Рішення № 101145754, 17.11.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
440/12508/21
Номер документу
101145754
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/12508/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа: Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

08.10.2021 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа: Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради про:

- визнання протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в призначені ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду, передбаченої постановою КМУ від 02.04.2005 №261 починаючи з 01.01.2020;

- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, як особі яка досягла 80-річного віку починаючи з 01.01.2020 з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є одинокою людиною похилого віку, проживає одна та за висновком ЛКК є особою з інвалідністю ІІ групи, яка потребує постійного стороннього догляду. З 16.01.2021 отримує державну соціальну допомогу на догляд, згідно підпункту 6 пункту 13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року № 261. На думку ОСОБА_1 вона має право на виплату державної соціальної допомоги на догляд з 01 січня 2020 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12508/21. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

28.10.2021 до суду відповідачем надано відзив на позов у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що прийняття рішень про призначення державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком ЛКК потребують стороннього догляду, не належить до компетенції Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 витребувано додаткові докази у справі; запропоновано Управлінню соціального захисту населення Миргородської міської ради надати письмові пояснення.

16.11.2021 від Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради до суду надійшли документи та "відзив на позовну заяву", в якому зазначено про безпідставність позовних вимог.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

16.01.2021 ОСОБА_1 , 1935 року народження, звернулася через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Миргородської міської ради до Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради із заявою про призначення допомоги на догляд, як особі, яка досягла 80-річного віку та за висновком ЛКК потребує постійного стороннього догляду (а.с.28-31).

Рішенням Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради від 19.01.2021 ОСОБА_1 призначено допомогу на догляд, довічно, в розмірі 707,60 грн, починаючи з дати звернення за допомогою, тобто з 16.01.2021 (а.с.32).

ОСОБА_1 вважає, що має право на виплату державної соціальної допомоги на догляд з 01 січня 2020 року, у зв`язку з чим, звернулася із заявою до Міністерства соціальної політики України з проханням нарахувати та виплатити кошти (а.с.8-10).

Листом Міністерства соціальної політики України від 23.04.2021 №1450/0/196-21 звернення ОСОБА_1 переадресовано до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації для розгляду (а.с.13-14).

Листом Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 26.05.2021 №В-890/02.2 ОСОБА_1 повідомлено, що державна соціальна допомога на догляд призначена відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.11-12).

Вважаючи свої права порушеними, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пунктом 6 статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" визначено, що державна соціальна допомога на догляд призначається, зокрема, одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду і одержують пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року № 261 (далі - Порядок №261), визначає умови призначення, надання і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію.

Відповідно до підпункту 6 пункту 13 Порядку №261 державна соціальна допомога на догляд (далі - допомога на догляд) призначається одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком ЛКК потребують постійного стороннього догляду та одержують пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім осіб, зазначених у підпунктах 1 і 2 цього пункту).

Пунктом 23 Порядку № 261 визначено, що допомога на догляд призначається з дня звернення за допомогою. Днем звернення за призначенням допомоги на догляд вважається день прийняття органом, що призначає допомогу, заяви з усіма необхідними документами. У разі коли заява про призначення допомоги на догляд з усіма необхідними документами надсилається поштою, днем звернення вважається дата на поштовому штемпелі з місця відправлення заяви. У разі коли до заяви про призначення допомоги на догляд додано не всі необхідні документи, заявнику повідомляється, які документи необхідно додати. У разі подання решти документів не пізніше трьох місяців з дня відправлення повідомлення про необхідність їх подання днем звернення вважається день прийняття або відправлення заяви про призначення такої допомоги.

Як свідчать матеріали справи, 16.01.2021 ОСОБА_1 звернулася через Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Миргородської міської ради до Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради із заявою про призначення допомоги на догляд, як особі, яка досягла 80-річного віку та за висновком ЛКК потребує постійного стороннього догляду (а.с.28-31).

За наслідками розгляду заяви від 16.01.2021 та доданих до неї документів Управлінням соціального захисту населення Миргородської міської ради 19.01.2021 прийнято рішення "Про призначення допомоги" (а.с.32). Допомогу призначено з дати звернення за допомогою, тобто з 16.01.2021.

Суд звертає увагу позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд", в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин, установлено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду, з 1 січня 2020 р. здійснюється за заявами осіб, які звернулися за призначенням такої допомоги до 1 листопада 2020 року.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд" визначено умови, які мають бути дотримані для призначення та виплати з 01 січня 2020 року державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду, а саме: звернення до органу соціального захисту населення із заявою про призначення такої допомоги до 1 листопада 2020 року.

Оскільки ОСОБА_1 звернулася із заявою (16.01.2021) про призначення допомоги на догляд, як особі, яка досягла 80-річного віку та за висновком ЛКК потребує постійного стороннього догляду після 01 листопада 2020, Управлінням соціального захисту населення Миргородської міської ради правомірно призначено допомогу з дати звернення за призначенням допомоги.

Крім того, при розгляді даної справи суд звертає увагу на наступне.

Пунктом 9 Порядку №261 визначено, що соціальна допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).

Абзацом 1 пункту 20 Порядку №261 визначено, що допомога на догляд призначається: особам, зазначеним у підпунктах 4-6 пункту 13 цього Порядку, - органами соціального захисту населення.

Рішенням п`ятдесят п`ятої сесії сьомого скликання Миргородської міської ради Полтавської області від 15.05.2020 №95 затверджено Положення про управління соціального захисту населення Миргородської міської ради у новій редакції.

Пунктом 1.1 Положення (у редакції на момент спірних відносин) визначено, що Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради є виконавчим органом Миргородської міської ради, утворюється міською радою, підзвітне і підконтрольне раді, а з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольне відповідним органам виконавчої влади.

Основним завданням Управління, згідно Положення, зокрема, є призначення та виплату соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Таким чином, Управління соціального захисту населення Миргородської міської ради, в розумінні пункту 9 Порядку №261, є органом соціального захисту населення уповноваженим на призначення державної соціальної допомоги на догляд.

Відповідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 12.03.2020 №136, до основних завдань Департаменту у сфері соціальної підтримки населення, забезпечення державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян належать координаційно-методичні функції та проводить моніторинг у сфері надання виплат, в тому числі і допомоги на догляд.

Частиною другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, разом з тим, як встановлено в ході розгляду справи, Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації є не уповноваженим органом на прийняття рішень про призначення державної соціальної допомоги на догляд.

Відтак, позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, ідентифікаційний код 03195234) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко