховує, що згідно із положеннями статей 1, 3, 5, 21-1 Закону України від 17.03.2011р. № 3166-VI "Про центральні органи виконавчої влади" систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України.

Організація, повноваження і порядок діяльності міністерств, інших центральних органів виконавчої влади визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України. Положення про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади затверджує Кабінет Міністрів України.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади є юридичними особами публічного права. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.

Положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.

Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може делегувати керівнику територіального органу як відокремленого підрозділу такого центрального органу виконавчої влади окремі повноваження відповідно до положення про такий територіальний орган.

Територіальні органи як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, територіальні органи як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, створюються і припиняються в порядку, визначеному законодавством.

Як установлено судом, постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019р. №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, а також реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.

Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Так, згідно з додатками 1, 2 до вказаної постанови, утворено як юридичну особу Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та приєднано до нього в ході реорганізації Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі зареєстроване як юридична особа 31.07.2019р., номер запису 14991020000022692, код ЄДРПОУ 43143201.

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 15.08.2019р. №1 введено в дію затверджену головою ДПС України «Організаційну структуру Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на 2019 рік».

Так, до організаційної структури Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, зокрема, входили: Управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів чисельністю 16 осіб, Генічеське управління у складі секторів забезпечення роботи, обслуговування платників, інформаційних технологій, по роботі з боргом, відділів адміністрування податків і з борів з фізичних осіб, моніторингу доходів та обліку платежів, Генічеської державної податкової інспекції (штатна чисельність 4 особи), Іванівської державної податкової інспекції, Нижньосірогозької державної податкової інспекції, Новотроїцької державної податкової інспекції.

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 20.08.2020р. №655 введено в дію затверджену головою ДПС України «Організаційну структуру Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на 2020 рік».

Так, до організаційної структури Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, зокрема, входили: Управління контролю за підакцизними товарами чисельністю 16 осіб, Генічеська державна податкова інспекція (штатна чисельність 5 осіб).

Наказом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 01.09.2020р. №123-о ОСОБА_1 у зв`язку із змінами в організаційній структурі та штатному розписі переведено на рівнозначну посаду головного державного ревізора-інспектора відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних товарів та податкових постів Управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

30.09.2020р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова №893), якою ліквідував як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком та установив, що права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

До Переліку територіальних органів ДПС, що ліквідуються, згідно із Додатком до Постанови №893 включене, зокрема, Головне управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020р. №893, Державна податкова служба України 08.10.2020р. видала наказ №556, яким ліквідувала як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. За змістом Додатку № 1 до наказу ліквідоване Головне управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.10.2020р. до ЄДР внесений запис про припинення юридичної особи - Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код 43143201) за рішенням засновника.

Наказом голови комісії з ліквідації Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 22.01.2021р. №11-о припинено державну службу та з 22.01.2021р. звільнено ОСОБА_1 з посади державного ревізора-інспектора відділу адміністрування акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних товарів та податкових постів Управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021р. у справі №540/615/21 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправним і скасовано наказ голови з ліквідації Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 22.01.2021р. №11-о, позивача поновлено з 23.01.2021р. на посаді головного державного ревізора-інспектора відділу адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів Управління контролю за підакцизними товарами ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі. В частині поновлення на посаді рішення допущено до негайного виконання.

Відповідач в добровільному порядку виконав рішення суду у справі №540/615/21, прийнявши оскаржений наказ від 26.07.2021р. №38-о та поновивши позивача на посаді, яку він займав до звільнення. Одночасно позивачу визначено робоче місце за адресою знаходження структурного підрозділу ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, в якому він раніше займав посаду до звільнення та яку його було поновлено.

Станом на дату звернення позивача до суду, ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код 43143201) перебуває у стані припинення.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.12.2020р. до ЄДР внесений запис про державну реєстрацію створення відокремленого підрозділу юридичної особи - Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43995495).

Крім того, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості про те, що юридичною адресою і місцезнаходженням ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код 43143201) є саме м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75.

Структурним підрозділом ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі є відділ адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів Управління контролю за підакцизними товарами, штатну посаду в якому займав позивач до звільнення та на яку його поновлено оскаржуваним наказом на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 12.07.2021р. у справі №540/615/21.

Указаний відділ знаходиться за юридичною адресою ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі (код 43143201), тобто м. Херсон, пр. Ушакова, буд. 75.

За адресою: Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Братів Коваленків, 60, знаходиться Генічеська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, яка є відокремленим структурним підрозділом ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

Згідно із Положенням про Генічеську державну податкову інспекцію Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, затвердженим наказом ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі від 11.09.2020р. №733, до завдань і функцій вказаної податкової інспекції не входить адміністрування акцизного податку та контроль за підакцизними товарами і за обігом марок акцизного податку.

Штатними розписами та організаційною структурою ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі на 2019-2021 роки в Генічеській державній податковій інспекції не передбачено посад державних ревізорів-інспекторів та головних державних ревізорів-інспекторів.

Натомість такі посади передбачені у відділі адміністративного акцизного податку, контролю за обігом марок акцизного податку та обслуговування акцизних складів та податкових постів Управління контролю за підакцизними товарами ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

Таким чином, оскарженим наказом позивачу визначено робоче місце за юридичною адресою та фактичним місцезнаходженням ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі і його структурного підрозділу, в штатному розписі якого була передбачена посада, яку займав позивач, з якої його було незаконно звільнено та згодом поновлено на виконання рішення суду.

Доказів того, що за адресою: Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Братів Коваленків, 60, був розташований структурний підрозділ ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, і штатним розписом якого передбачено посаду, яку займав позивач та на яку його було поновлено - до суду учасниками справи не надано.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідач належним чином спростував доводи позивача та довів правомірність оскаржуваного наказу, оскільки ним позивачу визначено робоче місце за юридичною адресою та фактичним місцезнаходженням структурного підрозділу ГУДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, в штатному розписі якого передбачено займану позивачем посаду.

У зв`язку з цим доводи позивача про порушення відповідачем вимог статті 32 Кодексу законів про працю України внаслідок протиправної зміни істотних умов праці не беруться до уваги, оскільки в ході судового розгляду не встановлено відповідних обставин, зокрема, щодо переведення позивача на роботу в іншу місцевість.

Підсумовуючи викладене, суд вважає позов ОСОБА_1 необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат згідно із статтею 139 КАС України не здійснюється, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування наказу в частині.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний

кат. 106020000