Рішення № 101146938, 17.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
540/6200/21
Номер документу
101146938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/6200/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Херсонській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Каховське" Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України про застосування заходів реагування,

встановив:

13.10.2021 року Головне управління Держпраці в Херсонській області (далі – позивач, ГУ Держпраці в Херсонській області) звернулось до суду з позовом до Державного підприємства "Дослідне господарство "Каховське" Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України (далі – відповідач, ДПДГ «Каховське» ІЗЗ НААН), у якому просить застосувати заходи реагування до Державного підприємства "Дослідне господарство "Каховське" інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки, а саме:

заборонити експлуатацію посудини, що працює під тиском реєстраційний № б/н (компресорна установка в гаражі);

заборонити експлуатацію балонів ЗНГ (зрідженого вуглеводного газу), призначених для забезпечення пальним двигунів транспортних засобів;

заборонити виконання робіт пов`язаних із зберіганням та експлуатацією балонів ЗВГ (зрідженого вуглеводного газу) ємністю 50 літрів в кількості 3 одиниць та кисневих балонів в кількості 2 одиниць;

заборонити експлуатацію переносного електроінструменту, кабелів подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів;

до усунення порушень зазначених в пунктах 24, 41, 42, 48, 53, 73 Акту перевірки суб`єктів господарювання (виробничого об`єкта) № 131 від 16.07.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення позивачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою від 19.10.2021 року суд відкрив спрощене провадження в справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.11.2021 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву до якого додав докази часткового усунення порушень, викладених в акті перевірки №131 від 16.07.2021 року. Представник відповідача не виклав заперечень проти позову, натомість просив урахувати організаційні заходи на підприємстві, які в подальшому призведуть до усунення порушень, відповідно до термінів визначених службами по оформленню дозвільних документів.

11.11.2021 року представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що підтверджує свої позовні вимоги.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

На підставі наказу ГУ Держпраці в Херсонській області «Про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду» №578 від 30.06.2021 року посадовими особами позивача проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання ДП ДГ «Каховське» ІЗЗ НААН вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки.

За результатами проведення планового заходу складено акт №131 від 16.07.2021 року.

Порушеннями, які стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом є: п. 24 - в порушення ст.13 Закону України «Про охорону праці», п. 6.7.24 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» не не проведена періодична перевірка переносного електроінструменту, кабелів - подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів;

п.41 – в порушення ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №1107 від 26.10.2011 року не одержано дозвіл на експлуатацію (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання, що працює під тиском (балони, компресор), згідно п.5 групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №77 від 03.02.2021 року.

п.42 – в порушення ст.21 Закону України «Про охорону праці», п.6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ №1107 від 26.10.2011 року не одержаний дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: зберігання балонів із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, згідно п.10 Додатку 2 групи А Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

п.48 – в порушення ст.13 Закону України «Про охорону праці», пп.15 п.1 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» експлуатація балонів здійснюється з несправними манометрами, які встановлені на редукторах цих балонів (а саме: не проведена періодична державна повірка в строки зазначені паспортом заводу виробника 1 раз на 12 місяців та постанови КМУ «Про затвердження переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці» №374 від 04.06.2015 року).

п.53 – в порушення ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.12 глави 1 розділу VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» допущено до експлуатації балони ЗВГ (50 л) в кількості 3 одиниці та кисневі балони в кількості 2 одиниці яким не проведено технічний огляд.

п.73 – в порушення ст.13 Закону України «Про охорону праці», розділу VII п.1.1, п.2.7 НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті» прострочений періодичний технічний огляд (зовнішній і внутрішній огляди та гідростатичне випробування пробним тиском – раз на 2 роки) балонів ЗНГ, призначених для забезпечення пальним двигунів транспортних засобів.

Позивачем відповідно складені приписи від 16.07.2021 № 045-198, № 047-198 та № 40/175 щодо усунення вищевказаних виявлених в ході перевірки порушень, які вручені представнику директору ДП ДГ «Каховське» ІЗЗ НААН 16.07.2021 для виконання.

