Ухвала суду № 101145285, 17.11.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
400/10286/21
Номер документу
101145285
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

в частині позовних вимог

17 листопада 2021 р. № 400/10286/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н. В., розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення в адміністративній справі

за адміністративним позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення про Миколаївської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019-2021 роки в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком; зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2019-2021 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Ухвалою від 29.10.2021 р. позовну заяву залишено без руху у зв`язку з пропуском строку звернення до суду в частині вимог про грошову допомогу до 5 травня за 2019-2020 роки.

На виконання ухвали суду позивач 12.11.2021 р. надіслала заяву про поновлення строку звернення. Заява мотивована тим, що правове регулювання спірних правовідносин вводить в оману пересічних громадян, які не знаються на тонкощах законодавчої техніки. Лише у вересні 2021 року в соціальних мережах та в середовищі учасників бойових дій набула розголосу інформація про судову практику в подібних справах, звідки позивач і дізналася про порушення своїх прав. Позивач вважає, що про порушення своїх прав дізналася 18.10.2021 р. з відповіді Департаменту. Вказані обставини позивач вважає поважними причинами пропуску строку звернення до суду.

З даного приводу суд зазначає, що відповідно до ч. 2, 3 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для вірного вирішення спірних правовідносин в даному випадку слід встановити вихідну дату обрахунку строку звернення до суду.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі – Закон № 3551).

Статтею 17-1 Закону № 3551 передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, оскільки дана дата визначена Законом як кінцева для звернення особою до відповідного органу праці та соціального захисту населення за отриманням разової грошової допомоги до 5 травня.

Дані висновки кореспондуються з висновками, викладеними в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 р. по справі № 607/7919/17, де розглядалися аналогічні спірні правовідносини.

Враховуючи прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 р. № 3-р/2020, а також положення ст. 17-1 Закону № 3551, позивачу із заявою на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у належному розмірі слід було звернутися до відповідача у строк до 30.09.2020 р., а тому звернення 05.10.2021 р. здійснено поза межами встановлених строків.

Отримавши у 2020 році разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390,00 грн (зазначено у позові), позивач могла дізнатися про порушення своїх прав.

З урахуванням сталої практики П`ятого апеляційного адміністративного суду, 30 вересня 2020 року – встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата допомоги до 5 травня за 2020 рік і до якого позивач могла очікувати на отримання більшої суми, ніж була їй нарахована.

Суд звертає увагу, що строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

За таких умов, незгода позивача з розміром здійснених йому виплат у 2020 році мала своєчасно знайти свій прояв у відповідному зверненні до суду з позовною заявою в законодавчо встановлені строки, які закінчилися 31.03.2021 р., а тому подачу позовної заяви 27.10.2021 р. здійснено поза їх межами.

Повідомлені позивачем обставини суд вважає неповажними причинами пропуску строку звернення до суду, оскільки будь-яких непереборних обставин, які б завадили своєчасно подати позов до суду, позивач не навела. Правова необізнаність особи, незнання діючого законодавства та недосконала система правотворення в країні не може бути підставою для визнання судом поважними причинами пропуску строку звернення конкретної особи за захистом її окремого особистого порушеного права. Сподівання особи на ідеальну правову систему країни, де вона мешкає, не є належним обґрунтування поважності причин пропуску процесуальних строків.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Пунктом 9 ч. 4 ст. 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч. 8 вказаної статті повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Враховуючи відсутність перешкод у позивача для своєчасного звернення до суду, а також зазначення неповажних підстав пропуску строку звернення до суду, позовну заяву слід повернути в частині вимог про грошову допомогу до 5 травня за 2019-2020 роки.

Керуючись ст. 123, 169 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019-2020 роки в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком; зобов`язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2019-2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, – повернути.

Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.

Ухвала підписана суддею 17.11.2021 р.

Суддя Н. В. Лісовська