Зазначені приписи містять термін усунення виявлених в ході перевірки порушень визначених посадовою особою Держпраці за погодженням із суб`єктом господарювання, а саме: припис №40/175 - 16.09.2021; приписи № 045-198 та № 047-198 - 16.10.2021.

Враховуючи виявлені порушення та керуючись нормами чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд виходить з наступного.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною четвертою статті 43 Конституції України проголошено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулювання за участю відповідних органів державної влади відносин між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлення єдиного порядку організації охорони праці в Україні визначено Законом України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року №2694-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2694-XII)

Частиною першою статті 4 Закону №2694-ХІІ встановлено, що державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Положеннями статті 13 Закону №2694-ХІІ закріплено, що роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, серед іншого, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до частини першої статті 38 Закону №2694-ХІІ, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Частиною першою статті 39 Закону №2694-XII встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №877-V).

За приписами частини п`ятої статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V закріплено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці" від 11 лютого 2015 року №96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення №96)

Пунктом 1 Положення №96 передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до підпункту 1 пункту 3 Положення №96, основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Приписами пункту 4 Положення №96 закріплено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Пунктом 7 Положення №96 визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до Положення про Головне управління (Управління) Державної служби з питань праці в області, затвердженого наказом Мінсоцполітики №340 від 27 березня 2015 року Управління Держпраці в області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідач не заперечує щодо виявлених порушень, надав докази того, що підприємство почало усувати виявлені порушення, зокрема щодо п.п. 41 та 42 акту перевірки, на підтвердження чого представником надано накази №98 від 25.08.2021 "Про переведення заправки автомашин на інше пальне", № 90 від 26.07.2021 "Про заборону виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів та обладнання підвищеної небезпеки", № 89 від 26.07.2021 "Про результати проведення перевірки" та План заходів щодо усунення порушень, які були виявлені під час перевірки головним управлінням Держпраці у Херсонській області з охорони праці та промислової безпеки" Додаток до наказу №89 від 26.07.2021, договір №00362 від 26.10.2021 про надання послу на предмет експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання та під час експлуатації устаткування підвищеної небезпеки.

Позивач у поданій відповіді на відзив зауважив, що дані дії відповідача носять інформативний характер та не є доказом усунення виявлених у ході проведення перевірки порушень.

Судом встановлено, що на час вирішення справи відсутні докази усунення порушень зазначених в акті перевірки № 132 від 16.07.2021 ГУ Держпраці у Херсонській області, встановлено обставини початку усунення відповідачем зазначених порушень в пунктах 41 та 42, що не нівелює останнього від обов`язку повного виконання приписів №40/175, № 045-198 та № 047-198 у визначений строк.

Відповідно до ст.3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється, серед інших, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Згідно із ст.1 Закону №877-V ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Позивачем доведено факт порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суд також звертає увагу відповідача, що відповідно до частини п`ятої статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Відповідно до положень частини другої статті 139 КАС України понесені позивачем - суб`єктом владних повноважень судові витрати по сплаті судового збору присудженню або стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства "Дослідне господарство "Каховське" Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00497302, розташованого за адресою: вул. Соборна, 26, с. Кам`янка, Каховський район, Херсонська область, 74830) в частині заборони виконання робіт та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і обладнання підвищеної небезпеки, а саме:

заборонити експлуатацію посудини, що працює під тиском реєстраційний № б/н (компресорна установка в гаражі);

заборонити експлуатацію балонів ЗНГ (зрідженого вуглеводного газу), призначених для забезпечення пальним двигунів транспортних засобів;

заборонити виконання робіт пов`язаних із зберіганням та експлуатацією балонів ЗВГ (зрідженого вуглеводного газу) ємністю 50 літрів в кількості 3 одиниць та кисневих балонів в кількості 2 одиниць;

заборонити експлуатацію переносного електроінструменту, кабелів подовжувачів, переносних світильників, знижувальних трансформаторів;

до усунення порушень зазначених в пунктах 24, 41, 42, 48, 53, 73 Акту перевірки суб`єктів господарювання (виробничого об`єкта) № 131 від 16.07.2021.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до апеляційного суду або до відповідного суду, який ухвалив рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.І. Войтович

кат. 108010200